Fermony i przezierniki

Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Fermony i przezierniki

Post autor: Konto_usuniete »

Witam i prosze o pomoc w rozgryzieniu chemizmu dotyczącego feromonów przywabiających przezierniki. Znalazlem strone link do niej ponizej. Jest tam lista feromonów dziwne skróty itp.
Czy ktos wie czy mozna gdzies to w Polsce kupic i ile kosztuje?

http://members.eunet.at/f.puehringer/sesiidae.htm

co to za skróty:
pheromones of IPO Wageningen
pheromones of MPI Seewiesen
Hubert Adamek
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 4 listopada 2004, 10:14
Lokalizacja: Oborniki

Post autor: Hubert Adamek »

W Polsce z tego co wiem z feromonami jest problem, zwłaszcza jeśli chodzi o przezierniki. Czytałem jakiś czas temu jakąś pracę na ten temat i z tego co pamiętam autor zdobywał feromony poprzez Instytut Badawczy Leśnictwa i jakiś węgierski instytut ochrony roślin. Dokładnie mogę sprawdzić za kilka dni.
Awatar użytkownika
ZbyszekZalewski
Posty: 102
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 22:48
UTM: CA45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Post autor: ZbyszekZalewski »

Witam

Ja dosłownie kilka dni temu słyszalem że jest w Holandii taka firma która zajmuje się sprzedażą feromonów

Pozdrawiam
Zibi
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Wełnicki »

MPI Seewiesen to najpewniej Instytut Maxa Plancka (Max-Planck Institut) - jeden zlokalizowany jest właśnie w Seewiesen.
W Wageningen znajduje się Akademia Rolnicza, jest tamże Instytut Ochrony Roślin. Zapewne obie placówki pracują nad feromonami i odkryły te podane na stronie.
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

A gdzie można zakupić feromony do szkodników sadów i lasów tzn. do Lepidoptera?
Ciekawi mnie feromon do owocówki śliwkóweczki? Czy w sklepie ogrodniczym jest szansa na kupno tego feromonu.
Pozdrawiam-Damian
Witas

Post autor: Witas »

Szanowni łapacze motyli :mrgreen:
Zamierzam w połowie marca zakupić feromony z Holandii na przezierniki. Koszt pojedynczego feromonu to 3,50 euro. Podstawowy zestaw zawiera 10 feromonów (można zamówić jednego więcej, innego w ogóle). Można, także dodatkowo na zamówienie ściągnąć inne, np. P.insolithia, ale niestety to już kosztuje 6 euro za szt..
Poniżej załączam linki do producenta
http://www.plant.wageningen-ur.nl/defau ... /right.htm
jak i do strony jaki feromon co przywabia
http://members.mywave.at/m204259aa/pheromon.htm
i tzw. (prze ze mnie ) kartę lotów przezierników.
http://members.mywave.at/m204259aa/pheranfl.htm
i dodatkowe feromony na zamówienie (numery z tabeli odpowiadają pozycjom w pierwszym linku)
http://members.mywave.at/m204259aa/composit.htm
Po powyższej lekturze zapewne zorientowaliście się, że można zakupić feromony na inne gatunki, np. Brudnicę mniszkę :lol:
Ponieważ zamówienie musi opiewać na kwotę minimalną 135 euro, potrzebni są partnerzy (min 4 osoby). Im więcej osób tym koszty mniejsze. Niewiele, ale zawsze. Nie mam zamiaru zarabiać na tej operacji, najwyżej zaokrąglę kwotę do 1zł. Rok temu taka zabawa kosztowała (10 feromonów) 141zł przy 4 osobach, teraz przypuszczam, że to może być ok190-200zł. Słaba złotówka. :twisted:
Jeżeli byłby ktoś chętny, to zapraszam na priv
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Witek a patrzyłeś na to:

www.angleps.btinternet.co.uk

tez mają :wink:
P.S. miałeś się odezwać jak bedziesz w Wawie - byłeś i co? :wink:
Witas

