Atlas chrząszczy Polski 25

ICONOGRAPHIA COLEOPTERORUM POLONIAE - o stronie Lecha Borowca
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Atlas chrząszczy Polski 25

Post autor: L. Borowiec »

Dziś została podłączona do atlasu ostatnia rodzina Cerambycidae, jak na razie ok. 40 gatunków. Tym samym podstawowy szkielet Iconografii został zakończony. W naszych zbiorach jest jeszcze ok. 200 gatunków do zrobienia, głównie duże chrząszcze wymagające fotografowania pod obiektywem 0.5x. Część z nich jest już sfotografowana i będzie stopniowo obrabiana. Od tej pory nie będę już anonsował nowości na forum, więc warto śledzić newsy na stronie atlasu. Dalszy rozwój atlasu będzie uzależniony od pomocy tych osób, które wypożyczą brakujące gatunki. Część kolegów już zgłasza taką chęć więc w tym roku atlas będzie się jeszcze dość dynamicznie rozwijał. Z góry dziękuję za pomoc. Te osoby, którym zalegam ze zwrotami materiałów proszę o informacje bezpośrednio na e-mail. Pogubiłem adresy zwrotne i nie bardzo wiem co jestem komu winien.

http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/news.htm
brakkonta

Post autor: brakkonta »

nooooo nareszcie :mrgreen: :mrgreen: Gloryja i Chwała Autorowi !!!!!
Awatar użytkownika
Asim
Posty: 45
Rejestracja: niedziela, 2 marca 2008, 17:45
Lokalizacja: Leżajsk FA06

Post autor: Asim »

Huraaaa! Jeszcze raz Chwała i Dzięki :mrgreen: :mrgreen:
brakkonta

Re: Atlas chrząszczy Polski 25

Post autor: brakkonta »

Lech Borowiec pisze:Od tej pory nie będę już anonsował nowości na forum, więc warto śledzić newsy na stronie atlasu. /news.htm
oj warto, warto. Parę dni temu przybyło Kózek, Geotrupidów, Cetonidów, Scarabaeidów i mnogo inszych. No i jak tu nie dziękować Wielkiemu Lechowi ???!!! No i JAK podziękować. Piękna robota, piekna.
bartek.g

Post autor: bartek.g »

Poprzez forum zapytam.

Planujesz podac atlas w bardziej profesjonalny sposob?
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

odp

Post autor: CARABUS12 »

bartek.g pisze:Poprzez forum zapytam.

Planujesz podac atlas w bardziej profesjonalny sposob?
nie wiem o co Ci chodzi :sad: :???:
bo jak dla mnie jest to profesjonalny sposób przedstawienia
bartek.g

Post autor: bartek.g »

Chodzi mi o baze danych, relacje miedzy nimi, manipulacje na danych.
To co tutaj widac (byc moze sie myle) to stos plikow *.html.

Nie chodzi mi o prezentacje danych, bo to rzecz wtorna. Tutaj prawdopodobnie dane sa wmieszane w sposob ich prezentacji.


edit:
Chodzi mi o to ze Lech wlozyl mase pracy w atlas, ktory az sie prosi o to by byc zrobionym zgodnie ze sztuka. I nie mowie tutaj o aspekcie entomologicznym a informatyczno-programistycznym (bazodanowym).
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

zgadzam się, baza zdjęciowa na takim poziomie powinna mieć wartość nie tylko dla zaawansowanych którzy, do wizerunku na poziomie gatunków umieją dojść przez nazwy rodzin i rodzajów; powinna być też pomocna dla bardziej naiwnych, którzy do wizerunku gatunku doszli by przez reprezentatywne wizerunki rodzin i rodzajów; w ten sposób baza stały by się także atrakcyjna dla początkujących chrząszczarzy, co jednocześnie by jej nic nie ujęło od strony fachowości; też namawiam na taką modyfikację!
bartek.g

Post autor: bartek.g »

No ja nie o tym :)

Chcialem sie tylko zapytac czy praca ta kiedys tam bedzie przenoszona do bazy danych.
Czy bedzie zaimplementowany odpowiedni system informatyczny.

tyla :)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Przeczytałem sobie wstęp i tam jest jasno wyjasnione dlaczego ma ona taki kształt a nie inny.
L. Borowiec

Post autor: L. Borowiec »

