Power bank

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Power bank

Post autor: Konto_usuniete »

W kontekście tego że z akumulatorami jest problem przy przewozie samolotem i nadchodzi era coraz wydajniejszych powerbanków macie jekies swoje typy do polecenia ???? doświadczenia???? pojemność oczywiście powyżej 12Ah ...czy ktos miał doświadczenie używał tych cudów solarnych co niby po 40-60mAh wyciągają i sie same ładują??? wszelkie pomysły i doświadczenia mile widziane...
noctua
Posty: 113
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2007, 14:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Power bank

Post autor: noctua »

Hej Grzesiu - ciekawy temat,
raczej podałeś zbyt dużą pojemność.
Myślę że, od 20 000 mAh w górę jak się da i wskazane ładowanie solarne.
Techniczni :D - proszę o wypowiedź. :mrgreen:

RW
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Power bank

Post autor: Antek Kwiczala † »

raczej podałeś zbyt dużą pojemność
1Ah= 1000 mAh
12Ah= 12000 mAh
Jest to więc mniej niż twoje 20 000 mAh.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Power bank

Post autor: Konto_usuniete »

Pisząc miałem na myśli powyżej 12000mAh
choć jak czytam to powyżej 20 samo g..wno - przereklamowane ze niby po 40000 - 60000 ...a gdyby tak spiąc dwa ???w sumie to autonomiczne ogniwa są...
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Power bank

Post autor: PawełB »

Grzesiek, ponieważ moja "baza" w Chorwacji nie ma prądu, poza ładowaniem wszelakich baterii w samochodzie i na krzywy ryj w knajpach, posiłkuję się ładowarkami solarnymi, co szczególnie sprawdza się w wypadku telefonu czy tabletu (typowe USB 5 V). Przerobiłem kilka typów i zapomnij o wszystkich "małych" wynalazkach typu power bank z panelem na jednej ściance. Wydajność takich paneli jest skromna i taki wynalazek (np. z lidla) na słońcu do pełna ładuje się chyba ze 3 dni, tak więc jest to raczej gadget. Oczywiście można go podładować normalnie z gniazdka.
https://www.youtube.com/watch?v=6hcpBKkZ_MM

Natomiast od kuzyna z USA pożyczyłem ładowarkę słoneczną składającą się z kilku składanych paneli, każdy mniej więcej o powierzchni kartki A4 coś jak na linku poniżej
https://www.amazon.co.uk/KINGSOLAR-Char ... B01A6X4KM4

i to jest sprzęt pozwalający w 2-3 godz naładować typowego smartfona czy użyć do ładowania powerbanków. Zwróć uwagę na moc- 20 W, od takiej chyba trzeba zaczynać, a jak widać mają też wersje większe. No niestety nie jest to już takie mobilne, trzeba mieć gdzie rozłożyć, wydajność zależy tez od kąta padania słońca.

miałem też dokładnie taką marki Anker (teraz widzę ze nielicho kosztuje !!):
https://www.ceneo.pl/55078793
ale ta jest mniejsza i wyraźnie słabsza, jest prosta zależność pomiędzy wielkością panelu i wydajnością
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Power bank

Post autor: Konto_usuniete »

Z ładowaniem problemu raczej nie będzie ...bardziej chodzi o sam power bank...i jego pojemność..co do ładowarek które wskazałeś to moje obawy budzi ich przewożenie i transport w plecaku....czy aby się nie połamią ? czy są na tyle plastyczne....
a z bankami miałeś jakieś doświadczenie????
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Power bank

Post autor: PawełB »

No wydawało mi się że w pytaniu tez było o solarnych :-)
paneli solarnych nie można zginać ale do plecaka wejdą, to co miałem to była sztywna konstrukcje, no ale testu na łamanie nie robiłem:-)

Powerbanki używam zupełnie kiepskie, jakieś reklamówki, nie miałem potrzeby na cuda "Heavy duty" wodoszczelne itp. na długie wycieczki w teren. Ale wydaje mi się że nie warto dopłacać za dodatkowe ogniwo słoneczne na jednej ściance, bo to po prostu za mało mocy do naładowania.....

Ja osobiście bym kupił jakiś powerbank firmowany przez jakiegoś producenta dobrych baterii. Np. nasi AT polecili mi zastepcze baterie do laptopów whitenergy zamiast "oryginalnych" używam i są dobre. jak widać robią też powerbanki

https://www.morele.net/powerbank-whiten ... 23-766015/

tu masz kobyłę do rozruchu samochodu, pociągnie niemało
https://www.morele.net/powerbank-whiten ... 5-1103488/
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Power bank

Post autor: Orish »

Zdecydowaliśmy się na zakup i przetestowanie przed zeszłorocznym Kazachstanem. Padło na prosty sprzęt z Allegro 30000 mAh w cenie około 50 zł za sztukę. Z wielkim ledem z tyłu, małą latarką boczną, dwoma portami USB i jednym micro-USB oraz możliwością ładowania solarnego. Do tego zestaw przeróżnych przejściówek i kawałek kabla (niestety akurat ta część zestawu była mizernej jakości).
Trzeba przyznać, że był to bardzo udany zakup. Nie spodziewaliśmy się szczególnych cudów, a sprzęt mile nas zaskoczył. Na pewno jak na przedmiot za 50 zł.

