Przezierniki w jabłoni?

Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Przezierniki w jabłoni?

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

Czy w drewnie jabłoni żerują jagieś gatunki przezierników? zauważyłem w sierpniu puste 3 egzuwia czy mogły byc to przezierniki czy raczej inne motyle?
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Sebastian Łuczkowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

W jabłoni żeruje myopaeformis- prawdopodobne jest, że w sierpniu były tam egzuwia- aczkolwiek (w Borach Dolnośląskich przynajmniej) szczyt pojawu przypada na maj-czerwiec.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony piątek, 26 grudnia 2008, 19:04 przez Tawulec, łącznie zmieniany 1 raz.
laik
Posty: 343
Rejestracja: środa, 9 stycznia 2008, 21:34
Lokalizacja: grójec

Post autor: laik »

To może być też Enarmonia formosana.Poniższa fotka przedstawia obecność tego motylka
Załączniki
IMG_3165.JPG
IMG_3165.JPG (118.34 KiB) Przejrzano 2093 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

W drewnie jabłoni to przeziernik jabłoniowiec - Synanthedon myopaeformis nie żeruje. Zarówno on jak i zwójka - Enarmonia formosana, a także kilka innych rozwija się w tkankach twórczych (łyku i miazdze). Kolebki poczwarkowe budują w korze. W szczelinach kory przepoczwarczają się także inne gatunki żerujące na liściach czy w owocach.
Żerowiska S myopaeformis są najczęściej usytuowane na granicy żywych i martwych części pnia drzewa. Po odłupaniu kory można zauważyć owalny kokon. Po wylęgu motyli egzugwia pozostają w otworach wylotowych.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Wielu ludzi mówiąc "drewno" ma na myśli wszystko, co jest pod korą, wraz z nią samą. Myślę, że był to skrót myślowy ;) Dlatego też napisałem: w jabłoniach, nie podając jednocześnie konkrentnej tkanki, w której myopaeformis żeruje.
Pozdrawiam
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Tawulec pisze:Wielu ludzi mówiąc "drewno" ma na myśli wszystko, co jest pod korą, wraz z nią samą. Myślę, że był to skrót myślowy ;) Dlatego też napisałem: w jabłoniach, nie podając jednocześnie konkrentnej tkanki, w której myopaeformis żeruje.
Pozdrawiam
Tak, też spotykam się z takim określeniem, ale czy ktoś mówi na krowę - wołowina? My starający się zgłębiać tajniki przyrody unikajmy stosowania w tej dziedzinie nie precyzyjnych pojęć.
Synanthedon myopaeformis jest kambiofagiem. Gąsienica żywi się łykiem i miazgą. Żer powoduje że w tym miejscu nie przyrasta nowy słój drewna, a pod korą powstaje martwica. Wokół żerowiska często następuje wzmożony przyrost podrażnionych tkanek. Na zewnątrz objawia się to zapadaniem i pękaniem kory.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przezierniki (Sesiidae)”