Połowy na światło

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: Łukasz Buglowski »

Czy ta lampa będzie dobra? - Lampa rtęciowa LRF 125W E27 POLAMP
Czy wymaga specjalnego obwodu elektrycznego? Czy wystarczy zwykły gwint...
http://www.el-mar.sklep.pl/Lampa_rtecio ... -2208.html


A może takie?:
http://www.el-mar.sklep.pl/Lampa_rtecio ... -2204.html
http://www.el-mar.sklep.pl/Lampa_rtecio ... -2199.html
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Re: Połowy na światło

Post autor: Ramidon »

W obwodzie instalacji lamp rtęciowych wymagany jest dławik. Dławik niepotrzebny jest przy instalacji lamp rtęciowo-żarowych i takie lampy można podłączyć bezpośrednio do sieci.
Awatar użytkownika
Trpaslik
Posty: 204
Rejestracja: czwartek, 26 maja 2011, 22:31
UTM: CA51
Lokalizacja: Beskidy Zachodnie, UTM CA51

Re: Połowy na światło

Post autor: Trpaslik »

Ja w ogródku rozwiesiłem na stałe jasno zieloną siateczkę 2x3m i w pogodne noce dostawiam świetlówkę (a).
Natomiast kiedyś na niemieckich stronach zobaczyłem "domek dla motyli". Zrobiłem eksperymentalnie coś podobnego.(b) W ściankach ma różne otwory, podłużne i okrągłe. W środku na ściankach kora a w pojemniku fermentuje sobie dżem śliwkowy z piwem karmelkowym (c). Czasami pojawiają się motyle, ale znacznie częściej inne owady niż motyle. Ale żeby był rewelacyjnym wabikiem to raczej nie. Lepsze efekty miałem, gdy rozkładającego arbuza zostawiłem na kompoście.
Załączniki
a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.53 KiB)
b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.97 KiB)
c.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.34 KiB)
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: Łukasz Buglowski »

Jak na wyniki łowów wpływa pełnia? Dlaczego nie warto wtedy świecić?
Awatar użytkownika
transformer85
Posty: 75
Rejestracja: czwartek, 30 lipca 2009, 10:15
Lokalizacja: Jarocin

Re: Połowy na światło

Post autor: transformer85 »

hmm.. może dla tego, że przy pełni jest dość .. jasno od księżyca??? :D
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: Łukasz Buglowski »

Ale wtedy ponoć ćmy w ogóle nie za chętnie latają.
viewtopic.php?f=26&t=17404
Awatar użytkownika
Trpaslik
Posty: 204
Rejestracja: czwartek, 26 maja 2011, 22:31
UTM: CA51
Lokalizacja: Beskidy Zachodnie, UTM CA51

Re: Połowy na światło

Post autor: Trpaslik »

wczoraj dokładnie wczytywałem się w posty na tym forum i ze względu na to, że była pełnia nawet nie zamierzałem świecić. Jednak po zachodzie słońca miałem trochę pracy w namiocie foliowym. W namiocie mam zwykłą świetlówkę. I jakie było moje zdziwienie, gdy zauważyłem dość spore ilości motyli nocnych siadające na ściany namiotu. Wtedy zaświeciłem na ekran zwykłą świetlówkę i do 1 w nocy nie odstępowałem od ekranu. Zebrałem motyle, których do tej pory nie miałem w kolekcji. Więc zabieram się za rozpinanie i identyfikację. A czasami były noce bez pełni księżyca, bardziej parne i cieplejsze od wczorajszej. A motyli było mniej. Więc nie wiem co o tym sądzić. Czemu w czasie wczorajszej pełni był tłum?
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Połowy na światło

Post autor: Wojtek M »

Trpaslik pisze:Czemu w czasie wczorajszej pełni był tłum?
Bo wczoraj mieliśmy zaćmienie ;) Z automatu cisną się kolejne pytania o zachmurzenie, temperaturę i resztę czynników wpływających na przylot - wszystko, byle nie wyszło że połów był udany przy pełni w pełni :D Ja to lubię poczytać relacje w stylu "Pojechaliśmy z ... w totalną dzicz, warunki idealne, setki watów w eter a na ekranie pustka!".
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Połowy na światło

Post autor: krzysztof570630 »

