Larwy Microdon (Syrphidae)

Bzygowate
Awatar użytkownika
Belkot74
Posty: 110
Rejestracja: piątek, 8 lipca 2011, 22:19
Lokalizacja: Wschowa-Lubuskie

Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Belkot74 »

Co to może być rusza się znalezione pod korą
Załączniki
2012_03_DSC1612.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.06 KiB)
2012_03_DSC1613.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.6 KiB)
2012_03_DSC1623.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.96 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Co to jest?

Post autor: Aneta »

Awatar użytkownika
Belkot74
Posty: 110
Rejestracja: piątek, 8 lipca 2011, 22:19
Lokalizacja: Wschowa-Lubuskie

Re: Co to jest?

Post autor: Belkot74 »

Na początku tygodnia się wylęgła może teraz do się coś więcej powiedzieć
Załączniki
2012_04_DSC2608.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.71 KiB)
2012_04_DSC2611.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.87 KiB)
2012_04_DSC2612.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.46 KiB)
2012_04_DSC2617.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.71 KiB)
2012_04_DSC2646.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.11 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Co to jest?

Post autor: Rafał Celadyn »

:arrow: http://forum.insects.pl/viewtopic.php?f=4&t=418
...najprawdopodobniej... :wink: ,ja spotykam je najczęściej pod korą sosny...
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Belkot74
Posty: 110
Rejestracja: piątek, 8 lipca 2011, 22:19
Lokalizacja: Wschowa-Lubuskie

Re: Co to jest?

Post autor: Belkot74 »

Ta też była pod korą sosny foty zrobiłem w domu
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Co to jest?

Post autor: Rafał Celadyn »

..no ,to "jacha" ,najprawdopodobniej M.analis,pogrzeb w necie i zerknij na tarczkę (siodełko,scutellum ,czy jak tam kto lubi :wink: ,).U tego gatunku jest to dosyć charakterystyczna cecha ,u reszty z rodzaju gatunki identyfikuje się na podstawie gatunku mrówek w gnieździe którego rozwijają się larwy , wyglądzie poczwarki i chyba egzuwium(?)...jest jakaś praca na ten temat w necie ,ale ściągnąłem ją już dawno i nie mogę znaleźć linku...
Pozdrawiam
Rafał
...to znalazłem przed chwilą :arrow: http://www.entomologi.no/journals/nje/2 ... aarvik.pdf
ładne fotki...
Awatar użytkownika
angellus
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 14:44
UTM: CA66

Re: Co to jest?

Post autor: angellus »

Tak tylko przy okazji , w kluczu do oznaczania R.Bańkowskiej brak M.analis , czy wobec tego M.analis = M.brevius , a może klucz już nieaktualny w tym i innych miejscach?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Co to jest?

Post autor: Rafał Celadyn »

...nie siedziałem w tym rodzaju od kilku miesięcy ,generalnie najlepiej korzystać z klucza: StN KEYS FOR THE IDENTIFICATION OF ADULT EUROPEAN SYRPHIDAE 2010 Speighta i Sarthou,i podpierać się kluczem Van veena ,klucz Bańkowskiej jest przydatny jako pomoc ,ale przy obecnym stanie wiedzy jest mocno zdezaktualizowany ,również jeśli chodzi o info o biologii niektórych gatunków, ...co do Twojego pytania zostawiam pole do popisu Łukaszowi :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Co to jest?

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Hej!

