Weryfikacja oznaczeń

Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Aneta »

Rafał Celadyn pisze:...ta wersja lepsza ;-)
Dyplomatycznie odpowiem, że obie dobre :P
(a w ogóle Sergio E. wziął mi się właśnie z tego, że dopiero co odświeżałam sobie film ;) )
...to Elvis się ukrywa ?  :mrgreen:
No przecież, jak można nie wiedzieć :mrgreen:
odławia ktos jakieś Chlaeniusy? W zbiorze mam raptem trzy okazy,chyba w wiekszości spod światła...jakieś fotki biotopów?
Ja mam tylko tristisa, ale łowiony tak dawno, że nawet nie pamiętam dokładnie gdzie :mysl: Zdaje się, że jakieś pole albo nieużytek, w każdym razie nie do światła.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:pytanie: odławia ktos jakieś Chlaeniusy? W zbiorze mam raptem trzy okazy,chyba w wiekszości spod światła...jakieś fotki biotopów? Coś?
Pewnie, pełno ich nad wodą. Tzn. mam tu na myśli głównie Wisłę, bo większość Chlaeniusów odłowiłem właśnie nad Wisłą (nitidulus, nigricornis, tibialis). Ale nie tylko, bo mam też okazy znad jezior (tristis) i pewnie paru innych miejsc. Z kolei do światła to nie jestem pewien, musiał bym sprawdzić. Ale możliwe, że się jaki zaplątał. Oprócz 4 wymienionych wcześniej łowiłem też chyba Ch. vestitus, ale musiał bym sprawdzić czy aby na pewno. Zdjęć biotopów prawdopodobnie nie mam, chyba że przypadkiem coś gdzieś pstryknąłem. Jak znajdę, mogę wstawić.
Aneta pisze:Ja mam tylko tristisa, ale łowiony tak dawno, że nawet nie pamiętam dokładnie gdzie Zdaje się, że jakieś pole albo nieużytek, w każdym razie nie do światła.
Na polach trafia się nitidulus, ale możliwe, że inne też. W każdym razie ja w tego typu miejscach łowiłem chyba tylko Ch. nitidulus. Na brzegu Wisły, w starorzeczach itp. pełno ich się plącze, 3-4 gatunki można trafić. Nie wiem jak z mniejszymi rzekami, bo w końcu nie każdy mieszka nad Wisłą, ale też powinny być. Jak dobrze pamiętam łowiłem jakieś Chlaeniusy np. w Białowieży nad Narewką.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:Pewnie, pełno ich nad wodą. Tzn. mam tu na myśli głównie Wisłę, bo większość Chlaeniusów odłowiłem właśnie nad Wisłą
:mrgreen: ,no fajnie, tylko moje pytanie nie wzięło sie znikąd ;-) ,przełaziłem wszystkie rzeczki w dolinkach krakowskich,Skawę,Sołę ,Przemszę Białą itd. więc wyobrażam sobie, że gdzieś tkwi błąd w moim postępowaniu...dlatego chciałbym zobaczyć miejsce w którym sie je spotyka...łapałeś je na piasku ,mule ,pod kamieniami,czy po prostu do berberówek?
W cieniu ,W słońcu,w zaroślach,ziołoroślach,w tataraku, czy w trzcinie... etc.?
No ,dla mnie to sa rzadziole, że hej .Co Do Ch.tristis,to dzieki Anecie przypomniałem sobie, że znalazłem go pod jakimś śmieciem na ścieżce przy podmokłej łące na skraju lasu,też mi to wyglądało na nieuzytek...vestitusa i nitidulusa chyba do swiatła...
:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze: :mrgreen: ,no fajnie, tylko moje pytanie nie wzięło sie znikąd ;-) ,przełaziłem wszystkie rzeczki w dolinkach krakowskich,Skawę,Sołę ,Przemszę Białą  itd. więc wyobrażam sobie, że gdzieś tkwi błąd w moim postępowaniu...dlatego chciałbym zobaczyć miejsce w którym sie je spotyka...łapałeś je na piasku ,mule ,pod kamieniami,czy po prostu do berberówek?
W cieniu ,W słońcu,w zaroślach,ziołoroślach,w tataraku, czy w  trzcinie... etc.?
Dziwne, nie sądziłem, że spotkanie Chlaeniusów może stanowić taki problem... :mysl: Z tego zestawu co podajesz to najbardziej pasuje podłoże piaszczyste (acz gliniastego też bym nie przekreślał), ale muszą być kryjówki w postaci kamieni czy kawałów drewna, bo tam się Chlaeniusy kryją. Zastępczo mogą być np. jakieś porzucone ubrania czy inne szmaty, bo dość dobrze trzymają wilgoć. Barberów nigdy nie stawiałem tak blisko wody, więc nie wiem jak by było. Co do nasłonecznienia to raczej umiarkowane, z bardzo zacienionych miejsc sobie Chlaeniusów nie przypominam. Roślinność raczej w typie ziołorośli. Nie są to chyba jakieś nadzwyczajne wymagania, takich miejsc wydaje się być pełno. Może chodzi o prędkość nurtu? Aby nie za szybko płyną te rzeki u Ciebie? :mysl:
Załączam 3 zdjęcia znad bydgoskiego odcinka Wisły. Na pierwszym fotografowałem robotę bobrów, ale ten kawałek w górnej części zdjęcia w miarę pasuje na niezłe miejsce na Chlaeniusy. Na pozostałych dwóch zdjęciach widać miejsce, gdzie złowiłem Cassida murraea, ale na Chlaeniusy też powinno być dobre. Oczywiście muszą być kryjówki, o których pisałem wyżej.
Rafał Celadyn pisze:No ,dla mnie to sa rzadziole, że hej  .Co Do Ch.tristis,to dzieki Anecie przypomniałem sobie, że znalazłem go pod jakimś śmieciem na ścieżce przy podmokłej łące na skraju lasu,też mi to wyglądało na nieuzytek...vestitusa i nitidulusa chyba do swiatła...
Ch. tristis łapałem bodajże 2 razy (chyba że reszty nie pamiętam) - nad jez. Rakutowskim (15 km od Włocławka) i nad jakimś jeziorem w lubuskim. Brzegi porośnięte trzciną dla odmiany.
Ps. Przypomniało mi się, że dużo Chlaeniusów złowiłem też na brzegu Odry niedaleko Owczar (lubuskie). Pamiętam że było tam dużo kamieni, a podłoże zdaje się piaszczyste.
Załączniki
Wisła Fordon 09.2014.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.19 KiB)
Wisła Fordon 07.2014a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.28 KiB)
Wisła Fordon 07.2014b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.37 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...dzięki Bart! :ok: mógłbys jeszcze spisać daty z tej masówki nad Odrą i innych?Myślę ,że to po prostu ciepłoluby ,w dolinkach ich nie będzie, bo zimno... byc moze też nie ten termin, bo srodowiska sprawdzałem takie jak podajesz...Skoczę nad Wisłę w terminie tydzień późniejszym niż podasz i wtedy będę wszystko wiedział ;-) .
:hi:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:...dzięki Bart! :ok: mógłbys jeszcze spisać daty z tej masówki nad Odrą i innych?
Da się zrobić, ale nie wcześniej niż w poniedziałek. Jutro mam do obskoczenia jeden rezerwat, wieczorem zwala mi się na głowę kumpel z rodziną (do niedzielnego poranka), a w niedzielę kolejny rezerwat do zrobienia. Nad Odrą jeśli dobrze pamiętam to była druga połowa lipca 2007, bo tylko raz tam byłem. Innych tak z głowy to nie dam rady.
Rafał Celadyn pisze:Myślę ,że to po prostu ciepłoluby ,w dolinkach ich nie będzie, bo zimno...
Też może być, ale charakteru samej rzeki i wpływu tegoż jednak bym nie przekreślał. To może być kwestia kilku czynników.
Rafał Celadyn pisze:byc moze też nie ten termin, bo srodowiska sprawdzałem takie jak podajesz...Skoczę nad Wisłę w terminie tydzień późniejszym niż podasz i wtedy będę wszystko wiedział  ;-)
Czy ja wiem...Sprawdzę, ale wydaje mi się, że łowiłem te stwory w różnych miesiącach i to chyba nie będzie decydujący czynnik.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:Czy ja wiem
....chodzi mi o to że jesli trafię w rójkę, albo wylęg nowego pokolenia, to mam większe szanse na potencjalne spotkanie,ten tydzień później to taki bufor,bo na zachodzie okres pojawu ze wzgledu na wyższe temperatury zawsze jest troche wcześniej.Wiadomo, że co roku może być inaczej, ale zawsze to jakiś punkt zaczepienia ;-) ,dlatego chodzi mi o czas, w którym widziałeś ich więcej niż zazwyczaj....
Bartek Pacuk pisze:Też może być, ale charakteru samej rzeki i wpływu tegoż jednak bym nie przekreślał. To może być kwestia kilku czynników.
...no pewnie, że tak ale jak mała rzeczka płynie w dolinie przez środek lasu, to szału bym sie nie spodziewał ;-) ,Odra i Wisła to duze rzeki, a brzegi sa na tyle oddalone od siebie, że nawet w płynąc przez zadrzewienia słońce moze operować ,przez większość dnia...zobaczymy :ok:
:papa:
Rafał
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: TomekK »

Z moich skromnych obserwacji - Chlaeniusy spotykam czesto w dolnym odcinku Dunajca i nad Wisla. Z podlozem piaszczystym i gliniastym. W gornym odcinku Dunajca ze zwirowymi plazami raczej sie z nimi nie spotkalem, tu dominuja wszelkiej masci Bembidiony i inna drobnica. Chlaeniusy glownie pod pojedynczymi glazami, konarami, korzeniami i innym smieciem zalegajacym gliniaste i piaszczyste plaze. W naplywkach chyba nie widzialem. Natomiast robiac czasem przerwe w nocnym lowieniu sumow i przechadzajac sie po piaszczystych plazach z latarka, spotykalem je razno biegajace ale zawsze blizej zarosli niz linii brzegowej. Co do ilosci to chyba wczesna jesien (wrzesien) byla najlepsza. Ale to tez wynika raczej z faktu ze i od drugiej polowy sierpnia jestem nad rzekami bardzo czesto, pierwsza polowe roku poswiecajac raczej kserotermom :tak:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:Da się zrobić, ale nie wcześniej niż w poniedziałek.
...a czas...https://www.youtube.com/watch?v=TFrd_l7NMTY :rotfl:
..żarty ;-) .
Dostałem w miedzyczasie fotki rzeki Serchio nad której obfitość i róznorodność Chlaeniusów jest na poziomie jakiego bym sobie życzył :ok: . Jak jest wiecej niż cztery pod kamieniem, to ciężko je złapać ,bo bardzo szybko znikają w trawie....i właśnie pod takimi kamyczkami na styku łachy i roślinności nadrzecznej można ich spotkać najwiecej.

