Pyropteron triannuliformis

Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Pyropteron triannuliformis

Post autor: avidal »

Czy to może być Pyropteron muscaeformis? Ponikła kolo Inowłodza. Czerwiec.
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.45 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Marek Hołowiński »

tak
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: avidal »

Bardzo dziękuję
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Bartek Pacuk »

Podłączę się do tematu - czy na moich zdjęciach (na obu ten sam osobnik) jest P. muscaeformis? Zdjęcia zrobione 5.06.14 w rezerwacie Zbocza Płutowskie.
Załączniki
P. muscaeformis (1a) 5.06.14.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.17 KiB)
P. muscaeformis (1b) 5.06.14.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.38 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Rafał Celadyn »

...jak dla mnie obydwa okazy to P.triannuliformis ,a zastanawiam się czy u Krzyśka Jonko na fotkach Jarka Wenty, to aby na pewno P.muscaeformis...jak dla mnie to samiczka P.triannuli. po przejściach ... :arrow: http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=343&country=PL
...chyba nawet widać to rozjaśnienie na samym końcu czułków(na drugiej focie),u muscae. jest ono dużo wcześniej...

:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:...jak dla mnie obydwa okazy to P.triannuliformis
Na obu zdjęciach jest ten sam osobnik ;-) Co do Twego typu - nie znam cech kluczowych, ale P.triannuliformis wygląda jak dla mnie inaczej - ma czerwony tył głowy. Osobnik na moich zdjęciach tego nie ma...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Rafał Celadyn »

Cechy masz na stronie Krzyśka ;-) ,na Twojej fotce pierwsze co rzuca sie w oczy to podzielony na trzy części pędzelek odwłoka(triannuli.) ,u musc. jest on jednoczęściowy ,dodatkowo o czym wspomniałem ,samica musc. ma wyraźną białą opaskę kilka miliometrów przed końcem czułka ,a u trinnuli. biała jest tylko końcówka....Na focie nie widzę tych cech ,ale mało prawdopodobne ,że w tym ujęciu, w przypadku muscae. byłaby ona zupełnie niewidoczna.
Zaraz wpadną tu Marki ,to ci rozbiorą tą kobitkę na czynniki pierwsze :P .
Ja swoje zdanie podtrzymuję . :tancze:
...ale polemika jest wskazana ,ja ze swej strony, do wieczora jestem jaroszem- jesli chodzi o przezierniki i nie tylko :mrgreen: .
:papa:
Rafał
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Marek Hołowiński »

Potwierdzam że jest to Pyropteron triannuliformis.
W uzupełnieniu dodam że biała plamka (a nie przepaska) może występować u samic obu krajowych gatunków i kilku innych w tym rodzaju.
Cechy determinacyjne wg klucza XXVII, zeszyt 37, to:
"Na skrzydle przednim długość okienka zewnętrznego równa lub mniejsza od jego szerokości. Przezroczysta część komórki leżąca nad pniem żyłki radialnej r4+5 jest wyraźnie dłuższa od połowy przezroczystej części komórki leżącej poniżej tej żyłki...
- "Okienko podłużne u samic zawsze wyraźne" - P trianuliformis
- "Okienko podłużne u samic prawie zanikłe na skutek pokrycia łuskami" - P muscaeformis
- na nasze to tak:
- okienko zewnętrzne okrągłe lub elipsa o dłuższej średnicy prostopadłej do żyłek - P trianuliformis;
- okienko zewnętrzne owalne, eliptyczne o dłuższej średnicy wzdłuż żyłek - P muscaeformis
W omawianym okienku przezroczyste pole podzielone jest żyłkami na 5 pól.
- Pierwsze od góry pole jest dłuższe od połowy długości drugiego, nieraz nie wiele od niego krótsze - P trianuliformis
- Pierwsze od góry pole jest krótsze od połowy długości drugiego, nieraz całkowicie opylone, co sprawia że okienko jest złożone z 4 pól - P muscaeformis
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Marek Hołowiński »