Microdon to problematyczny rodzaj. Nadal nie wiemy ile w Europie mamy gatunków czy form gatunków związanych z konkretnymi mrówkami. Nawet sam rodzaj Microdon na tyle różni się od pozostałych Syrphidae aby traktowąć całą podrodzine Microdontinae w randze rodziny. I jako odrębna rodzina traktowany jest konsekwentnie w StN i osobiście uważam że jest to prawidłowe postępowanie wobec "tradycyjnego podziału" Syrphidae.
Jak wspomniał Rafał łatwo dostępna literatura uwzględniająca to zamieszanie w rodzaju Microdon to StN.
Wracając do Microdon'a Belkot 74 to ze zdjęć niestety wiele nie widać. Można łatwo wykluczyć grupe mutabilis/myrmicae, które cechują się czerwonawo zabarwioną tarczką. Na zdjęciach nie widać cechy M. devius czyli plam z czarnego owłosienia na mesoscutum, co nie znaczy że tam tego owłosienia nie ma. Zakładając, że faktycznie mesoscutum jest całkowicie jasno owłosione i jest to grupa analis, jeśli 3 człon czułków jest 3 dłuższy od drugiego to M. miki(=latifrons). Schody zaczynają się przy tych okazach z trzecim członem czułków 2x dłuższym od drugiego, to jest M. analis(= eggeri) i M.major(=eggeri var.major). Te dwa ostatnie gatunki rozróżniane są po gospodarzu mrówek oraz po wyglądzi bobówek. M. major ma się rozwijać w gniazdach Formica fusca,a M. analis na Lasius platythorax.
Belkot 74 nie napisałeś w gnieździe jakiego gatunku mrówki znalazłeś larwy.
Mam okazy Microdon analis pozyskane z gniazd Lasius więc mogę porównać je z twoimi jeśli chcesz uzyskać pewne oznaczenie.
Angellus, skąd wziołeś nazwe "M. brevius"? Klucz Bankowskiej jest nieaktulany w bardzo wielu miejscach.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Co to jest?

Post autor: Rafał Celadyn »

...no i wszystko jasne :wink: ...ale nic to ,dzisiaj przypomniawszy sobie o specyficznych upodobaniach microdonów poszedłem sobie pogrzebać w kępach traw zasiedlonych przez mrówki(identycznych ,jak te ze zlinkowanego pdf-a) i...nie do wiary ,ale po ściągnięciu wierzchniej czapy ziemi z pierwszego mrowiska wypadło egzuwium :shock: ,wygląda na M.mutabilis ,nie jest ani trochę podobne do M.myrmica fotkę jak zdążę zrobić dołączę jeszcze dzisiaj :wink: .Tyle.
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
angellus
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 14:44
UTM: CA66

Re: Co to jest?

Post autor: angellus »

Oczywiście miało być M.devius :okok:
Jakiś czas temu przy oznaczaniu bzygów podpierając się wspomnianym kluczem miałem trochę zamieszania bo okazało się , że bzygów które mam mieć nie powinienem bo nie wykazano ich z naszego kraju np. M.eggeri czy Callicera aenea
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Co to jest?

Post autor: Rafał Celadyn »

...tak to wygląda...dla mnie mutabilis ,wziąłem też dwie mrówki ,ale sfotografuję je później...
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
Microdon.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.53 KiB)
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Co to jest?

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Rafał, to nie może być M. mutabilis/myrmica bo ma wyraźne rzędy szczecin (to jest pierwsza cecha w kluczu). Mam nadzieje że zebrałeś również przednią część egzuwium?
Ja dzisiaj przeszukałem z 10 mrowisk z Lasius cf. platythorax w super miejscu na brzegu Pilicy i Microdon zupełnie brak:(

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Co to jest?

Post autor: Rafał Celadyn »

Łukasz Mielczarek pisze:Mam nadzieje że zebrałeś również przednią część egzuwium?
...gdybym ją znalazł to pewnie bym zebrał :-? ,niestety ta część którą znalazłem, po prostu wypadła na trawę. Widocznie po zimie "czułko" odpadło ...ale nie traćmy nadziei, tych mrowisk są tam dziesiątki ,więc wiosną postaram się zaczaić na imago .Z tego co wyczytałem ,trzymają się żywiciela...
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Co to jest?

