Weryfikacja oznaczeń

Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...minęło trochę czasu, którego wiecznie za mało...od ostatniego wpisu byłem dwa razy na Babiej Górze chcąc zgłębić zachowanie tego gatunku ,przeczytałem trochę literatury,niektórą po 10 razy ,po czesku ,polsku i niemiecku -no poliglota ze mnie ,że hej! :mrgreen: Rozmawialiśmy trochę z Pawłem ....i szczerze powiedziawszy doszedłem po wszystkim do filozoficznej odpowiedzi bacy "albo będzie lało, albo nie" :P parafrazujac "albo spotkasz w czerwcu C.fabricii, albo nie spotkasz"...
Podczas pierwszego wypadu obudziłem się o 1. 30 w nocy i pomyślałem, że moze wschód słońca obejrzę sobie przy okazji poszukiwań aktywnych nocą biegaczy .Trochę sie spóźniłem a wyprawa zaowocowała poza masowym pojawem Calathus metallicus i P.pilosus jedną świeżo rozdeptana przez schodzących ze wschodu słońca turystów...plusem były fajne widoczki o piatej nad ranem ,chociaż wschód zastał mnie kawałek za Sokolicą , ale za to gdy doszedłem do szczytu byłem zupełnie sam...w standardzie podczas obydwu wejść dowaliło mi deszczem....jakiegos pecha mam do tej góry, czy to zima ,czy lato... zawsze pod górę :mrgreen: .
Drugim razem znalazłem samczyka -wyjatkowo małego i niemrawego, ale o bardzo regularnym "dołkowaniu"...the end of theme.W Niedlu pisze o pojawie w lipcu i czerwcu ,w Czerwonej Księdze jest tyle wymieszanych żródeł , że ciężko wyczuć jak jest u nas a jak jest w Alpach i czy sa różnice w fenologii...Aktywność dobową Pablo potwierdził około godziny 15-ej ,samica którą znalazłem nad ranem była "jeszcze ciepła", więc musiła łazic koło 3-4 nad ranem... Paweł mówił też o tym, że podczas upałów chowaja sie głebiej w piarżyskach i to moze być przyczyną ich "nie-spotykania"....Kończąc ,w tym roku juz odpuszczam ale w przyszłym poczekam na czerwcowe mrozy :mrgreen:
:papa:
Rafał
https://www.youtube.com/watch?v=GUVQ2n2yvVU
Załączniki
wschód.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (65.23 KiB)
Tęcza.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.79 KiB)
blue mordor.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.89 KiB)
jeszcze ciepła.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.53 KiB)
solo na górze.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.97 KiB)
Biegacz fabrycjusza.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.84 KiB)
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: CARABUS12 »

Rafał zazdroszczę Ci spotkania z tym biegaczem :ok:
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Delog »

blue mordor

Dla takich chwil wato żyć
:bravo:

A co do bacy i jego mądrości życiowych, kiedyś dałem się wciągnąć w następujący dialog:
- Na grziby, do lasa
- A są?
- E. Nima. Sucho.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Jacek Kurzawa »

Delog pisze:A co do bacy i jego mądrości życiowych, kiedyś dałem się wciągnąć w następujący dialog:
- Na grziby, do lasa
- A są?
- E. Nima. Sucho.
Mój Ojciec jeździł bardzo dużo na ryby i czasami zdarzał się sąsiad, który chciał jakkolwiek zagaić; widząc go idącego z wędkami pytał:
- Na ryby?
I wtedy Ojciec miał problem, co mu odpowiedzieć..... najczęsciej odpowiadał: "no tak, przecież widać" itp.
Po jakimś czasie zauważył pewną prawidłowość, że jak ktoś się pyta, czy na ryby, to wracał bez ryb, co mu się nadzwyczaj rzadko zdarzało (był bardzo dobrym wędkarzem). I któregoś razu jakiś sąsiad spytał:
- Co sąsiad na ryby jedziecie?
I wtedy Ojciec mu odpowiedział:
- Nie, na grzyby :wlosy:
po czym wrócił się do domu, mając niemal pewność, że i tak już nic nie złowi tego dnia i nie ma po co jechać, bo ... sąsiad się pytał....
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Delog »

Jacek Kurzawa pisze:
Delog pisze:A co do bacy i jego mądrości życiowych, kiedyś dałem się wciągnąć w następujący dialog:
- Na grziby, do lasa
- A są?
- E. Nima. Sucho.
Mój Ojciec jeździł bardzo dużo na ryby i czasami zdarzał się sąsiad, który chciał jakkolwiek zagaić; widząc go idącego z wędkami pytał:
- Na ryby?
I wtedy Ojciec miał problem, co mu odpowiedzieć..... najczęsciej odpowiadał: "no tak, przecież widać" itp.
Po jakimś czasie zauważył pewną prawidłowość, że jak ktoś się pyta, czy na ryby, to wracał bez ryb, co mu się nadzwyczaj rzadko zdarzało (był bardzo dobrym wędkarzem). I któregoś razu jakiś sąsiad spytał:
- Co sąsiad na ryby jedziecie?
I wtedy Ojciec mu odpowiedział:
- Nie, na grzyby  :wlosy:
po czym wrócił się do domu, mając niemal pewność, że i tak już nic nie złowi tego dnia i nie ma po co jechać, bo ... sąsiad się pytał....