Ja również świeciłem wczoraj i połowy były bardzo udane. Szczególnie aktywne Cossidae: Zeuzera pyrina i Cossus cossus.Około 24 łysy świecił już zbyt mocno i musiałem zakończyć łowy.
Awatar użytkownika
Trpaslik
Posty: 204
Rejestracja: czwartek, 26 maja 2011, 22:31
UTM: CA51
Lokalizacja: Beskidy Zachodnie, UTM CA51

Re: Połowy na światło

Post autor: Trpaslik »

Wojtek M pisze:Bo wczoraj mieliśmy zaćmienie ;)
Owszem mieliśmy, ale księżyc świecił już ładnie między 23 a 1 w nocy, a motyle były.
Poza tym to co dla mnie początkującego amatora jest "tłumem", pewnie może dla profesjonalistów i wyjadaczy byłoby ławicą płotek ;)
Awatar użytkownika
Trpaslik
Posty: 204
Rejestracja: czwartek, 26 maja 2011, 22:31
UTM: CA51
Lokalizacja: Beskidy Zachodnie, UTM CA51

Re: Połowy na światło

Post autor: Trpaslik »

Dziś też pełnia (bez zaćmienia)
+18*C , słaby wiatr, niebo bezchmurne
i jak widać na foto pełnia i nie narzekam na ilość motyli na ekranie
Załączniki
pelnia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.32 KiB)
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Połowy na światło

Post autor: Wojtek M »

Zostaw już te spektakularne zaćmienie, to był żart ;) Na swojej płachcie możesz napisać wniosek "wpływ pełni na przylot motyli nie jest tak istotny, jak się powszechnie twierdzi". Będzie to generalnie w opozycji do tego co mówili poprzednicy, ale póki co to w księżycowym temacie jona nikt się nie pokwapił o głos.
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Re: Połowy na światło

Post autor: Janek »

Wczoraj przyleciała do ekranu samica Cerrura erminea, i złożyła pierwszej nocy 87 jajeczek, potrzymam ją jeszcze dzień, lub dwa, ze względu na jej rzadkość, warto pohodować.
Oprócz tego, samica Sphinx pinastri, jednak ta złożyła tylko 42 jajeczka, ale lepszy rydz niż nic. Księżyc walił pełną parą, więc widocznie nie ma on tak wielkiego wpływu na aktywność motyli.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Połowy na światło

Post autor: Antek Kwiczala † »

ze względu na jej rzadkość, warto pohodować
C.erminea nie jest taka znowu rzadka, zwłaszcza u nas na pogórzu Beskidów jest liczniejsza niż C.vinula. A pohodować zapewne warto - zawsze można się sporo nauczyć.
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Re: Połowy na światło

Post autor: Janek »

Antek Kwiczala pisze:
ze względu na jej rzadkość, warto pohodować
C.erminea nie jest taka znowu rzadka, zwłaszcza u nas na pogórzu Beskidów jest liczniejsza niż C.vinula. A pohodować zapewne warto - zawsze można się sporo nauczyć.
Wiem, że u NAS nie jest rzadka, ale biorąc pod uwagę ogół kraju, to tak, poza tym, nie zaprzeczysz, że jest to ciekawy gatunek, bo po pierwsze dużo większy od C.vinula, no i bardzo ładny.
Pozdrawiam serdecznie :D
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Połowy na światło

Post autor: Aneta »

Janek pisze: po pierwsze dużo większy od C.vinula
Huh? Przecież obie Cerury mają porównywalne rozmiary, vinula jest nawet odrobinę większa (mam na myśli rozpiętość skrzydeł).
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Re: Połowy na światło

Post autor: Janek »

Przepraszam, pomyliło mi się z bifidą. Ale zonk :?
A samiczka nadal sypie, będzie już ponad 100 :shock:
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Połowy na światło

Post autor: Dispar »

C. erminea jest dość powszechnie spotykanym motylem w kraju a C. vinula już nie. Nie wiem skąd sie wzieło to stwierdzenie że ta druga jest pospolita bo jest akurat odwrotnie :D .
Wpływ pełni księżyca na lotność motyli nie jest jeszcze dość dobrze poznany. Moim zdaniem duży znaczenie ma na to wilgotność powietrza i jego temperatura oraz stanowisko gdzie świecimy. Nikt jeszcze nie badał jaki wpływ na lotność motyli ma ciśnienie atmosferyczne - tak jak jest to juz zbadane w przypadku połowów wędkarskich. Uważam, że jakiś wpływ na pewno jest - ale jaki? Są takie noce, że nic nie leci do ekranu w pełnię księżyca ale są tez noce, że motyle leca nieżle oczym nie raz większość z nas się przekonała. Najważniejsze żeby sobie nie zawracać tym głowy i świecić jak najczęściej a wyniki będa na pewno :D .
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Połowy na światło

