Połowy na światło

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Połowy na światło

Post autor: Marcin Wencel »

Witam :) Czy jeśli podłączę lampę rtęciową 250 watt i obok rozstawię białe prześcieradło to będzie szansa na złowienie jakiś sówek, miernikowców zawisaków itd. w odpowiedniej porze roku? Las znajduje się tak ok 500m od mojego stanowiska a młodnik sosnowy...100m :D
P.S Jestem kompletnie zielony z tego tematu :( proszę o odpowiedź :)

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU :wink:
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

zimą może być trudno ;)

a tak poważnie to z powodzeniem łapałem w lipcu i sierpniu pojedyncze duże sówki w centrum Gdańska ustawiając zwykłą lampkę nocną w oknie i otwierając je szeroko na 15min (w godzinach 23.00-24.00). Prawie za każdym razem coś wpadło do pokoju. ;)

A więc do lampy rtęciowej (szerszy zakres promieniowania) i prześcieradła i do tego blisko lasu może przylecieć dużo więcej. :)
Zauważyłem, że najlepiej poświecić w duszne dni albo tuż przed burzą.

Ale niech się wypowiedzą zawodowi świecarze.

Pozdr.
Robert
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

spox, nałapiesz różności w takim środowisku... jak masz jakieś pytania, to możesz pisać na gg: 3350150... na ile będę w stanie, to odpowiem jako "amatorsko-zawodowy świecarz" :lol: :lol:
pozdro i szczęśliwego nowego NY :mrgreen:
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Dziękuje za szybki odzew :D

UDANEGO SEZONU 2008 :wink:

Marcin
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16268
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Robert Zoralski pisze:a tak poważnie to z powodzeniem łapałem w lipcu i sierpniu pojedyncze duże sówki w centrum Gdańska ustawiając zwykłą lampkę nocną w oknie i otwierając je szeroko na 15min (w godzinach 23.00-24.00). Prawie za każdym razem coś wpadło do pokoju. ;)
Co roku łapię w podobny sposób, też w mieście (choć Kutno bez wątpienia to nie to samo, co centrum Gdańska ;) ) - na oknie zawieszam kawałek białego płótna, włączam zwykłą przypinaną lampkę biurkową (żarówka 100 - 150 W) i jeśli aura dopisuje, owady lecą jak złoto, w dodatku różnorodność gatunków jest dość duża, jak na takie miejsce. W bliskości lasu może więc być tylko lepiej :D
Awatar użytkownika
Grzegorz G
Posty: 388
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 19:31
Lokalizacja: Będzin-Grodziec

Post autor: Grzegorz G »

A czy w takim miejscu można łowić bez ekranu :?:

Dodam, że z jakieś 300 metrów na wprost od lampy jest mały lasek sosnowy i tory kolejowe, a z 50 metrów w lewo od lampy jest las liściasty :D Będę świecił lampą LRF 250 W siedzącą w oprawie ORZ 7-1 :D tą oprawę chcę umiejscowić na tej ścianie bez okna
Załączniki
tak, jakbym to ja był tą oprawą:D
tak, jakbym to ja był tą oprawą:D
DSC02396.JPG (144.22 KiB) Przejrzano 32632 razy
tutaj ma być ta ORZ-ta
tutaj ma być ta ORZ-ta
DSC02395.JPG (122.25 KiB) Przejrzano 32645 razy
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Będę świecił lampą LRF 250 W siedzącą w oprawie ORZ 7-1
Nie, taka oprawa nadaje sie wyłącznie do młodników iglasych w górach... :twisted:


Chłopaki, zastanówcie się, jeżeli w okolicy jest jakaś łąka, kawałek trawnika, kilka drzew, w skrócie rośliny żywicielskie, to będą też jakieś owady.
W bliskości lasu może więc być tylko lepiej
Nawet w Warsawie, w bloku na wyższych piętrach też coś przylatuje :wink:
Awatar użytkownika
Grzegorz G
Posty: 388
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 19:31
Lokalizacja: Będzin-Grodziec

Post autor: Grzegorz G »