A teraz jeszcze taka ciekawostka, którą jak to przy temacie o biegaczach bywa ,odkryłem drążąc temat....
Przede wszystkim info dla profesora Borowca -w ikonografii brakuje miejsca na jeszcze jeden gatunek występujący w Polsce.
Chodzi mi o przepieknej urody Chlaenius (Agostenus) costulatus (Motschulsky, 1859).Wiem ,że przeoczenie , wiec tylko anonsuje nie zadajac żadnych pytań ;-) .

...i co ...w KFP :arrow: http://coleoptera.ksib.pl/search.php?ta ... pl&dds=par podawany jest:
Górny Śląsk: Oblaszki pow. Chrzanów (Pawłowski*),to oczywiście stanowisko na Wyżynie Krakowskiej, ale to akurat nieistotne w tej chwili(tak jak literówka w wersji elektronicznej - Oblaski).Otóż miejsca tego juz nie ma na mapie,a jedyny ślad jaki pozostał to tabliczka na starym rozsypującym się przystanku w tamtym miejscu....
Po wojnie były plany aby uczynić z tego miejsca rezerwat,był tam zółw błotny ,paproć długosz królewski iitd.Jak to bywa w naszym kraju dokładnie przez środek tego miejsca leci teraz A4 .No, ale samo miejsca jeszcze istnieje ....podjadę ,zobaczę ...moze sie jeszcze gdzieś w okolicy uchował... :ok:
:papa:
Rafał
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.1 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (63.91 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (33.34 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...wiele wody upłynęło,nie tylko w Wiśle :P ...w międzyczasie zdążyłem zobaczyć włoskie chlaeniusy,przekopałem też trochę rzek,strumyków i potoków .... żadnego znaleźć sie nie udało...zbliżone biotopy- jak nad Serchio , znalazłem nad Skawą na wysokości Makowa Podhalańskiego(fot 1),przy ujściu do Wisły w okolicach Zatora już same żwirowiska(Fot.2) ,W Ojcowie nad Sąspówką, czy Prądnikiem mozna zapomnieć ,bo biotopu "nie ma" (to samo w reszcie dolinek krakowskich) .Wisła w miejscach, które odwiedziłem też nie rozpieszcza...Ciekawe jest to, że takich "pospolitych" gatunków nie mozna znaleźć szukajac prawie dwa sezony...Wiadomo że jest jeszcze czynnik ludzki :mrgreen: ,ale jakoś nie mogę znaleźć w sobie winy ....
No trudno ,nad potokami górskimi przecież sa ciekawsze rzeczy niz piękne zielone biegaczowate ... :o
Na Podhalu miałem okazję obejrzeć sobie dokładnie biotop C.variolosus ,strumyk(3) porównałbym do tych z niektórych fragmentów dolin pod Krakowem,a jednak nawet z Ojcowa, znanego z górskich gatunków, tego zwierza nigdy nie wykazywano...troche mnie to dziwi,tym bardziej, że znane sa stanowisk w Polsce, połozone dalej w kierunku północnym .
W każdym razie na Podhalu variolosusy maja sie dobrze .Gdy byłem tam jakieś półtora tygodnia temu i samce i samiczki siedziały pod kamyczkami , albo na gliniastych brzegach wymytych przez wody opadowe,znalazłem też kilka larw .Miały około 1,5 cm ,więc myślę, że to juz wielkość L2(?).
...no,niezły monolog... 8)
music! :arrow:https://www.youtube.com/watch?v=cEg0ZaFw3WU :tiaa:
Rafał
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.98 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.5 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (58.81 KiB)
5.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.33 KiB)
6.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.33 KiB)
7.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.04 KiB)
8.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.07 KiB)
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Ścinek »

Mój ulubiony Carabus, świetne znalezisko :okok: Jeden z pospolitszych gatunków widywanych przeze mnie w Beskidzie Żywieckim- UTM CA80 zaraz obok C.auronitens i C.arcensis
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Ścinek pisze: Jeden z pospolitszych gatunków widywanych przeze mnie w Beskidzie Żywieckim
....no ,ja w te strony mam parę km-ów i za często nie bywam (3-4 razy w roku) i szczęścia do tego gatunku nie miałem jak do tej pory...
Ścinek pisze:zaraz obok C.auronitens i C.arcensis
C.arcensis to faktyczne pospoliciuch, natomiast C.auronitens, wbrew powszechnym opiniom na forum o jego pospolitości spotykam w kilku miejscówkach ,ale oddalonych od wioski po kilkanaście km-ów i faktycznie na jednym stanowisku jest bardzo liczny, a na dwóch pozostałych, które znam bardzo pojedynczy.
Tak przy okazji mozna sie zabawić w zgadywankę 8) .
Otóż ostatnio kilka razy bywałem w Ojcowie ...jak myślicie, który podgatunek C.auronitens tam występuje?
nizinny C.auronitens auronitens czy górski C.auronitens escherii ? :o
...fotka przycięta tak dla hecy ,żeby była. Na koniec zabawy poszerzę kadr i wszystko będzie jasne...
...jak ktoś ma jakąś wizję to mozna postrzelać ;-) ...bo to w sumie ciekawe...przynajmniej tak mi sie wydaje.W Ojcowie są gatunki południowe ,borealno-górskie.. etc., w Beskidzie Niskim ssp. escherii widziałem już na wysokości ok. 650 m.n.p.m....
no to który? :P
:papa:
Rafał
Załączniki
zagadkowy.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (29.68 KiB)
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Ścinek »

Rafał Celadyn pisze: ....no ,ja w te strony mam parę km-ów i za często nie bywam (3-4 razy w roku) i szczęścia do tego gatunku nie miałem jak do tej pory...
Szczerze powiem, że gatunek jest o tyle ciekawy, ze ciężko je znaleźć- co do "częstości" to mam kilka stanowisk, na których jest ich mnóstwo idąc brzegiem rzeki.

Co do zdjęcia stawiam C.auronitens escherii
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...zabawa się rozkręca ... :o
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=e86ng1MgTJU
Dobrej nocy.
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...tia,chęć do zabawy w narodzie, jak po wprowadzeniu stanu wojennego... :tiaa: ,ale nic to ,żeby nie było zaległości dodaję C.auronitens z Ojcowa.Oczywiście jest to podgatunek nominatywny -jedyny jaki spotykamy na pogórzach i dolinach w okolicach Krakowa.Cechy widać, a przypomnieć każdy moze sobie sam ;-) .
Wczoraj byłem w Ojcowie na krótkiej przebieżce po Złotej Górze ,Dolinie Sąspówki i Wąwozie Jamki . Miałem spotkanie z C. intricatus :ok: ,którego dwa okazy znalazłem na stokach Złotej Góry od strony D.Sąspowskiej.Wygląda na to ,że czuje się tu dobrze . W Wąwozie Jamki znalazłem jeden okaz C.linnaei i C.caraboides.Podawany jest z Wąwozu Jamki również C.atteunatus ,ale jakos marnie widzę szanse na znalezienie go tam po 40 latach....Ciekawym natomiast wydaje sie podanie C.irregularis z Ojcowa,przy czym wiadomość taka jest podawana w monografii OPN-u (2008), ale nie uwzględnione w pracy zbiorowej dotyczącej chrząszczy tego terenu z roku 1994-go.W monografii jako datę ostatniego stwierdzenia podano 1997... :o ,jakos ciężko mi uwierzyć, że nagle po tylu latach badań ktoś nagle go wykazał,ale niczego nie mozna wykluczyć (chyba).Generalnie bardzo chętnie dowiedziałbym sie skąd wziął się ten rekord...taka zagadka.
No i tyle ,w bonusie, jak to bywa w tym temacie owocostany obrazków plamistych...
music! :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=zUzd9KyIDrM
:papa:
Rafał
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (68.36 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.05 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.75 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.3 KiB)
5.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.9 KiB)
6.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (62.54 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...Takie zagwozdki jak ta poniżej ,zdarzaja się najczęściej przy oznaczaniu z kluczy z serii KDOOP ,które swoje lata mają więc to naturalne, że nazewnictwo musi być przestarzałe...Pomimo to, jak mam do wyboru ,to zawsze wybieram klucz po polsku -bo mi łatwiej,a później sprawdzam cechy w kluczach obcojęzycznych, czy ikonografiach.To samo tyczy sie obowiazujących nazw.

