Pierwszy bzyg

Bzygowate
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Pierwszy bzyg

Post autor: wojtas »

Dzisiaj w słońcu w lesie widziałem pierwszego przedstawiciela tej rodziny.
Jak dla mnie był to przedstawiciel rodzaju Scaeva. Był on najbardziej zbliżony do tych w galerii Roberta i tylko na tym opieram swoje "oznaczenie" bo nie zajmuje się muchami.
Andrzej J. Woźnica

Re: Pierwszy bzyg

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

bzyg jak to bzyg :laugh:, szczególnie jeśli niezidentyfikowany ! U mnie mucha dnia ostatniego i dnia pierwszego to Drosophila sp. :rotfl:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwszy bzyg

Post autor: PawełB »

a ja mam w domu od dłuższego czasu "dziwne" drozofile, które utrzymują sie nie wiadomo na czym. Niby wielkości i wyglądu drozofili, ale są jakby ciemniejsze i mniej je ciągnie do typowych przynęt drozofilowych (przekrojone cytryny, owoce, alklohol). Zdecydowanie nie mam gnijących owoców....Nie do końca je zwalczam bo hoduję fajnego pająka Scytodes thoracica
http://arachnea.org/index.php?option=co ... Itemid=269
i pasuje mi czasem coś z sufitu złapać.....
Chyba musze je cyknąc i pokazać tutejszym specom....
Andrzej J. Woźnica

Re: Pierwszy bzyg

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

a może z taką plamką :coto: ? - http://www.diptera.info/forum/viewthrea ... d_id=57518. Andrzej
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Pierwszy bzyg

Post autor: Robert Zoralski »

Jak dla mnie był to przedstawiciel rodzaju Scaeva.
Wojtas, sporo gatunków bzygów potrafi u nas przezimować gdzieś między liśćmi - szczególnie te całoroczne. W tym te większe jak Scaeva, Syrphus czy Eristalis. Przy 5-10 stopniach zimą to budzą się (jak sporo innych owadów) i grzeją na słońcu. Takie okołozimowe okazy bzygów warto łapać, ponieważ mogą mieć "zimowe", tzn. bardzo ciemne barwy. Trafiają się potem w zbiorach takie ciekawostki jak całkiem czarne E. balteatus, czy S. scripta z bardzo silnie rozdzielonymi plamami itd.

Przy takich temperaturach za oknem to pierwsze (wylęgłe) w tym roku bzygi (Malangyna quadrimaculata i Melangyna lucifera) będziemy może obserwować już z końcem lutego lub na początku marca, a jeśli zima już nie przymrozi to tak będzie. Normalnie pierwsze okazy (tegoroczne) u mnie na północy to w początek kwietnia, a nawet koniec marca.

Pozdrawiam
Robert
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Pierwszy bzyg

Post autor: wojtas »

Robercie chciałem go złapać ale się nie udało niestety.
Następnym razem będę się bardziej starał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Syrphidae”