Ale Ty, Jacku, tak nie masz z kozami?
;)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie. Nikt mi się nie pyta, po co jadę ;-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...tia,grzyby ,ryby i baca to standardowe lejtmotiwy w temacie :ok: ,co do reszty to mam pytanko "na szybkości"...
Czy spotkał się ktoś w literaturze, albo w zbiorach, z notatkami (etykietami?) dotyczącymi fenologii Duvaliusów ?
Mam zamiar w niedługim czasie przepatrzeć Gorczańskie potoki ,a właściwie poprzewracać troche wieksze kamyczki nad Kamienicą w ich poszukiwaniu...Jakby ktoś- cos- gdzieś widział, albo słyszał to chętnie przyswoję....może gdzieś w czeluściach internetu?No ja na razie nic nie znalazłem...
Thanx from mountain! :birra:
:papa:
Rafał
https://www.youtube.com/watch?v=nFOLhtsyvMA
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Zajrzyj do opracowania J. Pawłowskiego „Trechinae Polski” (MfP), ewentualnie skontaktuj się z T. Wojasem, który w Gorcach zbierał Duvaliusy. Wskazówka – szukaj pod kamieniami na obrzeżach potoków, najlepiej po obfitych opadach deszczu.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki :ok: ,gdzie szukać wiem, pracę T.Wojasa przeczytałem juz kilkanaście razy ,o deszczu to dla mnie novum i cenne info ,co do MFP to szlag mi trafił płytę z kompletem wydawnictw ,a do tego kilka miechów temu zniknął mi pendrive z połowa literatury do biegaczy :-? ,wiec jeśli ktoś byłby tak miły i podesłał mi na maila część dotyczącą trechinae to byłbym wdzięczny...Pocztę mam bez limitów, więc bez problemu dojdzie ;) . Jakby ktoś chciał sie dołaczyć do poszukiwań to będę bazował gdzieś w Lubomierzu ,pewnie w przyszłym tygodniu...a jak ma być deszcz ,to gdzies bliżej środka(środa?)....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...troche się pozmieniało ,więc relacja z Gorców za jakieś 2 tygodnie.
Dzisiaj tylko krótka info fenologiczno - przyrodnicza ;) :
Byłem dzisiaj nad Skawą na wysokości Zatora ,poziom wody znacznie podniósł się po ostatnich opadach i chodziłem sobie na bosaka po kolana w wodzie tam gdzie parę tygodni temu mozna było dreptać suchą stopą(dodaję dwie fotki tego stanowiska tyle, że pstrykniete z dwóch stron).Takie rzeczy to norma nad rzekami,ale dzisiaj miałem okazję widzieć taka ciekawostkę :arrow: kilkadziesiąt(a moze kilkaset...) osobników Perileptus areolatus ,po prostu mnóstwo...w wiekszości obserwacje pochodzą ze styku wody z brzegiem -na żwirowiskach ,piaszczystych łachach i namuliskach,towarzyszyły im równie licznie Bembidion modestum i Bembidion punctulatum + kilkanaście innych gatunków juz w mniejszych ilościach.
Ogólnie mało jest rekordów tego gatunku i w monografii Trechinae i w KFP , ale to chyba tylko ze wzgledu na rozmiar, bo maleństwa maja jakieś 2,5-3 mm-y i przy bembidionach wyglądaja jak słoń z mrówką....
Tyle.
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.23 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.42 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:troche się pozmieniało ,więc relacja z Gorców za jakieś 2 tygodnie.
...bliżej 2- óch miesięcy ,ale lepiej późno niż wcale ;) ...jest przerwa w relacji z Seszeli ,więc przerywnik z road-tripu Beskid Żywiecki-Spisz-Gorce-Pieniny.Nie będę się wdawał w szczegóły tylko po krotce opiszę spostrzeżenia odnośnie biegaczy tych terenów .
Generalnie udało mi sie przesiać i przekopac kamyczki w takich miejscówkach:
Beskid Żywiecki:,Mosorny Potok, ,Mała Babia ,Przełęcz Izdebczyska +Markowe Szczawiny .
Pieniny:Trzy korony ,Wąwóz Szopczański,Zielone Skałki,Wąwóz Homole, rez.Zaskalskie Bondarówka
Pieniny Spiskie:rez Przełom Białki nad Krampachami,rez.Niebieska Dolina,
Gorce:Turbacz,szlaki żółty czarny i zielony od strony Łopusznej.
To wszystko w 7 dni poprzedzone dwoma wypadami na Policę i do Toporzyska ,po drodze zahaczylismy też o torfowiska orawsko -nowotarskie(Czarny Dunajec,Piekielnik ,Podczerwone ,Chochołow) i zrobiliśmy jeden wypad na Słowację (Spiski Hrad,Stara Lubovna,Czerwony Klasztor,Kezmarok Levocza i coś tam jeszcze ;)) .
Trechinae przywiozłem z wypadu około setki....nie ma wśród nich żadnego Thalassophilusa,Duvaliopsisa ani Duvaliusa...Będę to powoli oznaczał ,na razie na pewno sa wśród nich T.pulchellus iT.pilisensis .Przy okazji znajdowałem też inne ciekawostki np.takie jak kilka okazów P.macer na Policy i Przełęczy Izdebczyskiej ,N.rufescens na Mosornym,w Wąwozie Homole i pod Turbaczem....a najbardziej ucieszyłem się ze spotkania z Nebrią picicornis, która nad Dunajcem koło Dębnika i na Przełomie Białki była dominantem :ok:, w ciągu pieciu minut nad Białką znalazłem pod korzeniami i napływkami kilkanaście okazów,podobnie ,ale juz dłuzej zeszło na poszukiwaniach nad Dunajcem...Co ciekawe znalazłem je dzień po deszczu ,potem jakby zapadły sie pod ziemię i przy temperaturze powyżej 25-ciu nie było nic...
No, i to chyba tyle na razie...Trochę widoczków...
Załączniki
droga na turbacz....jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (56.56 KiB)
indor.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.74 KiB)
Przełom Białki.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.34 KiB)
tak sie łapie indory;P.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (58.57 KiB)
Gorce i Spisz.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.97 KiB)
Pieniny..jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.61 KiB)
Woda.....jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.88 KiB)
olewaj system;P.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.26 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...słowo na niedzielę :mrgreen:
....otóż w międzyczasie fotografowania gambijskich biegaczy umilam sobie ,nocami ,czas preparowaniem tegorocznego materiału z gór,a takie rzeczy, jak wiemy zmuszają nieraz do przewertowania literatury...
Otóż trafiłem w zamrażarce na materiał z przełeczy izdebczyskiej(Beskid Żywiecki ;) ) i z Policy,znalazłem tam 6 okazów Patrobus assimilis (trzeci człon czułków, równy pierwszemu i w ogóle wygląda na żywo zupełnie inaczej niz atrorufus...) -wszystkie znalezione przy źródliskach w partiach szczytowych powyżej 1000 m n.p.m. .
no i fajnie ,szybki research i widzę, że w kfp (źródło KSiB! ;) ) pisze:
:arrow:
Burakowski B. et al. 1973:
Gatunek europejski, rozmieszczony głównie w północnej części kontynentu, gdzie w Fennoskandii wkracza daleko poza koło podbiegunowe, w środkowej Europie zasiedla głównie obszary górskie, na nizinach spotykany w obszarze moren polodowcowych i lokalnie na torfowiskach wysokich. W Polsce notowany głównie z Sudetów, niekiedy spotykany po powodzi w napływkach na niżej położonych stanowiskach (Legnica, Zaleszany). Wykazany z okolic Płocka, przez S. Weissberg a (1918) omyłkowo (J. Makólski*). Występowanie omawianego gatunku na Nizinie Mazowieckiej wymaga potwierdzenia nowymi materiałami.
...potem jak zawsze z rezerwą zaglądam do rekordów i właściwie wszystkie rekordy z zamierzchłych czasów ,większość z południowo zachodniej Polski, czyli wszystko gra, bo to dane z KFP ,są też rekordy z Babiej góry H.Riehna z 1914-go, więc utwierdza mnie to w poprawności oznaczenia... lux. :ok: .
Grzebię sobie dalej i widzę że jest jednak współczesny rekord .
źródło KSiB:
1. Wyżyna Małopolska, Wyżyna Łódzka, ad Aleksandrów Łódzki, rezerwat Torfowisko Rąbień, UTM CC84, 2002 (Jaskuła R. et al. 2002b)
:arrow: 1. Ground beetles (Coleoptera: Carabidae) of Lodz Upland, Central Poland.
czasopismo: Baltic Journal of Coleopterology
Jaskuła R. et al. 2002b

2. Łódź, rezerwat Struga Dobieszkowska, UTM DC04 (Jaskuła R. 2003b)

:arrow: 2. Biegaczowate (Coleoptera: Carabidae) w wybranych rezerwatach okolic Łodzi.
Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody
Jaskuła R. 2003b

No i super.
Znajduję sobie pracę numer 2 https://www.researchgate.net/publicatio ... olic_Lodzi i jest krótki opis P.assimilis:
Patrobus assimilis CHAUD. (,,Torfowisko Rąbień”) – gatunek wykazywany z większości krain Polski, z reguły jednak na podstawie pojedynczych okazów
To już mnie troche zaciekawia, bo w KFP jest wykazywany zaledwie z kilku i to najczęściej górskich krain... no ale nie jestem specem od Patrobusów :mrgreen: , no to pewnie o czymś nie wiem...no i zostawiłbym to, ale ja lubię sobie nocą pogrzebać ;).
Do pracy numer 2 nie mam dostępu :arrow: http://rcin.org.pl/dlibra/docmetadata?id=34835
ale znajduję pracę z 2012-go
http://invertebrates.uni.lodz.pl/pdf/Ja ... zkiego.pdf Ground beetle fauna (Coleoptera: Carabidae) of protected areas in the Łódź
Province. Part I. Nature reserves
Radomir JASKUŁA and Anna STĘPIEŃ
W tej pracy w tabeli gatunków obok P.atrorufus ,pojawia się P.australis
Patrobus australis collected in
“Wiączyń” NR (new material: 1 ex., I.VIII.2002., light trap, leg. R. Jaskuła et J. Kalisiak).
...a nie ma słowa o P.assimilis, czytając dalej dowiaduję się ,że :
Moreover, all literature data on Calathus mollis occurrence in NR
areas of the Łódź Province relate to C. cinctus (Jaskuła et al. 2002b, 2003, 2005), as well as
record of Patrobus assimilis from “Torfowisko Rąbień” (Jaskuła et al. 2002b, Jaskuła 2003)
applies to P. atrorufus.