Otóż okaz poniżej ,pomimo że został znaleziony we Włoszech, nad rzeka Serchio oznaczałem przez przypadek z naszego klucza(po prostu popatrzyłem na etykiete juz po "oznaczeniu" . W kluczu doszedłem do Bembidion (Peryphus)andreae ,który ma u nas dwa podgatunki(fot1).Pod taka sama nazwa figuruje w KFP(fot2) -to stare nazwy ,bo obydwa dzieła są z lat 70-tych ubiegłego wieku-jasna sprawa. W KSiB-ie Piotra Tykarskiego Obowiązująca nazwą dla tych podgatunków są:

Bembidion (Peryphus) cruciatum polonicum Müller J., 1930
Bembidion (Peryphus) cruciatum bualei Jacquelin du Val, 1852

Są one zaczerpnięte ,wg.info na stronie, z CPC 2003 Lobla i Smetany -ok, to też starsze dzieło ,więc nazwy nie są aktualne,ale widać na tyle wygodne, że również twórcy Carabidae Europa ( http://www.eurocarabidae.de/pl/ ) nadal ich uzywają(fot 3).

Na checkliście z 2008-go M.Stachowiaka nasze "bembidiony" są juz we właściwym rodzaju -Ocydromus :ok: a ich nazwy brzmią:
Ocydromus (Peryphus) cruciatus bualei (JACQUELIN DU VAL, 1852).
Ocydromus (Peryphus) cruciatus polonicus (J. MÜLLER, 1930).
fot 4

i tu przypominam sobie, że przecież jest to okaz z Włoch :idea:, wiec moze to jakiś inny podgatunek i znowu research na Carabidae Europa... i jest -bingo! Wg. tej strony występuja dwa podgatunki :

Bembidion cruciatum bualei
Bembidion cruciatum baenningeri
fot 5
Porównuje z fotami i wychodzi mi, że to ten drugi :ok: .
Niby jest po sprawie ,zostaje podesłać fotke na włoskie forum (bo to w końcu z ich terenu) ,przyklepać zaetykietowac i po sprawie.
Ale coś mnie tknęło zeby sobie popatrzyc jak wyglada rozsiedlenie tych wszystkich podgatunków na świecie i w Europie,wiec kliknąłem na FE...http://www.faunaeur.org/
:ap: i oszalałem ! :mrgreen: .
Po kilku podejściach ustaliłem, że są cztery podgatunki gatunku Ocydromus (Peryphus) bualei (Jacquelin du Val 1852)
a ich nazwy(fot 6) pozwalaja przypuszczać, że chodzi o występujący w Polsce B.cruciatum sensu CE.
Ocydromus (Peryphus) bualei bualei (Jacquelin du Val 1852)
Ocydromus (Peryphus) bualei anglicanus (Sharp 1869)
Ocydromus (Peryphus) bualei polonicus (G. Muller 1930)
Ocydromus (Peryphus) bualei liber (Netolitzky 1937)

z tych czterech tylko O.baulei polonicus występuje w Polsce...O.b.liber zamieszkuje Bliski wschód,nominatywny południowa i środkowa europę ale z Polski nie podany :o i ostatni O.b.anglicanus podany tylko z Anglii...


Ok .
Teraz pytanie co w tej zagadce jest "czym" ?
ssp baenningeri ,którego nazwa jest na stronie CE jest synonimizowany O.b.anglicanus ....i ja przestaje w tym momencie cokolwiek rozumieć i jak nazywa sie owad ponizej nie mam pojęcia :gl:
Pokazałem, moze troche gmatwajac, jak moze wyglądać oznaczanie...i ile czasu moze to zajmować...
A głównym problemem jest to że nijak nie mogę sie doszukać kto i co napisał (autora i tytuł rewizji-jeśli taka była) robiąc takie zmiany w systematyce ?
Tyle może ktoś będzie w stanie przez to przebrnąć i odpowiedzieć na moje pytania ,bo ja juz do tego nie dojdę 8) .
Samo napisanie tych wypocin zajęło mi chyba godzinę ,a próbuje oznaczyć ten cud natury od tygodnia ,wiec to stanowczo za długo dla mnie 8)
Help me please !
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=yWP6Qki8mWc
:rotfl:
:papa:
Rafał
Załączniki
fot 1
fot 1
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.89 KiB)
fot 2
fot 2
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.72 KiB)
fot 3
fot 3
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (62.72 KiB)
fot 4
fot 4
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (51.02 KiB)
fot 5
fot 5
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.14 KiB)
Fauna Europea.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.65 KiB)
Ocydromus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.53 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...zapomniałem dodać , że Ocydromus (Peryphus) cruciatus (Dejean 1831) wykazywany jest wg. FE tylko z Francji i Hiszpanii... a Ocydromus (Peryphus) andreae (Fabricius 1787) min. z Włoch,takie coś. :o
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rafał - wielki brawa za dokładność i dociekliwość :bravo: Kłaniam się nisko, podoba mi się ta pracowitość :birra:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...no i doszedłem który to gatunek :ok: ,wszystko dzięki kluczowi do Bembidini Włoch i Korsyki z 2011-go :arrow: http://www.ssnr.it/quaderno33.pdf ,sporo gatunków pokrywa sie z naszymi ,więc mozna sobie przy niektórych gatunkach pomóc.
Z klucza wychodzi, że to podgatunek nominatywny
Ocydromus (Peryphus) bualei bualei (Jacquelin du Val 1852) (dołaczam screena z fragmentu klucza),teraz pozostaje pytanie czym jest nasz
Ocydromus (Peryphus) cruciatus bualei (JACQUELIN DU VAL, 1852).?
i tyle z rańca spływam w teren :birra: .
:papa:
Rafał
sorry zrobiłem wklejkę po włosku,ale inglisz kej też jest ;-)
Załączniki
key Italy.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.07 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...no i jestem z powrotem ,łyk talentu :P i pewne spostrzeżenia....otóż ciężko jest to ostatnie stwierdzenie z klucza: " baenningeri is a “natio” of bualei, present in the mountain areas of the Alps."(po włosku jest na screenie powyżej) ,przetłumaczyć z włoskiego i angielskiego "na nasze"...czy można to rozumieć, że oznacza to tyle co "forma ekologiczna" ?
I jeszcze jedna sprawa .
Ostatnio, przesiedziałem przy oznaczaniu i preparowaniu Ocydromusów trzy tygodnie- wieczorami ;-) i jakieś tam pojęcie sobie wyrobiłem o tej grupie,bazując na cechach kluczowych,mam pewne watpliwości co do oznaczenia tej fotki :arrow: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/genus-be ... 6_1_17.jpg.
Co prawda fota jest za mała, żeby 100 %-owo wyrokować, ale dla mnie to pierwszy i drugi człon głaszczków szczekowych jest przyciemniony ,a trzeci człon czułków również...to daje nam Bembidion (Peryphus) femoratum femoratum Sturm J., 1825 sensu KSiB,u O.bualeai tylko drugi człon głaszczków jest przyciemniony a czułki przyciemnione od członu 4-go...
Co o tym sądzimy ?
;-)
dodaje B.femoratum z nad Skawy :arrow:
...mozna sie "śliznąć", jak oznacza sie te gatunki na oko... 8)
:papa:
Rafał
Załączniki
B.femoratum.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.14 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Odnośnie zdjęcia masz rację — jest na nim Ocydromus femoratus.
Na uwagę zasługuje natomiast to, że do rangi odrębnego gatunku Włosi podnieśli O. bualei.
Brawo Rafał, tak trzymać :-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Brawo ja! :hahaha: ...ech miała być w ten łykend opowieść o bembidionach,zimorodkach , życiu i śmierci nad Skawą w październiku...a tak trzy dni w plecy...no, ale czegoś sie tam dowiedziałem :ok:.
Nic to przełoży sie na przyszły tydzień ...o ile będę miał więcej szczęścia niż rzęsorek z foty :P
;-)
Jeszcze sporo Bemidionów jest aktywnych, a niektóre uważane za niezbyt częste występują bardzo licznie...warto iść nad rzekę...
https://www.youtube.com/watch?v=6Q00HQwO2Sg
:papa:
Rafał
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (23.59 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.68 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.12 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Pytanko na szybkości ;-) .
Jutro jadę zrobic dniówke w Beskidzie Małym ,na pewno rez."Szeroka" ,co do reszty plan jest luźny ,może jeszcze Skawa w górnym biegu itp.Pytanie brzmi: czy sa jakieś prace z tego terenu dotyczące biegaczy,albo czy ktoś tam z forum coś działał w tym kierunku? Jak ktoś ma jakieś spostrzeżenia ,albo coś znajdzie można dodac do tematu.Pobudka jutro wcześnie rano ,więc czasu nie ma za wiele, a sam jakoś na razie nic nie znalazłem...Czy możliwy jest tam C.atteunatus ?
Z góry dzięki :birra:
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Co prawda nigdy nie byłem w Beskidzie Małym, penetrowałem zaś tereny z nim graniczące koło Szczyrku, Bielska-Białej, Zawoi i Cychrus attenuatus nigdzie nie spotkałem. Na pewno natkniesz się na ciekawe formy Carabus auronitens i być może C. irregularis, niestety z moich obserwacji wynika, że to na tyle wartych uwagi makro-biegaczowatych. Jeszcze nawiasem wspomnę C. attenuatus z Zatwarnicy, ale to jednak Bieszczady... Obyś miał ciekawsze wyniki, zwłaszcza że rez. Szeroka to buczyna z pomnikowymi jodłami i bukami :hi:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

..Dzięki Janek .Zobaczymy co tam łazi :ok: .Widziałem ze brzeg Kocierzanki wyglada dobrze na mapach więc może jakieś związane z wodą chrząszcze będą jeszcze aktywne....irregularis,fabricii i atteunatus to gatunki których szukam od dwóch lat i jak na razie jedyny "sukces" , to rozdeptany na miazgę fabricii na Babiej....ale nie poddaje się :P .
:papa: ,
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:miała być w ten łykend opowieść o bembidionach
...ale jak zwykle, cos musiało mi dać do myślenia ...
Otóż przygotowując temacik o Skawie i o tym co nad nią mozna spotkać , trafiłem na okaz z foty ponizej(fot 1).
Oznaczony z KDooP wyszedł mi Tachys(Tachyura) sextriatus (Duftschid,1812) -fajnie :ok:
Cecha z rowkiem ósmego rzędu z przerwą w przedniej części pokryw pasuje.
Opis "pi razy drzwi" też ,ale te plamy wydaja mi sie wyraźne i niekoniecznie takie małe jak pisze w kluczu....
Do nastepnego T.(T)quadrisignatus(Duft.) nic nie pasuje, kolor jest czarny, a nie brunatno czerwony ,przerwa jest na poczatku pokryw, a nie w połowie-odpuszczam go zupełnie....