Ja tą oprawą łowiłem i na efekty nie narzekam :wink: tylko łowiłem w innym miejscu, a z powodu braku agregatu (i pozwolenia mamy) nie mogę świecić nigdzie indziej, tylko na placu :wink:
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Kiedy jest w danym środowisku różnorodność flory to i z fauny znajdzie się wiele ciekawych istot , a konkretnie owadów. Dobra lampa , płótno , itp. + odpowiednia pogoda ( nów, zachmórzone niebo, gorąca, duszna , parna noc ) = daje nam dobre wyniki.W innych fazach tez idzie nałapać dość liczne grono motyli np. Sówek .Najgorzej jednak jest wtedy, kiedy księżyc świeci najmocniej ( pełnia ) .Wtedy nie warto planować łowów na taki termin. A czy wy również planujecie powazniejsze wyprawy w teren z zamysłem świecenia :?:
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Tak, to fakt, wszędzie coś może przylecieć, np. catax w centrum Wrocławia... Jednak jeśli masz pod oknem lampę uliczną, jak ja, to możesz sobie siedzieć w oknie z siatką ;) Niestety, ta metoda zaowocowała jedynie s. libatrix i chyba tylko przez przypadek... ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Widzę, że wielkie przymiarki do świecenia nasi młodzi koledzy czynią :shock:

A jak tam ze znajomością motylków i innych owadów? Jakąś literaturę koledzy poczytali? Zastanowiliście się, co będziecie łapać? Wszystko, co przyleci, czy tylko te większe niż 3 cm :wink:
A szpilki już kupione? I rozpinadła? I gabloty?

Koledzy, jak już nie jesteście dzieci, to weźcie pod uwagę, że zabicie owada co najmniej wiąże się z wzięciem na siebie obowiązku, że nie robicie tego dla zabawy. Wszystkie okazy muszą być spreparowane lub w inny sposób zabezpieczone, mają mieć podpiętą etykietę z danymi i umieszczone w gablocie gwarantującej przetrwanie okazu. A gdyby wam się entomologia znudziła, to okazy trzeba przekazać w odpowiedzialne ręce, a nie na śmietnik :!:

I jeszcze trzeba przygotować się do robienia etykiet i przyzwoicie preparować okazy, bo jak niektórzy pokazują zdjęcia to .... :twisted: :twisted: :twisted:

A ekran, to niewielkie pieniądze i zawsze lepszy od gołej ściany. Bo ściana się może pobrudzić, owady będą się szwendać po zakamarkach, a i kawałek ekranu na ziemi powinien leżeć .... Choć obowiązkowy nie jest :lol:
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

A przeczytali, i mają szpilki, i mają etykiety, i mają octan, i mają literaturkę, i jakoś preparują, no i wiedzą co mają łapać, czego nie łapać, a także czym się różni amurensis od populi ;) Przynajmniej ja :lol: Inni niech sami powiedzą ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Swiecenie przydomowe

Post autor: Damian Bruder »

W mieście przy domu, śiwece samołówką , która daje bardzo dobre efekty jak na śródmieście :wink: Pięknie wlatują do niej sówki, garbatki , pare krótkowąsów sie zdarzyło i barczatki no i na miernikowce nie można narzekać.Załączam zdjęcia samołówki wykonanej własnoręcznie
Załączniki
w stanie spoczynku
w stanie spoczynku
DSCN1173.JPG (72.44 KiB) Przejrzano 32701 razy
Obraz 037.jpg
Obraz 037.jpg (78.27 KiB) Przejrzano 32656 razy
Obraz 031.jpg
Obraz 031.jpg (39.39 KiB) Przejrzano 32635 razy
Obraz 030.jpg
Obraz 030.jpg (53.44 KiB) Przejrzano 32676 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16268
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Grzegorz G pisze:A czy w takim miejscu można łowić bez ekranu :?:
Można - regularnie zbieram różności z podobnych żółtych ścian w moim bloku (z lampami oświetlającymi wejścia do klatek) - ale białe płótno zdecydowanie zwiększa ilość owadów i ich zróżnicowanie gatunkowe. A jeśli nie ma możliwości przyczepienia płótna bezpośrednio na ścianie, zawsze można zrobić stojący stelaż z paru listewek i na nim wieszać materiał.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Chętnie wywiesiłbym samołówkę świetlną na działce, jednakże złodziejstwo jest tak rozwinięte, że po jednej nocy zapewne byłaby skradziona bądź zniszczona... Tak jak wszelkie woliery i hodowlarki nie schowane do altany... Żałosne... :?
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Jacek Kalisiak pisze:
A jak tam ze znajomością motylków i innych owadów? Jakąś literaturę koledzy poczytali? Zastanowiliście się, co będziecie łapać? Wszystko, co przyleci, czy tylko te większe niż 3 cm :wink:
A szpilki już kupione? I rozpinadła? I gabloty?