Rare,
Pomijam, że w Ksibie oba rekordy ,na podstawie tych prac, powinny być skreślone, o czym informuje Piotra przy tej okazji :ok: .
A mam pytanie do ludzi obeznanych z tematem (Mieczysław ,Bartek "itd" . ;) ) Czy są jakieś współczesne rekordy tego gatunku?
Fotke zamieszczę jak skończę z Gambią a to nastąpi moze w grudniu ;) .
:papa:
Rafał

*Wytłuściłem fragment o skreśleniu ,gdyby czasem tu Piotr zajrzał a nie chciało mu się czytać moich wypocin ;)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...dodaje fotki biotopu ,marne - bo marne :P , ale pokazuja jak to wygląda... niestety tylko z przełeczy izdebczyskiej, bo z Policy gdzieś sie zawieruszyły...
:papa:
Rafał
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.74 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.59 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.16 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.71 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Generalnie z Patrobus assimilis jest problem, bo często nie jest on odróżniany od P. atrorufus. Tak było na przykład z wykazaniem tego gatunku z Wyniesienia Łódzkiego. Informacje te, przynajmniej w korespondencji ze mną, sprostował Radek Jaskóła.
P. assimilis w ostatnich latach był wykazany z Kotliny Nowotarskiej przez T. Skalskiego, ale nie pamiętam danych bibliograficznych — poszukaj :-).
W świetle powyższego gratuluję znaleziska i zachęcam do dalszych poszukiwań i opublikowania notatki.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

:ok: dzięki!
...akurat miałem styczność z P.atrorufus dosyć często, bo w dolinkach krakowskich jest praktycznie nad każdą rzeczką,więc jak zobaczyłem P.assimilis po raz pierwszy(na Policy), to wiedziałem, że to coś ciekawego,nawet "na oko" wygląda inaczej, ma mocno czerwone nogi bez odcieni brunatnego i ma zupełnie inny pokrój czego na fotkach czasem nie widać ,cecha z czułkami jak sie ma obydwa gatunki też jest jasna a różnica ewidentna...
...dopiero zacząłem preparować i oznaczać materiały z gór i na pewno będzie jeszcze pare ciekawych rzeczy....tylko ten czas...
Jakbyś Mietku ,przypomniał sobie chociaż fragment tytułu pracy T.Skalskiego, to byłoby łatwiej znaleźć ;).
:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:Jakbyś Mietku ,przypomniał sobie chociaż fragment tytułu pracy T.Skalskiego, to byłoby łatwiej znaleźć ;).
O tu jest: http://www.gorczanskipark.pl/UserFiles/Skalski_9-25.pdf
Ale z samej pracy się za dużo na temat tego znaleziska nie dowiemy...Rzuca się w oczy błędne zestawienie danych liczbowych w kolumnie 14 w tabelce na końcu pracy: oprócz kolumn 11-13 do sumy włączono kolumnę nr 8...
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