Dla porządku Kdoop
podaje 4 gatunki z rodzaju Tachys:
T.(Tachyura)parvulus (Dejean,1831)
T.(T.)quadrisignatus (Dufttschmid, 1821)
T.(T.)sextriatus (Duftschid, 1812)
T.(Sphaerotachys)haemorhoidalis (Duftschid, 1812)
KFP dokładnie to samo....

na Checkliście "forumowej" ;-) mamy :
Genus: Sphaerotachys J. MÜLLER, 1926.
Species:
* [183] Sphaerotachys haemorrhoidalis (PONZA, 1805).
Genus: Tachyura MOTSCHULSKY, 1862.
Subgenus: Tachyura s. str.
Species et subspecies:
* [180] Tachyura (s. str.) parvula (DEJEAN, 1831).
*? [24] Tachyura (s. str.) diabrachys (KOLENATI, 1845). :idea:
* [181] Tachyura (s. str.) quadrisignata quadrisignata (DUFTSCHMID, 1812).
* [182] Tachyura (s. str.) sexstriata (DUFTSCHMID, 1812).
[24] Z Polski wykazany przez T. KOPECKY’EGO (CoPC, 2003) na podstawie informacji opublikowanej przez E. REITTERA w 1908 roku. Obecność tego gatunku w faunie krajowej wymaga potwierdzenia nowym materiałem dowodowym.
Research po ikonografiach na CE
http://www.eurocarabidae.de/pl/?v=photo ... s=50&owp=1 i CotW http://carabidae.org/ i okazuje się, że obecnie
te gatunki są w rodzaju Elaphropus w podrodzajach Tachyura i Sphaerotachys
To nic takiego ,systematcy pracują ;-) ,więc takie rzeczy mogą się zmieniać...Tylko oznaczony przeze mnie "sextriatus" wg. FE ,CE i CotW w Polsce nie występuje .... :dobani: ale diabrachys- już tak ...
Napotykam też pracę O.Aleksandrowicza gdzie wymienia za " Pawłowski(1974)"-(chodzi o nasz klucz)
4 gatunki (fot 2) .Tylko, że w kluczu nie ma nawet wzmianki o Tachyura (s. str.) diabrachys (KOLENATI, 1845) :o .
Niezły kanał dla oznaczającego ,nie ? :mrgreen:
Na szcęście po ikonografii na CE mozna dojść że gatunek oznaczony prze ze mnie jako sextriatus to po prostu
Elaphropus (Tachyura) diabrachys (Kolenati, 1845)
Gdzie sa błędy i co jest czym, chyba mozna sobie samemu wywnioskować...zachaczając o Ksib, to wygląda na to, że dane dotyczące Tachyura (Tachyura) sexstriata (Duftschmid, 1812) http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... fault/tr/y trzeba by odnieść do Tachyura (Tachyura) diabrachys (Kolenati, 1845) http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... fault/tr/y akurat dla tego gatunku ,jako że w KFP nie był podawany, nie ma żadnych rekordów...tak mi sie wydaje... :o
:papa:
Rafał
Załączniki
Elaphropus (Tachyura) diabrachys (Kolenati, 1845).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.42 KiB)
NEW RECORD OF TACHYURA PARVULA (DEJEAN, 1831).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.83 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze jeden gatunek na dzisiaj-Lionychus (Lionychus) quadrillum (Duftschmid, 1812). W dobrym miejscu nad Skawą mozna znaleźć nawet kilkanaście okazów pod jednym kamyczkiem.U siebie spotykam go regularnie i równie licznie na terenach ruderalnych o podłożu gliniastym, z pojawiającymi sie okresowo kałuzami . W tym roku ,jeden okaz zdarzyło sie znaleźć na kserotermie w Bialnym dole, co troche mnie zdziwiło ....Jednak są tam płytkie zagłębienia pozostałe po wydobyciu wapieni w których jest dosyć wilgotno i być może taka dawka wystarcza mu do zasiedlenia stanowiska....

:papa:
Rafał
Załączniki
l.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (58.81 KiB)
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.8 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (77.34 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.42 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.85 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

..nad Skawą znalazłem ostatnio parke dysychirusów....mam tłumaczenie klucza Hurki, tylko co z tego jeśli nie mam rysunków cech kluczowych...Tak więc prośba do kogoś kto ma ten klucz w oryginale ,albo w pdf-ie żeby podesłał mi rysunki dotyczące rodzaju Dysychirus.Nie jest tego za wiele z tego co sie rozczytałem, a wystarczą mi nawet ,powiedzmy, "średniej jakości fotki"....no ;-) :birra:
A może ktoś ma opatrzenie, to mozna pobawic się w oznaczanie....
... jest jakiś inny klucz po polsku?
:papa:
Rafał
:arrow:
Załączniki
D..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.72 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

ok znalazłem :arrow:T.Plewka Środkowoeuropejskie gatunki z rodzaju Dyschirius BON. (C o l., Carabidae')
i ich rozmieszczenie w Polsce
FRAGMENTA FAUNISTICA
Tom XV Warszawa, 10 III 1970 Nr 1 .. http://rcin.org.pl/dlibra/doccontent?id=43774
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...oczywiście człowiek ,na którym w takich sytuacjach polegam jak na sobie ;-) ,czyli Jacek Kalisiak :brawo: :szacun: x 1000 , podesłał mi co trzeba i powiem, że to było najkrótsze :no: oznaczanie okazu ,o którym nie ma sie żadnego pojęcia ;-) .Otóż z klucza pana Hurki wyszedł Dyschirius (Dyschirius) digitatus (Dejean, 1825) , a z klucza pana Plewki wyszedł Dyschirius (Dyschirius) digitatus (Dejean, 1825) :ok: .
...orkiestra tusz ! z dedykacja dla nieocenionego ,ale docenianego Jacka :okok:
https://www.youtube.com/watch?v=FG1c7NeofXU
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...na dobranoc, do zabawy obrobiłem dwie foty,jeden gatunek to ponoć pospoliciuch "Zasiedla gleby różnych typów, zarówno suche, jak i wilgotne, na miejscach otwartych lub słabo zadrzewionych. Znajdowany przeważnie wśród mchu, pod opadłymi liśćmi i w ściółce"",drugi "Żyje na gliniastych, rzadziej piaszczystych glebach, skąpo porośniętych roślinnością trawiastą lub bylinami; w Polsce spotykany przeważnie na pobrzeżach rzek" i to są podpowiedzi żeby mozna sobie sprawdzic swój strzał-oznaczenie ;-) .Obydwa znad Skawy.
Dobranoc
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=wNdp3pa-zmY
:papa:
Rafał
Załączniki
d.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.66 KiB)
t..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.32 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...no, Pink floyd fajny... 8) ,ale to żeby temat płynął...
...kolejny gatunek znad Skawy: Ocydromus (Euperyphus) testaceus testaceus (Duftschmid 1812) ,to po O.Ocydromus (Ocydromus) decorus (Panzer 1799) i Ocydromus (Peryphus) tetracolus tetracolus (Say 1823), trzeci co do liczebności gatunek, który spotykałem głównie w najbliższym sąsiedztwie wody u podnóza stromego ,dobrze nasłonecznionego brzegu...
Zaciekawiło mnie coś, co wydaje mi sie dziwne. Na stronie KSiB-u nie ma żadnych współczesnych rekordów tego gatunku,do pdfów też sie nie dogrzebałem,łowił go ktoś ...?
Zaczytuje się ostatnio w pracach z naszych terenów górskich i podgórskich i zauważyłem, że "Bembidion cruciatum" jest wszędzie liczny i jest zawsze,o O.testaceum cisza....W pracy T.Wojasa o Carabidae Gorców- Wymienia B.cruciatum jako gatunek dominujący na żwirowiskach ,a O. testaceum nie ma w w ogóle na liście...
...jako dodatek kilka podobnych gatunków, które również miałem okazje odławiać nad Skawą i fota skarpy, gdzie skupia sie najwieksza bioróżnorodność....
:papa:
Rafał
Załączniki
B.t.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.52 KiB)
B.te.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.13 KiB)
B.b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.16 KiB)
skarpa.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.17 KiB)
P1250840.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.51 KiB)
bd.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.14 KiB)
B.f..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.1 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:jeden gatunek to ponoć pospoliciuch "Zasiedla gleby różnych typów, zarówno suche, jak i wilgotne, na miejscach otwartych lub słabo zadrzewionych. Znajdowany przeważnie wśród mchu, pod opadłymi liśćmi i w ściółce"",drugi "Żyje na gliniastych, rzadziej piaszczystych glebach, skąpo porośniętych roślinnością trawiastą lub bylinami; w Polsce spotykany przeważnie na pobrzeżach rzek" i to są  podpowiedzi żeby mozna sobie sprawdzic swój strzał-oznaczenie  ;-) .Obydwa znad Skawy.
Może ktoś się pokusi o wytypowanie gatunków, więc żeby nie psuć zabawy napiszę tylko, że w stwierdzeniu że to pospoliciuch nie ma odrobiny nawet przesady - tak właśnie bym go określił. Drugiego złowiłem jak dotąd tylko raz, więc trudno mi powiedzieć coś więcej, ale pospoliciuchem zapewne nie jest. W moim przypadku gleba gliniasta, roślinność trawiasta i pobrzeże rzeki się zgadza.
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: vogel »