Załączam jeszcze fotkę Bartka ze wskazanymi cechami
Załączniki
1a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.96 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Rafał Celadyn »

:ok: ,myślę Marku, że gdybyś pokazał te cechy na fotkach skrzydeł swoich okazów byłoby to bardziej zrozumiałe i pomocne na przyszłość(oczywiście nie dzisiaj! ;-) ).Co sądzisz o tym okazie na stronie Krzyśka ?-dla mnie to 99,9% triannuli.
:papa:
Rafał
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Marek Hołowiński »

Rafał Celadyn pisze::ok: ,myślę Marku, że gdybyś pokazał te cechy na fotkach skrzydeł swoich okazów byłoby to bardziej zrozumiałe i pomocne na przyszłość(oczywiście nie dzisiaj! ;-) ).Co sądzisz o tym okazie na stronie Krzyśka ?-dla mnie to 99,9% triannuli.
:papa:
Rafał
Rafał rzadko zaglądam na tę stronę. Żeby coś powiedzieć, trzeba chwilę posiedzieć... i popatrzeć. Zerknę, a nawet przyjrzę się głębiej, ale może później.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Marek Hołowiński »

Odnośnie fotek swoich okazów, miałem taki pomysł aby je pokazać i z wierzchu i od spodu. Widoczne by były praktycznie wszystkie cechy morfologiczne, ale ryzykuję uszkodzeniem okazów i zaniechałem..., Trochę mi szkoda, niektóre okazy z Polski są tylko u mnie.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Rafał Celadyn »

...spoooko ;-) ,nie spiesz się Marku ....pamiętasz jak zatrzymaliśmy się kiedyś poszukać żerowisk leucopsyformisa koło pewnej elektrowni ? To była elektrownia z tego dialogu :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=hU5d9Ovtd4I :mrgreen:
;-)
:papa:
Rafał
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Marek Hołowiński »

Mój żywot to realia, ale czasem warto odlecieć.
Rzadko sięgam do klasyki, ale Twoje propozycje często odtwarzam.
Tak na prawdę to zawsze brakuje mi czasu by dłużej posiedzieć przed monitorem. Wchodzę, wychodzę, preparuję, szukam itd.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Rafał Celadyn »

...i dobrze jest... :uscisk:
;-)
:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:Cechy masz na stronie Krzyśka  ;-)
No wiem, ale tyle tam tego było, że nie miałem dotąd czasu przysiąść i przeanalizować wszystkich. Dlatego napisałem, że nie znam cech, choć jakieś tam pojęcie o nich miałem :P
Rafał Celadyn pisze:Zaraz wpadną tu Marki ,to ci rozbiorą tą kobitkę na czynniki pierwsze  :P .
Na to właśnie liczyłem, i jak widać się nie przeliczyłem :D
Rafał Celadyn pisze:Ja swoje zdanie podtrzymuję
Marek Hołowiński pisze:Potwierdzam że jest to Pyropteron triannuliformis.
Skoro jesteście zgodni w tej kwestii, to oczywiście przyjmuję, że to P. triannuliformis.
Marek Hołowiński pisze:- na nasze to tak:
- okienko zewnętrzne okrągłe lub elipsa o dłuższej średnicy prostopadłej do żyłek - P trianuliformis;
- okienko zewnętrzne owalne, eliptyczne o dłuższej średnicy wzdłuż żyłek - P muscaeformis
W omawianym okienku przezroczyste pole podzielone jest żyłkami na 5 pól.
- Pierwsze od góry pole jest dłuższe od połowy długości drugiego, nieraz nie wiele od niego krótsze - P trianuliformis
- Pierwsze od góry pole jest krótsze od połowy długości drugiego, nieraz całkowicie opylone, co sprawia że okienko jest złożone z 4 pól - P muscaeformis
Popatrzę sobie na oryginalnym zdjęciu, będzie lepiej widać. Wyszło krócej i bardziej strawnie niż na lepidoptera.eu, łatwiej mi będzie to ogarnąć. Bardzo Ci Marku dziękuję za wskazanie tych cech :ok:
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Marek Hołowiński »