Koledzy, jak już nie jesteście dzieci, to weźcie pod uwagę, że zabicie owada co najmniej wiąże się z wzięciem na siebie obowiązku, że nie robicie tego dla zabawy. Wszystkie okazy muszą być spreparowane lub w inny sposób zabezpieczone, mają mieć podpiętą etykietę z danymi i umieszczone w gablocie gwarantującej przetrwanie okazu. A gdyby wam się entomologia znudziła, to okazy trzeba przekazać w odpowiedzialne ręce, a nie na śmietnik :!:

I jeszcze trzeba przygotować się do robienia etykiet i przyzwoicie preparować okazy, bo jak niektórzy pokazują zdjęcia to .... :twisted: :twisted: :twisted:
Literaturki przeczytane, chodzę do Technikum Leśnego więc raczej rozpoznam Gryllotalpa gryllotalpa od Apatura iris :twisted: rozpinadła już daaawno kupione, szpileczki czekają na użycie a gablote 2 dni temu odebrałem od stolarza :D

z preparowaniem i etykietowaniem raczej nie jest najgorzej bo nas czegoć chyba w Techniku LEŚNYM uczą :lol: no i praktyki też już troche mam :wink:

Co do wiedzy....hmmmm..... jeśli sie ktoś czymś interesuje i to tak na poważnie od dzieciństwa to troche wiedzy już posiada :wink:

No a jeśli chodzi o odławianie i zabijanie owadów tylko dla zabawy.... tak robią chyba tylko debile :!: którzy chcą mieć kolorowo na ścianach i pewnie łapią wszystko powyżej 3cm :twisted: Ja sie bynajmniej do takich nie zaliczam :wink:

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Marcin,
ja takich grubych słów jak debile nie używałem! Ot widzę czasami jak ktoś w środku zimy nagle chce hodować motyle, a w środku sezonu pyta czy można je zabić acetonem. Oczywiście rozumiem, że przygoda z entomologią zaczyna się często przypadkowo, ale jak to się już stało to jest teraz dobry czas, aby przygotować się do następnego sezonu :idea:

Życzę entomologicznych sukcesów :lol: (w tym pomysłu na przygotowanie ekranu :wink: )
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Jacek Kalisiak pisze:Marcin,
ja takich grubych słów jak debile nie używałem! Ot widzę czasami jak ktoś w środku zimy nagle chce hodować motyle, a w środku sezonu pyta czy można je zabić acetonem.
Takich to bym w życiu nie nazwał debilami :wink: To po prostu brak wiedzy :) Chodziło mi raczej o ludzi,którzy tak jak Pan powiedział, zabijają owady dla zabawy :evil: Po prostu denerwuje mnie takie coś jak gościu łapie tylko te kolorowe żeby mu ściany przystroiły (swoją drogą to i tak po czasie mu wyblakną przez działanie promieni słonecznych :lol: )

A teraz faktycznie jest dobry czas do studiowania np.literatury itp.

pozdrawiam
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Czas na studiowanie literatury jak najbardziej na czasie pod warunkiem że się nie ma zaległości małych z obecnego sezonu ale z tym może do nowego sezonu da się uporać . Pozdrowienia i szczęśliwego nowego roku .
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

No, ja świecę lampę, raz bez a raz z ekranem i daje to całkiem niezłe efekty :smile:
W 1/5 tylko moja lampa świeci w pola, które ciągną się jakieś 200-300m do drogi, a w 4/5 na domy...w odległości 20 m, stoi latarnia (żółta naszcęście :lol: ) i prawie nic przy niej nie lata, a u mnie w dobrym dniu to nawet 5-10(12max)zawisaków przylatywało...od zawisaków (sphinx) prze nastrosze do zmroczników.
Grzegorz G pisze:A czy w takim miejscu można łowić bez ekranu
Z każdego miejsca można łowić ale z różnymi skutkami :wink: Myślę że w takim miejscu jak na zdjęciu (chociaż niewiele mi mówi to zdjęcie) na pewno nie byle co przyleci :grin:
Cóż, pozostaje nam tylko czekać wiosny... :roll:
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Witam:) Męczy mnie jedna sprawa, a mianowicie: mam zamiar wybrać się na połowy nocne. Mam dwa akumulatory, lampę 50W(taka jak w samochodzie), ekran.... Mam zamiar łowić w różnych biotopach między innymi w lesie koło stawu itp. ale czy taka lampa wystarczy :?: Nie mam możliwości podłączenia jakichś mocniejszych lamp :evil: no bo wiadomo- w lesie jest mały problem z elektrycznością a moje akumulatorki na mocniejszych zbyt długo nie pociągną ale mam możliwość świecenia dwoma lampami 50W naraz.
Pozdrawiam :wink:
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

marcinw11 pisze:czy taka lampa wystarczy Nie mam możliwości podłączenia jakichś mocniejszych lamp
Jak nie masz innych możliwości to musi wystarczyć :wink:
Kiedyś w Piwnicznej świecilismy z Wujkiem Kryzysem lampą naftową :smile: Przyleciał 1 miernikowiec...
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

czyli moge sie tak na 3 miernikowce przygotowac.....
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