Stawiam na:
Trechus quadristriatus i Dicheirotrichus rufithorax ;)
D. rufithorax łapałem w okolicach Gdańska na glebie gliniastej, mokrej, skąpo porośniętej roślinnością, zdegradowanej przez wytwórnię betonu, gdzie odprowadzano wodę z płukania żwiru(?).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:Może ktoś się pokusi o wytypowanie gatunków
Hej Bart!Myślę, że "chłopaki", którzy zajmują się biegaczami są już na takim poziomie, że nie chcą psuć zabawy "innym" ,a "innych" nie ma ... albo umarła w nich chęć do zabawy.... :o ,zdarza się :mrgreen: .
Mnie to nie przeszkadza :ok: .
Na szare popołudnie ,okraszone "czarnym słońcem" :P ,trochę kolorów.
Te trzy gatunki poniżej też można bez problemu spotkać nad Skawą ,przy czym O.modestus jest prawie tak liczny jak wspomniany wcześniej O.decorus -obydwa liczone w dziesiatkach egzemplarzy,natomiast O.varicolor juz jakby troche rzadszy, ale w różnych mikrobiotopach ,natomiast O .ascendens pojedynczy,ale raz znalazłem w ciagu 10 minut 7 egzemplarzy...
vogel pisze:Stawiam na:
Trechus quadristriatus i Dicheirotrichus rufithorax
D.  rufithorax łapałem w okolicach Gdańska na  glebie gliniastej, mokrej, skąpo porośniętej roślinnością, zdegradowanej przez wytwórnię betonu, gdzie odprowadzano wodę z płukania żwiru(?).
Tak Właśnie! :jupi: :birra: ,w końcu ... jak widać, mój wywód na początku, ma rację bytu. Po prostu ,Darek ,Paweł ,,Robert i nie wiem kto tam jeszcze ,są za dobrzy na taką dziecinadę ;-) .
Tak w ogóle ,to jakby ktoś nie wiedział komu zawdzięcza tłumaczenia kluczy do biegaczy to informuję, że właśnie tym Panom! :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :szacun:
Dla zwycięzcy! :arrow:https://www.youtube.com/watch?v=FAQgXPTekOUb - jedynej takiej zabawy ,w której nikt nie bierze udziału żeby jej nie zepsuć! :hurra :rotfl:
;-)

:papa:
Rafał
Załączniki
O.mod.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.95 KiB)
O.asc..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.71 KiB)
O.vari..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.49 KiB)
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: vogel »

Ocydromus (Euperyphus) testaceus testaceus (Duftschmid 1812) -
Rafał Celadyn pisze:,łowił go ktoś ...?
- łapałem w latach 2011-2014 w Myślenicach nad Rabą [DA21] :papa:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

vogel pisze:- łapałem w latach 2011-2014 w Myślenicach nad Rabą [DA21]
:ok: ,juz coś wiemy,a jak Darku u Ciebie w zbiorze z O.cruciatum bualei ? Nie przerobiłem jeszcze całości Ocydromusów z gór ,ale na razie nie natrafiłem na ten gatunek....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: vogel »

Rafał Celadyn pisze:a jak Darku u Ciebie w zbiorze z O.cruciatum bualei ?
Mam kilka sztuk też z Myślenic znad Raby z lat 2011-2012.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

..no to lux, a możesz pstryknać fotkę 1 - go okazu?
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: vogel »

Oczywiście, choć nie będzie to od ręki, gdyż aktualnie jestem daleko od mojego zbioru. Będę pamiętał. :) :papa:
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:Hej Bart!Myślę, że "chłopaki", którzy zajmują się biegaczami są już na takim poziomie, że nie chcą psuć zabawy "innym" ,a "innych" nie ma ... albo umarła w nich chęć do zabawy....  :o ,zdarza się  :mrgreen: .
Mnie to nie przeszkadza  :ok:
No, może i nie ma żadnych "innych", nie wiem. Skoro się nie ujawnili, to pewnie tak :P Ale chciałem, żeby ktoś spróbował, bo zagadka była spokojnie do rozwiązania także dla osób nazwijmy je "postronnych".
Rafał Celadyn pisze:jedynej takiej zabawy ,w której nikt nie bierze  udziału żeby jej nie zepsuć!  :hurra :rotfl: ;-)
He he, dobre stwierdzenie, podoba mi się :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...nie ma co się zastanawiać ;-) ,następny okaz, który wraz ze swoimi pobratymcami sprawił mi troche problemów.W naszym kluczu cechy niby są jasne, tylko w opisie gatunku jest stwierdzenie : "trzeci człon czułków na końcu przyciemniony ",powiem że u dwóch okazów jakie odłowiłem jest ono prawie niewidoczne....no i mozna sie pogubić zwłaszcza , gdy wjednym miejscu odławia się tak duzą ilość podobnych gatunków ,a zbiór porównawczy dopiero powstaje ;-) .Tak wiec, w tym smutnym dniu ...taka zagadka :jaki to gatunek?
https://www.youtube.com/watch?v=32fiotK ... 532819FE55
:papa:
Rafał
Załączniki
o.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.61 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

....widze dużo poprawnych odpowiedzi :tiaa: :brawo: ,dokładnie, to Ocydromus (Euperyphus) scapularis lomnickii (NETOLITZKY, 1916). w KSiB-ie Bembidion (Euperyphus) scapulare lomnickii Netolitzky, 1916.Górski i podgórski gatunek ponoć nieczęsty...ale grzebiac po rekordach na Ksibie znalazłem nawet pracę ,która podaje go z Pojezierza Mazurskiego 8) .Dziwne jest tylko to, że autorzy przy gatunku robią adnotację "gatunek górski " ...kto wie może spłynął na Mazury z jakaś falą albo "cuś".Nie wiem, to tylko dla informacji i przemyśleń....
Na dzisiaj trudny gatunek (co i tak nie ma żadnego znaczenia :mrgreen: ) ,jak ktoś ma ochote, to moze spróbować .Okaz jest z Włoch.Dead-line zagadkowy -powiedzmy piątek wieczór .
....do tego czasu, płynąc na falch oceanu ,niczym scapularis na jeziora ;-), sam Vangelis ze swoją konkwistą...
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=NC_TaSCuef8
:papa:
good night
Rafał
Załączniki
h.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.13 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...tak wiec ,pewnie część juz wie,a część sie domyśla jaki to gatunek .Oczywiście wyciągnąłem mu fiucika dla pewności i wyszedł Harpalus (Harpalus) subcylindricus Dejean, 1829 :ok: .Można go pomylić z H.anaxius , a jego pojawienie sie w faunie Polski zarejestrowane jest na forum 2011/viewtopic.php?f=68&t=2472, i w publikacjach .
Przewoźny M
(2006) 2007: Chrząszcze (Coleoptera) okolic Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Nowy Pamiętnik Fizjograficzny, 5 (1-2): 29-48. i

Przewoźny M
Chrząszcze (Coleoptera) okolic Jeziora Maltańskiego
w Poznaniu – suplement Wiad. entomol. 32 (1): 34-41 Poznań 2013
okaz złowiłem na Pania di Corfino około 1500 m n.p.m.pod kamieniem w towarzystwie następnego gatunku, który przewidziany jest do zabawy-bez zabawy 8) .
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

jeszcze dodam fiuty wyciagniete od kolegów z FEI....
:arrow:
Załączniki
H. anxius-subcylindricus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (47.12 KiB)
petrel
Posty: 489
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: petrel »

vogel pisze:Ocydromus (Euperyphus) testaceus testaceus (Duftschmid 1812) -
Rafał Celadyn pisze:,łowił go ktoś ...?
- łapałem w latach 2011-2014 w Myślenicach nad Rabą [DA21]  :papa:
choć biegacze to nie moje podwórko, to z ciekawości zerknąłem w swoje gabloty i znalazłem 1 O. testaceus z Pawłowic n. Wisłą (EC41) z 2008 r. :papa:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...na dzisiaj taki gość ,znaleziony pod tym samym kamieniem co kolega powyżej ,W Polsce :
bardzo rzadko spotykany w zachodniej części kraju. Warunki ekologiczne nie znane, ogólnie uważany za gatunek ciepłolubny.
...może sobie ktoś kiedyś oznaczy .... :o
a do tego czasu https://www.youtube.com/watch?v=Up4WjdabA2c :tancze: :tup: :tancze: :hurra :jupi:
:mrgreen:
:papa:
Rafał
Załączniki
p.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.8 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

