Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Delog »

Galeria z natury, z biegaczami, tymi prawdziwnymi (Carabus sp.) została zaktualizowana o fotografie z ostatnich dwóch lat i te, które zostały wcześniej pominięte. Przybył tylko jeden gatunek (C. silvaticus), w podgatunku górskim (C. sylvaticus ssp. transsylvanicus).
Zapraszam :-)

http://www.niemiecfotografia.pl/carabus/
Załączniki
01 Carabus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (311.63 KiB)
02 Carabus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (316.78 KiB)
03 Carabus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (324 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Rafał Celadyn »

...foty jak zawsze Pablo :ok: ,ale z tym sylvaticusem to bym się nie rozpędzał...perspektywa nieszczęśliwa, ale wydaje mi się, że to zwykły zielony arvensis,może Bart, albo Mieczysław się pochylą...przy okazji skąd okaz?
:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:...foty jak zawsze Pablo  :ok: ,ale z tym sylvaticusem to bym się nie rozpędzał...perspektywa nieszczęśliwa, ale wydaje mi się, że to zwykły zielony arvensis,może Bart, albo Mieczysław się pochylą...przy okazji skąd okaz?
Się pochyliłem - zwykły zielony sylvestris transsylvanicus :mrgreen: Perspektywa nie jest optymalna, ale rzeźbę pokryw i kształt przedplecza widać.
A co do samych zdjęć - tak jak piszesz Rafał, tu pełna zgoda :tak:
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: TomekK »

Czy dobrze widzę że w albumie jest opisany jako fabricii?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:zwykły zielony sylvestris transsylvanicus  
....no ja zwierza jeszcze nie spotkałem ,a w zbiorze widziałem 100 lat temu i zawsze mam watpliwości,przedplecze akurat w tym ujęciu jakoś mnie nie przekonywało ,no to lux ,gratki Pablo! :ok:
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Marcin Szewczyk »

C. fabricii to jest C. fabricii i jest dobrze podpisany. Dyskusja dotyczy tego zdjęcia: http://www.niemiecfotografia.pl/wp-cont ... C_4092.jpg
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Rafał, za rzadko bywasz w Tatrach, przynajmniej tych wysokich ;-). Ile razy się nie przejdziesz grzbietem Czerwonych Wierchów, czy nawet Giewontu, zawsze ten gatunek w sezonie spotkasz.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Delog »

Tak jak pisze Janek, delikwent fotografowany na Czerwonych Wierchach (około 2000 m n. p. m.).
Poniżej zdjęcie, to na wypadek, gdyby zmieniło lokalizację w mojej galerii.
Są też dwa dodatkowe, dwójka klasyczna, jak z ikonografii Lecha i trójka ciekawa, choć to też nie C. arvensis.

Było ich masę, ale aura nie sprzyjała. Było bardzo ciepło a owady bardzo ruchliwe. I było to w... 2011.
Do tej pory nie publikowałem zdjęcia tego zielonego, bo uważałem, że nie jest wystarczającej jakości.
Wczoraj zmieniłem zdanie ;-)

Temat zdecydowanie ciekawy i do powtórzenia.
Można je też spotkać niżej.
Prawdę mówiąc uganianie się po hali z aparatem po całodniowej wspinaczce to niezbyt fortunne zajęcie.
I trzeba uważać na kamienie, odrzucony na bok w sekundach jest kilkaset metrów niżej...
Załączniki
DSC_4092.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (314.06 KiB)
DSC_4058.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (378.6 KiB)
DSC_4100.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (294.67 KiB)
DSC_4045.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (360.71 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Rafał Celadyn »