To zależy od wielu czynników, nie tylko od rodzaju i natężenia światła...Kiedyś łowiono na światło lamp naftowych. Generalnie najlepiej łowić do światła w miejscach "niezanieczyszczonych" światłem, po prostu z dala od innych, konkurencyjnych świateł. Pamiętaj też o sile światła księżyca :wink:
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Dzięki za informacje. Właśnie dlatego chcę świecić w lasach i na polanach bo tam nie ma konkurencyjnego światła no i różnorodność gatunków motyli jest spora
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

W pogodne noce wybieraj miejsca na odłowy pod okapem drzewostanów, w terenach otwartych najlepiej świecić przy dużym zachmurzeniu, w pobliżu zbiorników wodnych muszą być ciepłe noce (w przeciwnym razie mgła i mierne efekty). Przy wietrznej pogodzie też lepiej łowić w lesie. Na kserotermach po słonecznym ciepłym dniu i bezchmurnym niebie, motyle są bardzo aktywne zaraz po zmierzchu.
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Dzięki za cenne informacje :wink: Mam nadzieje że coś jednak przyleci do tej mojej lampki :lol:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

kiedyś świeciłem na skrzyżowaniach leśnych dróg na żarówkę halogenową od reflektora malucha o mocy 90W bodajże i białą szmatę na masce auta... i nie przyleciało 2-3 szt.... a 20-30 razy więcej... spoko i luzik... zmień tylko żarówkę na mocniejszą, bo 50W to mało...
i powodzki :smile:
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Ok :!: Dzięki wielkie za słowa otuchy :lol: i cenne rady
Pozdrawiam
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Mam pytanko: Gdzie można nabyć lampę rtęciową?
Witas

Post autor: Witas »

W sklepie elektrycznym. Tylko dowiedz się czy jest potrzebny dławik czy nie, sprzedaży są takie i takie. Dez dławika od ok 25zł w zależności o mocy
Awatar użytkownika
jarko
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 14:05
Lokalizacja: Łódz

Post autor: jarko »

ja świeciłem 75W żarówką w ubiegłym roku pod koniec sierpnia, było dość chłodno i nie stety nic nie przyleciało przez 2 godziny:((. w tym roku popróbuje pod koniec czerwca. moze bedzie lepiej. pozdrawiam. Jarek
morek25
Posty: 2
Rejestracja: środa, 23 lipca 2008, 01:37
Lokalizacja: Biała podlaska

Post autor: morek25 »

Witam mam pytanie czy tego typu lampy rteciowe dały by jakis efekt ?? jezeli tak to czy zwiekszyło by to skutecznosc jak bym zawiesił 3-4 takie lampy koło siebie Dziekuje z góry Pozdrawiam

http://www.allegro.pl/item409300451_lam ... _e_27.html

http://www.allegro.pl/item410134033_lam ... _e_40.html
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

morek25 pisze:Witam mam pytanie
za 12 złotych warto kupić - co do ilości - można powiesić i 30 obok siebie tylko po co? jeśli świecisz na wolno stojący ekran po jednej sztuce na stronę wystarczy.
jalod
Posty: 51
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: warszawa

Post autor: jalod »

Używam takiej lampy firmy Osram - swego czasu płaciłem 36 zł, efekty w zależności od tego gdzie chcesz świecić, generalnie polecam, wystarczy jedna na początek ;)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Morek25 - jeżeli jesteś zainteresowany jakimiś poradami odnośnie połowów na światło to skontaktuj się ze mną - dość często jestem też w Białej Podlaskiej.
Daraszi
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 5 lipca 2008, 14:43
Lokalizacja: pławniowice

Post autor: Daraszi »

Witam moim zdaniem jednym z lepszych sposobow łapania jest wybranie sie autem do lasu rozłozenie przed swiatłami ekranu i zapalenie reflektorow w aucie i cierpliwosc bardzo zadko sie zdarza wrucic z pustymi rekami pozostaje tylko kwestia wybrania odpowiedniego miejsca i pory ;] :wink: mam pytanko do marcinw11 jesli mozna wiedziec to gdzie chodzisz do technikum bo ja we wrzesniu wybieram sie doTułowic zasilac grono lesnikow ;] :wink:
Daraszi
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 5 lipca 2008, 14:43
Lokalizacja: pławniowice