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:"czółko" odpadło
:ses :bit: -tyle zabawy emotikonami,tylko pytam gdzie są terminatorzy ortograficzni !? :mrgreen: :wink:
...ale nic to,bo jesteśmy na tropie rozwiazania kolejnej zagadki .
Otóż jak zwykle gdy czuję ,że brak mi oczytania -to czytam...Wziąłem więc na ekran "Colour Guide to Hoverfly Larvae (Diptera,Syrphidae) in Britain and Europe" G.E.Rotheraya...pamiętałem ,że gdzieś już widziałem ten specyficzny układ szczecin na egzuwium ...a tak waśnie wygląda to na fotce Microdon devius w w/w książce, co prezentuję poniżej ...ale to tylko część opowieści...
Dzisiaj wracając z 'dziuplowego' wypadu cały czas miałem w głowie jakies zdjęcie z internetu larw Microdona na wapiennym kamieniu ,ten obrazek tak mi utkwił w głowie, że skręciłem do miejsca, które odwiedzałem od dziecka ,a na którym zanim zarosło ,zawsze coś ciekawego, jeśli chodzi o owady ,się działo.I co ?... To był drugi kamień jaki odchyliłem w poszukiwaniu mrowiska...efekt-cztery larwy,jedna bobówka i ezuwium .To prawdopodobnie M.mutabilis ,o którym pewnie zechce opowiedzieć Łukasz :wink: .Dodaję fotki biotopu i kilka screenów zrobionych na świeżo, tuż po znalezieniu.Miłego oglądania,fotki w większych rozmiarach wkrótce na Syrphidae Polski.
Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
M.devius
M.devius
129.JPG (40.39 KiB) Przejrzano 11847 razy
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.21 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.47 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.27 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.51 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.44 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.23 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.25 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co to jest?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rafał, gratulacje, piękna sprawa, super robota.
:brawo: :okok: :birra:

Trzeba się jednym słowem rozejrzeć za tymi larwami w terenie.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Mrówka to ewidentnie Formica i środowisko też wskazuje na M. mutabilis. W bardzo podobnym środowisku zbierałem ten gatunek na Węgrzech. Oczywiście tym postaciom preimaginalnym trzeba się bliżej przyjrzeć by rozwiać wszelkie wątpliwości.
To jest pierwsze solidne stwierdzenie M. mutabilis w Polsce!
Gratuluje! :brawo:
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Miłosz Mazur »

Warto to opublikować, choć jak kiedyś opowiadał mi znajomy dipterolog w Polsce cięzko iść w teren i nie przywieźć czegoś nowego dla kraju ;)

A nieco poza tematem dodam od siebie, że tego rodzaju środowiska i gniazda mrówek pod wszelakimi kamiorami to fajne siedlisko dla eleganckich chrząszczyków. W zeszłym roku trafiłem pod czymś takim na rójkę Claviger testaceus, przepiękne stworzenie :)
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/cl ... taceus.htm
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Rafał Celadyn »

Miłosz Mazur pisze:gniazda mrówek pod wszelakimi kamiorami to fajne siedlisko dla eleganckich chrząszczyków.
...nie podejrzewasz chyba ,że nie zwracam na to uwagi :wink: .Generalnie mam masę materiałów do opublikowania jęśli chodzi o muchy,chrząszcze i motyle, ale ja już tak mam, że jeśli mam siąść i pisać na poważnie ,to wychodzę w teren 8) .Dlatego zawsze szukam wspólnika do publikacji ,który to merytorycznie ogarnie ,a że większość entomologów nigdy nie ma czasu to trochę to potrwa,ale co się odwlecze to nie uciecze :wink: .Mam w alkoholu nieopisane dotąd larwy Spilomyia sp. i Brachyopy jednak sam sie za to nie zabiorę, bo temat jest zbyt poważny i należy potraktować go z należytą pieczołowitością (zdjęcia warstwowe,może nawet do ogarnięcia gatunku potrzebne będą markery genetyczne etc.),przecież na wiosze u siebie kompakcikiem i lupką x20 tego nie zrobię :mrgreen: ,pomijając brak oczytania i skłonności do dobrej zbawy i luzu , które z nauką jakoś się gryzą :P
pozdrawiam
Rafał :birra:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Rafał Celadyn »