petrel pisze:choć biegacze to nie moje podwórko, to z ciekawości zerknąłem w swoje gabloty i znalazłem 1 O. testaceus z Pawłowic n. Wisłą (EC41) z 2008 r.
:ok: no i lux
:papa:
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:...na dzisiaj taki gość ,znaleziony pod tym samym kamieniem co kolega powyżej ,W Polsce :
bardzo rzadko spotykany w zachodniej części kraju. Warunki ekologiczne nie znane, ogólnie uważany za gatunek ciepłolubny.
...może sobie ktoś kiedyś oznaczy .... :o
Pomny ostatnich doświadczeń nie będę czekał, bo skończy się jak poprzednio :mrgreen:
Parophonus maculicornis - nie kojarzę go z żadnej współczesnej pracy, więc chyba trzeba przyjąć, że jest to faktycznie spora rzadkość. Gratulacje, bardzo dobre znalezisko :brawo:
Rafał Celadyn pisze:w KSiB-ie Bembidion (Euperyphus) scapulare lomnickii Netolitzky, 1916.Górski i podgórski gatunek ponoć nieczęsty...ale grzebiac po rekordach na Ksibie znalazłem nawet pracę ,która podaje go z Pojezierza Mazurskiego .Dziwne jest tylko to, że autorzy przy gatunku robią adnotację "gatunek górski " ...kto wie może spłynął na Mazury z jakaś falą albo "cuś".Nie wiem, to tylko dla informacji i przemyśleń....
Takie spływy chyba się zdarzają, ja na ten przykład złowiłem w Bydgoszczy wspomniany już w tym wątku B. modestum...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:Parophonus maculicornis
:jupi: :ok: :bravo: :bravo:
To na dzisiaj jeszcze Brachinus na rozruch ,na razie mam tylko typ ,niby cechy mi sie zgadzają, ale nie mam opatrzenia żadnego bo odłowiłem nad Serchio tylko trzy okazy .Odwłok czarny, szczeciny dosyć grube umiejscowione na membranie na końcu pokryw...B.crepitans ?
:papa:
Rafał
Załączniki
b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.79 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...odłożymy na chwilę Brachinusa 8) .
Jeszcze w starym roku udało mi się spotkać piękny gatunek i musze się pochwalić :ok: .Otóż w sumie w ciągu godziny na stanowisku znalazłem w sumie 9 okazów Carabus (Platycarabus) irregularis montandoni Buysson, 1882 .
Razem z nim w pniakach najczęściej występuje C.granulatus rzadziej C.violaceus i C.linnaei, czasem licznie Pterostichus rufitarsis cordatus ,biotop to górski łęg nadrzeczny Powyżej strumyka w lesie znalazłem jeden okaz,ale główne siedlisko wyglądało tak jak na fotach poniżej...One lubią ślimaki ,więc ciągną tam gdzie wilgoć.W sumie w promieniu ok 500 m ,w pniakach były jeszcze C.auronitens escherii,C.cancellatus, a w strumieniu latem pływają C.variolosus.
Wysokość 550 m n.p.m.
Żeby podciągnąć dyskusję (za jakiś czas ;-) )podaję dwa linki z z habitusem podgatunków i domniemywanym( :idea: ) rozsiedleniem podgatunków:
:arrow: http://molbiol.ru/forums/lofiversion/in ... l&langid=2
:arrow: http://carabidae.org/taxa/irregularis-fabricius-1792
...a żeby podkręcić atmosferę taka praca :arrow: http://www.toek.wzw.tum.de/fileadmin/1_ ... 3-17MG.pdf
Autorzy stawiają w niej tezę ,że być może ssp.montandoni to "dobry gatunek" ....
Na razie tyle ;-) ,jutro jadę do Ojcowa, bo w końcu wiem gdzie szukać i jak ma wyglądac biotop i jeśli faktycznie tam jest... to go znajdę :okok: :birra:
:papa:
Rafał
Załączniki
cim.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.31 KiB)
Biotop.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.75 KiB)
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: vogel »

Gratuluję!! :ok:
I życzę jutro sukcesu, a właściwie przyjmij życzenia już na cały przyszły rok. :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Wujek Adam [†] »

Rafał Celadyn pisze:(...)
Na razie tyle, jutro jadę do Ojcowa, bo w końcu wiem gdzie szukać i jak ma wyglądac biotop i jeśli faktycznie tam jest... to go znajdę  (...)
W tym względzie Ameryki raczej nie odkryjesz. ;-)
C. irregularis jest od dawana znany z Ojcowa. Osobiście szturchnąłem palcem parę sztuk tego gatunku przebywając tamże z okazji jakiegoś sympozjum entomologicznego, które odbywało się na przełomie września i października, jakoś tak z 10 lat temu (a może i więcej?). Lechu Buchholz oprowadził nas po okolicy i pokazał tamtejsze cuda przyrody, wśród których był i ów zwierz.

Carabus (Platycarabus) irregularis montandoni BUYSSON, 1882, mówisz? :mysl: :?
Wtedy oznaczaliśmy tego biegacza bodajże jako Carabus (Platycarabus) irregularis bucephalus KRAATZ, 1879 :cap:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Wujek Adam pisze:W tym względzie Ameryki raczej nie odkryjesz.  
C. irregularis jest od dawana znany z Ojcowa. Osobiście szturchnąłem palcem parę sztuk tego gatunku przebywając tamże z okazji jakiegoś sympozjum entomologicznego, które odbywało się na przełomie września i października, jakoś tak z 10 lat temu (a może i więcej?). Lechu Buchholz oprowadził nas po okolicy i pokazał tamtejsze cuda przyrody, wśród których był i ów zwierz.
no widzisz ,a ja się zastanawiałem powyżej :arrow:
Rafał Celadyn pisze:Ciekawym natomiast wydaje sie podanie C.irregularis z Ojcowa,przy czym wiadomość taka jest podawana w monografii OPN-u (2008), ale nie uwzględniona w pracy zbiorowej dotyczącej chrząszczy tego terenu z roku 1994-go.W monografii jako datę ostatniego stwierdzenia podano 1997...
...troche to dziwne ...że nikt od 19-go wieku go tam nie widział a tu nagle w 1997-ym jest...podejrzewam tylko że wzmianka o tym jest w suplemencie do fauny Ojcowa z 1998-go ale nie mam tej pracy....i tak jest to dla mnie dziwne....
:papa:
Rafał
Darku dzięki! :birra:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Wujek Adam pisze: Wtedy oznaczaliśmy tego biegacza bodajże jako Carabus (Platycarabus) irregularis bucephalus KRAATZ, 1879    :cap:
Na stronie R.Panina nie wiedzieć czemu(może dlatego, że w starszych opracowaniach widywałem var. zamiast ssp. :? ) bucephalus jest wymieniany w synonimach ssp. ramanus ,który w sumie był opisany w 1909 roku,ale jak wczytasz sie w linki to zobaczysz, że to duze bydle dochodzące nawet do 33mm a w starej literaturze podawany jest pod tą nazwa z Polski...
Będę chciał rozwinać temat bo coś tu nie gra z poglądem R.Panina, albo z tą pracą którą zlinkowałem a finalnie również z ikonografią Farkaca,bo wg cech z linku, to na focie (str 15 ssp.irregularis foto 99) jest po prostu mountandoni... :o
...miałem o tym spróbować podyskutować jutro ,ale zwróćcie uwagę ,że w pracy o refugiach ssp.montandoni jest podawany zawsze z wysokości powyżej 1000 metrów...a tymczasem nawet na forum jest fota z Krępnej a dokładnie z drogi z Krępnej na Żydowskie, a tam też jest raptem circa 600m...
To wszystko nic :mrgreen: ,mam okaz z okolic Ustrzyk Dolnych pozyskany z wymiany i to jest typowy ssp.irregularis....ktoś się myli...tylko kto?
:papa:
Rafał
Ostatnio zmieniony środa, 30 grudnia 2015, 01:08 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Wujek Adam [†] »

Heh, jak ten czas leci... :-(
Zajrzałem do swych notatek i okazało się, że moje spotkanie z C. irregularis w Ojcowie miało miejsce nie 10, ale 15 lat temu, a dokładniej: 24 IX 2000 roku. :D

Jeśli do czegoś przydadzą Ci się te dane, to służę uprzejmię.
Ewentualne szczegóły na priva. ;)

Systematyka i taksonomia Carabus spp. jest tak pochrzaniona, pokomplikowana i beznadziejnie zagmatwana (i gmatwana z werwą nadal), że przestałem zwracać uwagę na przetasowania wszelkich niższych niż gatunkowe rang.
Co specjalista - to inna koncepcja. I co okaz, to długa linijka nazw "supermegainfraspecyficznych". :ap: Ostatnio biegacze jakoś tak trochę zarzuciłem, ale w czasach kiedy mnie bardziej rajcowały opierałem się głównie na pracach Deuve, Hurina i Casale. Teraz nie mam pojęcia kto w tej grupie bryluje, dominuje i "rządzi" i czyje koncepcje są na wierzchu?
Nie wiem, i jestem przez to zdrowszy! :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze:..., że przestałem zwracać uwagę na przetasowania wszelkich niższych niż gatunkowe rang.
Co specjalista - to inna koncepcja. I co okaz, to długa linijka nazw "supermegainfraspecyficznych".  