Post autor: Daraszi »

jade na weekend do domku letniskowego ktury stoi w lesie w okolicy jeziora i duzej łaki bede łapał na swiatło mam lampe kempingowa i zarowki jak przyjade to napisze co sie złapało ;]
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Ano ja też chodze do Tułowic :wink: Napisz na gg to Ci troche o nim opowiem :lol:
Ja mam już agregat prądotwórczy, 2 lampy rtęciowo-żarowe 250W więc już moge ostro działać :grin:
Ostatnio wróciłem niezadowolony bo łowiłem na podmokłych terenach i była gęsta mgła... przywiozłem zaledwie 40 gatunków...
Daraszi
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 5 lipca 2008, 14:43
Lokalizacja: pławniowice

Post autor: Daraszi »

no to super ja dopiero zaczynam sie uczyc jak łapac na swiatło niestety na wyjezdzie nic nie złapałem bo jak zapewne wiecie była ta traba powietrzna i musielismy wracac do domu ;/
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Tak przy okazji, pokazuję efekty połowu na światło w tropiku. Oczywiście, nie ja jestem na tym zdjęciu. :smile:
Zdjęcie pochodzi ze strony The Thibaud Decaens Collection
Załączniki
Połów na światło_Kolumbia.jpg
Połów na światło_Kolumbia.jpg (34.05 KiB) Przejrzano 32552 razy
Damian Sudoł
Posty: 216
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 11:50
Lokalizacja: Głogów Młp.

Post autor: Damian Sudoł »

Ostatnio w domu znalazłem żarówke AL-Cu podobno 500 W. Czy taka żarówka nadaje sie na połów?:D
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

AL-Cu to nie jest typ żarówki, ale stopu, a czasem połączenia dwu metali - glinu i miedzi. Zapewne taki typ połączenia jest wykorzystany na stykach wiodących prąd w tej żarówce. Moc tej żarówki - 500W z zapasem wystarczy na połów motyli do światła (no chyba, że to żarówka na podczerwień :smile: ). Przy tej mocy trzeba jednak uważać, by nie uszkodzić wzroku.
Damian Sudoł
Posty: 216
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 11:50
Lokalizacja: Głogów Młp.

Post autor: Damian Sudoł »

aha:) dziękuje za odpowiedz:)
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

Chciałbym odświeżyć temat ponieważ mam pytanie czy z samochodowego akumulatora można uzyskać światło dające jakieś konkretne efekty w odłowie owadów? Mam jeszcze pytanie kiedy można zacząć świecić? Nie chodzi mi oczywiście o konkretną datę a o warunki pogodowe związane np. z temperaturą czy długością dnia. Dzięki.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Oczywiście do akumulatora można podłączyć np. świetlówkę UV- daje rewelacyjne efekty, ale niestety jest dosyć niezdrowa dla oczu- dlatego lepiej się w nią nie wpatrywać, a w owady, które do niej przyleciały ;) Najlepsze są pochmurne, ciepłe, parne noce. Ja zaczynam świecić, kiedy się ściemni lekko- wtedy jest nadzieja, że przylecą jakieś Hepialidy np. Połowy zaczynaj od marca (o ile jesteś motylarzem), chrząszczarze niech się wypowiedzą co do pojawu konkretnych rodzin chrząszczy.
Pozdrawiam
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Jak jesteś "twardy" to możesz zaświecić już np. w połowie lutego. Śnieg może jeszcze zalegać ale motyle stają się aktywne już w temp. 0 stopni. Oczywiście nie spodziewaj się jakiegoś "nalotu" o takiej porze, ale np. C.erythrocephala może się przy ekranie pojawić :wink: W marcu to już świecenie na całego. Oczywiście mówię jako motylarz :wink:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

