Proszę o pomoc w identyfikacji

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Weron
Posty: 2
Rejestracja: środa, 16 sierpnia 2017, 14:23

Proszę o pomoc w identyfikacji

Post autor: Weron »

Witam

Takie robaczki, jak na zdjęciu, długości niecały 1 cm, wprowadziły się do nas jesienią i nie chcą się wynieść. Pojawiają się głównie wieczorem i w nocy. Były na elewacji, wciskały się przez okna i pionowe kanały. Kanały odcięliśmy siatkami, okna też. Robaki są teraz na całej klatce schodowej. My mieszkami na ostatnim - czwartym piętrze. Znajdujemy je najczęściej na przedpokoju.
Proszę o pomoc w identyfikacji i znalezieniu sposobu pozbycia się ich :no: :gun: .
I jeszcze czy one mogą się siedlić na przykład pod parkietem?

W załączeniu sesja zdjęciowa ;)

Pozdrawiam

Marcin
:uciekam:
:bit:
Załączniki
DSC00050 - Kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.59 KiB)
DSC00028 - Kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (187.3 KiB)
DSC00029 - Kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.97 KiB)
DSC00035 - Kopia.JPG
DSC00035 - Kopia.JPG (55.99 KiB) Przejrzano 2700 razy
DSC00038 - Kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (59.17 KiB)
DSC00041 - Kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.42 KiB)
DSC00051 - Kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.7 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Proszę o pomoc w identyfikacji

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Chrząszcz z rodziny czarnuchowatych: Alphitobius diaperinus (Panz.). Pleśniakowiec. Kosmopolityczny.
Weron
Posty: 2
Rejestracja: środa, 16 sierpnia 2017, 14:23

Re: Proszę o pomoc w identyfikacji

Post autor: Weron »

Rafał SZCZECIN - Dziękuję za szybką odpowiedź.
W związku z Twoją identyfikacją poczytałem o pleśniakowcach i mam obawę, czy mój mały syn nie zje jakiegoś. Bierze do buzi wszystko, co znajdzie na podłodze i już raz zabraliśmy mu chrząszcza.
Wiesz może, czy te chrząszcze mogą być przenoszone przez gołębie? Nad naszym mieszkaniem gnieżdżą się w styropianie na elewacji. I jak wogóle usunąć je z mieszkania?

Pozdrawiam

Marcin
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Proszę o pomoc w identyfikacji

Post autor: Aneta »

Jeśli są gołębie, to Alphitobiusy na pewno rozwijają się w ich gniazdach. Trzeba polikwidować gniazda, wtedy znikną i chrząszcze.
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Proszę o pomoc w identyfikacji

Post autor: Marek Wanat »

Alphitobius to pikuś i dziecko go raczej nie zje, bo bardzo niesmaczny, jak każdy chrząszcz z tej rodziny. A nawet jak zje, to nic mu nie będzie. Ale radzę uważać na obrzeżki (kleszcze gołębie), bo jeśli Alphitobiusy przychodzą z tych gniazd, to i one będą przychodzić, a to już bardzo nieciekawi goście, gryzący i roznoszący paskudne choroby (wikipedia). Zwlaszcza przy likwidacji gniazd trzeba się zabezpieczyć i opryskać jakimś pyretroidem brzegi otworów wentylacyjnych i wszelkich innych, którymi mogłyby się do domu dostać (w tym przypadku wchodzą chyba w grę całe framugi okien), bo będą się rozłazić w poszukiwaniu nowych żywicieli. Chyba że firma likwidująca gniazda robi jednocześnie radykalną dezynsekcję, tego nie wiem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”