Acu-Aktualności 2013.

Błonkówki
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...foty postaram się zrobić w ciągu paru dni,zrpbiłem próbę prejścia z kluczem ;-) ,wyszedł Crabro spinipes (obecnie Ectemnius spinipes)...rozmiarówka pasi ,prążki na śródpleczu też... pozostaje kwestia mojej oceny reszty cech...
:hi:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

..zanim rozwiążemy zagadke Ectemniusa ,taka ciekawostka z piaskowni...otóż owadów są tam minimalne ilości ,kwitnie też niewiele,wogóle nie ma macierzanki co wydaje się dziwne...ale trafił sie dzisiaj chyba ciekawy grzebacz.W kluczu pierwsza teza prowadzi do gatunku ("żuwaczki czerwone z czarnymi końcami") ,a więc Tachysphex panzeri..tylko w czeskiej książeczce stoi ,że w przeszłości był bardzo rzadki na lotnych piaskach,a obecnie uważany jest za gatunek wymarły (w CR)...a jak jest z nim u nas ?Lepsze zdjęcia zrobię, jak spreparuję, ale generalnie wszystko pasi łącznie z blond włoskami na tergitach...Co ciekawe w dostępnej literaturze pisze, że poluje na larwy koniołków,a ja zauważyłem go jak wlókł potężnego konia(może Aneta coś powie na jego temat), który był ok 2,5 raza większy od niego :idea: .W pierwszej chwili myślałem, że to konik sobie idzie i coś spożywa, dopiero jak przyjrzałem się dokładniej zrozumiałem, że to on jest przystawką...Niestety nie zawsze da się łowić i fotografować ,więc fotka koniołka przed wejściem do norki tachysphexa -tragiczna :tak: ,bo błonka zaczęła się niebezpiecznie oddalac ,więc musiałem zareagować i ja złowiłem ,a potem już nie mogłem znaleźć norki... :( .Tyle.Brach jesteś w stanie potwierdzić oznaczenie ,czy muszę focić dodatki...?
:birra:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
DSC08446.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (77.6 KiB)
konik przed norką
konik przed norką
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.27 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Aneta »

Rafał Celadyn pisze: ja zauważyłem go jak wlókł potężnego konia(może Aneta coś powie na jego temat), który był ok 2,5 raza większy od niego  :idea:
Humm, z tego zdjęcia koń wygląda na Chorthippusa z podrodzaju Glyptobothrus, wielkość wskazywałaby na samicę Ch. brunneus. Ale teraz pojawia się pytanie: czy to Tachysphex jest taki mały, czy jego ofiara była wyjątkowo wypaśna? Jaką długość osiąga ten grzebacz?
(Chociaż rozmiarami chyba nie grzeszy, znalazłam fotę jego z samicą Myrmeleotettixa, a te do dużych raczej nie należą - o tu:
http://www.flickr.com/photos/arenarius/6235190734/ ).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...mały jest ,około 9-11 mm ...coś koło tego ,wyglądało to jak jeździec na koniu :P różnica proporcji na zlinkowanej przez Ciebie fotce zdecydowanie nie oddaje tego co ja widziałem...konik na pewno miał ok. 3cm.
:papa:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Aneta »

Rafał Celadyn pisze:różnica proporcji na zlinkowanej przez Ciebie fotce  zdecydowanie nie oddaje tego co ja widziałem...
No tak, bo jak napisałam, Myrmeleotettix jest mały - samice osiągają jakieś 17 mm max. Natomiast Ch. brunneus ok 25 mm, ale pewnie mogą zdarzyć się i ciut większe osobniki.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: avidal »

W "Błonkówkach" Bellmanna piszą, że łowi znacznie większe od siebie krótkoczułkowce z Acrididae i Catantopidae. I choć w w środkowej Europie rzadki, to u nas nie jest zagrożony. Ale kto wie ( chyba tylko Jacek), może i u nas jest na wymarciu.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Ja go spotykam corocznie (w zachodniej PL) głównie na piaskach w typie wydm, choć czasem na suchych i ciepłych łąkach wystarczy tylko kawałek polnej drogi.

Żeby mieć pewność to potrzebowałbym nadustek tak trochę od dołu, żeby zobaczyć czy warga górna wystaje. No i ogólnie jakiś rzucik całości bo same oczy mogą kłamać :o
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

THX!Zrobię foty jak wszystko wypreparuję,ruszam do jaskiń w poszukiwaniu slepych podziemnych owadów ... 8)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...na razie total,warżkę i resztę cyknę w przyszłym tygodniu bo muszę przemyśleć, jak to wykonać ...
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
Tachysphex.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.92 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...screen z kopania norki przez Sphex funerarius.Znalazłem mikro-kolonie (3 samiczki 1 samiec) na piaszczystym kawałku obok torowiska na ścianie lasu,co ciekawe każda z samic miała zaczete kopanie minimum w trzech miejscach (rekordzistka w pięciu).Ciężko je sfocić ,więc fotki zrobiłem tele kompaktowym...
Nory mają dosyć spora średnicę ,więc samiczki chyba poluja tam na coś dużego...wyczytałem ,że lubią łatczyny ,a sa tam wypasione bestie :ok: .W bonusie Methocha articulata ,której w ogóle "nie da się się" zrobic przyzwoitej fotki...
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.49 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.52 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.88 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.86 KiB)
łatczyn.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.79 KiB)
Methocha.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.62 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Aneta »