Oj twardy to ja jestem i mało co jest mnie w stanie przerazić i zniechęcić :mrgreen:
Co do świecenia to moja sytuacja jest na tyle dobra że mieszkam w ścianie lasu i z 50 m przedłużaczem jestem w stanie zaświecić w co najmniej kilku siedliskach. Chociaż jak tu czytałem to i w środku miasta można coś złapać. Pytałem o ten akumulator gdyż niedaleko mnie (choć za daleko na przedłużacz) znajduje się jodłowy rezerwat przyrody i nie chciałbym tam smrodzić agregatem, którego zresztą nie mam. Oczywiście w samym rezerwacie nie zamierzam nic łapać ale widziałem kiedyś paru entomologów jak w sąsiadujących z nim oddziałach kosili siatami wszelkie zarośla i różnego rodzaju murawy, więc gdybym tam ustawił ekran to może bym wywabił jakieś gatunki związane z Abies.
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Odpuść sobie świecenie w lutym bo w połowie marca złowisz to samo w dużo większych ilościach. Do ekranu przyleci Ci kilka pospolitych gatunków. Nie zaczynaj wcześniej świecenia - my zaczynamy jak temperatura wieczorem jest na plus 10 stopni. Dobry ekran przy domu tzn. mocna żarówka rtęciowa plus UV pozwoli ci na ściągniecię motyli z dalszej odległości a z jodły też ci na pewno przylecą przy dobrej nocy. Czas poświęć lepiej na przygotowania sprzętu i pomyśl też o zakupie agregatu prądotwórczego bo tego nic nie zastąpi.
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Dokładnie. Łowiłem kiedyś nie mając agregatu. Trzeba było kombinować z przedłużaczami no i możliwości były strasznie ograniczone. A z agregatem można dostać się praktycznie wszędzie :wink: A ten czas oczekiwania na pierwsze świecenie radzę poświęcić również na czytanie literatury :smile:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

Dzięki za rady. Jak wcześniej pisałem mieszkam przy lesie i latem do zwykłej żarówy 60W przylatuje mi pełno motyli, głownie miernikowców. Niestety pisząc pełno mam na myśli ilość osobników nie gatunków. Tak więc przy zmianie mocy i rodzaju oświetlenia efekty mogą być tylko lepsze. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pachu »

Witam oto sprzęt, który miałem na działce 2 lata temu. Niestety prawie nic nie przyleciało ponieważ była chłodna noc.


Szukam osób które byłyby chętna pojechać do mnie na działkę na nocne połowy:)
Działka znajduje się w Dolinie Będkowskiej koło Zabierzowa niedaleko Krakowa.
Kto byłby chętny?
piszcie na priv, gg: 4544836, meil: PachuPepsis@op.pl

Pozdrawiam Krzysztof Pach
Załączniki
DCIM0004.jpg
DCIM0004.jpg (120 KiB) Przejrzano 32449 razy
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pachu »

motylek to miejsce gdzie zawsze rozkładam ekran.
Załączniki
DSC01246.jpg
DSC01246.jpg (99.04 KiB) Przejrzano 32452 razy
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Pachu ja chetny I Moj Kumpel pisze tu na forum(ostatnio o coliasach nick szklany) bedzie Nam milo poznac I sie zaprzyjaznic:)))
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pachu »

No zapraszam! Mi też bedzie bardzo miło :)

Kto jeszcze byłby chętny?
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Re: Połowy na światło

Post autor: Witek Płachta »

Taką fotkę znalazłem w bieżącym nr. National Geographic Polska.
"Kiedy w górach Foja zachodzi słońce, wielu mieszkańców lasu deszczowego wyrusza w ciemności, zajmując miejsce stworzeń, które udają się na nocny spoczynek. Indonezyjski entomolog Hari Sutrisno udowadnia, że parę żarówek i prześcieradło wystarcza, by przywabić niezliczone bogactwo ciem"
Załączniki
Foto -  Nat. Geo..JPG
Foto - Nat. Geo..JPG (101.82 KiB) Przejrzano 32390 razy
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: Połowy na światło

Post autor: Cezary »

Witam, łowie głownie na światło wiec dołączam do tego tematu z pytaniem czy 2 świetlówki po 18w dające białe światło nadają się do wabienia motyli? Czy może lepsza będzie zwykła żarówka o dużej mocy?
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: Łukasz Buglowski »

Ja wczoraj świeciłem...
Miałem jedną 100 i lampę biurkową..
Mało przyleciało... ;/ może słabe światło
Żadnych zawisaków

Jakieś niedźwiedziówki, Jedna sówka, mikrusy itp..

