Witam!

Miejsce na powitania i pożegnania.
jon

Witam!

Post autor: jon »

Witam Państwa!. Nazywam się Jon. Ale przysięgam, że nie mam nic wspólnego z Rumunią. :) Znalazłem u brata w albumach zdjęcie sprzed 26 lat. Komuna panoszyła się całą gębą. Ja wpadłem na pomysł aby zrobić sobie zdjęcie ze swoimi motylami. Wstyd jak sto byków, ale i pośmiać się można. Takich kapci nikt już dziś nie posiada. ;) Ta powaga na twarzy... :P Foto z roku 1984.
Załączniki
motyle.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.24 KiB)
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Czad :mrgreen: . Aparycja paszportowa zrozumiała, wszak trzymasz w rękach Morpho. Jakim cudem te gabloty nie pospadały? Brat trzymał od tyłu? :wink:
jon

Post autor: jon »

Gabloty podpierało pół tony książek. Człowiek miewa czasem pomysły... ;)
bartek.g

Post autor: bartek.g »

Zajebiste,

Zapytam o Ornithoptera. Skad w 84 bralo sie te motyle? Wogole skad sie bralo motyle? Gieldy?
No i pytanie o rothschildi, pamietasz moze cene jaka zaplaciles za tego samca? Pytam z czystej ciekawosci. Okolo lat 60 cena to kilkaset dolarow, teraz nascie za pare (przed 73, para alexandrae w NY kosztowala mniej niz rothschildi).
jon

Post autor: jon »

Ja już wtedy pracowałem, a prawie wszystkie zarobione pieniądze wydawałem na motyle. Faktycznie w tamtych latach było z tym ciężko. Kupowałem w Warszawie na Nowym Świecie. Tam był taki sklep zoologiczny i facet miał wyjątkowo ciekawe gatunki. Ja miałem nawet taki gest, że latałem z Wrocka do Wawy samolotem :) po motyle pod moje zamówienie. Po jakimś czasie skompletowałem sobie większość Ornithopter. Mam je do dziś. Miałem też kontakt prywatny z kilkoma osobami, które importowały motyle z różnych krajów. Wtedy chronione nie były praktycznie żadne. Rotschildi nie kosztowała aż tyle, aczkolwiek była faktycznie droga. Ale nie pamiętam teraz ceny, zresztą dla mnie wtedy nie miało to większego znaczenia. ;)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Zbiór do dzisiaj robi wrażenie:)
jon

Post autor: jon »

Dziś gablota z ornithopterami wygląda tak. 85x62 cm. Poza tym jeszcze parę sztuk w innej gablocie. Nie jest to jednak jakiś niezwykły zbiór biorąc pod uwagę ilość podgatunków. Tu są pojedyncze okazy będące przedstawicielami poszczególnych gatunków. Wszystko oprócz alexandry. Kiedyś faktycznie była znacznie tańsza. Są tu okazy stare są i nowe z certyfikatami. Tak czy inaczej wraz z koniecznością założenia rodziny trzeba było przystopować. Potem trochę odnowiłem zbiór, ale nie ma to jak mieć wspomnienia w przypadku kiedy się zbierze coś samemu. Dlatego intensywnie myślę o agregacie. :)

Wracając do O. alexandrae to jakiś ktoś wymyślił sobie, że będzie produkował te motyle ze szmatki. :) Cena też niezła. Tylko co ma szmatka do entomologii? :)

http://www.butterflyreplicas.com/ornith ... -p-14.html
Załączniki
ornithoptera.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.6 KiB)
szmaciana replika oli.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.39 KiB)
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 stycznia 2010, 22:30 przez jon, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Imponująca i mówię szczerze! (zawsze znajdzie się ktoś kto ma więcej itd. ale rozumiem skromność :wink: ) :) jak się spotkamy na wiosnę to chętnie posłucham więcej.
bartek.g

Post autor: bartek.g »

Alexandrae, w Indonezji okolo 200$ za pare. Kolega ostanio pytal o motyle i ot tak zostal zaczepiony przez goscia na ulicy, mial 10 na sprzedaz (par).

Taka luzna uwaga, bez zwiazku z prawem, czy sytuacja tego gat.
jon

Post autor: jon »

Taaa... a to był agent Tomek z CBA, a potem by był płacz przed kamerami, że on był taki piękny. :P
bartek.g

Post autor: bartek.g »

Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Wojciech Kubiak »

Cześć
A możesz podać ceny za jakie nabyłeś O.meridionalis i paradisea.
jon

Post autor: jon »

Te ceny są nieadekwatne do dzisiejszych pieniędzy, ale to wszystko staniało. Obecna cena O. meridionalis z certyfikatem kosztuje w granicach 2 tys. zł, paradisea trochę mniej ale to zależy od ssp. Ostatnio widziałem na aukcji okaz O. paradisea z pomarańczowym odcieniem. Kosztował na nasze ponad 10 tys zł. W internecie masz wszystko, trzeba tylko poszukać.
bartek.g

Post autor: bartek.g »

To ja jeszcze dodam.

Handel paziami rajskimi (przede wszystkim Ornithoptera, ale tez Troides i Trogonoptera), to biznes i to dosc niebezpieczny (cos jak narkotyki). Farmy tych motyli to nie farmy w naszym wyobrazeniu, Sa to dosc duze ilosci nasadzonych roslin zywicielskich (Arostolochia sp. i Paraaristolochia sp.), z ktorych to zbiera sie poczwarki. Jednak znaczna ilosc poczwarek pochodzi od tubylcow, ktorzy specjalizujac sie w tym zarabiaja na zycie.

Tak wiec, najlepiej jest dotrzec bezposrednio do takich osob, oczywiscie jest to prawie niemozliwe. Ceny motyli A1 nie przekraczaja 100$. Nastepnymi osobami sa, odbiorcy, ktorzy zaopatruja sie bezposrednio u farmerow/zbieraczy i tutaj ceny juz sa wysokie. Wszelkie sklepy entomologiczne najczesciej zaopatruja sie u tych wlasnie osob, i ceny sa jeszcze wyzsze. Im dalej w lancuchu tym wyzsze ceny.

W latach 70 w PNG powstala IFTA, ktora miala zajmowac sie ranczerstwem motyli. Dochody mialy byc przeznaczane na utrzymanie agencji a czesc na ochorone siedlisk. Nie wiem czy ktokolwiek byl zadowolony z zakupow w IFTA po 2000r. W sieci jest wiele opisow ludzi ktorzy probowali cos tam kupic. Mniej wiecej rok temu IFTA padla.

Prostym miernikiem marzy sklepu jest cena najbardziej pospolitego gat. O. p. poseidon (bo w kazdym sklepie jest).

W jakiej cenie widziales go najtaniej? ;)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Witam!

Post autor: Kamil Mazur »

Tak sobie przeglądam stare posty i wchodzę przy okazji w linki tutaj zamieszczone.
Najfajniejszy jest link w poście jona 14 sty 2010, 2010 22:07. Wprost uroczy :rotfl:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Witam!

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Link usunięty.
holahola
Posty: 22
Rejestracja: niedziela, 2 czerwca 2013, 14:41

Re: Witam!

Post autor: holahola »

Hej , w tej gablocie są dwa urvillianusy czy urvillianus i coś jeszcze , miokensis?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powitania”