To jednak nie Kotlina Nowotarska, a północne obrzeże Gorców :-). W moim zbiorze mam 3 okazy P. assimilis odłowione przeze mnie w 1987 r. w okolicach Poręby Wielkiej właśnie nad Porębianką :-).
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Bartek Pacuk pisze:Rzuca się w oczy błędne zestawienie danych liczbowych w kolumnie 14 w tabelce na końcu pracy: oprócz kolumn 11-13 do sumy włączono kolumnę nr 8...
I tu nasuwa się pytanie — jak należy interpretować liczby zestawione w kolumnie 8 („Występowanie w Polsce”)? Interesująca jest też informacja o rzadko w Polsce spotykanym Acupalpus maculatus. Niby drobiazg, ale… dlaczego dla tego gatunku użyto skrótu Ac-eleg sugerującego, że chodzi tu raczej o Acupalpus elegans?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Bart ! :ok:
Poczytam wieczorem ,ze swojej strony też trochę pogrzebałem w necie i wyłania się z tego reliktowy charakter tego gatunku...
W Irlandi ma status gatunku:
Boreo-arctic montane -
(Species occurring in both the Arctic-montane and Boreal-montane zones.)
http://www.habitas.org.uk/groundbeetles ... ?item=7187
Występuje tam właściwie tylko w górach
Widely distributed in mountainous districts of the British Isles including most of the hill areas of Ireland.
Znalazłem też jakąś prackę ,w którą nie wczytywałem sie dokładnie ale konkluzja była taka że jeśli globalna temperatura podniesie sie o 2-3 st C. To gatunek ten razem z Nebria gyllenhali zniknie z wysp brytyjskich...
:arrow: http://rcin.org.pl/igipz/Content/33455/ ... Papers.pdf - jest to w tych dokumentach
artykuł :
A. Buse, M. G. Morris — The response of Montane Beetles (Coleoptera)
to climatic change
Spływam ;)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:
Bartek Pacuk pisze:Rzuca się w oczy błędne zestawienie danych liczbowych w kolumnie 14 w tabelce na końcu pracy: oprócz kolumn 11-13 do sumy włączono kolumnę nr 8...
I tu nasuwa się pytanie — jak należy interpretować liczby zestawione w kolumnie 8 („Występowanie w Polsce”)?
...no właśnie ,zerknałem na szybkości do pracy i nie znalazłem czego te liczby dotyczą :-? ,to że są włączone do sumy, to też czarna magia...czekam na odpowiedż od autora ,jeśli zdecyduje sie odpisać to zapytam ;) .
:papa:
Rafał
to mogą być krainy KFP, bo wartości graniczne nie wykraczają poza ich liczbę..
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...w pracy nie podają w ogóle P.atrorufus ,no ale może te gatunki nie współwystępują,natomiast dziwi rekord Laemostenus terricola (Herbst, 1784) -4 exx :-? ,ciekawe co robił nad rzeką...
:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:to mogą być krainy KFP, bo wartości graniczne nie wykraczają poza ich liczbę..
No to jest akurat jasne jak dla mnie, pytanie tylko dlaczego przy każdym gatunku jest tylko jedna kraina i dlaczego akurat właśnie taka a nie jakaś inna... :?: :mysl: To sugeruje występowanie danego gatunku w tej jednej konkretnej krainie, a tak przecież nie jest...
Rafał Celadyn pisze:natomiast dziwi rekord Laemostenus terricola (Herbst, 1784) -4 exx ,ciekawe co robił nad rzeką...
Jest to zastanawiające, ale jak spojrzysz na mapę, to widać że oba brzegi Porębianki są praktycznie na całej długości zabudowane. W takim gąszczu być może jest niejedna piwnica odpowiednia dla tego gatunku. Może kto jakie śmieci z piwnicy w krzaki wywalił i się zawartość rozlazła po okolicy :mysl: Chociaż tam jest tak blisko od zabudowań do rzeki, że chrząszcze same mogły z tej piwnicy wyleźć i pójść na spacer...Być może istnieje i taka możliwość, że przy jakimś wezbraniu Porębianki piwnica została zalana, a jej mieszkańcy wypłynęli na powierzchnię :?:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:o to jest akurat jasne jak dla mnie, pytanie tylko dlaczego przy każdym gatunku jest tylko jedna kraina i dlaczego akurat właśnie taka a nie jakaś inna...  
...ja myslałem o liczbie-jako liczbie krain ,w których dany gatunek występuje...
ale to też tylko hipoteza...
Bartek Pacuk pisze:Jest to zastanawiające, ale jak spojrzysz na mapę, to widać że oba brzegi Porębianki są praktycznie na całej długości zabudowane. W takim gąszczu być może jest niejedna piwnica odpowiednia dla tego gatunku. Może kto jakie śmieci z piwnicy w krzaki wywalił i się zawartość rozlazła po okolicy   Chociaż tam jest tak blisko od zabudowań do rzeki, że chrząszcze same mogły z tej piwnicy wyleźć i pójść na spacer...Być może istnieje i taka możliwość, że przy jakimś wezbraniu Porębianki piwnica została zalana, a jej mieszkańcy wypłynęli na powierzchnię  
...nooo ,wyjaśnień może być wiele...a moze po prostu błąd w oznaczeniu.... ?
Nieważne ,generalnie gdybym miał pisać notatkę o L.terricola to dopóki bym nie zobaczył okazów, to miałbym poważne obawy co do wiarygodności tego doniesienia... ;)
:papa:
Rafał
....myślę, że odpowiedzi raczej się nie doczekam ,bo autor odbiera nagrody ,prezesuje firmie itd .,wiec nie sądzę, że w ogóle pamieta o czym pisał 6 lat temu...
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:...ja myslałem o liczbie-jako  liczbie krain ,w których dany gatunek występuje...ale to też tylko hipoteza...
To na wstępie odrzuciłem, bo mi się coś rażąco nie zgadzało dla jakichś gatunków. Ale raczej masz rację - chyba nieuważnie spojrzałem na szybko i gdzieś mi wskoczyły wartości z sąsiednich wierszy. Teraz spojrzałem uważniej i w zasadzie wygląda dość wiarygodnie, poza Limodromus assimilis, przy którym stoi cyferka 5...
Rafał Celadyn pisze:...nooo ,wyjaśnień może być wiele...a moze po prostu błąd w oznaczeniu.... ?
Nieważne ,generalnie gdybym miał pisać notatkę o L.terricola to dopóki bym nie zobaczył okazów, to miałbym poważne obawy co do wiarygodności tego doniesienia... ;)
Można i taką okoliczność brać pod uwagę, ale z czym można pomylić L. terricola? Nic mi do głowy nie przychodzi, taka pomyłka wydaje się niemożliwa... :mysl:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:ale z czym można pomylić L. terricola? Nic mi do głowy nie przychodzi, taka pomyłka wydaje się niemożliwa
...ja generalnie nigdy nie widziałem "na żywo" tego gatunku ,mam tu na myśli również to, że nie widziałem go w zbiorze i dla mnie "na oko" można go pomylić z Platynusem ,Patrobusem,Agonum i pewnie z paroma innymi rodzajami...Co do Agonum w tej pracy też mnie dziwi ,że są wymienione dwa gatunki,a nie ma gracilipesa ,który w Gorcach s.str. jest dominantem nad rzekami...czy A.thorei którego w górach dość często spotykam...
:papa:
Rafał
PS.
...że już nie wspomnę ,że nie wymieniany jest Paranchus albipes , gwarantuje głową, że nie ma w górach rzeki nad którą ten gatunek nie występuje :P .
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:...ja generalnie nigdy nie widziałem "na żywo" tego gatunku ,mam tu na myśli również to, że nie widziałem go w zbiorze i dla mnie "na oko" można go pomylić z Platynusem ,Patrobusem,Agonum i pewnie z paroma innymi rodzajami..
Na razie odniosę się tylko do tego, bo mi się syn obudził i zaraz muszę do niego iść i dać mu żreć :P
Nie ma możliwości pomylić L. terricola z tymi rodzajami, które wymieniłeś. Ten gatunek jest wielkości Pterostichus niger lub co najmniej wyrośniętego P. melanarius, gdzie tam do niego tym kurduplom...Chyba że by się naprawdę jakieś karłowate trafiły, ale wszystkie 4 okazy :?:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:Ten gatunek jest wielkości Pterostichus niger lub co najmniej wyrośniętego P. melanarius, gdzie tam do niego tym kurduplom...
...ja sobie z tego zdaje sprawę,tylko weź pod uwagę, że można sobie nie sprawdzić jak duzy jest to gatunek...no, ale to takie nasze gdybanie...Generalnie takie "wszechogarniające" prace nigdy nie budziły mojego zaufania... 8)
:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:Co do Agonum w tej pracy też mnie dziwi ,że są wymienione dwa gatunki,a nie ma gracilipesa ,który w Gorcach s.str. jest dominantem nad rzekami...czy A.thorei którego w górach dość często spotykam...
Myślę że te gatunki spokojnie by mogły mieszkać nad Porębianką, jak pewnie jeszcze parę innych ;-)
Rafał Celadyn pisze:...że już nie wspomnę ,że nie wymieniany jest Paranchus albipes , gwarantuje głową, że nie ma w górach rzeki nad którą ten gatunek nie występuje
Myślę, że Twoja głowa jest bezpieczna :mrgreen:
Rafał Celadyn pisze:...ja sobie z tego zdaje sprawę,tylko weź pod uwagę, że można sobie nie sprawdzić jak duzy jest to gatunek...no, ale to takie nasze gdybanie...
Jak się nie sprawdza takich rzeczy, to się lepiej zająć czymś innym :mrgreen:
Rafał Celadyn pisze:Generalnie takie "wszechogarniające" prace nigdy nie budziły mojego zaufania... 8)
No bo praca miała inny cel, a my tu ją faunistycznie na czynniki pierwsze rozbieramy...W tego typu pracach gatunki to jest częstokroć po prostu zbiór danych, z których po obróbce ma coś wynikać. Ciekawostki faunistyczne czy poprawność oznaczeń nie są w takich pracach najistotniejsze...Dużo ich widziałem, wiele było porządnych, ale było też trochę takich "faunistycznie zastanawiających" :P
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

....mały przeskok do Trechinae,których udało mi się już trochę oznaczyć (foty dodam ....kiedyś ;) ) ,otóż na razie z górskich eskapad oznaczyłem około 40-50-ciu Trechinae. Dominantem na razie jest T.latus,po nim T.pilisensis,T.pulchellus,T.striatulus(na razie jeden exx.)i Trechoblemus micros (1).Po przerobieniu kilkukrotnym monografii Trechinae i kluczy ,wydaje mi sie, że mam jakieś pojęcie o temacie i jestem na 100 % pewien, że w ikonografii profesora Borowca , okaz opisany jako T.amplicicollis http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/tr ... collis.htm na pewno nie jest tym gatunkiem...idąc dalej ,uważam (o ile to okaz z Polski) ,że najprawdopodobniej jest to T.striatulus....
To tak pod rozwagę do łykendu ;) .
Tutaj jest T.amplicicollis :arrow: http://carabidae.org/taxa/amplicollis-fairmaire-1859 ,wyraźnie zaznaczone rzędy 7 i 8, pokrywy wyraźnie ciemniejsze niz nogi itd....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Tak, masz rację. Coś tu nie gra... :-).
Także Ty popełniasz błędy — nie T. amplicicollis, lecz T. amplicollis :P
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:Także Ty popełniasz błędy — nie T. amplicicollis, lecz T. amplicollis  
:mrgreen: na szczęście w wikipedii napisali:
Dysleksja jest spowodowana zaburzeniami podstawowych funkcji poznawczych, co często uwarunkowane jest konstytucjonalnie.
...cokolwiek by to nie znaczyło, to nie moja wina :P .
...no mam tak, że piszę szybciej niz myślę ,a rozumiem szybciej niż czytam :mrgreen: i dlatego wiele nazw przękrecam pisząc z pamieci...
M. Stachowiak pisze:Coś tu nie gra...
Też tak sądzę,wyciągam właśnie fiuty moim trechusom ...jest tak: że pulchellus, striolatus i pulpani są bardzo podobne ,do pulpani jeszcze nie doszedłem ale w Pieninach wszystkie "pulchellusy' wydawały mi się mniejsze ,liczę, że to będą pulpani,ale musze sie dogrzebać do nich...myślę, że ten z foto w ikonografii to striolatus ,ma wyraźniejsze niż pulchellus żłobkowanie a nie jest tak "kolorowy"...
:papa:
Rafał
*striatulus
:mrgreen:
Ostatnio zmieniony czwartek, 24 listopada 2016, 19:12 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Chciałbym zapoznać się z tymi pracami jeśli ktoś by znalazł lub miał w pdf :

Rizun VB. (1994) A new species of the genus Trechus Clairv. (Coleoptera, Carabidae) from the beech forests of the southwestern part of the Ukrainian Carpathians: Polske Pismo Entomol. Wroclaw, 63, 29–36.