Rafał Celadyn pisze:wyczytałem ,że lubią łatczyny ,a sa tam wypasione bestie  :ok:
Gdybyś jeszcze bywał w tamtej okolicy i taki wypaśny przypadkiem wpadł Ci w oko (vel siatkę), to wiesz, gdzie go możesz słać :ok: :D
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

Aneta pisze:ybyś jeszcze bywał w tamtej okolicy i taki wypaśny przypadkiem wpadł Ci w oko (vel siatkę), to wiesz, gdzie go możesz słać  
...izi girl (nawet g i r l zamienia się na x , a ja tak lubię inglisz spam :mrgreen:-Precz z cenzurą!) ,mam już zebraną dla Ciebie małą paczuszkę,a do października na pewno jeszcze coś wpadnie.Pożyczyłem sobie nawet do ogarnięcia tematu Bellmana :ok: ,naprawde idealna pozycja dla koniołkowego laika :P .Spreparowałem juz kilka do focenia na zimę i powoli przyswajam temat ...Jutro ostatni, lub przedostatni wylot na P.Błedowską :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=OQjye9X0cPg ,zobaczymy co tam jeszcze spaceruje...
:uciekam:
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Aneta »

Rafał Celadyn pisze:mam już zebraną dla Ciebie małą paczuszkę,a do października na pewno jeszcze coś wpadnie.
:szacun: :D
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Michał Michlewicz »

Rafale, a Methocha złapana? ;->
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...tego okazu akurat nie zabrałem ,ale mam już sześć czy siedem egzemplarzy z róznych miejsc...u mnie spotykam je często w takich biotopach...trzeba tylko niżej pochylić głowę ;-) .Mam też kilkanaście mutilidae,ale czekają na oznaczenie,pewnie S.rufipes,ale jak patrzę na włoskim forum na bogactwo gatunków(bo w formie to one sa "takie same" ;-) ) to liczę że może chociaż z dwa gatunki uda sie wyciagnąć...spływam...

:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Michał Michlewicz »

Świetnie, jakbyś miał jakieś problemy ze żronkami, to postaram się pomóc. Masz jakieś samce? Mi w tym roku kilka wpadło, mam też ciągle trochę materiału z tej rodziny z Beskidu Żywieckiego i z Podhala, ale z braku czasu czekają na opracowanie we fiolkach z alkoholem. Może tej zimy...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

Michał Michlewicz pisze:Masz jakieś samce?
...tylko marginaty...
...żeby zakończyć na ten rok temat P.Błędowskiej,ostatnia relacja...zacznę od tego, że został na niej mój stary raynox...zgubił się...ale ponieważ był już dobrze przerysowany, to będzie dla niego godne miejsce "pochówku"...rest in pain! http://www.youtube.com/watch?v=Hn_VLoFvMsg :rotfl: .
Tak więc sezon na pustyni chyli się ku końcowi...zestaw ubogi:
A.sabulosa
M.arvensis
Cerceris sp.
Eumenes sp.
P.triangulifer-liczny
Ch.rutilans
...oprócz tego oczywiście trzmiele których nie rozróżniam,miodna i jakieś malutkie pszczółki...
w bonusie freski z kolejnej edycji "Pustynnych miraży" i mój dog który pomagał jak mógł w poszukiwaniach szkiełka :ok: :bravo:
zasłyszane przed chwilą:
"...ALE NIE PRZEJMUJ SIĘ, CHUCK NORIS TEŻ NIE JE MIODU -ON ŻUJE PSZCZOŁY..." :mrgreen:
:papa:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
matejko;)
matejko;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.62 KiB)
kopaczka
kopaczka
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.36 KiB)
skarpa taszczynów
skarpa taszczynów
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.57 KiB)
Centuria
Centuria
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.39 KiB)
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.1 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.41 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.38 KiB)
karuś :)
karuś :)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.34 KiB)
e.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.64 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

avidal pisze:Samca Lestica clypeata od dawna chciałem ujrzeć na żywo. Charakterystyczna trójkątna głowa i zmodyfikowana budowa przednich goleni (jak w rodzaju Crabro) nadają mu niepowtarzalny wygląd. I pytanie: czy to często spotykany gatunek? Ja widzę go po raz pierwszy, ale na południu Polski , kto wie, może bywa liczny? Czesi w przewodniku piszą, że u nich bywa pospolity.
Gdyby ktoś chciał tego stwora złapać lub pofotografować to teraz jest najlepszy moment. W zasadzie każde koszenie większej powierzchni krwawnika daje efekt. Osoby opatrzone w żądłówkach od razu go rozpoznają bo jest innodziwny :mrgreen:

Akurat łowię go na centralu ;) ale krwawnik niepozornie zacznie za chwilę przekwitać a to jest jedna z najlepszych żądłówkowych roślin. Linsenmaier większość rysował na niej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „HYMENOPTERA”