J. Tatur-Dytkowski pisze:Rafał, za rzadko bywasz w Tatrach, przynajmniej tych wysokich  . Ile razy się nie przejdziesz grzbietem Czerwonych Wierchów, czy nawet Giewontu, zawsze ten gatunek w sezonie spotkasz.
...zgadza się ostatniu raz na Czerwonych Wierchach byłem w 92-im ....omijam Zakopane ,bo za duzo ludzi jak dla mnie i to jest głównym powodem,ale w przyszłym roku mam zamiar sie przełamać chociaż na 2-3 dni ;) .
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Piękny zwierz, zmienia barwy od smolisto-czarnej, poprzez miedzianą, ciemno-zieloną aż do prezentowanej. Zapewne C. sylvestris można spotkać też niżej, choć nigdy o tym nie słyszałem a własne obserwacje wskazują, że lubi wysokie szczyty. Pytanie brzmi, jak daleko w dół schodzi.
Rafał... dlaczego od razu Zakopane, sama nazwa przecie odstrasza. Jako bazę szczerze polecam Małe Ciche.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:
J. Tatur-Dytkowski pisze:Rafał, za rzadko bywasz w Tatrach, przynajmniej tych wysokich  . Ile razy się nie przejdziesz grzbietem Czerwonych Wierchów, czy nawet Giewontu, zawsze ten gatunek w sezonie spotkasz.
...zgadza się ostatniu raz na Czerwonych Wierchach byłem w 92-im ....omijam Zakopane ,bo za duzo ludzi jak dla mnie i to jest głównym powodem,ale w przyszłym roku mam zamiar sie przełamać chociaż na 2-3 dni  ;) .
:papa:
Rafał
Wbrew pozorom wysokość ma znaczenie, szczególnie kiedy w plecaku kilka obiektywów, statyw, parasolka, woda, jedzenie, ciuch. Trasę na Małołączniak z parkingu w Kirach zrobiliśmy (będąc w dobrej formie, wypoczęci) w jakieś 5-6h (w jedną stronę, powrót 4-4.5h). Kiepski jest pierwszy odcinek, bo około 3h dyma się pod górę w lesie. Taka Sokolica z Krowiarek x 2.

Zastanawiam się nad innym rozwiązaniem: Kuźnice > wjazd na Kasprowy (ok 50 zł w drugiej połowie czerwca) > czerwonym szlakiem na Czerwone Wierchy. Droga powrotna przez Kondracką Kopę, żółtym na Kondracką Przełęcz, niebieskim do Kuźnic przez Kondratową Halę. Na szlak przypadają w sumie 3-4 godziny, resztę dnia można poświęcić na obserwacje, poszukiwanie, fotografie :-)
Piszesz się?
J. Tatur-Dytkowski pisze:...Zapewne C. sylvestris można spotkać też niżej, choć nigdy o tym nie słyszałem a własne obserwacje wskazują, że lubi wysokie szczyty. Pytanie brzmi, jak daleko w dół schodzi.
Mam dwie obserwacje sprzed okresu fotografowania. Pojedyncze osobniki w zielonej wersji kolorystycznej:
- okolice schroniska na Hali Kondratowej (ok. 1333 m n.p.m).
- ścieżka (szlak) z doliny Kościeliskiej w kierunku Jaskini Mylnej (ok. 1080 m n.p.m.)

Najlepiej byłby zorientowany Jarek Wenta, jednak nie wiem czy tu trafi...
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Przemek Zięba »

Zdjęcia wyśmienite jak to u Pawła bywa zawsze :-) A na Roztocze albo w Bieszczady się wybierasz w przyszłym roku Pawle?
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Delog »

Przemek Zięba pisze:Zdjęcia wyśmienite jak to u Pawła bywa zawsze :-) A na Roztocze albo w Bieszczady się wybierasz w przyszłym roku Pawle?
Dzisiaj Przemku mógłbym planować każdy wyjazd :)
Proza życia weryfikuje jednak zapędy z czasów jesienno-zimowej smuty ;-)
Bieszczad nie wykluczam, również w czerwcu, później nie mam po co, podobnie z Roztoczem.
W tym roku było blisko ale nie udało się nam zgrać terminów, poza tym pogoda początku czerwca była taka sobie.
Reasumując, będziemy improwizować w stosownej chwili :-)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Przemek Zięba »

Ok :-) mam nadzieję wreszcie na jakieś spotkanie po latach. Ja też tylko czerwiec w kwestii entomologicznej, potem już relaksacyjnie z małżonką na wczasach ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”