Pytanie tylko czy jest to naprawdę potrzebne gdy ma się samochód i niemal codziennie podróżuje? W praktyce ładowaliśmy wszystkie urządzenia głownie podczas jazdy i czasami przy okazji noclegów w hostelach itp. Gdyby kierowca miał większy rozdzielacz to właściwie można by wszystko ładować z akumulatora. Chociaż często trzeba coś sprawdzać na tablecie/telefonie siedząc z tyłu samochodu itp więc również dlatego ładowaliśmy nieraz sprzęt z powerbanków podczas jazdy. Czasem podłączonego do samochodowego akumulatora banku używaliśmy też jako pośrednią stację ładującą kilka urządzeń jednocześnie.
Solar to raczej tylko gadżet i nie sprawdza się w praktyce... Chyba częściej używaliśmy banków jako latarek i tutaj byłem mocno zaskoczony wydajnością. Jeśli chodzi o ładowanie kom to pełen bank starczał chyba na ok 3 ładowania telefonu natomiast bardzo silny, duży LED starczał na kilka godzin świecenia i naprawdę się przydał w kilku sytuacjach - m.in. gdy w nocy zgubiliśmy się z kierowcą w stepie i błądziliśmy przez kilka godzin bo nasi genialni koledzy pogasili lampy w obozie :mysl:
Sprzęt solidny, zdecydowanie polecam. Powinien starczyć na kilka wypraw.

Nie mam przy sobie opakowania więc wrzucam jedyne zdjęcie z terenu. Jak widać na cerambycidy działa :D
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Power bank

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Orish pisze:Jeśli chodzi o ładowanie kom to pełen bank starczał chyba na ok 3 ładowania telefonu
Zainteresował mnie ten fragment.

Pojemność powerbanka jest zazwyczaj podawana dla napięcia 3,6 v. Tak więc gdybyśmy chcieli przeliczyć to na pojemność dla ładowania telefonu 5.1 V, Wynosiłaby ona 21 176 mAh

30 000 mAh * 3,6 V = 108 000 mWh

108 000 mWh/5,1 V = 21 176,47 mAh

Odejmując szacowane straty ~10% jest to 19 059 mAh.

Zakładając, że średnia pojemność współczesnych telefonów to 2 500 mAh, powerbank o deklarowanej przez producenta pojemności 30 000 mAh powinien wystarczyć na 7,6 ładowań.

19 059 mAh/2 500 mAh = 7,6
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Power bank

Post autor: PawełB »

Dane dotyczące pojemności baterii są nagminnie naginane i mocno zaokrąglane w górę. pamiętam jakiś test paluszków NiMh. Z bateriami LiIon jest podobnie.....ale co ciekawe, bateria telefonu też zapewne nie ma deklarowanej pojemności, więc błędy powinno się nawzajem znosić :-)
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Power bank

Post autor: Orish »

Ciekawe wyliczenia. Upewniłem się u kolegi czy dobrze zapamiętałem i wychodzi na to, że tak - max 3 ładowania telefonu na pełnym banku.
Widać przeholowują z deklarowaną pojemnością. Natomiast LED jest naprawdę mocny i można świecić dobre 3-4 godziny bez przerwy.

EDIT:

Chociaż z drugiej strony sprawdziłem teraz pojemność telefonu i nie wiem czy założenie 2500 mAh jest tutaj poprawne. Obecnie mam Samsunga S8 i o to co piszą o jego pojemności:
Obie wersje Samsunga Galaxy S8 mają dosyć małe akumulatory. W standardowym modelu znajdują się ogniwa o pojemności 3000 mAh, zaś Samsung Galaxy S8 Plus otrzymał akumulator o pojemności 3500 mAh.
Czyli nawet 3500 mAh to niby obecnie dość mało...
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Power bank

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Orish pisze:Chociaż z drugiej strony sprawdziłem teraz pojemność telefonu i nie wiem czy założenie 2500 mAh jest tutaj poprawne.
Rzeczywiście może to być założenie nieco zaniżone, ale nawet przyjmując te 3000 mAh, wychodzi, że wasz powerbank powinien wystarczyć na 6 ładowań. To o czym pisze PawełB chyba nikogo nie dziwi, ale rzeczywista pojemność o połowę mniejsza od deklarowanej to spore przegięcie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Power bank

