Stara kamienica,co to może być.

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Legia27
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2017, 18:41

Stara kamienica,co to może być.

Post autor: Legia27 »

Witam...
Otóż jakiś rok temu zakupiłem mieszkanie w starej kamienicy,w trakcie remontu i zimą nie zauważyłem nic podejrzanego. Teraz przy końcu remontowania zauważyłem w ciągu kilku dni kilka tych stworzonek ( około sztuk w ciągu 3 dni) Na zdjęciu jest on matowy i ukurzony ale w rzeczywistości jest troszkę bardziej błyszczący.
Bardzo bym prosił o informacje co to za gatunek,jak ewentualnie mogę się pozbyć tego koleżeństwa. Mają one około 1 cm długości.
Dodam że mieszkanie od okolo 2 lat przed moim remontem było opustoszałe,podłogi i strop jest ze starych desek.
Pozdrawiam
Załączniki
robal.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.8 KiB)
Stara kamienica,wykonanie zdjęcia 23.05.2017 r.
Stara kamienica,wykonanie zdjęcia 23.05.2017 r.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.8 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Stara kamienica,co to może być.

Post autor: Rafał SZCZECIN »

To chrząszcze z rodziny czarnuchowatych,pospolite mączniki młynarki Tenebrio molitor L.
Poczytać można choćby tu http://coleoptera.ksib.pl/kfp.php?taxonid=5794&l=pl
Legia27
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2017, 18:41

Re: Stara kamienica,co to może być.

Post autor: Legia27 »

A mozecie mi powiedziec skad te robale moga sie brac ? Mieszkanie nie jest zamieszkale takze nie ma mowy o zywnosci. A moze jest jakis inny podobny gatunek,macznik wszyscy pisza ze jest bardzo wolny a te wcale nie tak powolone.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Stara kamienica,co to może być.

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Cóż, przy ciepłej pogodzie szczególnie wieczorem są dość żwawe. Generalnie to są owady kosmopolityczne, związane z siedliskami ludzkimi, i to że są w domu to wcale nie znaczy że muszą być gdzieś jakieś zapomniane zapasy żywności, mąk, kasz itp. W zasadzie spotkać je można wszędzie, często widziałem je w opuszczonych pomieszczeniach biurowych, halach itp gdzie nie było żadnych pozostałości żywności. Wlatują wieczorami w cieple wieczory do światła z zewnątrz. A może ktoś hoduje obok jakieś gadziny i jako pokarm używa właśnie larw mączników? I gdzieś się to porozmnażało dziadostwo. A może gdzieś w pobliżu są jakieś zabudowania gospodarcze, kurniki, gołębniki itp i stamtąd przylatują?
Legia27
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2017, 18:41

Re: Stara kamienica,co to może być.

Post autor: Legia27 »

Dziekuje Rafal za Twoje odpowiedzi.
Nad moim mieszkaniem jest strych,ktory nie posiadal okna i tam wlatywaly golebie. Po mojej interwencji okno na strychu zostalo wprawione ale nikt ze spodzielni nie zrobil nic z gora odchodow. Myslisz ze moga przedostawac sie ze strychu do mojego mieszkania ? I czy w ogole mozliwe ze wlasnie w tych odchodach maczniki przebywaja ?
Nie wiem co spoldzielnia zrobi z tym faktem ale ide zglosic zaistniala sytuacje,za 2 miesiace sie wprowadzam i nie chcialbym aby po mieszkaniu biegalo pelno tego robactwa.
Moze masz Rafal jakies sugestie co z tym zrobic ?
Sa jakies zblizone owoady do macznik,czy jestes pewny ze zdjecia ze to wlasnie ten osobnik
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Stara kamienica,co to może być.

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Tenebrio na 100%, nic innego w krajowej faunie nie ma podobnego pokroju, niektóre sprężyki mają dość podobny kształt ale wyciągnięte tylne kąty przedplecza.
Ten z fotki - choć brudny i z niezbyt wygodnej perspektywy - to na pewno mącznik młynarek.

Coż i kto może z tym fantem coś zrobić?

1) właściciel nieruchomości jest w domniemaniu właścicielem śmieci które w tej nieruchomości są; więc właściciel strychu odpowiada za to, tam trzeba się wykłócić o posprzątanie

2) a o swoje trzeba pewnie w swoim interesie zadbać - stara rada - wszystkie potencjalne ścieżki dojścia owadów zamknąć, uważać wieczorem z otwartymi oknami, także w kuchni zabezpieczyć mąki, kasze - schować w pudełka szczelne co by robala nie wabiło.

Szkodliwy on nie jest, nie ugryzie co najwyżej żonę przestrzaszy :birra:

Możesz złapac ich trochę i mi wysłać - potwierdzę oznaczenie
Legia27
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2017, 18:41

Re: Stara kamienica,co to może być.

Post autor: Legia27 »

Mieszkanie jest totalnie puste więc jakiegokolwiek jedzenia lub pozostałości tam na pewno się nie spotka. Jedynie zastanawia mnie czy w starej drewnianej podłodze mogą gdzieś się tam gnieździć ale z tego co piszesz to raczej nie.
Jeszcze tam nie mieszkam ale jak tylko będę na mieszkaniu i pojawią się tam mali czarni koledzy to zrobię kilka zdjęć i Ci podeśle ;)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Stara kamienica,co to może być.

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Z większej ilości zdjęć które otrzymałem wynika, że to Tenebrio obscurus Fabricius, 1792.
Zapewne pojawił się w mieszkaniu z uwagi na te gołębie które zalęgly się na strychu.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Stara kamienica,co to może być.

Post autor: Rafał SZCZECIN »

To te chrząszcze kolega znalazł w mieszkaniu, które musiały przedostać się ze strychu na którym zalęgło się sporo gołębi.
Załączniki
Tenebrio obscurus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (214.22 KiB)
Tenebrio obscurus 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (274.75 KiB)
Tenebrio obscurus 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (282.87 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Domowe robaczki.”