Chciałbym zwróć uwagę, że wszystko jest robione przez jedną osobę i priorytetem jest zrobienie jak największej liczby fotek w najkrótszym czasie. Iconografia jest internetową mutacją przygotowywanej wersji książkowej. Książka też nie będzie bazą danych, tylko atlasem na papierze. Przypominam, że istnieje projekt pod nazwą Chrząszcze Polski, który ma zintegrować całą wiedzę o Coleoptera naszego kraju w postaci jednolitej bazy danych. Będą tam dane KFP, dane o biologii itd. i częścią tej bazy ma też być Ikonografia. Ale aby ten projekt zaistniał musi dostać dofinansowanie. Czekamy na decyzje odpowiednich czynników. Doceniam uwagi kolegów, ale mam tylko jedno życie i zdrowie. Uważm mój atlas za bardzo profesjonalny, tylko w starym stylu. O jego profesjonaliźmie świadczy fakt, że mam dziesiątki propozycji na wykorzystanie moich zdjęć w różnych projektach z różnych krajów. Na razie najbardziej zaawansowane są rozmowy na wydanie we współpracy z kolegami z Rosji Ikonografii Coleoptera Północnej Palearktyki, prawdopodobnie w kilku tomach. Rosyjscy koledzy mają dołożyć parę tysięcy zdjęć Coleoptera z Syberii, Azji Środkowej i Dalekiego Wschodu.
A co do leniuszków, którym marzą się przeglądówki do rodzin i rodzajów w postaci miniaturek to wyjaśniam, że ich brak jest celowy bo chcę zmusić delikwentów do pobiegania po atlasie i zapoznawania się z całą różnorodnością. Już piszę we wstępie, że celem atlasu nie jest oznaczanie chrząszczy, bo robienie tego na podstawie fotografii to bardzo ryzykowna operacja (choć w wielu przypadkach możliwa). Chcecie sobie ułatwić pracę i zyskać na czasie ale pomyślcie, że twórca tego atlasu musiał by też poświęcić sporo czasu na zrobienie tych przeglądowych stron kosztem wielu dziesiątków zdjęć gatunków, które wciąż czekają na obróbkę i włączenie do atlasu. Niestety, coś za coś.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Lech Borowiec pisze:Uważam mój atlas za bardzo profesjonalny.......Na razie najbardziej zaawansowane są rozmowy na wydanie we współpracy z kolegami z Rosji Ikonografii Coleoptera Północnej Palearktyki, prawdopodobnie w kilku tomach. Rosyjscy koledzy mają dołożyć parę tysięcy zdjęć Coleoptera z Syberii, Azji Środkowej i Dalekiego Wschodu.
I bardzo słusznie. To cudowne Dzieło i niech się kręci tak dalej. Dziękujemy.
A co do wspólnego zadania z przyjaciółmi ze wschodu....no to będzie już szczyt cudowności.
Jeszcze raz dziękujemy.
Mazep
Chrzaszcze Polski

Post autor: Chrzaszcze Polski »

A książka będzie na pewno rarytasem, już się piszę na jej posiadanie.
Krzys

Atlas chrząszczy Polski 25

Post autor: Krzys »

Przedsięwzięcie godne podziwu.Cieszę się, ze coś drgnęło w zakresie literatury polskojęzycznej. Tak trzymać. Jeżeli będzie kilka tomów to sukces pozycji murowany. Bardzo dziękuję, pozdrawiam i czekam z niecierpliwością.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Krzys, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

Lech Borowiec pisze:.
A co do leniuszków, którym marzą się przeglądówki do rodzin i rodzajów w postaci miniaturek to wyjaśniam, że ich brak jest celowy bo chcę zmusić delikwentów do pobiegania po atlasie i zapoznawania się z całą różnorodnością.
za duże wymagania...nie ma w Pl człowieka, który zanałby jednocześnie rodzaje w obrębie kusakowatych i dajmy na to kózkowatych, chyba że taki co zna jednocześnie na pamięć rozkład jazdy pociągów (spotkałem takiego!), ale faktycznie, cieszmy się z tego co jest...
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

...nie ma w Pl człowieka, który zanałby jednocześnie rodzaje w obrębie kusakowatych i dajmy na to kózkowatych
Oj, żebyś się nie zdziwił. Nie sądź wszystkich po sobie :mrgreen:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Jacek Kalisiak pisze:
...nie ma w Pl człowieka, który zanałby jednocześnie rodzaje w obrębie kusakowatych i dajmy na to kózkowatych
Oj, żebyś się nie zdziwił. Nie sądź wszystkich po sobie :mrgreen:
To zależy, czy zakres znajomości wspomnianych kusakowatych i kózkowatych ma obejmować tylko faunę Polski (akurat z tym nie ma problemu i znam wielu nawet średnio zaawansowanych koleopterologów, którzy bez zająknięcia potrafią nie tylko wymienić z nazwy wszystkie rodzaje z tych i innych rodzin, ale również podać charakterystyki każdego z nich i bezbłędnie rozpoznać wiele gatunków), czy Palearktyki lub świata (i tu zgodzę się z tezą, że w Polsce takiego człowieka przypuszczalnie nie ma). Jacku! Generalnie zgadzam się z Twoją opinią.
Krzysztof Staroń
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 20:53
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Krzysztof Staroń »

Wpisując w Google Denticollis interpositus znalazłem http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/de ... ositus.htm .Identyczne zdjęcie(pierwsze z prawej)można zobaczyć klikając na Denticollis linearis (Elateridae).I jeszcze jedna mała uwaga,klikając w miniaturkę Diaclina fagi (Tenebrionidae) pokazuje się zdjęcie (Crypticus quisquilius).
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Okaz pierwotnie oznaczony jako Denticollis interpositus po weryfikacji oznaczenia okazał się jedynie odmianą barwną D. linearis. Dlatego z atlasu usunięto D. interpositus, ale na serwerze pozostał plik HTML. Przy najbliższej okazji postaram się go usunąć. Naprawię też łącze przy Diaclina.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

i znowu obrodziło nowościami. I znów pozostają jeno Podziękowania !!!

