Dwie muchówki

Bzygowate
trepik30
Posty: 4065
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Dwie muchówki

Post autor: trepik30 »

[temat: Criorhina asilica]
Pojedynczy osobnik obserwowany na starym dębie -08 04- 2016 w niewielkim zadrzewieniu.łąki zalewowe koło Słubic.Wszedł w małą interakcje z również wygrzewającym się na pniu Gymnocheta viridis.Obie muchy oznaczone przez Avidala.
Załączniki
ch1.jpg
ch1.jpg (148.3 KiB) Przejrzano 9044 razy
gy.jpg
gy.jpg (147.82 KiB) Przejrzano 9044 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Criorhina asilica

Post autor: Jacek Kurzawa »

To jest Brachypalpus valgus, który o tej porze zaczyna loty przy pniach stojących dębów. Mimo wszystko to jest wcześnie na ten gatunek. Natomiast C.asilica jest całkiem inna (wąska, białe prążki na tergitach) i pojawia się dopiero w drugiej połowie maja.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Criorhina asilica

Post autor: avidal »

Nie wiem, jak to się stało, ze w emailu napisałem C.asilica, choć myślałem o B.valgus. Może dlatego, że chwilę wczesniej rozważałem również Criorhinę. Która nota bene lata już w kwietniu; w tym tygodniu była łowiona w Spalskim PK.
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Criorhina asilica

Post autor: Robert Zoralski »

No właśnie miałem pisać, że Criorhina asilica nie siada na dębie. ;)

Jako ciekawostkę podam, że na Pomorzu Brachypalpus valgus to jest ogromna rzadkość. Znany współcześnie zaledwie z jedego okazu!
Co innego w Spalskim PK, gdzie praktycznie na każdym drzewie taka mucha teraz siedzi. ;)
Pozdrowienia!
Robert
rysiaty
Posty: 2017
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Criorhina asilica

Post autor: rysiaty »

Robert Zoralski pisze:Jako ciekawostkę podam, że na Pomorzu Brachypalpus valgus to jest ogromna rzadkość.
W lubuskim dość częsta
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Criorhina asilica

Post autor: Jacek Kurzawa »

avidal pisze: chwilę wczesniej rozważałem również Criorhinę. Która nota bene lata już w kwietniu; w tym tygodniu była łowiona w Spalskim PK.
Mimo wszystko ... nie wierzę w to co napisałeś. Mógłbyś to potwierdzić, że znów nie zaszła pomyłka?
trepik30
Posty: 4065
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Criorhina asilica

Post autor: trepik30 »

Dzięki za korekte i oznaczenie.Przynajmniej się dowiedziałem o częstości występowania tego bzyga w Polsce.Poza tym ten gatunek mi się nie trafił.Za to 2 lata temu B.laphriformis był.Jak Rysiaty z tym drugim gatunkiem rzadszy częstszy u nas?
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Criorhina asilica

Post autor: avidal »

Jacek - informacja ustna od Bogusia. Przy następnej rozmowie upewnię sie, czy i on się nie pomylił.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Criorhina asilica

Post autor: Jacek Kurzawa »

trepik30 pisze:Dzięki za korekte i oznaczenie.Przynajmniej się dowiedziałem o częstości występowania tego bzyga w Polsce.Poza tym ten gatunek mi się nie trafił.Za to 2 lata  temu B.laphriformis był. Jak Rysiaty z tym drugim gatunkiem rzadszy częstszy u nas?
B.valgus jest rzadszy i wcześniejszy.
Na dementi poczekamy.. :P
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dwie muchówki

Post autor: avidal »

Jacek - Boguś potwierdził telefonicznie loty C.asilica w lasach spalskich. Czy tak jest w istocie, nie mnie już oceniać.
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Dwie muchówki

Post autor: Robert Zoralski »

Generalnie na C. asilica to jeszcze za wcześnie. Najwcześniejszy rekord jaki mam w zbiorze to 12 maja i to z lat w których praktycznie nie było zimy. Chociaż wegetacja na Pomorzu opóźniona zawsze jakiś tydzień w stosunku do południa kraju, więc pierwsze rekordy na południu będą najprędzej z początkiem maja.

Z tym "każdym drzewem" to oczywiście żartowałem. ;) Podczas jednego wyjścia w teren w Spalskim można zobaczyć tak 5-10 sztuk, pojedynczo.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dwie muchówki

Post autor: avidal »

Ok, nie będę się upierał. Nie widziałem okazów.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dwie muchówki

Post autor: Jacek Kurzawa »

Robert, ale Tobie chodzi o C.ranunculi? Bo w SPK C.asilica nie spotyka się prawie nigdy liczniej, aczkolwiek nie powiem... zdarzało się. Natomiast C.ranunculi bywa spotykana jak piszesz - na każdym drzewie. :-)
trepik30
Posty: 4065
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Dwie muchówki

Post autor: trepik30 »

To ja skoro już rozpętałem tą burze mam pytanie .A co z trzecim gatunkiem z rodzaju?Co z Brachypalpus chrysites?Na forum nic o nim nie ma.Mucha legenda?Lata gdzieś jeszcze w Polsce?
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Dwie muchówki

Post autor: Robert Zoralski »

Kod: Zaznacz cały

Robert, ale Tobie chodzi o C.ranunculi?
Pisałem w kontekście B. valgus. Pojaw tego gatunku jaki obserwowałem w zeszłym roku podczas warsztatów w Spalskim PK wydawał mi się liczny. Oczywiście osobników C. ranunculi, którą przywołałujesz, było wtedy znacznie więcej.