...dzisiaj poszedłem dozbierać trochę mrówek ,aby posłać większą liczbę do oznaczenia eliminując tym samym możliwość pomyłki...ale w głowie jak zwykle tłukła sie myśl :przecież jeśli można znaleźć egzuwium ,to larwy też gdzieś tam muszą być ... .Tak, więc wziąłem swój nóż "Rambo -First blood" :ok: i postanowiłem szukać, aż do skutku -trwało to pół godziny 8) ! .Przy czym, uwierzcie - " ta zabawa nie jest dla dziewczynek" .Ugryzienia to "pół bidy",ale przez piętnaście minut miałem mrówkę w uchu!!! :tak: .Uczucie jest takie jakbyście mieli w uchu wodę ,ale od czasu do czasu ,ktoś by wam ja wypuszczał i pogrywał na bębnach (dosłownie i w przenośni ).Nie wiem czy mrówka sama wyszła czy dalej mam ją gdzieś w sobie , ale tupot małych stóp ustał...
Tyle tytułem wstępu,co do reszty wszystkie znaleziska są na fotkach .Larwy M.cf.devius nie siedzą zbyt głęboko w mrowisku(jakieś 10-15 cm od górnej warstwy)ale za to ,w najtwardszych miejscach karp traw ,w których są mrowiska.Dodatkowym utrudnieniem jest to, że całe oblepione są substratem i dojrzeć je w zbitym korzeniu jest naprawdę trudno...
Oprócz tego znalazłem świeżutkie imago jakiegoś ryja i poczwarkę prawdopodobnie tego samego gatunku ,nie wiem czy to przypadek ,ale dodaje fotki ...
No i jeszcze jedno znalezisko ,ale z mrowiska zupełnie innego gatunku mrówek (małe żółto -pomarańczowe),zupełnie nie mam pomysłu co to ,ale wygląda ciekawie...
No i tyle. Nie wpuszczajcie mrówek do uszu !!!! 8)
Pozdrawiam Rafał :birra:
Załączniki
knife "First blood" ;P
knife "First blood" ;P
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.16 KiB)
biotop
biotop
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.39 KiB)
larwa w mrowisku
larwa w mrowisku
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.9 KiB)
larwa
larwa
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.83 KiB)
tajemnicza poczwara
tajemnicza poczwara
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.8 KiB)
dzidzia  ;P
dzidzia ;P
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.56 KiB)
Phylobius ???
Phylobius ???
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.6 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Rafał Celadyn »

...dodaję fotkę misiaka, który wyszedł z poczwarki kilka dni temu ,oprócz tego wyszły też dwa gatunki z grupy analis,jednak z oznaczeniem poczekam do weryfikacji mrówek ,chociaż cechy kluczowe juz mi pasują (popatrzcie na czułki).Tyle.
Więcej zdjęć w lepszej rozdzielczości wrzucę na strone Roberta(na pewno przed zimą :wink: )
Pozdrawiam
Rafał :birra:
PS ...z tajemniczych poczwarek z fotki powyżej ,wyszła parka Xanthogramma citrofasciatum...
..i jeszcze mała prośba ,mógłby ktoś zinterpretować (przełożyć) ten fragment klucza :arrow:
"Antennal segment 3 usually less than 3x as long as its maximum depth "- za "chiny ludowe' nie mogę go ogarnąć ze względu na ostatnie słowo(depth-głębokości) ,a teoria o odniesieniu tego fragmentu ,do długości drugiego członu czułków, jak sugeruje Łukasz ,z tego co widzę na swoich zdjeciach, nijak mi nie pasuje ,chociaż cała reszta jeśli chodzi o puparia jest git ....
Załączniki
Kopia DSC07605.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.75 KiB)
Kopia (3) DSC07511.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.37 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze taki screen... :arrow:
Załączniki
DSC07540.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.2 KiB)
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Paweł Czudec »