Rizun VB. (1998) Biegaczowate (Coleoptera, Carabidae) Roztocza: Fragmenta Faunistica. Warszawa, 41 (5), 33–47.

Rizun VB. (1999) Biegaczowate (Coleoptera, Carabidae) Beskidów Ukraińskich i Połoniny Równej: Roczniki Bieszczadzkie, 8: 225–238.
:papa:
Rafał
M.Nietupski
Posty: 23
Rejestracja: wtorek, 11 kwietnia 2006, 09:28

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M.Nietupski »

Mam skan tej pracy: Rizun VB. (1994) A new species of the genus Trechus Clairv. (Coleoptera, Carabidae) from the beech forests of the southwestern part of the Ukrainian Carpathians: Polske Pismo Entomol. Wroclaw, 63, 29–36.

Jeśli jeszcze nikt nie podesłał, to mogę to uczynić.

Pzdr.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...no to lux! Podsyłaj śmiało, bo na tej najbrdziej mi zależało ! Ale rymy! :mrgreen:
mail :raff1 małpa interia.eu
Dzięki ! :ok:
...nie zauważyłem wpisu, bo cierpię na chroniczny brak czasu... ;)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...dawno nic się nie działo w temacie...
Dzisiaj wstałem 3.30 i ruszyłem na Babią Góre,wiedziałem że przy długim łykendzie będzie tam dzisiaj jak na deptaku w Zakopcu ;) .Zacząłem wychodzic o 5.30. Na górze fotografując i szukając owadów byłem koło 8 ej.Po drodze minęła mnie chyba z setka turystów schodzących ze wschodu słońca-nie przesadzam.Na górze spotkałem 4 osoby tak więc można było spokojnie oddać się poszukiwaniom i podziwianiu widoczków.
Zestaw biegaczy o tej porze jest niezmienny :C.metallicus -sporo pod kamieniami i rozdeptanych na szlaku podobnie z P.morio carpathicus .
Tylko pojedynczo, o dziwo, spotykałem P.pilosus i P.foveolatus i C.micropterus.
Z innych rodzin koło 10 tej zaczęła latać Ctenicera cuprea,łaziło kilka Byrrchidae i Chrysomelidae

Pogoda jak to na babiej zmieniała się jak w kalejdoskopie,dosłownie co 10 minut.Było momentami tak ,że łapy grabiały od noszenia statywu ,by za chwilę rozbierać kurtkę i bluzę ,no i tak się to toczyło do 10 tej gdy rozpocząłem schodzić juz w podkoszulku ;) .

C.fabricii-chyba idealna pora na niego ,nie znalazłem ani jednego rozdepciucha ,więc chyba dopiero zaczynaja spacerować na poważnie.Udało mi się znaleźć 3 okazy i sfotografować je jak mawia Paweł in situ ;) (to mój rekord ! :mrgreen: )
Ciekawe też było to że do tej pory spotykałem zwykłe miedziano zielone okazy a dzisiaj z trzech znalezionych każdy był inny(foty).
No i tyle zszedłem koło 11 -ej trzasnąłem drzwiami i na 13-ą byłem w chacie...
Epilog:
..a ubrane na biało aniołki sypały płatki róż pod zimówki mojego mesia ... :hahaha:
;)
:papa:
Rafał
...dzisiaj transcendentalnie :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=GUVQ2n2yvVU
PS
przy okazji moze wie ktoś który to płochacz jest na foci ?
Załączniki
biotop.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (380.82 KiB)
samica.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (270.87 KiB)
samica1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (282.95 KiB)
samiec.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (277.93 KiB)
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (276.93 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (163.57 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (169.82 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (204.14 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (318.72 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (238.75 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (347.44 KiB)
9.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (204.25 KiB)
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (352.65 KiB)
10.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (201.45 KiB)
11.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (346.27 KiB)
Ostatnio zmieniony czwartek, 15 czerwca 2017, 21:15 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...i jeszcze 2 ;)
Załączniki
nie znam
nie znam
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (260.41 KiB)
13.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (271.99 KiB)
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: rysiaty »

Rafał Celadyn pisze:przy okazji moze wie ktoś który to płochacz jest na foci ?
halny
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

rysiaty pisze:halny
100% ?
...tak też myślałem ,dopuki nie spotkałem na Ścieżce Przyrodników gościa o imieniu Marcin z wypasionym zestawem fotograficznym do ptaków który powiedział do mnie, że to płochacz ale nie halny tylko "ten drugi" ,nazwy nie pamiętał .Jak przeglądnąłem przewodnik Ptaki Europy to widzę, że sa co najmniej 4 gatunki, które różnią się dla mnie wszystkim a żaden nie pasuje do mojego ;)
:papa:
Rafał
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Jurek b. [†] »

Rafał Celadyn pisze: 100% ?ł
To juv. jest, ale pasek na skrzydle go identyfikuje jako "halny".
Ten "drugi" to pokrzywnica ;)
J.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Panowie!Zawsze podejrzewałem, że najlepsi ornitolodzy i botanicy przesiadują na forum entomologicznym :okok: ,dlatego nawet nie próbowałem pytac na FP ;) .To jeszcze fioletowa roślinka (już mam trop tylko muszę przewertować przewodnik)i mamy całoksztalt ogarnięty...
:papa:
Rafał
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: rysiaty »

Rafał Celadyn pisze:To jeszcze fioletowa roślinka
uradzik karpacki :mysl:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

rysiaty pisze:urdzik karpacki
exactly! :bravo: :ok: Dzięki Rychu!
..ale to wszystko nic w porównaniu do tego :arrow: https://www.atlas.roslin.pl/rozpoznaj_zdjecie .
Wrzucasz sobie fotę z kompa a program typuje prawdopodobne gatunki ,na dwa przypadki jakie sprawdziłem 100 % -owa skuteczność! :shock: ,naprawdę warta uwagi rzecz ,można spróbować z fotami z forum ;) .
Oczywiście nie ja to znalazłem a kolega z forum (Vutris), który podesłał mi linka za co serdecznie dziękuję :birra: :birra: :birra: .
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:...Udało mi się znaleźć 3 okazy i sfotografować je jak mawia Paweł in situ  ;)  (to mój rekord ! :mrgreen: ) ...
:ok:
Bardzo dobry wynik Rafale :-)
Żeby spotkać jednego dnia trzy osobniki C. fabricii trzeba mieć dużo szczęścia (rok temu także i mnie się to udało), jednak zrobić wszystkim zdjęcie zakrawa na cud, świadczy o bardzo niskiej temperaturze w piętrze alpejskim lub o braku funkcji życiowych fotografowanego... To najaktywniejszy biegacz (Carabus sp.), którego dotychczas fotografowałem. W przeszłości (przed 2016, kiedy wreszcie obfotografowałem go solidnie) zdarzało mi się odpuszczać po godzinach nieudanych prób, nawet gdy było zimno do kości.
Gratulacje :-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Delog pisze:Żeby spotkać jednego dnia trzy osobniki C. fabricii trzeba mieć dużo szczęścia (rok temu także i mnie się to udało), jednak zrobić wszystkim zdjęcie zakrawa na cud,
...też to tak odbieram ;) ,technikę było czas wypracować podczas tych kilku lat poszukiwań .Najważniejsze, o czym wiesz , to mieć przygotowany sprzęt(aparat na statywie) ,potem jak już odkryje się kamyczek ,równie szybko trzeba go z powrotem delikatnie położyć z powrotem...potem ustawić "pi razy drzwi " aparat, żeby łapał co trzeba i parametry sie zgdzały.Na koniec liczy się refleks ,myślę że ma się góra 10 sekund po powtórnym podniesieniu kamyczka na ostateczne korekty kadru czasu i przesłony + jakieś dodatkowe zabiegi żeby światło było jak należy.Potem juz tylko pstryk i albo wyjdzie, albo nie wyjdzie ;) .
Gratulować nie ma czego ale dzięki :ok: .
....w zeszłym roku praktycznie na samym szczycie równie wcześnie rano spotkałem C.auronitens,z nim nie ma żadnych problemów jak stanie, to stoi :P
:papa:
Rafał
Załączniki
C.a.s..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (388.25 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...info fenologiczne;wczoraj przy lampie na ogródku licznie pojawił się Trechus quadristriatus,poza tym biednie bo sucho, ale spacerowało kilka Harpalus griseus i Dromius agilis ,poczekam na deszcz powinny się ruszyć jakieś nadrzeczne zwierzaki...Blemus discus pojawił się tylko raz ale jest gdzieś w pobliżu...
:papa:
Rafał
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Jurek Szypuła »