Post autor: Łukasz »

W zeszłym roku w czasie pełni do ekranu przyleciała mi m.in. O. bractella :) Ja tam sobie z pełni nic nie robię, bo bywa, że w pewnych miejscach nawet w pochmurne i bezksiężycowe noce kompletnie nic nie leci.
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Re: Połowy na światło

Post autor: Janek »

Ciekawe jest też to, że wczoraj, przy ekranie były praktycznie tylko samice, podczas gdy świeciła luna. Dziś było pochmurno, i były tylko samce, m.in. 2 ex Cerura erminea.
Jeśli byliby chętni na gąsieniczki, pisać, na razie zobaczę, co z tego wyjdzie.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Połowy na światło

Post autor: Wojtek Guzik »

Zazwyczaj w księżycu nie świecę, ale skłoniony waszymi rozważaniami dziś zrobiłem wyjątek.
I nie żałuję :) Rolę główną w dzisiejszym dniu odegrały m.in. L.imbecilla, A. selenaria, C. graminis i A. bractea. Poza tym 5 zawisaków.
Może i pospolitości... ale mit został obalony :wink:
Załączniki
bractea.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (58.96 KiB)
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Re: Połowy na światło

Post autor: Janek »

Erminea złożyła 211 jajeczek, niech resztę złoży w naturze, zwróciłem jej wolność.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: Łukasz Buglowski »

Załatwiłem sobie żarówkę od znajomego (150. czy 160W). Nazwał ją mix (rtęcoiwo- żarowa?) i powiedział że co jakiś czas gaśnie. Światło daje chyba mocniejsze niż zwykła, więc myślę, że się nada. :) Do tego reflektor 500W.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Połowy na światło

Post autor: Dispar »

Ten reflektor nic ci nie da bo światło do połowu motyli ma być efektywne a nie efektowne :D
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Połowy na światło

Post autor: Dispar »

Ten filmik nagrałem podczas połowu motyli w P. Białowieskiej i dopiero po odtworzeniu go w komputerze zobaczyłem ten ultrafiolet wydostające się z żarówki rtęciowej LRF z dławikiem. Tak żarówka ma tylko dwa miejsca przeżroczyste - jedno przy trzonku żarówki a drugi na końcu bańki. Dziwnie się to rozprzestrzeniało taką wąską strugą. Na ekranie u góry jest też świetlówka UV 18W ale mogła być wtedy jeszcze niewłączona.
http://www.youtube.com/watch?v=KxyMklpNKOA
Ostatnio zmieniony piątek, 24 czerwca 2011, 23:07 przez Dispar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: Łukasz Buglowski »

A ten "Mix" się nada? Podłączam ją bezpośrednio do sieci, bez dławika.
No cóż myślałem, że tu chodzi o moc światła... A więc dlaczego taka rtęciówka jest lepsza od reflektora? Chodzi o troszkę UV?
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Połowy na światło

Post autor: Dispar »

Żarówka typu MIX jest bardzo dobrym żródłem światła do połowu motyli ale moim zdaniem żarówka rtęciowa jest jeszcze lepsza.
Dlaczego żarówka rtęciowa lub rtciowo-żarowa jest lepsza od reflektora to możesz spróbowac sam świecąc jednej nocy na reflektor a drugą noc na tą żarówkę.