Jeśli chodzi o częstość występowania poszczególnych gatunków Criorhina na Pomorzu Gdańskim, to z moich obserwacji wynika, że najbardziej liczna jest C. asilica, potem C. ranunculi, potem C. berberina. Oczywiście szczyt pojawu C. ranunculi jest przesunięty o ok. miesiąc wcześniej niż dwóch pozostałych gatunków. Fenologia tych trzech gatunków może zazębiać się prze okres kilku dni. W praktyce jest więc możliwe odłowienie wszystkich trzech gatunków w tym samym dniu (początek maja na głogach). Myślę, że na południu kraju jest zupełnie inny układ i to właśnie C. asilica jest tam tą najrzadszą.

B. chrysites to jeden z najrzadziej spotykanych w Polsce gatunków Syrphidae. Wg. pracy (Malski 1957) pojedyncze okazy wykazano z : Puszczy Kampinowskiej (w 1953 roku) i Doliny Kościeliskiej w Tatrach (w 1956 roku). Poza tym wg. pracy (Bańkowska 1995) spotkany także na Śląsku, w Pieninach, Sudetach i Puszczy Białowieskiej - wszystkie te okazy powinny być zdeponowane w Łomnej p. Warszawą w ilości nie więcej niż 10 sztuk. Poza tym wiem o jednym okazie zdeponowanym w MP w Łodzi - nie pamiętam czy opublikowany i czy to nie jest przypadkiem ten okaz z Pienin podawany przez Bańkowską. Może coś jeszcze gdzieś w zbiorach prywatnych. Jeśli ktoś zna inne okazy to prośba o kontakt. Warto by takie rzadkie gatunki kiedyś jakoś zwięźle podsumować. :)

Robert
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dwie muchówki

Post autor: Jacek Kurzawa »

avidal pisze:Jacek - Boguś potwierdził telefonicznie loty C.asilica w lasach spalskich. Czy tak jest w istocie, nie mnie już oceniać.
To są jakieś żarty :-) Tobie może potwierdził, ale mnie już nie. Rozmawiałem z Bogusiem i wygląda to na jakieś nieporozumienie, ponieważ żadnych okazów nie widział, nie on łowił. Informacja jest zasłyszana i niepotwierdzona, podobno Zbyszek coś widział, ale też sam nie wie co. Ty napisałeś że "była łowiona" a to nie to samo, co ktoś widział i sam nie wie nawet co. Oczywiście nawet gdyby była łowiona to pozostaje jeszcze margines błędu na błędne oznaczenie. Gdyby jednak okazało się jakimś cudem, że była łowiona w pierwszej połowie kwietnia C.asilica to byłby naprawdę WIELKI CUD. Tymczasem to na kilometr zalatuje bzdurą.

Robert, B.valgus akurat w zeszłym roku pojawił się liczniej niż zazwyczaj, akurat trafiłeś z pobytem w piękną pogodę i w dobry układ. Spotyka się go tu jednak zawsze pojedynczo, przez wiele lat zawsze bardzo podobnie, 1-5 okazów rocznie, siedząc w terenie oczywiście. Zdarzało mi się spotykać 4-5 exx dziennie, ale to wszystko zależy od układu pogody, kwitnienia i obecności określonych krzaków. Lata do końca maja/pierwszych dni czerwca.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dwie muchówki

Post autor: avidal »

No cóz, cały Boguś...
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Dwie muchówki

Post autor: modraszka »

To może jeszcze ja dodam pod temat: tegoroczne marcowe :)
Załączniki
1.B.valgus?
1.B.valgus?
tn_DSC01270.JPG (114.97 KiB) Przejrzano 8631 razy
2a.?
2a.?
tn_DSC01101.JPG (98.3 KiB) Przejrzano 8631 razy
2b.?
2b.?
tn_DSC01102.JPG (88.07 KiB) Przejrzano 8631 razy
trepik30
Posty: 4065
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Dwie muchówki

Post autor: trepik30 »

Dzięki Robert za wyczerpującą odpowiedz.Faktycznie rzadkość.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dwie muchówki

Post autor: Jacek Kurzawa »

B.chrysites widziałem w Puszczy Białowieskiej kilka lat temu w okresie pierwszomajowym i niestety nie udało mi się go odłowić. Może następnym razem... :-)
trepik30
Posty: 4065
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Dwie muchówki

Post autor: trepik30 »

O proszę czyli się sporadycznie ale trafia to nie jest zjawa.To jakiś borealno-górski gatunek?Ppuszcza Białowieska ,Tatry.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Syrphidae”