szukanie żerowisk do hodowli

rajurek
Posty: 23
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 14:11
Lokalizacja: olkusz

szukanie żerowisk do hodowli

Post autor: rajurek »

Drodzy koledzy mam prośbę czy możecie mi podrzucić radę. Jestem zafascynowany przeziernikami chciałbym się wybrać na żerowiska jest 3 XII na co i gdzie i kiedy mogę si ę wybrać w tym okresie aby coś znaleźć w terenie. Chodzi mi o gatunki roślin i motyli gdzie je znajdę . Pozdrawiam i z góry dziękuję za poradę. Może ja kiedyś będę mógł pomóc jak się trochę nauczę
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

tu znajdziesz większość informacji:
viewforum.php?f=76
rajurek
Posty: 23
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 14:11
Lokalizacja: olkusz

Post autor: rajurek »

Marek Hołowiński pisze:tu znajdziesz większość informacji:
viewforum.php?f=76
Mam pytanie o Synanthedon flaviventris z tych opisów widzę, że na żerowiska uałeś się w styczniu czy tak trzeba czy można wcześniej szukać pędów z galasami jako widoczne oznaki żerowania. Pozdrawiam Rafał
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Szukać można po pierwszych mrozach. Więc można w sumie już ruszać.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Jesień i początek zimy to czas na lokalizowanie żerowisk. Brak liści na drzewach i krzewach ułatwia dostrzeżenie charakterystycznych zniekształceń powodowanych żerowaniem przezierników. Jednak śnieg i szron znacznie to utrudniają. Zauważone żerowiska można zaznaczyć zawiązując kolorową wstążkę. Taka wstążka częściowo odstrasza ptaki które chętnie wydziobują gąsienice z żerowisk. W przypadku S flaviventris zdarza się to bardzo często.
Żerowiska do hodowli pobieram pod koniec zimy i wiosną.
rajurek
Posty: 23
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 14:11
Lokalizacja: olkusz

Post autor: rajurek »

Marek Hołowiński pisze:Jesień i początek zimy to czas na lokalizowanie żerowisk. Brak liści na drzewach i krzewach ułatwia dostrzeżenie charakterystycznych zniekształceń powodowanych żerowaniem przezierników. Jednak śnieg i szron znacznie to utrudniają. Zauważone żerowiska można zaznaczyć zawiązując kolorową wstążkę. Taka wstążka częściowo odstrasza ptaki które chętnie wydziobują gąsienice z żerowisk. W przypadku S flaviventris zdarza się to bardzo często.
Żerowiska do hodowli pobieram pod koniec zimy i wiosną.
mam pytanie Marku doyczące Pennisetia hylaeiformis. Czy masz może zdjęcie żerowiska tego przeziernika i kiedy można szukać go w terenie do hodowli. Pozdrawiam Rafał
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Spróbuję go znaleźć i po fotografować żerowiska. Jednak na zbieranie do hodowli jest zdecydowanie za wcześnie. Lot tego gatunku zaczyna się w lipcu. Dorosłe gąsienice pod koniec wiosny wgryzają się od kłącza w martwe pędy na wysokość do 10 cm nad ziemię i tu następuje przepoczwarczenie. W czerwcu takie pędy przy nachylaniu ich, łatwo się ułamują. Wewnątrz są już dojrzałe gąsienice lub poczwarki. I to jest najlepszy czas na zbieranie żerowisk.
rajurek
Posty: 23
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 14:11
Lokalizacja: olkusz

Post autor: rajurek »

Marek Hołowiński pisze:Spróbuję go znaleźć i po fotografować żerowiska. Jednak na zbieranie do hodowli jest zdecydowanie za wcześnie. Lot tego gatunku zaczyna się w lipcu. Dorosłe gąsienice pod koniec wiosny wgryzają się od kłącza w martwe pędy na wysokość do 10 cm nad ziemię i tu następuje przepoczwarczenie. W czerwcu takie pędy przy nachylaniu ich, łatwo się ułamują. Wewnątrz są już dojrzałe gąsienice lub poczwarki. I to jest najlepszy czas na zbieranie żerowisk.
Zadałem pytanie gdyż zlokalizowałem w swojej okolicy fajne miejsce na malinowce. dziękuję za odpowiedź i czekam na zdjęcia. Pozdrawiam serdecznie Rafał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przezierniki (Sesiidae)”