" Motyle reaguja wyrażnie jedynie na niektóre długości fal świetlnych. Najlepiej reagują na fale krótkie, leżące w zakresie barwy niebieskiej i nadfioletu. Stąd nalezy stosować do ich wabienia żródła swiatła, które emitują właśnie takie promieniowanie" (J.Buszko - Atlas motyli Polski cz. II)
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Połowy na światło

Post autor: Wojtek M »

Dispar pisze:Dziwnie się to rozprzestrzeniało taką wąską strugą.
Ten "efekt specjalny" powstaje na silnych źródłach światła w polu widzenia kamery (może być też poziomy), to nie ten ultrafiolet 8)

Ostatnio coś mi ciągle wpadało do pokoju to wmontowałem moskitierę w okno, na szybę świetlówka warsztatowa 8W i pali się 3h po zmroku. Wkoło bloki i sodówki, lampa defakto dyma ćwiartką swojej mocy (pobór prądu*sprawność chińskiego wynalazku) a tu po kilkanaście ciemek siada na antykomarową barierę. Po drugiej stronie budynku odpaliłem 150W czystego żarnika i tylko guniak przywalił z bańki w szybę ;)
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Połowy na światło

Post autor: krzysztof570630 »

Ostatnio próbowałem mixa 160W i LRF 125 i odniosłem wrażenie, że LRF, choć nieco słabsza, dawała mocniejsze światło od mixa. Ja osobiście używam rtęciówki LRF 250W.Sprawdza się.
Krzysiek
Posty: 207
Rejestracja: poniedziałek, 9 kwietnia 2007, 17:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Połowy na światło

Post autor: Krzysiek »

A czy ktoś sprawdzał efektywność świecenia lampą ledową? Zastanawiam się czy warto inwestować w tego typu światło.
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Re: Połowy na światło

Post autor: Janek »

Nie, nie warto, ja próbowałem, i nawet komary nie raczyły przylecieć, ale to tylko moje zdanie. Najlepsze jednak są lampy LRF 250W<
Pozrdawiam :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Połowy na światło

Post autor: Antek Kwiczala † »

odniosłem wrażenie, że LRF, choć nieco słabsza, dawała mocniejsze światło od mixa
Trzeba tu brać pod uwagę dwa różne parametry: moc lampy, podaną w watach (W), czyli moc, jaką ta lampa pobiera z sieci, oraz luminancję (mierzoną w kandelach na m2). Nie cała bowiem moc pobierana z sieci jest wypromieniowywana w postaci światła widzialnego. Do tego dochodzi subiektywne odczucie jasności, bowiem oko widzi tylko pewien zakres promieniowania - podczerwieni i ultrafioletu nie widzi, a w tych pasmach może być wypromieniowana spora część pobranej z sieci energii.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: Łukasz Buglowski »

Zrobiłem konkurs między reflektorem 500W, a MIX'em 160W. Reflektor był bliżej lasu, mix nastawiony bardziej na łąkę. Różnica wielka. Mix oczywiście sprawdził się lepiej (reflektor może i miał gorsze miejsce, oraz był źle ustawiony, mocowanie było słabe i zmieniał kierunki świecenia) .
Przynajmniej ogrzałem się przy reflektorze :D , bo noc była dość zimna (około 15 stopni), mimo tego jak dla mnie łowy udane.
Gucio
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek, 6 lipca 2009, 23:39
Lokalizacja: Bielsko-Biała CA51

Re: Połowy na światło

Post autor: Gucio »

Doradźcie mi w jakiej odległości od ekranu mieć włączony agregat, zapewne ma to jakiś wpływ na siadające motyle na ekranie gdyż agregat dość głośno hałasuje.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Połowy na światło

Post autor: Łukasz »

Nie ma to jakiegoś olbrzymiego wpływu, ale tak minimum 10-12 metrów (jeśli nie jest ekstremalnie głośny). Przy większych odległościach praktycznie zapomina się o jego obecności.
Łowisz jednak w tym roku?
Gucio
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek, 6 lipca 2009, 23:39
Lokalizacja: Bielsko-Biała CA51

Re: Połowy na światło

Post autor: Gucio »

Dzięki za info, próbuje coś łapać ale zawszę gdy rozstawię sprzęt przegania mnie deszcz.
tumek2000
Posty: 208
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 08:25
Lokalizacja: południe

Re: Połowy na światło

Post autor: tumek2000 »

Mam pytanie, czy możliwe jest, że lampy rtęciowe czy LFR po jakim czasie wypalają się, tzn tracą ostrość swiatła. Otóż zauwazyłem, że moja lampa - prawdopodobnie jest to mix 250W (mam ja ok 3 lat) świeci bardziej na kolor żołtawy niż to było na poczatku kiedy ją kupiłem to miała silny, jasny, biały kolor, a może mi się tylko wydaje?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jak się za dużo patrzy w "rtęciówkę" to wydatnie pogarsza się wzrok - radzę uważać ze zbytnim przyglądaniem się czy barwa światła się nie zmieniła bo "efekt" zmiany kolorów zostanie z Tobą na dłużej a może nawet na zawsze.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Połowy na światło