Post autor: Witas »

Tamto też przeglądałem. Jest mała różnica pomiędzy 3,5 euro a 5 funtów :mrgreen:
Poza tym Holędrzy to robią a angole pośredniczą.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Na ile czasu starcza jeden feromon ? Przez jaki czas jest efektywny ?
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Może odezwie się ktoś kto w tej materii ma większe doświadczenie. Osobiście stosowałem feromony tylko na kilka gatunków przezierników, bardziej jako test niż do celowego odłowu. Trwałość ich jest dość długa, przy odpowiednim przetrzymywaniu powinny być skuteczne przez kilka lat. Feromony testowe "ins 1" i "ins 2" dostałem od Nilsa Ryrholma z 10 lat temu. Jeszcze w 2006 roku przylatywały P insolita. W ubiegłym ich nie stosowałem, lecz nadal leżą w lodówce i czekają na ten sezon.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Dzięki, ale nie chodzi mi o czas przechowywania feromonu zamkniętego w opakowaniu, tylko o czas działania otwartego opakowania i powieszonego w terenie.
Rząd wielkości - dzień może wisieć i będzie "pachniał", tydzień, miesiąc, rok - po jakim mniej więcej czasie przestanie być skuteczny ?
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Wieszam tylko na czas prowadzenia obserwacji (1 - 4 godziny), po czym zabieram i przechowuję w lodówce. Znane są godziny aktywności większości gatunków i nie ma potrzeby by wisiały na darmo. Chyba że chcesz stosować pułapki, ale złowione w ten sposób motyle nie za bardzo nadają się do zbioru. Skuteczność ich w takim przypadku dosyć szybko spada, ale nic konkretnego nie jestem w stanie podać
Witas

Post autor: Witas »

Parę spraw
To moje spostrzeżenia i każdy ma swoje zdanie
Przechowuję feromony w zamrażarce,kiedy tylko mogę.
Marek Hołowiński pisze:Wieszam tylko na czas prowadzenia obserwacji (1 - 4 godziny), po czym zabieram i przechowuję w lodówce.
komentarz zbyteczny
Marek Hołowiński pisze:Chyba że chcesz stosować pułapki, ale złowione w ten sposób motyle nie za bardzo nadają się do zbioru.
Może do zbioru nie, ale wiemy co mamy
Marek Hołowiński pisze:Skuteczność ich w takim przypadku dosyć szybko spada, ale nic konkretnego nie jestem w stanie podać
Marku, tego nie rozumiem, chyba że wieszam samołówkę np.1 czerwca a zbieram 1 lipca. Wtedy feromony wytrzymają może jeden sezon. Ale jak twierdził Z.Laskowik "jak go głupek eksploatuje" ....
Przy rozsądnym używaniu, przechowywaniu, to feromony i 3 lata (może i więcej) działają. Przede wszystkim należy trzymać je oddzielnie w szczelnym (najlepiej szklanym) opakowaniu. W lodówce w temp ujemnej. I nie zostawiać na kilka dni w terenie, bo coś tam, coś tam.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Witas pisze: Przy rozsądnym używaniu, przechowywaniu, to feromony i 3 lata (może i więcej) działają.
No i o to właśnie mi chodziło.
Dzięki
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Witas napisał:
Może do zbioru nie, ale wiemy co mamy
- Tak wiemy co mamy, tylko niekoniecznie gdzie. Zdecydowanie wolę szukać zimą ich żerowisk, a 200 zł zamiast na feromony, wydać na wyjazdy w teren, paliwo do agregatu itp.

- a odnośnie skuteczności to jednak dobrze mnie zrozumiałeś,
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

w sprawie zakupu feromonów można spytać dra Marka Bąkowskiego z Poznania, kiedyś proponował mi zakup na współkę, trochę to kosztuje...
on wie jakie należy zakupić do jakich gatunków, kiedyś chciał byśmy zrobili sesiidae starchowic po ostrowiec św.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przezierniki (Sesiidae)”