Syrphidae Polski

Bzygowate
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Syrphidae Polski

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Witam Forumowiczów

Od września tego roku tworzona jest polskojęzyczna strona internetowa której tematyka ma być podporządkowana Syrphidae. Uznaliśmy iż tak bogata w bardzo barwne i charakterystyczne formy rodzina może wzbudzać w szerokim gronie przyrodników sympatię i chęć pogłębienia wiedzy o tych muchówkach.

Forum na chwile obecną jest ciągle w fazie rozbudowy,a jego pełne udostępnienie planowane jest w przedwiośniu najbliższego roku. W tej chwili zbierane są zdjęcia do galerii gatunków. Możliwości serwera umożliwiają wysyłanie do działu "Zdjęcia gatunków - do oznaczenia" fotografii w pełnej rozdzielczości co w wielu przypadkach ułatwia dokonanie determinacji gatunku.
Robert Żóralski, pomysłodawca stworzenia forum, zapewnił fachowe wsparcie informatyczne dla przedsięwzięcia. Bieżącą determinacją zajmę się ja. W miarę możliwości można liczyć również na doświadczenie Dr Bogusława Soszyńskiego.



"Plan minimum" zakłada:
- integrację grupy miłośników Syrphidae i zaproszenie wszystkich chętnych do pracy nad wspólnym projektem,
- obfotografowanie najbardziej popularnych gatunków Syrphidae
- opracowanie prostych opisów tych gatunków: wygląd i cechy kluczowe, wymiary ciała, bionomia,
- przygotowanie ładnie wyglądającej strony internetowej z tymi informacjami w postaci albumu/katalogu.

"Plan maximum" zakłada:
- obfotografowanie wszystkich krajowych gatunków (owady z kolekcji),
- opracowanie szczegółowych opisów gatunków: wygląd, stadia rozwojowe, bionomia, środowisko, rozmieszczenie geograficzne, zagrożenie i ochrona,
- zbieranie danych dotyczących rozmieszczenia poszczególnych gatunków w kraju i stworzenie bazy danych,
- opracowanie systemu do rysowania map rozmieszczenia geograficznego i przygotowanie map rozmieszczenia,
- wydanie publikacji o polskich Syrphidae w postaci publikacji książkowej lub multimedialnej
- opracowanie klucza do polskich Syrphidae.

Do czasu ogólnego udostępnienia forum liczymy na pomoc w tworzeniu galerii.
W celu ochrony zdjęć wysokiej rozdzielczości przed dowolnym kopiowaniem strona została zabezpieczona hasłem dostępowym. Hasła dostępowe będę przyznawał ja oraz Robert.
Zainteresowanych proszę o kontakt na PM.

Pozdrawiam,

Łukasz Mielczarek
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zabezpieczanie stron hasłami, to pierwszy krok do utraty zainteresowania. Po co wstawiać od razu zdjęcia dobrej jakości, wstawcie miniatury i "otwórzcie" stronę. Sam bym chętnie zobaczył, ale występowanie o kolejne hasła i ich zapamiętywanie mnie zniechęca. Mam już hasła i piny do kont bankowych, kart kredytowych, portali ubezpieczeniowych, forów dyskusyjnych, kont e-mailowych, systemów transakcyjnych, dostępu do kilkunastu zarządzanych zdalnie serwerów ... a jeszcze do strony o muchach ?

Napiszcie coś o preparowaniu, bo każdy może przy okazji złowić, ale o preparowaniu czy jakichś szczególnych zabiegach wiedzą już tylko miłośnicy muchówek.
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

Witaj Grzegorz,

Pomysł stworzenia ciekawej witryny (atlasu) o Syrphidae obejmującej najchętniej krótkie opisy i zdjęcia w przyrodzie większości krajowych gatunków jest ambitny ale co za tym idzie wymaga też sporo pracy i czasu jeśli chodzi o przygotowanie materiałów. Celowo piszę w tej chwili tylko o planie minimum, ponieważ to jego zrealizowanie jest na dziś realne. Zaczęliśmy z Łukaszem gdzieś we wrześniu od podstaw, czyli od zebrania swoich zdjęć z ostatnich lat, oznaczenia ich (dotychczas ok. 45 gatunków) oraz przygotowania platformy do pracy grupowej, zebrania literatury, przygotowania szablonu do zbierania obserwacji lub katalogowania zbiorów. Do tej pory dołączyła jeszcze jedna osoba. Jako platforma do pracy grupowej i komunikowania się wybrane zostało właśnie forum phpbb, ponieważ posiada wszystkie mechanizmy, które są potrzebne do takiej zdalnej grupowej pracy.

Osób zajmujących się i w ogóle Syrphidae w kraju jest raczej niewiele, więc postanowiliśmy zapytać kolegów z forum, czy ktoś byłby zainteresowany wzięciem udziału w takim przedsięwzięciu w roli autora zdjęć lub opisów. Gorąco zachęcam za Łukaszem do współpracy. Projekt z założenia raczej non-profit, więc nie wyznacza w tej chwili żadnych konkretnych terminów, a autorzy zachowują oczywiście prawa do swoich materiałów.

Chciałbym wytłumaczyć też dlaczego forum o którym pisze Łukasz jest w tej chwili ograniczone hasłem - to może oczywiście budzić pewne zdziwienie. Z jednej strony dopiero zaczęliśmy, z drugiej nie chcielibyśmy robić konkurencji dla entomo (tu jest właściwe miejsce do różnych dyskusji), a z trzeciej, forum o którym pisze Łukasz jest to platforma (narzędzie pracy) a nie strona docelowa (efekt pracy). Są tam w tej chwili robocze wersje zdjęć, posty związane z oznaczaniem, czyli to miejsce służy głównie do gromadzenia danych i sprawnej komunikacji grupy roboczej. Czyli raczej mało interesujące rzeczy. Hasło zostało nałożone jedno "wspólne" dla wszystkich uczestników. Głównie po to by nie wchodziły ani roboty googlowe ani osoby zupełnie nie zainteresowane.

Jeśli chciałbyś obejrzeć jak to zostało zorganizowane daj znać na PW. Podeślę dostęp.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Ideę opracowania ilustrowanego zdjęciami atlasu Syrphidae Polski podał mi w czasie drogi powrotnej z sympozjum w Bystrem B. Soszyński (wracaliśmy z R. Szadziewskim). Pomysł wydał się nam bardzo interesujący, w związku z czym Boguś wstępnie zobowiązał się do opracowania ogólnej koncepcji i szczegółowych konspektów, a ja do wykonania zdjęć warstwowych z materiałów dostarczonych przez Bogusia (zgodnie z jego szczegółowymi wskazówkami). Niestety, dotąd nie otrzymałem ani konspektów, ani materiałów do fotografowania. Niemniej, jeżeli już prace nad atlasem ruszyły i jego autorzy uznają, że moja pomoc w zakresie wykonania fotografii much będzie przydatna, podtrzymuję ofertę współpracy. Szczegóły proponuję omówić na priva.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Syrphidae”