Rafał Celadyn pisze:...info fenologiczne;wczoraj przy lampie na ogródku licznie pojawił się Trechus quadristriatus,poza tym biednie bo sucho, ale spacerowało kilka Harpalus griseus i Dromius agilis ,poczekam na deszcz powinny się ruszyć jakieś nadrzeczne zwierzaki...Blemus discus pojawił się tylko raz ale jest gdzieś w pobliżu...
:papa:
Rafał
A w oddali terkotały derkacze...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Jurek Szypuła pisze:A w oddali terkotały derkacze...
...jakby to było z oddali to pół bidy ;) ,ale jak ptaszysko wydziera się nocą pod oknem to myśl o toporze i rosole może czasem przemknąć przez głowę :hahaha: .Żartuję,na szczęście drą dziób głównie na przełomie czerwca i lipca,więc już jest spokój ;) .
Co do biegaczowych połowów na światło to zobaczymy co uda się wyciągnąć do końca miesiąca...
wczorajszy team wyglądał tak : :arrow:
18.08.2017
Amara bifrons (Gyllenhal, 1810)-1 exx
Bembidion obliquum Sturm, 1825- 1 exx
Harpalus griseus (Panzer, 1796)-2 exx
Harpalus rufipes (De Geer, 1774)-1 exx
Harpalus (Harpalus) froelichii Sturm J., 1818 -2exx
Ophonus azureus (Fabricius, 1775)-1 exx
Ophonus rufibarbis (Fabricius, 1792)- 3 exx
Tachyura parvula (Dejean, 1831)-1exx
... bez szału ale ciekawy jest H.froelichii,który co roku leci do światła ,a pomimo że zawsze jakieś berberówki mam w okolicy nigdy nie wpadł...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...obsada z wczoraj...dodatkowo, kręcą się aktualnie, po najbliższej okolicy: C.coriaceus,H.rubripes,C.erratus i M.minutulus ...
szału nie ma ale coś jeszcze spaceruje i lata...
:papa:
Rafał
25.08.2017
1. Acupalpus flavicollis (Sturm, 1825)-3 exx
2. Amara aulica (Panzer, 1796)-1 exx
3. Bembidion articulatum (Panzer, 1796)-1 exx
4. Harpalus griseus (Panzer, 1796)-L
5. Harpalus latus (Linnaeus, 1758)-2 exx
6. Harpalus (Harpalus) froelichii Sturm J., 1818 -2exx
7. Ophonus rufibarbis (Fabricius, 1792)-3exx
8. Trechus quadristriatus (Schrank, 1781)-L
9. Zabrus tenebroides (Goeze, 1777)-1 exx
Załączniki
C.c.c..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (334.59 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...temat zasypany śniegiem.... wraz z wiosną porósł mchem i zniknał .... :mrgreen: ale do dzisiaj...bo dostałem właśnie info, że praca o owadzie goszczacym w temacie parę lat temu właśnie się ukazała w AES :ok: :arrow: http://ste.bytom.pl/wp-content/uploads/ ... ine012.pdf .
Oczywiście wszystko dzieki wydajnej współpracy z Bartkiem i jeszcze wieloma innymi osobami :birra: .
Przy okazji warto wspomnieć o małym błędzie(?) w Mapie Bioróżnorodności :arrow: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... ult/tlau/y o ile wyszukiwarka google indeksuje nazwe i odsyła do linku z mapą i danymi to w drzewie taksonów juz gatunku nie znajdziemy, pewnie cos sie popitoliło ...chociaż może to być też efektem pytajnika w checkliście forumowej...no ale nie mnie to rostrząsać ;)
:papa:
Rafał
Załączniki
H.p.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (159.52 KiB)
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (42.86 KiB) Przejrzano 26899 razy
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Przemek Zięba »

:-)
Fajna praca o tym H.politus, dopiero ją zauważyłem. Wskazuje na potrzebę weryfikacji wielu kolekcji pod kątem prawidłowości oznaczeń, zwłaszcza rzadko napotykanych gatunków :ok:
Podejrzewam, że weryfikacja niektórych zbiorów mogła by lekko wstrząsnąć polska entomologią, niekoniecznie w aspekcie negatywnym...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:o ile wyszukiwarka google indeksuje nazwe i odsyła do linku z mapą i danymi to w drzewie taksonów juz gatunku nie znajdziemy, pewnie cos sie popitoliło   ...chociaż może to być też efektem pytajnika w checkliście forumowej...
...dzisiaj zupełnie przypadkiem grzebiąc za informacjami trafiłem na pracę :
ADDITIONS, CORRECTIONS AND COMMENTS TO THE CARABIDAE PART OF: I. LÖBL & A. SMETANA 2003. CATALOGUE OF PALAEARCTIC COLEOPTERA. VOL. 1, ARCHOSTEMATA – MYXOPHAGA – ADEPHAGA FOR BELARUS, UKRAINE AND POLAND :arrow:

https://www.researchgate.net/publicatio ... and_Poland
no i teraz wiem, że gatunek ten został skreślony z listy występujacych w Polsce ,co zapewne spowodowało jego brak w drzewie taksonów PL w Mapie Bioróżnorodności .
:papa:
Rafał
.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

W opracowaniu jest nowa wersja. Ukaże się jesienią :-)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

M. Stachowiak pisze:W opracowaniu jest nowa wersja. Ukaże się jesienią :-)
Po 15 latach jest to całkiem uzasadnione.
A tak przy okazji - nie pokusił byś się Mietku po 10 latach zaktualizować checklisty? https://www.entomo.pl/coleoptera/carabidae/index.php

H. politus to swoją drogą, ale mnie bardziej ciekawi co jeszcze by się na niej zmieniło, bo zapewne o czymś mogę nie wiedzieć.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Jacek Kurzawa »

Bartek Pacuk pisze: A tak przy okazji - nie pokusił byś się Mietku po 10 latach zaktualizować checklisty? https://www.entomo.pl/coleoptera/carabidae/index.php
Również przyłączam się do prośby :-)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Tak, jest trochę zmian, niektóre bardzo istotne. Są też nowe dla Polski gatunki, potwierdzenia występowania „wątpliwych”, nowe stanowiska, no i zmiany taksonomiczne. Na początek z Olegiem i Saszą przygotowujemy aktualizację i korekty do nowego wydania CpC.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...poruszałem sie ostatnio łykendowo między Ponidziem i Policą... Warto wspomnieć o Cicindela sylvicola, do której poza pojedynczymi i rzadkimi spotkaniami jakoś nie miałem szczęścia .Tydzień temu schodząc z Policy ujrzałem kilka okazów na nagrzanej skarpie w niedalekiej odległości od rzeki.Fot nie zrobiłem, okazów nie zebrałem... ale dzisiaj przygotowałem sie trochę lepiej i chyba trafiłem w początek dosyć licznej rójki...chociaż kopulujacych osobników nie zaobserwowałem...
W wyższych partiach tydzień temu lezały jeszcze łachy śniegu ,ale aktywne już były Pterostichusy;pilosus, unctulatus i foveolatus,pod kamykami polegiwały Bembidion deletum i Trechus pulchellus.
Kilka fot, żeby monolog nie był zbyt nudny ...
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (246.45 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (246.35 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (220.32 KiB)
biotop I.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (395.61 KiB)
biotop.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (379.62 KiB)
Babia Góra.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (320.82 KiB)
Tatry.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (174.93 KiB)
Hala Krupowa.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (250.79 KiB)
krokusy na krupowej.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (225.54 KiB)
k.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (171.42 KiB)
kaczeńce.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (241.08 KiB)
kaczeńce I.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (351.5 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Przemek Zięba »