Nie jestem specem od takich tłumaczeń ale dla mnie tu chodzi o grubość (thickness) :mysl: . Fajne zdjęcia i ciekawe obserwacje :brawo:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Jacek Kurzawa »

"Antennal segment 3 usually less than 3x as long as its maximum depth "

Trzeci człon czulków zwykle mniej niż 3x dłuzszy niż jego najwieksza szerokość.

Bardziej zrozumiale - 3 człon czułków nie jest dluższy wiecej niż 3krotnośc swojej szerokości. Na to samo wychodzi.

Podpowiedzią zwykle bywa antyteza, ktora tu bedzie mniej wiecej brzmiała:

3czł czulków ponad 3 razy dłuzszy niż szerszy.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Panowie :ok: :brawo:
Teraz wszystko jasne,git!
Pozdrawiam
Rafał :birra:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Rafał Celadyn »

…przeszedłem przez klucz … Jedyny wniosek jaki mi sie nasuwa ,to taki ,że chodzi o szerokość trzeciego segmentu członu czułka „na dole”. Inaczej wszystko się wali i nie pasuje do niczego,a reszta cech bobówki i imago pasuje jak ulał… na fotkach są podane proporcje różnie mierzonej cechy kluczowej.Wiadomo, że to nie jest idealny pomiar ,ale może udało mi się to pokazać(kreska ukazująca długość pochewki czułka na bobówce jest nieco skrócona ze względu na perspektywę, która ja wydłuża)
Key (Speight ,2010);
ant.seg.3 nearly 4x as long as its maximum depth; second tarsal segment of fore legs longer than wide .....
............................................................................................................................................miki Doczkal & Schmid (foto 1,2)
anterior respiratory horns less than 1x as long as their basal diameter ........................ miki Doczkal & Schmid
(foto 3)
Tak więc ,samiczka po lewej stronie fotki to Microdon miki…i myślę, że na fotce Belkota 74 prawdopodobnie będzie również ten gatunek…
Jutro spróbuję powalczyć z drugim ...

Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.11 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.54 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.67 KiB)
porównanie.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.46 KiB)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Chiffchaff »

Na gratulacje nigdy nie jest za późno, Gratuluję! Nie tyle, nowego dla kraju gatunku, bo takich padają setki (tysiące?) ale wciągającej opowieści z wnikliwymi obserwacjami. Ostatnio co raz trudniej o prawdziwą biologię na forum...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Jarosław Bury »

Z tymi tysiącami to chyba jednak przesada - ale również przyłączam się do gratulacji!
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Panowie :ok:! ,ale na razie żaden z tych gatunków wg.literatury nie jest nowy...to chyba kwestia problemów po opisaniu M.myrmica i zawiłości w oznaczaniu tego rodzaju ,a to o czym wspominał Łukasz to prawdopodobnie kwestia niemożności zweryfikowania danych z powodu braku egzuwiów i danych dotyczących gatunku mrówek...ale to taka moja wersja.Ciekawszą sprawą jest to ,że drugi okaz z tej dwójki, na razie, dla mnie ,na podstawie cech kluczowych bobówki to Microdon major -i to może być nowy dla Polski ,ale do tego jeszcze długa i kreta droga :wink: .
Pozdrawiam
Rafał :birra:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rafał Celadyn pisze:że drugi okaz z tej dwójki, na razie, dla mnie  ,na podstawie cech kluczowych bobówki to Microdon major
Tej bobówki nie przestawialeś na fotografii?? Ciekaw jestem jak wyglądają te wyrostki - wg klucza StN, te przednie (anterior), mialyby być jedynie dwa razy dluższe niż szerokosc przy podstawie:

5. Anterior respiratory process almost 3x as long as its maximum basal diameter and with a delicately sculptured
surface; posterior respiratory process with the dorsal surface of its column having the appearance of snake skin
when undamaged, being covered in a thick membrane of closely apposed, transverse (i.e. much wider than long),
lozenge-shaped, almost-flat, scale-like structures (if this membrane is scraped away micro-tuberculae are revealed
beneath) ...................................................................................................................... analis (Macqt.)
----- anterior respiratory process at most 2x as long as its maximum basal diameter and with a heavily-sculptured
surface; posterior respiratory process with the dorsal surface of its column covered in distinct, exposed, microtuberculae,
which are more-or-less round ........................................................................................... major Andries
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Rafał Celadyn »

Dodaję screena jak to wygląda ,na pewno nie są trzy razy dłuższe niż średnica podstawy... :mysl:
Pozdrawiam Rafał.
PS .w domu, zanim narysowałem kreski na tych czułkach zrobiłem wywiad co dziewczyny o tym sądzą i ile razy mieści sie podstawa w długości.Ja byłem przekonany że minimum trzy razy, jednak córka i żona zdecydowanie zaprzeczyły -g o o d g i r l s :ok:
Pozdrawiam
Rafał. :birra:
...tak na marginesie dzisiaj rano wyszły kolejne dwie wypasione sztuki M.mutabilis są ogromne w porównaniu do tego kolegi ze zdjęcia :ok: .
Załączniki
vs.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.89 KiB)
vsa.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.57 KiB)
vs2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.15 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Rafał Celadyn »

...tia,udało się :ok:, kilka screenów z miłosnych igraszek Microdonów .Na fotce powyżej samczyk zacierał łapki ,jak widać nie bez powodu :wink: .Oczywiście nastrojowa muzyka w takich chwilach odgrywa niemałe znaczenie u Microdonów więc...
miłego słuchania :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=9hQAO8QTnG8
...i oglądania :arrow:
Pozdrawiam
Rafał :birra:
Załączniki
DSC07808.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.35 KiB)
DSC07824.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.86 KiB)
DSC07827.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.15 KiB)
DSC07812.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.82 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wczoraj spotkałem na leżącym dębie w rez.Konewka.
Załączniki
Microdon_16.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (189.84 KiB)
Microdon_15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (166.01 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Rafał Celadyn »

...o,jaki piękny :ok: , na pewno grupa analis ...a wg. cechy, Speighta (drugi człon stopy dłuższy niz szerszy) to M.miki ...chociaż czułki ciężko ocenić...
Pozdrawiam
Rafał :birra:
Załączniki
Microdon_16 (1).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.77 KiB)
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Ostatnio coś takiego zaobserwowałem u siebie na działce. Podejrzewam, że to Microdon, czy jednak coś więcej da się na podstawie tego zdjęcia powiedzieć ?
Załączniki
microdon.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.68 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dziwadło. Mrówki to lubią, skojarzenie na modraszki.... ale to żadna z gąsienic, poczwarki bywają podobne, ale są niesymetryczne no i nie na drzewach (jak się domyslam to kora drzewa, pionowo?). Napisz coś o środowisku. Jak nie Microdon (Diptera) i nie Lycaenidae (Lepidoptera) ani nie Apoda limacodes (Limacodaidae) to może larwa jakiegoś chrząszcza (Coleoptera)? W każdym razie pyszna zagadka. Przydałoby się jakieś zdjęcie dodatkowe :-) i więcej zgadujących.
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Tomek Klejdysz »

Bardziej w stronę Hemiptera.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Larwy Microdon (Syrphidae)

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Dzięki Panowie za zainteresowanie :okok:. Biotop to wierzbowy zagajnik graniczący z podmokłym terenem. Towarzystwo siedziało na spodzie równoległej do ziemi gałęzi, mniej więcej na wysokości mojej szyi, także foto-warunki były dość utrudnione...
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Syrphidae”