Formy i aberracje

Błonkówki
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Formy i aberracje

Post autor: Wojciech Kubiak »

Nie tylko u motyli zdarzają się ciekawe osobniki :D
Hiszpania, Lloret de Mar 17.07.2013, leżała martwa na nagrzanej posadzce. Pomyślałem, polistes jakaś z Hiszpanii zawsze się moze przydać. Jak w domu przyjrzałem sie jej z bliska aż usta rozdziawiłem.
Pozdrawiam :D
Załączniki
P7280005.JPG
P7280005.JPG (103.37 KiB) Przejrzano 5170 razy
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Formy i aberracje

Post autor: Justyna »

A czy wolno zapytać, co w tymże owadzie jest takiego niezwykłego? Bo z postu wnioskuję, że owad klecanką nie jest, i domyślam się, że chodzi o coś więcej niż trochę krzywe segmenty odwłoka ;) Nie znam się na tyle, żeby wyłapać niezwykłość, a przyznam że ciekawość mnie zżera :mrgreen:
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Formy i aberracje

Post autor: Wojciech Kubiak »

Jak najbardziej jest to przedstawiciel rodzaju Polistes. Czytając Twoją wypowiedź trochę się zdziwiłem, skoro uważasz, że "trochę krzywe segmenty odwłoka" to nic niezwykłego to wskaż mi inną błonkę z taką... Hm... Że to tak nazwę wadą. :D. Dla mnie jest to coś niezwykłego, gdyż nigdy wczesniej nie widziałem tak zmienionego odwłoka u jakiejkolwiek osy.
Pozdrawiam
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Formy i aberracje

Post autor: bartek.g »

Eee. Chodzi o to? To skrzywienie?
Załączniki
P7280005.jpg
P7280005.jpg (14.11 KiB) Przejrzano 5078 razy
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Formy i aberracje

Post autor: Wojciech Kubiak »

Bardziej o asymetryczność rysunku i poszczególnych segmentów.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Formy i aberracje

Post autor: Justyna »

jelonek pisze: Czytając Twoją wypowiedź trochę się zdziwiłem, skoro uważasz, że "trochę krzywe segmenty odwłoka" to nic niezwykłego to wskaż mi inną błonkę z taką... Hm... Że to tak nazwę wadą. :D. Dla mnie jest to coś niezwykłego, gdyż nigdy wczesniej nie widziałem tak zmienionego odwłoka u jakiejkolwiek osy.
Wybacz, nie miałam zamiaru podważać niezwykłości Twojej klecanki :D Zgodnie z tym co mam zaznaczone w ustawieniach profilu - ja się nie znam, więc trzeba mi wybaczyć ewentualne gafy ;) Zmiany w odwłoku nie wydały mi się czymś bardzo szczególnym może dlatego, że widziałam klecanki z nieco podobnie zniekształconymi segmentami, co było wynikiem zapasożycenia przez Stylops. Chociaż w tym przypadku chyba to nie jest przyczyna, bo nie widzę na zdjęciu, żeby coś wystawało spod tergitów. Ale masz okaz na szpilce, możesz się przyjrzeć, czy na pewno nic tam nie ma. Z drugiej strony, tylko część infekcji strepsipterami jest u klecanek widoczna na zewnątrz, więc może wygląd tej Twojej też ma coś wspólnego ze Stylopsem, chociaż tego nie widać? :? Ale to już pytanie do bardziej doświadczonych :)
A jaki to w ogóle jest gatunek?
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Formy i aberracje

Post autor: Wojciech Kubiak »

Hej :D
Brałem pod uwagę taką możliwość, ale z tego co wiem to działania rodzaju Stylops nie powoduje zanikania lub dorastania nowych fragmentów segmentów odwłoka.
Co najwyżej odgięcie poszczególnych segmentów. Co do gatunku klecanki to nie mam opatrzenia. Potrzebna jest pomoc specjalisty. Sprawę utrudnia fakt, że nie jest to fauna krajowa.
Pozdrawiam
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Formy i aberracje

Post autor: Justyna »

jelonek pisze:z tego co wiem to działania rodzaju Stylops nie powoduje zanikania lub dorastania nowych fragmentów segmentów odwłoka.
Też o takim czymś nie słyszałam, ale patrząc na zdjęcie myślałam, że segmenty są jedynie przesunięte względem siebie (coś jakby wyginać odwłok w prawo i w lewo na kolejnych segmentach ;) ). Ale ja widzę tylko zdjęcie, a Ty masz klecankę w ręku, więc wiesz lepiej, jak to faktycznie wygląda.
jelonek pisze:Co do gatunku klecanki to nie mam opatrzenia. Potrzebna jest pomoc specjalisty. Sprawę utrudnia fakt, że nie jest to fauna krajowa.
Ja z oczywistych względów nie pomogę, ale jeśli możesz, to wrzuć zdjęcie czułków od góry, i spodu odwłoka. Z ciekawości chętnie popatrzę, a specjalistom to może też ułatwi oznaczenie, bo o ile się orientuję, to na czułkach i odwłoku są cechy diagnostyczne, przynajmniej u polskich gatunków...
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Formy i aberracje

Post autor: Brachytron »

Justyna pisze:...wrzuć zdjęcie czułków od góry, i spodu odwłoka...
No i twarz przede wszystkim... Mówię od razu, że ja się nie bawię w strzelanie do południowców :gun:

W takich zmianach jak na fotce nie widzę nic niezwykłego, miewam regularnie takie okazy, głównie u os i pszczół. Na fotce TIII jest z jednej strony słabo lub nie wykształcony i widać tylko połowę, reszta odwłoka "próbowała" gubić dysproporcję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „HYMENOPTERA”