Atlas chrząszczy Polski 6

ICONOGRAPHIA COLEOPTERORUM POLONIAE - o stronie Lecha Borowca
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Atlas chrząszczy Polski 6

Post autor: L. Borowiec »

Do atlasu podłączyłem cztery nowe rodziny: Byrrhidae, Gyrinidae, Hydraenidae i Hydrophilidae oraz cztery gatunki uzupełniające już zrobione rodzinki:
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/news.htm
Zwracam uwagę na zmianę zakresu taksonów w obrębie Hydraenidae i Hydrophilidae. Są tu duże zmiany w stosunku do Katalogu Fauny Polski. W Hydraenidae ostały się tylko 3 rodzaje, a całość przeniosła się do nadrodziny Staphylinoidea.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

W Hydarenidae są 4 rodzaje w Polsce Aulacochthebius jest na pewno oddzielnym rodzajem już dawno wydzielanym przez Jacha
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Mam uwagę co do oznaczenia Berosus spinosus, wyraźnie na zdjęciu widać zaczernienie punktów na przedpleczu, jest to więc wyraźnie Berosus frontifoveatus
brakkonta

Post autor: brakkonta »

ja tam nadal nie mogę wyjść z arcydzikiego podziwu dla Lecha - naprawdę wszyscyśmy, chrząszczarze, powinni klęczeć i boryczeć peany chwalebne. To cudowna praca i wogóle słów mi brak
Salut !!!!
Mazep :D
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Marku,
Masz rację co do liczby rodzajów. Ja napisałem tylko o trzech rodzajach z atlasu. Berosus sprawdzę. Na razie lecę zdjęciami po oznaczeniach z gablot i nie bawię się w weryfikację, ale od tego mam takich fachmanów jak ty aby wyłapywali ewentualne błędy. W czasach kiedy nasze Hydrophilidae były oznaczane, to chyba ten Berosus frontifoveatus w polskiej literaturze jeszcze nie egzystował.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Tak zgadza się ś.p. Schödl porewidował ten rodzaj i trochę sie zmieniło i B. fronifovetaus od czasu tej rewizji "funkconuje" w środkowej Europie. B. bispina okazał się gatunkiem śródziemnomorskim, a dane które do niego były odnoszone okazało się iż powinny być właśnie do B. frontifoveatus. B. spinosus pozostał bez zmian. Ale dopiero w tej rewizji podane zostały dobre i porządne cechy pozwalające na bezproblemowe oznaczenie do gatunku.
Tak poza tematem najprawdopodobniej te Berosusy są w Polsce nadal źle oznaczane, bo ja osobiście nie spotkałem jeszcze w Polsce B. spinosus, na sporo przejrzanych okazów wszystko okazywało się B. frontifoveatus, pewne okazy B. spinosus mam tylko z Węgier ze słonawisk.
Najprawdopodobniej B. spinosus jest halobintem i u nas byłby do znalezienia na słonawiskach, natomiast B. frontifoveatus jest do znalezienia na obszarze całęj Polski.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

No tak. Przejrzałem naszą serię i rzeczywiście wszystkie trzymają się w typie B. frontifoveatus. Poprawię i jeszcze raz dzięki.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Służe uprzejmie pomocą przy wszystkich wodnych :)
Jeżel będzie potrzeba uzupełnienia zdjęć do atlasu również mogę użyczyć a nawet sprezentować do zbioru jakiś przedstawicieli, tych co mam w dużej serii. Kwestia jest tylko taka iż trochę trudno będzie znaleść dobrze spreparowane, gdyż często by prawidłowo oznaczyć ważny jest spód i następuje konflik czy spreparować ładnie czy tak by cechy były widoczne :wink:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Najprawdopodobniej B. spinosus jest halobintem i u nas byłby do znalezienia na słonawiskach
Przez ponad ćwierć wieku ganiania za chrząszczami słonolubnymi w Polsce nie udało mi się znależć B. spinosus!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas chrząszczy Polski (L.Borowiec)”