Ale miejsce super większy las,łąki,pola...
Załączniki
DSC01364.JPG
DSC01364.JPG (55.52 KiB) Przejrzano 32307 razy
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Połowy na światło

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Hej
Chciałbym zademonstrować jeszcze inną konstrukcję ekranu. W środku rurka aluminiowa z parasolem, na którym spoczywa rękaw z delikatnej firanki. Świetlówka UV 8W zasilana akumulatorem żelowym (starcza na 8 godzin świecenia non stop).
Bez uciążliwego agregatu, warczenia.
Pozdrawiam 8)
Załączniki
ekran do połowów na światło.JPG
ekran do połowów na światło.JPG (140.74 KiB) Przejrzano 32294 razy
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Połowy na światło

Post autor: Malko »

Wow robi wrażenie a jak jest z skutecznością?
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Połowy na światło

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Lecą owady lecą. Przylatywały motyle (zarówno Macro i Micro). Podobnie z chrząszczami. W Białowieży do tej pory stosowałem klasyczne żarówki. W tym roku zastosowałem ten rodzaj światła i chyba jest lepiej. Po powrocie z Maroka ustawię ekran z klasyczną żarówką i z UV i wtedy będę miał jakieś porównanie. Oczywiście zabieram ją do Maroka. Akumulator żelowy (12V, waga ok. 1 kg.) plus lekka ładowarka - to koszt 110 zł, świetlówka UV - 25 zł, rurki aluminiowe można kupić w każdym markecie budowlanym (podobnie firankę). Całość można zapakować do plecaka i wio w teren np. do parku narodowego. Nikt nie zarzuci, że hałas (agregat) itp.
Pozdrawiam 8)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Połowy na światło

Post autor: Malko »

Tomasz Mokrzycki pisze: Akumulator żelowy (12V, waga ok. 1 kg.) plus lekka ładowarka - to koszt 110 zł,
Poważnie tylko tyle? Żeby nie było kryptoreklamy napisz mi na priv gdzie kupiłeś?
Roman
Posty: 288
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Połowy na światło

Post autor: Roman »

kurcze, uważaj na miejscowych, żeby nie pomyśleli, że to OBCY!!! :wink: :)
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Połowy na światło

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Hej
Ha ha ha - rzeczywiście sprawia to takie wrażenie. Ten delikatny muślin i niesamowity fioletowy blask. Duch? Obcy? :mrgreen: Dlatego mam nadzieję, że będzie to przywabiało owady a odstraszało niecnych ludzi :mrgreen:
Co do zakupów - to żadna tajemnica. W Warszawie na Giełdzie Elektronicznej (w Alejach Niepodległości) na przeciwko Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w przejściach podziemnych. Od dworca Warszawa Centralna w kierunku Mokotowa tramwajami nr 16, 17 i 33 (przystanek GUS). Sklepy z częściami komputerowymi, zasilaczami, itp. Dodam tylko, że akumulator ma pojemność 7,2Ah.
Pozdrawiam 8)
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: Połowy na światło

Post autor: Cezary »

Mam pytanie odnośnie lamp do świecenia, lepiej świecić samym mix-em 160 W czy dodatkowo dołączać do niej świetlówkę 2x 18W ? Pytam bo gdy odpalam dodatkowo świetlówkę to zmienia się oczywiście barwa ekranu . Czym lepsza moc światła ma znaczenie czy kolor? pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jeśli to są normalne świetlówki, to ich dodanie niewiele da, ale jeśli to świetlówki UV, to efekt z nimi będzie lepszy. A co do koloru światła, to czym bardziej niebieskie, tym lepiej (większa energia fali świetlnej). Dlatego do zwykłej żarówki przylatuje zdecydowanie mniej motyli niż do rtęciówki. Podobnie marne efekty daje świecenie lampą sodową - ma zbyt żółte światło.
Pawic
Posty: 70
Rejestracja: środa, 15 lipca 2009, 08:38
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Połowy na światło

Post autor: Pawic »

Zadam teraz może banalne pytanie, ale jeszcze nigdy nie świeciłem. Czy można świecić reflektorem halogenowym ( takim używanym do nocnych poszukiwań lub napraw samochodu :D ). Jest tylko napisane że ma moc do 1 miliona kandeli.
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Re: Połowy na światło

Post autor: Witek Płachta »

A ja mam z kolei pytanko o wysokość ekranu. Czy są jakieś przesłanki praktyczne które narzucają jakąś wysokość optymalną, czy to po prostu rzecz gustu?
Witek.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Czy można świecić reflektorem halogenowym
Świecić można, ale o efektach nic nie powiem, bo nie próbowałem. Żarówki halogenowe mają jednak światło o stosunkowo wąskim zakresie częstotliwości, i ktoś już kiedyś pisał na forum, że niezbyt się sprawdzają. Jeśli ktoś ma odmienne doświadczenia, może się odezwie...
pytanko o wysokość ekranu
wg mnie rzecz gustu :) . Dobrze jest jednak, gdy ekran choć częściowo leży na ziemi - łatwiej wtedy odnaleźć motyle siadające pod ekranem. A zbyt wysoko też nie powinno się go wieszać, bo po prostu nie dosięgnie się motyli siadających u góry ekranu - to takie praktyczne dywagacje.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Połowy na światło