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Paweł Walkiewicz pisze:
Orish pisze:Chociaż z drugiej strony sprawdziłem teraz pojemność telefonu i nie wiem czy założenie 2500 mAh jest tutaj poprawne.
Rzeczywiście może to być założenie nieco zaniżone, ale nawet przyjmując te 3000 mAh, wychodzi, że wasz powerbank powinien wystarczyć na 6 ładowań. To o czym pisze PawełB chyba nikogo nie dziwi, ale rzeczywista pojemność o połowę mniejsza od deklarowanej to spore przegięcie.
Tyle teoria. Praktyczne doświadczenia jakie mam z powerbankiem 10000mAh są takie, że wystarcza w zasadzie do dwukrotnego naładowania smartfona (8", duży, bateria 4800mAh) i to pierwszy raz na full a drugi na 60-70%. Gdybym miał się teraz zastanawiać jaką pojemność wybrać to w ciemno biorę 20000mAh, zapas zawsze jest wskazany. W sumie 2 x pojemność baterii i jeszcze razy dwa - to daje pewien poziom komfortu. Wprawdzie można doładować w samochodzie, na dworcu, lotnisku, gdziekolwiek... ale w pustkowiach już nie jest tak dobrze.
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Power bank

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Grzegorz Banasiak pisze:Tyle teoria.
Mam wrażenie, że wpis do którego się odnosisz (jak i mój wcześniejszy) to jednak zestawienie jak teoria ma się do praktyki. Jak widzisz może ona być różna - Twój powerbank wytarcza na tyle ile powinien według deklarowanej pojemności.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Power bank

Post autor: Konto_usuniete »

no ok...czyli reasumując:
1. kupowanie PB z solarem - pic na wodę ...badziew
2. PB powyżej 20000 - pic ...waga przereklamowane i tp.
3. pojemność ładowania nie przekłada się na pojemność ładowania - gdzieś na elektrodzie.pl wyczytałem, że proporcja to 5 do 3 czyli na każde jeśli naładujemy 20000 to "odzyskamy" 12000 ...urocze :)

Czyli trzeba 20000 kupić - powinien przez -8-10 godzin dla diody UVB wystarczyć....strata i tak bedzię bo chodzą na 12 v...chyba coby dwa PB spiąć i podnieść napięcie wyjściowe...diody na 12v już przy 8 v świecą wystarczająco....
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Power bank

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Paweł Walkiewicz pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:Tyle teoria.
Mam wrażenie, że wpis do którego się odnosisz (jak i mój wcześniejszy) to jednak zestawienie jak teoria ma się do praktyki. Jak widzisz może ona być różna - Twój powerbank wytarcza na tyle ile powinien według deklarowanej pojemności.
Sprzedałem kilka tysięcy takich urządzeń (wszelakich marek) - i wierz mi, że wiem co piszę. Jakość i pojemność spada po kilkunastu użyciach w większości z nich, zwykle są kiepskiej jakości z tandetnymi akumulatorami. Tak więc jeden sezon i do kosza, z tym trzeba się liczyć.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Power bank

Post autor: Jacek Kurzawa »

Miałem już dwa powerbanki. Każdy z nich użyłem max 3 razy w ciągu kilku miesięcy. Potem okazało się że nie działają i je wyrzuciłem. Mam opory przed kupnem kolejnego szmelcu chińskiego. Zaczynam powątpiewać, że są powerbanki działające dobrze, długo i bez efektu pamięci. Dobry kupilbym chetnie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Power bank

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie dawały się ładować. Coś tam mrugało, ładowało, po czym w użyciu trzymało 10 minut. Miernikiem nie sprawdzałem. Uznałem, że się popsuły i wyrzuciłem. Teraz boję się kupić następny bo mi szkoda wyrzucać pieniędzy w błoto. Ale gdybyś miał Grzegorzu coś dobrego pod ręką, to byłbym zainteresowany. Wlaśnie taki powerbank z LED jak pokazał Orish wygląda dobrze. Ale teraz trafić w taki, żeby nie przestał działać po kilku miesiącach.... tu już nie mam tyle wiary.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Power bank

Post autor: Konto_usuniete »

Jacek Kurzawa pisze:Wlaśnie taki powerbank z LED jak pokazał Orish wygląda dobrze. Ale teraz trafić w taki, żeby nie przestał działać po kilku miesiącach.... tu już nie mam tyle wiary.
https://www.youtube.com/watch?v=Dk_HBqKl5Qg
Jacek Kurzawa pisze:Coś tam mrugało, ładowało, po czym w użyciu trzymało 10 minut
Zapewne PB które kupiłeś nie miały zabezpieczenia przed zbyt głębokim rozładowaniem - potem nie chciały "się podnieść" - tak samo możesz załatwić akumulator - generalnie powinny byc trzymane naładowane-
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Power bank

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zapewne nie miały zabezpieczenia, tak. Nie mały, bo były tanie. Leżały naładowane 2-3 miesiące i co... padły? Moj stary telefon NOKIA 6310i przeleżał w szufladzie nieuzywany 2-3 lata i stan baterii jest ok, cały czas naładowana. Problem z nią jest tylko taki, że nie wiem gdzie mam ładowarkę :-) Ostatnio jednak podładowałem odbydwie baterie ładowarką samochodową, na ten rok mam spokój, przeleży.
Co to za PowerBank, który nie trzyma energii.... ? Wygląda na to, ze te tanie. One tak mają.
http://kryzysowo.pl/power-bank-wszystko ... ziec-cz-1/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”