Teraz nie mam pojęcia kto w tej grupie bryluje, dominuje i "rządzi" i czyje koncepcje są na wierzchu?
Nie wiem, i jestem przez to zdrowszy!  :mrgreen:
I to jest jedynie słuszna koncepcja ochrony własnego zdrowia i jakiś sposób na szczęście w entomologii - przestać przejmować się koncepcjami, którymi przerzucają się brylujący naukowcy i robić swoje.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Jacek Kurzawa pisze: I to jest jedynie słuszna koncepcja ochrony własnego zdrowia i jakiś sposób na szczęście w entomologii - przestać przejmować się koncepcjami, którymi przerzucają się brylujący naukowcy i robić swoje.
Akurat w przypadku rodzaju Carabus to nie naukowcy brylują i sieją zamęt :-).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...widzę, że dyskusja zmierza na manowce :P .Nie chodzi o zdrowie, tylko o rozwiązanie problemu ,albo chociaż zajęcie jakiegoś stnowiska(przedstawienie innego niz prezentuje np.R.Panin) .Mnie osobiście nurtuje to, że patrząc na rozsiedlenie poszczególnych podgatunków na COFtW i przyjmując tą koncepcję ,to ssp irregularis powinien być np w Karkonoszach czy Sudetach(takie moje założenie ;-) ) a cały fragment polskiego łuku karpackiego powinien zajmować....no właśnie który? ssp. bucephalus czy ssp montandoni. ? Tylko jest jeszcze ten problem, że wg.teorii R.Panina i tego co pokazuje na fotkach (pisze również że ssp.montadoni ma zaczerwienienia na 4 członach czułków i czerwone golenie) to podgatunek montandoni nijak nie pasuje do tego co piszą autorzy pracy "polodowcowej" ;-) ,a juz kompletnie nie rozumiem jakim cudem "ten irregularis" z czarnymi nogami i czułkami opisany jako ssp. irregularis znalazł sie pod Ustrzykami skoro poniżej (Beskid Niski,Beskid Makowski) jest ssp.montandoni( sensu COtW)...no taki mam problem ... ;-)
Wiem ,że to troche chaotycznie napisane ,ale jak sie wczyta w te linki to myślę, że to dla każdego będzie zrozumiałe....no ja przez to przeszedłem :mrgreen: .
:papa:
Rafał
można dac sobie te podgatunki w cudzysłowie to moze to co napisałem będzie bardziej logiczne :birra: .
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Delog »

M. Stachowiak pisze:
Jacek Kurzawa pisze: I to jest jedynie słuszna koncepcja ochrony własnego zdrowia i jakiś sposób na szczęście w entomologii - przestać przejmować się koncepcjami, którymi przerzucają się brylujący naukowcy i robić swoje.
Akurat w przypadku rodzaju Carabus to nie naukowcy brylują i sieją zamęt :-).
Wiadomo Mietku :-? Jednak w przypadku pracy cytowanej przez Rafała kilka postów wyżej, widzę i ich udział. Wyróżnianie rangi gatunku/ podgatunku u Carabus jedynie na poziomie morfologii (dobry chwyt marketingowy dla handlarzy) to nieporozumienie, jednak podobnie jawi mi się tworzenie koncepcji filogenetycznych na podstawie sekwencji uzyskanych od 97 osobników. Zastanawia mnie także zasadność użycia mtDNA jako markera. Wiadomo, że szybciej mutuje, więc teoretycznie lepiej nadaje się do porównań populacji rozdzielonych w niedalekim czasie. Narzędzie to niekoniecznie jest dobre u Carabus, gdzie występuje powszechna introgresja mitochondrialna pomiędzy podgatunkami/ mieszańcami/ hybrydami posiadającymi zdolność krzyżowania się (Molecular Phylogenetics and Evolution 65: 259–275. doi: 10.1016/j.ympev.2012.06.015). Brak mi też w pracy części danych na temat statystyki (haplotypy, filogenetyka) i walidacji wyników (P, korekta testów wielokrotnych itp).

Rafał, gratuluję :D
Rzeczywiście ciekawa obserwacja, szczególnie fakt, że spotkałeś sporą liczbę osobników w krótkim czasie. Tak jak wiesz, spotykałem go w tych okolicach zawsze sporadycznie i pojedynczo. Ciekawa też sprawa z jego habitatem. Pierwsze osobniki spotykałem w raczej suchym lesie jodłowym, założyłem więc niepoprawnie, że to jego siedlisko. Kiedyś co prawda spotkałem jednego C. irregularis nad rzeką (w habitacie C. variolosus, któremu chciałem zrobić zdjęcie), ale założyłem, że się "był on pomylił". Podobnie jak C. linnei, którego dawno temu spotkałem w szczerym polu, kilometr od lasu. Na Twoich zdjęciach pokazujesz bardzo ładne zwierzątka. Na moich osobniki z tej samej miejscowości (pod Babią Górą) i jeden z Bieszczad (Bystre koło Baligrodu). Przyciąłem zdjęcia, żeby bardziej wyeksponować owady. Ładnie widać zmienność wewnątrzgatunkową, w podgatunki nie wnikając ;)
Załączniki
Pod Babią (nad rzeką).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129 KiB)
Pod Babią (w suchym lesie 01).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.82 KiB)
Pod Babią (w suchym lesie 02).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.98 KiB)
Bystre.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.55 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Pablo! :ok:
Żeby było jasne ,pogadalismy sobie przez telefon i poprosiłem Pawła , żeby skomentował prace ponieważ(ja) nie zajmuję się na codzień badaniami genetycznymi, moge tylko (na chłopski rozum ;-) ) wyciagnąć jakieś konkluzje laika...
Coś tu nie gra i u R .Panina i u autorów pracy....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...skoro "zaczerwienienie sięgające do czwartego segmentu czułków " moze być wyraźne tylko na dwóch pierwszych(segmentach) ,a na dwóch następnych słabo widoczne ,to dlaczego u osobników z czarnymi goleniami nie moze ograniczać sie dwóch .... ;-) .
Co do wysokości ,chciałbym zobaczyć irregularisa z wysokości powyżej 1000m z Polski... 8)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Jacek Kurzawa »

M. Stachowiak pisze:
Jacek Kurzawa pisze: I to jest jedynie słuszna koncepcja ochrony własnego zdrowia i jakiś sposób na szczęście w entomologii - przestać przejmować się koncepcjami, którymi przerzucają się brylujący naukowcy i robić swoje.
Akurat w przypadku rodzaju Carabus to nie naukowcy brylują i sieją zamęt :-).
"Naukowcy" sieją zamęt ;-) :no: Chodzi mi o wszystkich, którzy przerzucają się diagnozami. Nie robi tego przecież zjadacz chleba, górnik czy rolnik. Jesli ktoś zajmuje się problemami taksonomii rodzaju Carabus i zajmuje się nauką to jest naukowcem. Naukowcem, który zajmuje się nauką, nie w sensie naukowca ktory pracuje na uczelni, ma taki zawód i zajmuje sie czymkolwiek. Moja uwaga dotyczy wszystkich osób, ktore formułują rozmaite tezy i określenie "naukowiec" przypisuję im wszystkim z racji tego, czym się zajmują. A to, jakimi są naukowcami, to już pozostawiam do oceny innym naukowcom, ktorzy się tym zajmują :-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kurzawa pisze: "naukowiec"
....jak zwał tak zwał ,to zupełnie nie istotne ;-) ,muszę odmarznąć, bo wróciłem tyle co z poszukiwań dropia pod P.Niepołomicką ;-) .A Na razie ,zanim opowiem o Ojcowie, taki link o hybrydzie C.irregularis/creutzeri
:arrow: http://www.entomologiitaliani.net/publi ... rregularis
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:zanim opowiem o Ojcowie
...w sumie to nie ma co opowiadać...o Ojcowie mozna poczytać w necie a irregularisa nie znalazłem...ale niech coś sie dzieje ;) .
Tak ,więc najpierw zwiazane z tematem chrząszczarskie lektury obowiązkowe ,fot:1,2, (tytułów nie chciało mi sie klepać , więc pstryknąłem fotki ... 8) ).Do tego dochodzi Monografia OPN-u(2008) i moje ulubione sprawozdanie(3,3a) ;) ,którego fragment dotyczący biegaczy muszę pokazać, bo uwielbiam takie perełki.... Jest to o tyle ciekawe, że niektóre gatunki poszły w synonimy. Jeśli ktos ma ochotę i jest w stanie wyczytać coś z foty, to mozna rozszyfrować zagadkę....chociaż ,w tym temacie zabieranie głosu, jak wszyscy wiedzą kończy dobra zabawę :mrgreen: ....
cdn.
:papa:
Rafał
...jeszcze coś z innej beki :jaki pstrąg pływa w Sąspówce?(od razu mówię, że ja nie wiem-nie czytałem rozdziału o rybach w mongrafii.... :P :o )
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (53.22 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.6 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (32.85 KiB)
3a.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (89.97 KiB)
5.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (81.42 KiB)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:...i moje ulubione sprawozdanie(3,3a) ;) ,którego fragment dotyczący biegaczy muszę pokazać, bo uwielbiam takie perełki.... Jest to o tyle ciekawe, że niektóre gatunki poszły w synonimy. Jeśli ktos ma ochotę i jest w stanie wyczytać coś z foty, to mozna rozszyfrować zagadkę....chociaż ,w tym temacie zabieranie głosu, jak wszyscy wiedzą kończy dobra zabawę...
"Sprawozdanie z podróży naturalistów" bezcenne :okok:
Fragment, który załączyłeś Rafale, nasuwa mi smutną refleksję nad kondycją współczesnych siedlisk. Słowem kluczem jest oczywiście jelonek, który ponad 100 lat po opisywanej podróży występował praktycznie wszędzie, tam, gdzie larwy miały substrat.
Sorówa za ofa :birra:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Delog pisze:Fragment, który załączyłeś Rafale, nasuwa mi smutną refleksję nad kondycją współczesnych siedlisk
..., to pewnie rozważania na inny temat...ale jak ktos ma ochotę , moze sobie pozwolić na swobodny przepływ myśli w temacie,tutaj akurat panuje wolność ;) .
Delog pisze:Sorówa za ofa  
Zawsze mam o czym z Tobą pogadać ,a biorąc pod uwagę, że od jakiegoś czasu prowadzę monolog ,to każda uwaga jest na wagę złota :mrgreen: .
Rafał Celadyn pisze:(nie czytałem rozdziału o rybach w mongrafii....   )
...do wczoraj...otóż p.potokowy jest ponoć pospolity a p.tęczowy, jeśli juz jest, to jest uciekinierem ze stawów hodowlanych.Generalnie w budkach z rybami w menu pisze "pstrąg ojcowski" i ja przy tym oznaczeniu zostanę...

Wcześniej pokazałem trochę literatury żeby wszyscy wiedzieli o co kaman.
Tak więc wzmianki o C.irregularis w Ojcowie pojawiły sie po raz pierwszy w suplemencie z roku 1998-go.(fot.2, skan 1 ):później tą info powtórzono w monografi OPN-u.