Post autor: Antek Kwiczala † »

tzn tracą ostrość swiatła
Lampy nie mają żadnego parametru, który można by nazwać "ostrością światła" ! Zauważ tumek, że piszesz na ogólnopolskim forum, które czytają także osoby z zagranicy, i nie używaj takich "nieokreślonych" neologizmów.
Wracając do sedna sprawy - lampy typu MIX mają wewnątrz szklanej bańki dwa źródła światła. Jednym jest żarnik, taki sam jak w normalnych żarówkach, który emituje światło o bardziej żółtej barwie. Drugim jest jarznik kwarcowy, emitujący światło o sporej zawartości ultrafioletu. Światło to jest zatrzymywane na luminoforze bańki szklanej, który to luminofor przekształca ultrafiolet na światło widzialne. Widzialna barwa światła może minimalnie się zmieniać w zależności od napięcia zasilania, ale są to zmiany niewielkie. To co sugerujesz, musiałoby być spowodowane uszkodzeniem luminoforu (obniżenie jego wydajności świetlnej), ale nawet to nie powinno zmienić temperatury barwowej emitowanego światła. Jeśli faktycznie odczuwasz subiektywnie zmianę barwy światła lampy, to jak słusznie sugeruje Grzegorz, unikaj patrzenia na lampę, bo uszkodzisz sobie siatkówkę oka (jeśli już to nie nastąpiło).
Awatar użytkownika
mg1111
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 21:22
UTM: DD59
Lokalizacja: Białuty
Podziękował(-a): 2 times

Re: Połowy na światło

Post autor: mg1111 »

Witam!
Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Noszę się z zamiarem kupna lampy rtęciowo-żarowej i nasuwa mi się takie pytanie: jaką moc wybrać 250 czy 500W. Łowił będę raczej przy domu, więc prąd będę czerpał z sieci. Czy 500W to nie zbyt dużo? :?
I jeszcze jedno pytanko: czy przy zakupie zwracać uwagę na markę żarówki? Te od renomowanych producentów są do 2 razy droższe, ale czy wraz z ceną faktycznie wzrasta ich jakość? :mysl:
Filip P.
Posty: 172
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2012, 13:18
UTM: EA94
Lokalizacja: Rogóżno

Re: Połowy na światło

Post autor: Filip P. »

Jak wlaczysz 500watowa to Ci slupa do domu przydrze :lol: Osobiscie uzywam 250watowej, niezle sie sprawdza i pradu mniej ciagnie... Marki zarowki nie bralem pod uwage, kupowalem na lightmarket.
Awatar użytkownika
mg1111
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 21:22
UTM: DD59
Lokalizacja: Białuty
Podziękował(-a): 2 times

Re: Połowy na światło

Post autor: mg1111 »

Też mi się wydawało że 500W to przesada, ale jak zobaczyłem że są i takie o mocy 1000W to już sam nie wiedziałem co myśleć :zg: W każdym razie dzięki za radę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Połowy na światło

Post autor: Dispar »

Darek W. na leśniczówce w Wożnikach kilka lat świecił na rtęciowe 2 x 400W plus 36W UV :D .
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: Kamil Mazur »

:brawo: tak bardziej obrazowo, taka moc żarówek pobierana przez 5 godzin, jest porównywalna do pracy czajnika non-stop przez 2,5 godziny (który normalnie pracuje przez jakieś 5 minut).
Awatar użytkownika
mg1111
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 21:22
UTM: DD59
Lokalizacja: Białuty
Podziękował(-a): 2 times

Re: Połowy na światło

Post autor: mg1111 »

Dispar pisze:Darek W. na leśniczówce w Wożnikach kilka lat świecił na rtęciowe 2 x 400W plus 36W UV :D .
To dopiero iluminacja :szok: Doszedłem jednak do wniosku że na moje potrzeby jedna 250W wystarczy, najwyżej z czasem pomyślę o czymś mocniejszym.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Połowy na światło

Post autor: Dispar »

Prawdziwą iluminację to podobno miał S. Batkowski na Gubałówce. Ponad 20 żarówek rtęciowych 250 W świecących na jednym budynku :D . Ale wyniki za to miał rewelacyjne.
Turkuć
Posty: 101
Rejestracja: wtorek, 12 stycznia 2010, 20:57
UTM: DA 94
Lokalizacja: Tarnów

Re: Połowy na światło

Post autor: Turkuć »

Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Połowy na światło

Post autor: Wujek Adam [†] »

A propos pytań które otrzymuję na priva pozwalam sobie na odświeżenie tego wątku (z przypadku akurat tego, bo istnieje na forum kilka podobnych) i na umieszczenie w nim informacji na temat mojej konstrukcji wabiącej owady do światła.