http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/news.htm
brakkonta

Post autor: brakkonta »

i znowu kóz przybyło:
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/news.htm

A że w temacie kozowym - życzenia szczęścia i zdrowia dla Szczepana Ziarko przy okazji hmhmhmhm urodzin !!!! :mrgreen: (o ile jeszcze zagląda na Forum).
Berni
Posty: 72
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2016, 11:51
UTM: CA25

Re: Atlas chrząszczy Polski 25

Post autor: Berni »

Witam , drodzy koledzy i koleżanki mam problem - od kilku dni nie mogę otworzyć stronki ,,colpolonu" :-(
u Was w porządku :) nie wiem co jest grane :? pomocy :-(
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Atlas chrząszczy Polski 25

Post autor: Aneta »

U mnie to samo już od paru tygodni, więc pewnie to jakiś problem z serwerem.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Atlas chrząszczy Polski 25

Post autor: Jacek Kalisiak »

Zaniepokojenie było wyrażane również np. na czeskim forum. Okazuje się, że to splot kilku okoliczności. Lech był poza Polską i nie miał dostępu do Internetu, stąd nie mógł wcześniej zareagować na napływające do niego informacje. Okazuje się niestety, że to poważniejszy problem z serwerem i ponowne uruchomienie serwisu może okazać się realne nawet za kilka tygodni.
Jednocześnie Lech przypomina, że większość zdjęć jest dostępna na Coleoptera Poloniae w przypadku chrząszczy Polski, natomiast strony Lecha będą tymczasowo niedostępne.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Atlas chrząszczy Polski 25

Post autor: L. Borowiec »

Najnowsze wiadomości od administratora sieci nie są pomyślne. Próby utworzenia tymczasowych wejść na strony jednostek wydziału oraz serwisy personalne się nie powiodły. Czekamy na nowy sprzęt, co w warunkach uniwersytetu trwa dość długo (kasa, przetarg itd.). Nie mam na to wpływu, ale jak trzeba będzie podesłać jakieś zdjęcia do projektów internetowych czy prac dyplomowych to proszę pisać bezpośrednio na mój adres lech.borowiec@uwr.edu.pl.

Byłem w Grecji, całkowicie odcięty od internetu, więc dowiedziałem się o problemie dopiero w nocy jak znalazłem wi-fi na lotnisku. Jakiś pechowy rok, w Grecji (penetrowałem głównie góry w prowincji Thessalia) było ekstremalnie zimno, podobno najzimniejsza wiosna od lat (po powrocie dowiedziałem się, że w kraju też pogoda nie rozpieszczała). Na Olimpie na wysokości 1900 m było tylko kilka stopni powyżej zera, chociaż zwykle na początku maja to było już do 15°C. W tych ekstremalnych warunkach zaskakująco aktywne były mrówki i złowiłem w tych alpejskich warunkach całkiem sporo gatunków. Spędziłem też kilka dni w Kokkino Nero i tam też było bardzo zimno, więc koledzy na Warsztatach Koleopterologicznych będą mieli nieco spóźniony sezon. Z kózek w górach widziałem tylko kilka Dorcadion, ale darowałem im życie. Wracam do Grecji na początku czerwca, będę na Samos w dość ustronnym miejscu więc może się okazać, że też będzie problem z internetem. Po 15 czerwca definitywnie wracam do Polski i może już moje witryny będą dostępne.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Atlas chrząszczy Polski 25

Post autor: Piotr Tykarski »

Skoro BioMap ma służyć w zastępstwie strony Colpolon, to podrzucam kilka wskazówek dla tych, którzy będą chcieli skorzystać:
  • Najłatwiej dojść do danych o chrząszczach przez adres http://coleoptera.biomap.pl
  • Tam można skorzystać ze skrótów (rodzaj/rodzina) albo z filtrów (po lewej)
  • Aby wyświetlić zdjęcia z Ikonografii, trzeba kliknąć pozycję Ilustracje w menu Widoki (po prawej)
  • Klikanie w strzałki po lewej przy taksonach podrzędnych wyświetli odpowiednie zdjęcia
Andrzej J. Woźnica

Re: Atlas chrząszczy Polski 25

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

:ok:
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Atlas chrząszczy Polski 25

Post autor: Miłosz Mazur »

U mnie już działa :)
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Atlas chrząszczy Polski 25

Post autor: L. Borowiec »

Tak, dostałem informację, że udało się przerzucić ikonografię na drugi serwer, ale np. strony katedr mają wersje sprzed kilku miesięcy więc coś tam się po drodze uszkodziło. Mam nadzieję, że to nie jest tylko tymczasowa próba.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas chrząszczy Polski (L.Borowiec)”