Z Góry Chełmowej:
w dwóch magisterkach (82 r.92.r),
Z Wąwozu Jamki podaje DK(97.r)
Adam widział gatunek w 2000r.-lokalizacja poza tym, że Ojców - n/n
i na dzisiaj tyle,...
CDN.
muzyczka na wieczór :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=AKCQakOUYYc
:papa:
Rafał
Załączniki
skan 1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.69 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...pójdźmy dalej...
...do parkingu na Złotej Górze w OPN-ie mam jakieś 25 minut z chaty(samochodem), więc od czasu do czasu tam wpadam.
Początek trasy zawsze wygląda tak samo,więc przez doline Sąspówki przechodzę zawsze ,a w zeszłym roku było to około 6-7 razy.Nigdy nie natknąłem sie tam na irregularisa,a kilkakrotnie(3 lub 4 razy) pod tym kątem pojechalem specjalnie.W pracy podawane są stanowiska, które przylegają do D.Sąspowskiej i w miejscówkach tych również bywałem...Owada nie znalazłem.
Poniżej dodaję fotki jak wyglądają te domniemywane stanowiska.
Nie wiem, jak oceniają te rekordy zawodowi karabidolodzy i pewnie jedynym rozwiązaniem jest dotrzeć do okazów dowodowych,ale to akurat jest poza moimi możliwościami i czasowymi i innymi :mrgreen: .Fajnie by było zobaczyć irregularisa z Ojcowa...lata izolacji na niewielkim obszarze,bez pobratymców w okolicznych dolinkach....myślę, że gdyby świecił na zielono i wydawał nieartykułowane dźwięki ,wcale by mnie to nie zdziwiło... :P .

Poza sednem tematu, to czytając dane z magisterek uwzględnione w suplemencie natknąłem sie również na rekord C.inquisitor z 1 -go września...też z Chełmowej Góry ...może jakieś dęby tam gdzieś rosną ,ale ja się na nie nie natknąłem...

W bonusie fota jednego z rzadszych w dolinkach krakowskich biegacza.... Carabus hortensis 8) ...Wiem, że im dalej na północ tym częstszy, ale to raptem drugi okaz jaki miałem okazję tutaj spotkać.Ten z foty, z Doliny Kobylańskiej, gdzie zimował na szczycie skałek pod kora osiki wespół z C.intricatus(który nawiasem mówiac jest liczny również na Chełmowej Górze). Pierwsze spotkanie "ogrodowego " miało miejsce w rez.Kajasówka w podobnym biotopie.

music ! :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=gZ_kez7WVUU

:papa:
Rafał
Załączniki
D.Sąspówki.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.3 KiB)
D.Sąspówki 1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.56 KiB)
G.Chełmowa 1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.19 KiB)
G.Chełmowa2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.82 KiB)
G.Chełmowa 3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.39 KiB)
C.h..jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.89 KiB)
D.Kobylańska.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.79 KiB)
C.i..jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.79 KiB)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:...pewnie jedynym rozwiązaniem jest dotrzeć do okazów dowodowych,ale to akurat jest poza moimi możliwościami i czasowymi i innymi  :mrgreen: .Fajnie by było zobaczyć irregularisa z Ojcowa...lata izolacji na niewielkim obszarze,bez pobratymców w okolicznych dolinkach....myślę, że gdyby świecił na zielono i wydawał nieartykułowane dźwięki ,wcale by mnie to nie zdziwiło... :P
Z tego, co pisał Adam, mogło go widzieć wiele osób (sympozjum koleopterologiczne). Niewykluczone, że w kolekcjach jest i z tej lokalizacji. Ciekawe by było stworzenie współczesnej mapy występowania tego gatunku w Polsce. A co z projektem, w sprawie którego Mietku stworzyłeś poniższy temat?

viewtopic.php?f=68&t=14416&hilit=carabus+irregularis
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Delog pisze:Z tego, co pisał Adam, mogło go widzieć wiele osób (sympozjum koleopterologiczne).
:okok: no fakt...w takim razie może ktos był na tym sympozjum z forum i pamieta takie spotkanie z irregularisem ?
Szczerze ...gdyby nie rekord DK i to co opisał Adam ,nawet bym się nie fatygował ... widziałem już magisterkę z użytku ekologicznego w Trzebini z rekordem Carabus sylvestris- wysokość trochę ponad 300m n.p.m. ;) , zielone arvensisy...
:papa:
Rafał
..po prostu mnie mogę uwierzyć, że przy takiej intensyfikacji badań od lat 60-tych nikt gatunku nie spotkał, a nagle, jak w bajce- jest... "cuda panie,cuda w Ojcowie"... :P
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...temat pieknie się rozwija :mrgreen: ,więc dzisiaj trochę fotek biotopowych z zimowisk .Przeleciałem sie dzisiaj po Dolinie Eliaszówki, od tak sobie i w ciągu 1,5 godziny udało mi się znaleźć kilkanaście okazów różnych zimujacych gatunków.Nie podpisuje fot,bo wszyscy wiedza co jest co ;) .Generalnie pod korą najwięcej sie dzieje ,ale dobrym miejscem, o czym juz kiedyś wspominałem, są wykroty porośnięte mchem(fot 11).w takich właśnie miejscach oprócz biegaczy często można w dolinkach znaleźć dwa gatunki Anostirusów (purpureus i castaneus).No i tyle.
Tak wyglądają zimujące biegacze :tiaa: .
Oczywiście po sesji wszystko zostało skrzętnie zakryte korą -żeby nie było ;) .
:papa:
Rafał
...jeszcze muzyka na łykend :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=p3VgV31vmUE
:wine:
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.78 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.75 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.54 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.59 KiB)
5.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.44 KiB)
6.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.93 KiB)
7.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.59 KiB)
8.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.02 KiB)
9.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.81 KiB)
10.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.64 KiB)
11.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.38 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...grzebiac sobie po różnej literaturze jako pomocy do zaplanowania jutrzejszego wypadu ,udało mi się trafić na taka pracę :arrow: http://147.213.211.222/sites/default/fi ... acie_0.pdf ,jak zwykle moją uwagę przykuł pewien rekord,a mianowicie Cychrus atteunatus. Od miejsca ,w którym mieszkam to circa 10 km-ów w lini prostej ,lux :ok:.Miejscówkę wielokrotnie odwiedzałem (tam znajduje sie Jaskinia Żarska, o której juz było na forum).
Nawet miałbym nadzieję na spotkanie tego gatunku , biorąc pod uwagę rekordy jeszcze z lat 60-tych z Ojcowa ,tylko w pracy nie został wymieniony C.caraboides.... :o , na którego w Dolinkach czasem się natknąłem...pojadę dokładnie w punkty 2 i 6 z tabelki...Dwójka wygląda na idealne miejsce ,23 sztuki w berberówce... ,super ;) .
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze: ...Cychrus atteunatus... Rafał
Fajny zwierz.
Spotykałem go kilkukrotnie na dwóch stanowiskach.

Okolice Babiej Góry.
Zawsze kwiecień/maj.
Biotop to świerkowy, wiekowy, suchy las. Brak krzewów w podszycie. Mech, gdzieniegdzie borówka.
Owady dorosłe każdorazowo znajdowałem pod suchym na wiór drewnem zalegającym dno lasu.

Okolice Polanek (Bieszczady)
Lipiec
Biotop całkiem inny. Las mieszany (olcha, buk) w podszycie leszczyna. W dnie lasu jeżyna. Wilgotny habitat.
Owady również pod kłodami.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...fajny....tam z tego co kojarzę głównie buczyny przeplatane pojedynczo róznymi gatunkami ....poszukam ;) .
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze pracka, która moze kogoś zaciekawi :arrow: http://www.sibnef1.eu/gb/Coleoptera/Car ... eco264.HTM ,co prawda dotyczy Francji ,ale pewnie jakos to można sobie przełożyć na nasze warunki.
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:...fajny....tam z tego co kojarzę głównie buczyny przeplatane pojedynczo róznymi gatunkami ....poszukam  ;) .
:papa:
Rafał
Wydaje się, że jest bardziej tolerancyjny...
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Wygląda na to, że to wiosenno-jesienny gatunek, choć trafiłem go raz w życiu w Bieszczadach w drugiej połowie czerwca. Rafał tak trzymaj, z ciekawością śledzę każdy wpis :ok:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

.
jaho pisze:z ciekawością śledzę każdy wpis :ok:
...no i fajnie, bo mam sporo zaległych jeszcze z zeszłego roku...człowiek nie nadąża za sobą :mrgreen:.Spróbuję jeszcze zamieścic foty i obserwacje biegaczy z pierwotnej puszczy karpackiej na Babiej Górze, gdzie nie każdy moze sobie od tak wleźć...ale to kiedyś ;) ...chociaż grzyba z puszczy karpackiej, to musze pokazać, bo grzyb w tym temacie był zawsze...od czasów żwirka i muchomorka... 8)
https://www.youtube.com/watch?v=X4gu1wKAs2g

:papa:
Rafał
Załączniki
g.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.02 KiB)
Stefan Kraśnicki
Posty: 73
Rejestracja: środa, 15 września 2004, 19:19
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Stefan Kraśnicki »

Piękny okaz Szmaciaka gałęzistego Sparassis crispa.
Pachnie orzechami ale obecnie niestety już nie jest pod ochroną.
Pozdrawiam
Stefan
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...dzieki Stefanie :ok: ,latem jeszcze pamiętałem jak się nazywa ,ale do przedwiośnia usunęło mi się z "twardego" ;) ,ale grzyb bardzo ciekawy o wielu nazwach, a na dodatek ma swój pomnik...ciekawe, że ściągneli go z listy chronionych...musiał sie komuś narazić 8) .
:papa:
Rafał
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”