Prośba o identyfikacje

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
michalowski
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2016, 19:02
UTM: Gniezno

Prośba o identyfikacje

Post autor: michalowski »

Witajcie jakiś czas temu zauważyłem na linoleum pełzającego robaka wzdłuż lini wykładziny po podniesieniu jej zauważyłem wczepione w wykładzine oraz na podłodze kilka osobników tego "robala" miejsce dokładnie wysprzątałem po około miesiącu ujrzałem tego samego robala na mojej firanie proszę o pomoc.
Załączniki
20161215_185140.jpg
20161215_185140.jpg (72.02 KiB) Przejrzano 4674 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o identyfikacje

Post autor: Aneta »

Wylinka larwalna skórnika, najpewniej Attagenus sp.
michalowski
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2016, 19:02
UTM: Gniezno

Re: Prośba o identyfikacje

Post autor: michalowski »

Co zrobić by pozbyć się niechcianych gości??? Dodam że widziałem tylko około 1 mm larwy w kokonach lub ciemno brązowe osobniki tej samej długości. Czy to aby nie: Attagenus smirnovi???
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o identyfikacje

Post autor: Aneta »

michalowski pisze:Czy to aby nie: Attagenus smirnovi???
Trzeba by zobaczyć imago, żeby oznaczyć gatunek.

A szubaków pozbyć się trudno, można często i dokładnie sprzątać, ale to nie gwarantuje sukcesu. Jednak jeżeli pojawiają się pojedynczo, nie są szczególnie uciążliwe.
jarke
Posty: 5
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 11:20
Gender: women

Re: Prośba o identyfikacje

Post autor: jarke »

To jest szkodnik z rodzinki szubaków. Nie umiem powiedzieć po łacinie, ale mam podobne w domu. Radzę sprawdzić wszystkie szpary, szczeliny w parkiecie oraz inne miejsca obfitujące w kurz, ponieważ tym się żywią. Dokładne odkurzanie zmniejsza ich populację, ale z tego co wiem, pozbyć się całkowicie się nie da.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Prośba o identyfikacje

Post autor: Antek Kwiczala † »

jarke pisze:To jest szkodnik z rodzinki szubaków
Nie ma "rodzinki" szubaków. Szubak to nazwa rodzaju w rodzinie skórnikowatych. I nieprawdą jest, że szubaki żywią się kurzem. Żywią się głównie martwymi resztkami organicznymi, a kurz to zwykle resztki nieorganiczne (mineralne), choć bywa, że są w nim także drobiny organiczne.
jarke
Posty: 5
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 11:20
Gender: women

Re: Prośba o identyfikacje

Post autor: jarke »

Nie jestem ekspertem, mea culpa, tak że proszę mi darować :) Po prostu widziałam je w domu w kurzu i czytałam, że nim się żywią, bo chciałam się dowiedzieć, jak się ich pozbyć. Nazwałam je rodzinką, bo są takie, które żerują na wełnie, inne na zbożu etc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”