:ok: :ok:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...a tymczasem w Lesie Murckowskim inkwizycja wyszła na drzewa,co ciekawe gdybym nie przeczytał, że one nie latają(?) to dałbym sobie łapę odciąć, że widziałem Calosome frunącą z drzewa.... ,jeśli faktycznie nie mają skrzydeł to może wachlują pokrywami... w każdym razie brzęczac "nieskrzydłami" siadła u podstawy pnia ...howgh! ;)
https://www.youtube.com/watch?v=eTalOqTaYgM
:papa:
Rafał
Załączniki
inquisition.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (333.83 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Spośród występujących w Polsce gatunków z rodzaju Calosoma nielotna jest tylko C. reticulatum (F.).
W ostatnich latach brak informacji o C. sycophanta. Proszę o informację, jeżeli komuś uda się obserwować ten gatunek w tym roku.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...no właśnie :ok: ,zasugerowałem się wpisem na forum ,nie chciało mi sie przeglądać literatury a na wiki pisze jak byk ze są nielotami,przez takie rzeczy człowiek przestaje ufać w to co widzi ;) .
Dzięki !
Co do Rodzaju Calosoma w ogóle, to u mnie w najbliższej okolicy nigdzie ich nie spotykałem a w literaturze tez nie podawana ani z Ojcowa ani z Babiej Góry....widocznie to nie jest dobre dla nich miejsce ,chociaż od Murcek dzieli mnie zbliżona odległość jak od Ojcowa, to jakoś nie lubią tych stron...
:papa:
Rafał
trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: trepik30 »

Czyli Calosoma lata więc to żaden nielot- kiwi.Kilka dni temu wspominałeś że udajesz się do tego Lasu Murckowskiego poobserwować te gatunki i od razu efekt.Twój kolega nie przesadzał.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Delog »

W Murckach jest mniej więcej jak wtedy:
viewtopic.php?f=68&t=22003&hilit=co+ona+jad%C5%82a
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

....a tymczasem na Babiej Górze;
...jako, że nie znam nikogo z biesów postanowiłem sprawdzić co moze mnie czekać na połoninach i jak to przy wyjeździe w łykend ruszyłem z chaty juz o 4 rano :ok: ....i tak była miazga, bo zasiedziałem się przy foceniu i w drodze powrotnej koło 11 tej minęły mnie dwa autobusy słowaków i 2 wycieczki szkolne- horrrrrrorrrr ! 8) .
Co do tegorocznych cudów wegetacyjnych i fenologicznych dodaję sasanki w pełni kwitnienia ,fabricii łaził podobno juz na majówce a dzisiaj spotkałem 3 okazy.Pogoda była jak to na babiej ;) generalnie kostnienie rąk, mgła ,wiatr skoki temperatur od 0 do 15 st. wszystko w ciagu paru godzin.
Sezon biegaczowy, to jakby znaleźć się w górach w połowie czerwca....dominantami w partiach podszczytowych P.morio carpathicus i C.metallicus było też troche N.brevicollis i P.pilosus,pojedynczo P. foveolatus ,C.auronitens escherii ,P.unctulatus a w lesie C.linnaei.
W sumie tyle ....pieknie kwitną sasanki ,tylko do focenia trzeba by trochę mniej diabelskiej pogody...
music!- https://www.youtube.com/watch?v=EhGEGIBGLu8
:papa:
Rafał
..wszystkie foty in situ ;) ,bez kombinacji przy tej temperaturze nawet fabricii sie nie kręci ....
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (297.8 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (208.38 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (226.67 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (313.49 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (234.27 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (265.89 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (377.43 KiB)
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (281.16 KiB)
9.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (364.38 KiB)
10.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (249.62 KiB)
11.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (271.03 KiB)
12.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (314.85 KiB)
13.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (349.25 KiB)
14.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (221.25 KiB)
15.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.06 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...dodaję tabliczke z O.azureus....
Niby gatunek oczywisty, ale dymorfizm może czasem zmylić, o czym miałem okazję sie sam przekonać .
Otóż z klucza Hurki wydaje się oczywistym, że obydwa okazy to azureus(obrzeżenie podstawy przedplecza), ale czasem mozna tą cechę źle zinterpretować no i wychodzą jaja ;) .Widziałem w tym samczyku O.diffinis, w 2002-im wykazany z Pienin przez Pawła Sienkiewicza ,no i wyciągnąłem mu fiucika ...no i nic mi do niczego nie pasowało... ani to ardosiacus ani diffinis tutaj . :arrow: http://anthicidaeecarabidae.altervista. ... ffinis.jpg
genitalia w/w gatunków.Pewnie ze względu na "oczywistość klucza" nie ma O.azureus, a zawsze lepiej mieć z czym porównać niż nie mieć ...dodatkowo dobrze w weryfikacji sprawdzaja się tablice ICONOGRAPHIE DES COLÉOPTÈRES CARABIDAE D'ALSACE :arrow: http://claude.schott.free.fr/Carabidae/ ... us_PL5.jpg ładnie zachowane sa proporcje w wielkości okazów co czasem moze pomóc ,brakuje co prawda do kompletu O.laticollis ale ten gatunek mam w zbiorze to kiedyś uzupełnię...
Większe foty zwierzaków :arrow:
https://www.flickr.com/photos/109379666 ... 933580444/
https://www.flickr.com/photos/109379666 ... 933580444/
...i tyle.
:papa:
Rafał
Załączniki
oa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (188.88 KiB)
mg.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.48 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Czyli okaz, o którym rozmawialiśmy to jest Ophonus azureus? Czy w związku z powyższym wątpisz w występowanie O. diffinis w Polsce?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...wszystko jest możliwe ...ale chciałem zwrócić uwagę na to jak łatwo można popełnic błąd w oznaczaniu tego rodzaju...może Paweł faktycznie odłowił O.diffinis a moze tylko wypasiony samczyk azureusa zagrał dobrze swoją rolę...w kluczu podają max. rozmiar 9,5 a ten mój samiec ma na biedę 11 mm....można się pomylić ;) .
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

....były dawniej problemy z rozróżnianiem tych gatunków a i teraz podejrzewam, że mozna sie pomylić...
o ile nitidiulus raczej w standardzie ma czerowne nogi a 3 człony czułków sa rozjasnione, to już u tibialisa widać różne wariacje i lepiej skupiac sie na kształcie przedplecza....
:papa:
Rafał
Załączniki
CH.N..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (237.97 KiB)
CH.T..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (269.68 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:..wszystko jest możliwe ...
...i tak kilka dni później przy lampie pojawił się kolejny "dziwny" Ophonus...wyciagnałem mu genitalia i wygląda mi to na "true" O.diffinis :ok:
:papa:
Rafał
PS.
Fote na flikra właduję wieczorem, bo maja jakieś problemy z uploadem....
Załączniki
O.D..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (176.7 KiB)
m.g..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (56.74 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Tak, bez wątpliwości to jest Ophonus diffinis (Dej.). Gratuluję :-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

:ok: no i git.
Jeszcze taka obserwacja, którą wkrótce postaram sie potwierdzić;
jeden okaz z przed roku lub dwóch mam gdzieś w zamrażarce (zapomniałem o nim chociaż już wtedy wiedziałem ,że to "coś fajnego") ,postaram się go znaleźć, ale ważne jest to, że pamiętam gdzie i w jakich okolicznośćiach go łowiłem ,mianowicie był to nasłoneczniony skraj lasu na wiosce ,mozna powiedzieć że w dolinie rzecznej (o ile taki regulowany w większej części strumyczek jak Młoszówka można tak nazwać). Okaz siedział sobie na baldachu w godzinach popołudniowych ...regularnie widywałem tam również C.ulrichi,D.dentata,raz Ch.trisitis a z bogatków np.Agrilus subauratus -to tak żeby sobie ogarnąć jak moze wyglądać stanowisko...

