Cortodera humeralis vs C.femorata

Zbiorowy projekt i dyskusja mająca na celu stworzenie Klucza do Kózkowatych, omówienia rodzajów, klucze do poszczególnych gatunków itp.
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Cortodera humeralis vs C.femorata

Post autor: Grzegorz Michoński »

Mam problem z oznaczeniem. Na co zwrócić szczególną uwagę przy rozróżnianiu C. femorata i C. humeralis?
Ostatnio zmieniony czwartek, 20 listopada 2008, 02:48 przez Grzegorz Michoński, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

C.humeralis kontra C.femorata

Post autor: Wujek Adam [†] »

Witam!
Jest to wątek często powtarzający się. Oto mój mini-kluczyk:

- Głowa i przedplecze gesto żółto owłosione. Przedplecze bez wyraźnej podłużnej bruzdy. Pierwszy człon stóp środkowych i tylnych odnóży mniej-więcej tak długi, jak człony drugi i trzeci razem.
....................................................................................................................................................................C. humeralis (SCHALL.)
- Głowa nierównomiernie dość rzadko owłosiona. Przedplecze pokryte żółtymi włoskami z nagą podłużną bruzdą w tylnej częśći. Pierwszy człon stóp środkowych i tylnych odnóży wyraźnie dłuższy niż człony drugi i trzeci razem.
.........................................................................................................................................................................C.femorata (FABR.)

Oba gatunki w naszym kraju są dość pospolite. Nieodnajdywanie ich wiązało się z dość skrytym i charakterystycznym trybem życia imagines, oraz stosunkowo wczesną i krótką porą pojawu. Obecnie notuje się je coraz częściej, a także uzyskuje drogą hodowli z form przedimaginalnych.
C.humeralis jest związana z drzewostanami mieszanymi: jej larwy odnajdywałem w ściółce i humusie w pobliżu dębów, a także w martwej korowinie sosen i pojedynczo świerków.
C.femorata związana jest ze świerkiem - choć do rozwoju wystarczają jej pojedyncze drzewa tego gatunku w lesie. Imagines hodowałem z larw i poczwarek znajdowanych pod świerkami - w ściółce i próchniczej warstwie gleby.
PZDR!
Wujek Adam
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Dzięki Adam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Klucze do oznaczania kózkowatych”