Bartek zwróć uwagę również na cechę pokazaną na Twojej fotce pod poz 3:
- "Okienko podłużne u samic zawsze wyraźne" - P trianuliformis
- "Okienko podłużne u samic prawie zanikłe na skutek pokrycia łuskami" - P muscaeformis
Pokrycie łuskami nie koniecznie czarnymi, łuski mogą być żółte - pole nie jest przeźroczyste
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Bartek Pacuk »

Przyjrzałem się oryginalnym zdjęciom w powiększeniu (także kilku innym, których tu nie wrzucałem) i wygląda mi to tak:
Marek Hołowiński pisze: - "Okienko podłużne u samic zawsze wyraźne" - P trianuliformis
- "Okienko podłużne u samic prawie zanikłe na skutek pokrycia łuskami" - P muscaeformis
Pokrycie łuskami nie koniecznie czarnymi, łuski mogą być żółte - pole nie jest przeźroczyste
Widać, okienko jest wyraźne i przezroczyste.
Marek Hołowiński pisze:- okienko zewnętrzne okrągłe lub elipsa o dłuższej średnicy prostopadłej do żyłek - P trianuliformis;
- okienko zewnętrzne owalne, eliptyczne o dłuższej średnicy wzdłuż żyłek - P muscaeformis
Trudno mi ocenić, która średnica jest dłuższa, mam wrażenie, że równie dobrze może to być ta wzdłuż żyłek...
Marek Hołowiński pisze:W omawianym okienku przezroczyste pole podzielone jest żyłkami na 5 pól.
- Pierwsze od góry pole jest dłuższe od połowy długości drugiego, nieraz nie wiele od niego krótsze - P trianuliformis
- Pierwsze od góry pole jest krótsze od połowy długości drugiego, nieraz całkowicie opylone, co sprawia że okienko jest złożone z 4 pól - P muscaeformis
Tu nie mam wątpliwości co do długości wspomnianego pierwszego pola, pól w okienku nie jest też na pewno 4 (choć na kilku zdjęciach wygląda, jakby ich było 6, nie 5 - ale może coś źle interpretuję).
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Marek Hołowiński »

Batrek, uważam że interpretujesz prawidłowo. Zatem wg Ciebie który to gatunek?
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Proszę o oznaczenie

Post autor: Bartek Pacuk »

Co do okienka podłużnego, to jego przezroczystość najlepiej widać na prawym skrzydle na zdjęciu podpisanym jako 1b - ale ja to widzę wyraźnie tylko na oryginale i to dość mocno powiększonym.
Bartek Pacuk pisze:
Marek Hołowiński pisze:- okienko zewnętrzne okrągłe lub elipsa o dłuższej średnicy prostopadłej do żyłek - P trianuliformis;
- okienko zewnętrzne owalne, eliptyczne o dłuższej średnicy wzdłuż żyłek - P muscaeformis
Trudno mi ocenić, która średnica jest dłuższa, mam wrażenie, że równie dobrze może to być ta wzdłuż żyłek...
Po zajrzeniu do klucza PTE nagle wszystko się stało jasne:
na skrzydle przednim długość okienka zewnętrznego większa od jego szerokości - muscaeformis
na skrzydle przednim długość okienka zewnętrznego równa lub mniejsza od jego szerokości - triannuliformis
Marek Hołowiński pisze:Batrek, uważam że interpretujesz prawidłowo. Zatem wg Ciebie który to gatunek?
Po rozwianiu przez klucz moich wątpliwości co do stosunku długości do szerokości okienka zewnętrznego wszystkie cechy pasują do P. triannuliformis.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Pyropteron triannuliformis

Post autor: Marek Hołowiński »

Otóż to. :ok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przezierniki (Sesiidae)”