...na dzisiaj jeszcze do kompletu z poprzedniego posta parka Ch. nigricornis ,jako ciekawostka jak mozna się pomylić przy biegaczach link do A.viridicupreum ;) :arrow: http://www.hlasek.com/agonum_viridicupreum_ai6471.html na 5 fot 3 przedstawiaja Ch.nigricornis....
:papa:
Rafał
Załączniki
Chlaenius (Chlaeniellus) nigricornis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (258.9 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:jako ciekawostka jak mozna się pomylić przy biegaczach link do A.viridicupreum
...kontynuując jeszcze wątek kolorowych i ładnych ;) biegaczowatych ,chciałem zapytać czy ktoś z forumowiczów odławiał albo widział w zbiorach z polski A.viridicupreum....generalnie gatunek jest rzadki w całym zasięgu,włosi odławiają go nad górskimi jeziorami ,trafiłem na pracę gdzie analizowany jest zasięg gatunku https://www.researchgate.net/publicatio ... onCoverPdf (cytat) jak również mapa zasięgu.Trochę inaczej wygląda to w Ksibie :arrow: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... preum/mapb gdzie jest sporo w miarę świeżych rekordów z P.Białowieskiej i okolic Wrocławia...i tak mnie tknęło bo czasem A.marginatum pomimo żółtych goleni można by wziąć za A.viridicupreum...widział ktoś te okazy z P.B.i Wrocka?A może ktoś ma mozliwość zrobienia im fot ,bo okazy są z UW ? :arrow: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... um/records
Tak mnie to po prostu zaciekawiło, bo nigdy nie widziałem owada na żywca ...
:papa:
Rafał
We investigated the extent of poleward shifts in the distribution range of Agonum viridicupreum due to climate change in the western Palaearctic. Species' records were obtained from extensive literature sources as well as from collections, and consistent amateur entomologists' recordings. Within the general geographic range of the species, we analyzed in detail two parts of both, the northern and southern distribution range boundaries: (1 and 2) north-western Germany (leading or high-latitude edge), (3) Israel and (4) southern Italy (rear or low-latitude edge). Temporal changes in the occurrence data of the species indicated a northward shift of the leading edge of a minimum of 100 km within the last 50 to 100 years. In contrast, according to the data gathered, the rear edge has not changed during the last decades. Further studies are needed in order to fully understand the underlying mechanisms of the different behaviour of leading and rear range edges of Agonum viridicupreum in the current context of global change. Despite our incomplete understanding, chronosequences of the occurrence of the given species have the potential to optimize climate niche modelling to predict trends in the distribution range in the future.

(PDF) Poleward range expansion without a.... Available from: https://www.researchgate.net/publicatio ... onCoverPdf [accessed Aug 07 2018].
Załączniki
A.M..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (219.46 KiB)
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: carabus1 »

Nigdy nie widziałem z Polski, ani nie łowiłem w Polsce. Za to oba gatunki mam przed sobą po parce, i myślę, że można się pomylić. O ile istnieją egzemplarze A. viridicupreum z szerokim jasnym paskiem na brzegach pokryw.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...najprostszym sposobem do odróznienia sa czarne golenie, które u zbyt długo sezonowanych marginatum moga pociemnieć...na fotach poza tym wyraźnie inaczej odbija sie światło na głowie i przedpleczu....no ale oznaczajac, świeci się "byle jak" ;) i czasem w efekcie mozna się pomylić...tu foty ładnie(równomiernie i symetrycznie) oświetlone A.v. :arrow: https://www.galerie-insecte.org/galerie ... idicupreum
:papa:
Rafał
PS
Dałbyś radę pstryknać te dwie parki razem na (jednej)focie?
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: carabus1 »

Moje parki pochodzą jedna z Hiszpanii, druga z Bułgarii. Są tak charakterystyczne i modelowo-kluczowe, że nic nie wniosą do tematu.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

... :mrgreen: ,tu nie chodzi o to czy sa modelowo-kluczowe czy nie . Chciałbym zobaczyć jak wyglądają sfocone w identycznych warunkach świetlnych te dwa gatunki...w skrócie; jakie jest prawdopodobieństwo pomyłki przy oznaczaniu "na szybko" pisząc np. pracę o grzybach (okazy podawane z P.B.) ;)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Moim zdaniem nie ma możliwości pomylenia Agonum viridicupreum z żadnym innym gatunkiem z rodzaju Agonum spośród obecnych w faunie Polski, ale… być może są tacy zdolni :-).
Agonum viridicupreum w Polsce jest gatunkiem bardzo rzadko spotykanym, zwykle pojedynczo. Przez Polskę przebiega północna granica zasięgu w Europie, co dobrze widać na mapce w Ksib.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...myślę że jak ktoś nie jest carabidologiem to spokojnie może pomylić ten gatunek....widziałeś Mietku okazy z Polski(np. te z Wrocławia i z P.Białowieskiej) ?
M. Stachowiak pisze:Agonum viridicupreum w Polsce jest gatunkiem bardzo rzadko spotykanym, zwykle pojedynczo. Przez Polskę przebiega północna granica zasięgu w Europie, co dobrze widać na mapce w Ksib.
no właśnie porównując mapkę z ksibu, to zasięg ma wysuniety bardziej na północ niż na tej ze zlinkowanej pracy....
poza wszystkim w ksibie z samej Puszczy Białowieskiej jest koło 30- tu rekordów na przestrzeni paru lat....moze jest tam najpospolitszy z rodzaju....dziwne to troche...

:papa:
Rafa
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Okazów z Wrocławia i z Puszczy Białowieskiej nie widziałem, ale w zbiorze (przeglądanym „na gorąco”) mam okazy z okolic Kutna (leg. A. Melke), Koła (leg. MS), Konina (leg. A. Nowak), Ciechocinka (leg. MS), Poraja ad Częstochowa (leg. R. Olszewski), Tęgoborza ad Nowy Sącz (leg. MS) i Krakowa (Borek Fałęcki, leg. MS; Pychowice, leg. J. K. Młynarski).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

:ok: ,no to super,ciekawe że gatunek omija południe kraju a większość rekordów jest jakby na granicy zasięgu...ciekawe...
a w jakich "okolicznościach przyrody" odławiałeś ten gatunek?
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Okolice Koła — nad Wartą (starorzecze)
Kraków (Borek Fałęcki; solnisko przy ul. Podmokłej) — nad Wilgą
Ciechocinek — nad Wisłą (starorzecze)
Tęgoborze ad Nowy Sącz — na pobrzeżu Zalewu Rożnowskiego (Dunajec)
Konin (Jóźwin) — szlamiste pobrzeże zbiornika wodnego w wyrobisku po wydobyciu węgla brunatnego
Według moich obserwacji Agonum viridicupreum jest gatunkiem mezofilnym zasiedlającym słabo ocienione, porośnięte roślinnością zielną szlamiste obrzeża wód (jednak nie przy samej wodzie). Zwykle znajdowałem go na przełomie maja i czerwca pojedynczo pod rozetami roślin zielnych, najwyżej do trzech okazów.

PS
W bazie ksib przypuszczalnie jest błąd — chodzi o okazy z Wrocławia i Puszczy Białowieskiej. Kilka lat temu oznaczałem biegaczowate ze zbioru L. Borowca i nie było wśród nich A. viridicupreum. Wpisy przypuszczalnie dotyczą Oxypselaphus obscurus (tak wynika z treści rekordów — „oryg. nazwa taksonu: Agonum obscurum; wpis: K. Niedojad”)
Ostatnio zmieniony wtorek, 7 sierpnia 2018, 21:57 przez M. Stachowiak, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”