Na załączonych zdjęciach widać wszystko co potrzeba. Dodam jednak parę informacji:
- Używam żarówek - lamp rtęciowych typu "Spectrum Classic" 400 WATT E40 230 V w licznie 2 szt.
- Lampy owe nie działają bez specjalnych stateczników. Akurat ja używam stateczników włoskich (po jednym do każdej lampy). Wiem jednak, że są również stosowne stateczniki produkcji krajowej.
- Lampy mają gwint "goliat", więc są do nich potrzebne specjalne duże oprawki.
- Mój ekran jest konstrukcją stacjonarną. Żarówki jednak demontuję i zwijam płótno gdy nie świecę, aby nie narażać sprzętu na zmienne warunki atmosferyczne i na ewentualne kradzieże i/lub dewastacje, bo rzecz odbywa się na osiedlowej działce w środku miasta.

Obecne rozwiązanie bardzo sobie chwalę.
Poprzednio, w latach 2011 - 2013, używałem żarówki typu "mix", którą oświetlałem płótno zawieszone na ścianie altanki. Teraz jednak osiągam zacznie lepsze entomologiczne efekty, i to pod względem jakościowym jak i ilościowym!
:hi:
Załączniki
Szkielet ekranu - stan z początku kwietnia 2014 r.
Szkielet ekranu - stan z początku kwietnia 2014 r.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (249.88 KiB)
Żarówka jakiej używam
Żarówka jakiej używam
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.48 KiB)
Statecznik do żarówki
Statecznik do żarówki
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.05 KiB)
Sposób łączenia konstrukcji i zawieszania płóciennego ekranu
Sposób łączenia konstrukcji i zawieszania płóciennego ekranu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.54 KiB)
Ustawienie żarówek (z możliwością regulacji)
Ustawienie żarówek (z możliwością regulacji)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (172.44 KiB)
Podkładka pod ekran z pomalowanej na biało płyty pilśniowej, aby nie zbierać owadów lądujących na podłożu wśród trawy
Podkładka pod ekran z pomalowanej na biało płyty pilśniowej, aby nie zbierać owadów lądujących na podłożu wśród trawy
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.94 KiB)
Widok całej konstrukcji za dnia
Widok całej konstrukcji za dnia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.06 KiB)
Urządzenie podczas pracy nocą
Urządzenie podczas pracy nocą
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.38 KiB)
Monia
Posty: 494
Rejestracja: niedziela, 25 maja 2008, 10:03
Gender: women
Lokalizacja: gogolin
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: Monia »

Fajna konstrukcja.Ja mam pytanko odnośnie fotek robionych nocą-przeglądając temat WEST widziałam,że fotki wychodziły super.może jakieś podpowiedzi?ja mam sony h5 i jak robię fotke to doświetlam latarką.Ale nie za dobrze to wychodzi i ciężko ostrość złapać.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: João M da Costa »

Dzięki Adam!
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Połowy na światło

Post autor: Wujek Adam [†] »

Nie ma sprawy.
Cieszę się że moje doświadczenia mogą komuś pomóc. :birra:

I a propos nocnych przyekranowych zdjęć:
Fotografuję przysłowiowym "byle czym" (Olympus Stylus D-770, a więc "mydelniczka"). ;-)
Cały numer polega na odpowiednim świetle (stosowane przez mnie żarówy dają w miarę białe widmo) oraz na właściwym usytuowaniu fotografowanego obiektu względem źródła światła (gdy coś siedzi za blisko żarówki zdjęcia wychodzą przepalone, a gdy za daleko - niedoświetlone).
Wydaję mi się Moniu, że latarka to trochę za mało, i że mimo starań i chęci z tym sprzętem nie uzyskasz zamierzonych efektów. :-?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”