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Miałem okazję wypróbować ekran (nieco zmodyfikowany) w Maroku koło miejscowości Guelmim w Fort Bou-Jerif. O godz. 22.30 właściciel tego hotelu wyłączył agregat. W promieniu 10 km miałem wyłączność na światło :wink: . Skuteczność niewielkiej świetlówki UV przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Owadów mnóstwo: modliszki, motyle (w tym licznie Hyles livornica), chrząszcze (dominowały Paussinae), wielkie termity, mrówki itp.
Pozdrawiam 8)
jon

Re: Połowy na światło

Post autor: jon »

Wczoraj w Górach Kamiennych - Sudety m. in. 20 exx. Phlogophora scita w tym 2 samice oraz z ciekawszych 2 exx. N. interjecta, 2 exx N. janthina (ale to nie rzadkość). Poza tym mnóstwo innych które nie były wykazywane z woj. dolnośląskiego. Poza tym Np. 4 exx. Eucarta virgo. Ale nie wiem czy to jakaś rzadkość? Pisał o nim Bielewicz jako rzadkość w Bieszczadach. O pospolitych nie piszę ale biorę prawie wszystko.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: Grzegorz Banasiak »

jon pisze:... 2 exx N. janthina...
Jesteś pewien tego oznaczenia ?
N. janthe i janthina są dość trudne do rozróżnienia i nawet mając okazy można się pomylić (zwłaszcza okazy łowione).
Poniżej linki do strony pomocnicznymi zdjęciami:
genitalia samców: http://www.dissectiongroup.co.uk/page1745.html
genitalia samic: http://www.dissectiongroup.co.uk/page1518.html
imago: http://www.dissectiongroup.co.uk/page1360.html
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Połowy na światło

Post autor: Tawulec »

Eucarta virgo nie jest obecnie niczym ciekawym. Trafia się wszędzie, u nas bywa i masowa.
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: Połowy na światło

Post autor: Cezary »

Tawulec pisze:Eucarta virgo nie jest obecnie niczym ciekawym. Trafia się wszędzie, u nas bywa i masowa.
U mnie regularnie przylatuje do ekranu po kilka sztuk.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Połowy na światło

Post autor: Wojtek Guzik »

Kiedyś już był poruszany temat oznaczania janthe/janthina. Poniżej zdjęcia porównujące te dwa gatunki na podstawie cech wymienionych w tym temacie.
Załączniki
N janthe.jpg
N janthe.jpg (20.09 KiB) Przejrzano 31937 razy
N janthina.jpg
N janthina.jpg (25.75 KiB) Przejrzano 31937 razy
Noctua janthe.jpg
Noctua janthe.jpg (84.82 KiB) Przejrzano 31937 razy
Noctua janthina.jpg
Noctua janthina.jpg (97.78 KiB) Przejrzano 31937 razy
janthe&janthina.jpg
janthe&janthina.jpg (47.18 KiB) Przejrzano 31937 razy
coleopter
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 6 lutego 2010, 03:03
Lokalizacja: Suchedniów - Kraków
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: coleopter »

Myślicie, że przy tej temperaturze jaka jest warto świecić ?
I tak spróbuję, ale wolałbym wiedzieć czy mogę na coś liczyć.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Połowy na światło

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jesienią, w temperaturach bliskich zera można spotkać niektóre miernikowce, a wiosną przezimowane sówki, ale przy temp. ujemnych (a takie obecnie mamy nocą) nie masz żadnych szans na przylot motyli.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: Łukasz Buglowski »

A opłaca się świecić w taką pogodę?:
około 20 stopni w dzień, a nocy jakieś 15.
Zimniejszy wiatr, niebo zachmurzone.
Zależy mi na zawisakach i chrząszczach...
Miejsce: okolice wiejskie w otoczeniu pół i lasów.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Połowy na światło

Post autor: Pawel Jaloszynski »

luczek95 pisze:A opłaca się świecić w taką pogodę?:
Dowiesz się, jak zaświecisz. Doświadczenie zdobywa się idąc w teren, a nie pytając, czy warto wyjść.

Paweł
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Re: Połowy na światło

Post autor: Janek »

Pewnie że się opłaca, tylko, jeśli temperatura spadnie poniżej tych 15, to będzie kiepsko, aczkolwiek lepiej poczekać na lepsze czasy...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”