Przezierniki do oznaczenia [i szybka preparacja]

Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Przezierniki do oznaczenia [i szybka preparacja]

Post autor: Michał Michlewicz »

Witam,

dziś do czerpaka wpadła mi taka czwórka. Zdjęcia słabe, jeszcze sprzed umieszczenia na rozpinadle. Czy są wystarczające, by określić gatunek? Po lekturze forum skłaniam się ku rodzajowi Chamaesphecia, ale to takie moje błądzenie po omacku.

Trzcianka (WU97), niewielka łąka nieopodal ogródków działkowych, sukcesja w pełni - z roku na rok coraz więcej sosny.
9. lipca 2015

Gdyby dla kogoś był to gatunek interesujący, mogę się podzielić okazami.
Załączniki
SAM_0391.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.85 KiB)
SAM_0390.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.07 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Przezierniki do oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wygląda jak Ch.empiformis. Tez tak ostatnio preparuję przezierniki.
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Przezierniki do oznaczenia

Post autor: Michał Michlewicz »

Też najbardziej podejrzewałem Ch. empiformis, dziękuję. Ja tak nie preparuję - zdjęcie zrobiłem przed ułożeniem w rozpinadle.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Przezierniki do oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

A ja już tak zostawiam. Okaz jest, data jest i jesli da się oznaczyć to mi wystarczy. A czasu ani już ochoty na robienie rządków rozpiętych przezierników nie mam. Minęło mi to, trochę szkoda. W każdym razie mogę podzielić się dłuższą seryjką S.mesiaeformis z tego roku, w takim stanie jak powyzej, do samodzielnej preparacji.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Przezierniki do oznaczenia

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacek Kurzawa pisze:A ja już tak zostawiam. Okaz jest, data jest i jesli da się oznaczyć to mi wystarczy. A czasu ani już ochoty na robienie rządków rozpiętych przezierników nie mam. Minęło mi to, trochę szkoda. W każdym razie mogę podzielić się dłuższą seryjką S.mesiaeformis z tego roku, w takim stanie jak powyzej, do samodzielnej preparacji.
Nie ma sensu zbierać czegoś na siłę, bez potrzeby. Przezierniki źle się preparują z suszków, a takie jak na fotkach wyglądają strasznie. Zrozumiałbym gdyby to miało służyć badaniom, ale do zbioru to mi się nie podoba.

Motyle na fotkach to Pyropteron muscaeformis. Na stanowisku powinien występować zawciąg Armeria maritima.
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Przezierniki do oznaczenia

Post autor: Michał Michlewicz »

Dziękuję Marku za konkretne oznaczenie, jednak byliśmy w błędzie. Zawciąg na stanowisku występuje, zgadza się.

Przy okazji napiszę, że zgadzam się - dla mnie zbiór, jaki by nie był (naukowy również) traktuję tak, że musi być estetyczny i kropka. Rozumiem, że ktoś może mieć inne podejście, ale ja tak nie lubię. Motyle na zdjęciu były świeżo naszpilone, teraz schną na rozpinadle ułożone jak trzeba. To taka dygresja obok tematu.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Przezierniki do oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Hołowiński pisze: Nie ma sensu zbierać czegoś na siłę, bez potrzeby. (...) Zrozumiałbym gdyby to miało służyć badaniom, ale do zbioru to mi się nie podoba.
A skąd wiesz czemu posłuża te okazy, w jaki sposób zostały pozyskane? Na tym właśnie polegają badania, że zbiera się materiał do hodowli a uzyskany "materiał" zabezpiecza. Badania prowadzi się na rózne sposoby, wspomnę chociażby samólówki, gdzie po prostu łowi się wszystko i potem materiał przegląda a co ciekawszy nie wyrzuca.
Poza tym nie widzę powodu, by owad ładnie spreparowany był wartościowszy od nierozpiętego, dlatego ja nie rozumiem, jak możesz tak wartosciować okazy.

Okaz z etykietą jest podstawą do dalszych badań bez względu na ułożenie jego skrzydełek. Żmudne preparowanie w większości przypadków jest moim zdaniem zbędne.

A przezierniki się lęgną i pewnie jeszcze nie jeden pojawi się w hodowlarce. Mogę tylko:
odnotować osobnika - lub nie
zatrzymać go - lub nie
spreparować - lub nie

I właściwie po pierwszym punkcie mógłbym je już powyrzucać, a tak to jeszcze się przydadzą. Dane już są, okazy może jeszcze da siędo czegoś wykorzystać np do sporządzenia preparatów kopulatorów. Okaz to okaz.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Przezierniki do oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Załączam fotkę, jak robię te nieszczęsne przezierniki (S.mesiaeformis), które wylęgają mi się w hodowlarce i giną w glikolu. Przy rozkładaniu są jeszcze świeże, ale na rozpinanie ich nie mam już ani ochoty, ani czasu, ani nie widzę potrzeby. Takie też mi się podobają, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że to już nie jest preparacja (przez duże P) tylko konserwowanie materiału dowodowego.
Załączniki
DSC_1162a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.74 KiB)
DSC_1170 - Copy.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.87 KiB)
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Przezierniki do oznaczenia [i szybka preparacja]

Post autor: Piotr M. »

Jacek Kurzawa pisze: Żmudne preparowanie w większości przypadków jest moim zdaniem zbędne.


Są grupy, gdzie nikt preparatyką okazów nie zawraca sobie głowy, bo przykładowo trzeba je stale przechowywać na mokro, albo mają bardzo nikły walor estetyczny. W grupach takich typowe kolekcjonerstwo jest czymś rzadkim. Brak "preparacji przez duże P" zwykle nie obniża wartości naukowej znaleziska, a jeśli nie interesują nas aspekty estetyczne i "poprawność" względem kanonów - można to moim zdaniem olać, oszczędzając czas.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Przezierniki do oznaczenia [i szybka preparacja]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzisiaj znów 1 S.mesiaeformis (samiec), świeżutki, w hodowlarce. Tak nieudolnie go łowiłem, że poleciał w świat (drzwi od hodowlarcki były otwarte...). Zajęty byłem innymi zwierzątkami, więc mu pomachałem na do widzenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Przezierniki (Sesiidae)”