łapanie poprzez akumulator żelowy i żarówkę

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Awatar użytkownika
Tropinka60
Posty: 55
Rejestracja: czwartek, 13 kwietnia 2017, 13:42
profil zainteresowan: Killer

łapanie poprzez akumulator żelowy i żarówkę

Post autor: Tropinka60 »

Witam , czy łapaliscie owady podłaczajać żarówkę pod akumulator żelowy .?Jak to zdało egzamin?jaki akumulator ?jaka żarówka wystarczy ? i jak to podłączyć ?chciałbym spróbowac a się nie znam.prosze doswiadczonych kolegów o poradę . dziękuje
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: łapanie poprzez akumulator żelowy i żarówkę

Post autor: Antek Kwiczala † »

Na tym forum jest sporo informacji o połowach owadów na światło w dziale "Metody połowu owadów". Zapoznaj się z nimi.
Ogólnie, musisz wiedzieć, że akumulatory mają w większości napięcie stałe 12V. Można więc do nich podłączyć tylko takie żarówki - są to na ogół żarówki samochodowe. Niezbyt się one nadają do połowu owadów, ale jakieś efekty na pewno uzyskasz. Często do łowienia na światło używa się świetlówek, ale mają one inne napięcie - trzeba więc używać odpowiednich przetworników, a tu już jest potrzebna pewna wiedza. A najczęściej stosuje się rtęciówki, ale tych nie zasilisz akumulatorem - potrzebny jest przenośny agregat prądotwórczy.
Awatar użytkownika
Tropinka60
Posty: 55
Rejestracja: czwartek, 13 kwietnia 2017, 13:42
profil zainteresowan: Killer

Re: łapanie poprzez akumulator żelowy i żarówkę

Post autor: Tropinka60 »

spoko,ale mam już dostęp do dobrego akumolatora żelowego i przetwornicy . doradzcie proszę lepiej zamontować swietlówkę ? jak tak to jaką ? czy żarówkę rtęciowo żarową 160 w?czym to się rózni ?i co da lepszy efekt?bo na forum piszą przewaznie o świetlówkach a wydaje mi sie ze lampa żarowo rtęciowa lepsza
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: łapanie poprzez akumulator żelowy i żarówkę

Post autor: Antek Kwiczala † »

świetlówka od żarówki rtęciowo-żarowej różni się przede wszystkim mocą, ale też zakresem widma światła. 160W żarówka pobierze z akumulatora prąd o natężeniu około 14 amperów. Akumulator będzie się grzał a nawet może się uszkodzić. Trzeba też mieć przetwornicę na taką moc. Świetlówki mają znacznie mniejszą moc, ale mogą emitować światło UV, co dla połowu jest korzystniejsze.
Awatar użytkownika
Tropinka60
Posty: 55
Rejestracja: czwartek, 13 kwietnia 2017, 13:42
profil zainteresowan: Killer

Re: łapanie poprzez akumulator żelowy i żarówkę

Post autor: Tropinka60 »

dziękuje bardzo za podpowiedzi, mam jeszcze pytanie , jaka to świetlówka do połowu i najlepiej ile W ma ona miec ?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: łapanie poprzez akumulator żelowy i żarówkę

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tropinka60 pisze:dziękuje bardzo za podpowiedzi, mam jeszcze pytanie , jaka to świetlówka do połowu i najlepiej ile W ma ona miec ?
Antek Kwiczala pisze:Na tym forum jest sporo informacji o połowach owadów na światło w dziale "Metody połowu owadów". Zapoznaj się z nimi.
To ten dział https://entomo.pl/forum/viewforum.php?f=64
Ciekawe, czy uda Ci się znaleźć taką informację.
tomaszk
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 19 kwietnia 2015, 20:15
Lokalizacja: Zamojszczyzna/Podkarpacie

Re: łapanie poprzez akumulator żelowy i żarówkę

Post autor: tomaszk »

Antek Kwiczala pisze:świetlówka od żarówki rtęciowo-żarowej różni się przede wszystkim mocą, ale też zakresem widma światła. 160W żarówka pobierze z akumulatora prąd o natężeniu około 14 amperów. Akumulator będzie się grzał a nawet może się uszkodzić. Trzeba też mieć przetwornicę na taką moc. Świetlówki mają znacznie mniejszą moc, ale mogą emitować światło UV, co dla połowu jest korzystniejsze.
Raczej 1,4 A jak już coś :), dla porównania rtęciówka 400W ma maksymalny prąd rozruchowy 6A, przy nominalnym poborze na poziomie 3-4A
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: łapanie poprzez akumulator żelowy i żarówkę

Post autor: Wojtek M »

Tomasz, jak ty sobie wyobrażasz 160W mocy wyjściowej przy napięciu 12V i prądzie 1,4A ?
tomaszk
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 19 kwietnia 2015, 20:15
Lokalizacja: Zamojszczyzna/Podkarpacie

Re: łapanie poprzez akumulator żelowy i żarówkę

Post autor: tomaszk »

fakt, zapomniałem że mówimy o 12V a nie 230V :)
Monia
Posty: 494
Rejestracja: niedziela, 25 maja 2008, 10:03
Gender: women
Lokalizacja: gogolin
Kontakt:

Re: łapanie poprzez akumulator żelowy i żarówkę

Post autor: Monia »

Ja używam akumulatora i żarówek samochodowych.W latach poprzednich nie narzekałam na brak motyli i innych owadów przy ekranie.Może nie jest to taki sam efekt jak z mocniejszymi zestawami ale pewnie w odpowiednim miejscu da dobre rezultaty.W tym sezonie świeciłam z godzinę przy pełni i miałam 10 gat motyli nocnych-na taki zestaw i krótki czas nie jest źle w dodatku był to kamieniołom a nie las.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”