Mucha - pasożyt ślimaka

Muchówki
Artur1234
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 11 października 2012, 19:35

Mucha - pasożyt ślimaka

Post autor: Artur1234 »

Bardzo proszę o określenie rodziny, do której należy ta bobówka. Poczwarkę zauważyłem w probówce, w której hoduję larwę świetlika L. noctiluca i przypuszczam, że najprawdopodobniej opuściła ciało ślimaka, którego podałem świetlikowi jako pokarm
Załączniki
PC090005.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.55 KiB)
Andrzej J. Woźnica

Re: Mucha - pasożyt ślimaka

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

W ślimakach pasożytują Sciomyzidae ale nie jestem do końca pewien czy to poczwarka przedstawiciela tej rodziny ...

pzdr,'

Andrzej
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Mucha - pasożyt ślimaka

Post autor: Grzesiek »

W ślimakach są też Sarcophagidae i Calliphoridae. Ta bobówka wygląda na bobówkę Cyclorrhapha. Może uda się wyhodować muchę?
Bobówka Sciomyzidae wygląda trochę inaczej:
http://www.diptera.info/forum/viewthrea ... d_id=20160
Andrzej J. Woźnica

Re: Mucha - pasożyt ślimaka

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

:laugh: Dlatego też napisałem, że nie jestem pewien ... Faktycznie można umieścić w piasku zachowując nie za dużą wilgotność (dokładnie nie powiem bo nie hoduję much) i zobaczymy co się wykluje :okok: . Andrzej
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Mucha - pasożyt ślimaka

Post autor: mwkozlowski »

jest kilka gatunków ślimakolubnych ale mało poznanych z Sarcophaga, z których jedna tu dała się przyłapać na gorącym uczynku.
Załączniki
sa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (49.49 KiB)
Artur1234
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 11 października 2012, 19:35

Re: Mucha - pasożyt ślimaka

Post autor: Artur1234 »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi ;p Zapomniałem dodać, że bobówka ma ~6,5 mm długości. Oczywiście poczwarkę mam zamiar hodować dalej. Jestem bardzo ciekawy co to może być. Zastanawiam się tylko czy należy ją zimować... W tej chwili probówka z muchą trzymana jest koło kaloryfera w temp. 23-25 stopni. Pozdrawiam, Artur
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Mucha - pasożyt ślimaka

Post autor: Grzesiek »

Proponowałbym jednak zimować. Nie próbowałem nigdy trzymać bobówek w cieple przez zimę, ale zdarzało się np., że przez cienkie ścianki bobówki widać było już szczeciny muchy, ale imago wyszło dopiero po 2 miesiącach trzymania w chłodzie i przeniesieniu z powrotem do temperatury pokojowej (np. u Cyzenis albicans). Bobówki mają też tendencję do wysychania, w chłodzie takie ryzyko będzie mniejsze.
Artur1234
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 11 października 2012, 19:35

Re: Mucha - pasożyt ślimaka

Post autor: Artur1234 »

W dniu 06.03.2015r. po prawie 2-miesięcznym zimowaniu w lodówce i miesiącu trzymania w temp. pokojowej w końcu doczekałem się wylęgu imago ;p Poniżej załączam fotki okazu na szpilce
Załączniki
P3280153.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.04 KiB)
P3280151.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.72 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „DIPTERA”