ZESTAW UV BLACK LIGHT

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
iphiclides
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 25 września 2015, 22:06
UTM: XU32

ZESTAW UV BLACK LIGHT

Post autor: iphiclides »

Witam, co myślicie o tym zestawie? Cena jest trochę wygórowana, ale myślałem o zrobieniu czegoś podobnego we łasnym zakresie. Czy jest sens? ----> http://www.artinsect.com/index.php?page ... t&Itemid=1
Awatar użytkownika
Prionus
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 13:47
UTM: DC82

Re: ZESTAW UV BLACK LIGHT

Post autor: Prionus »

Samemu da się to złożyć znacznie taniej ;) Składałem to w tamtym roku, wyszło mniej więcej tak:

Akumulator żelowy - ok. 45 zł za 7 ah
Ładowarka do akumulatora - ok. 40 zł ale da się taniej
Świetlówka UV 8W - ok. 15 zł za jakąś chińską
Lampa warsztatowa na świetlówki z możliwością zasilania z akumulatora - ok. 20 zł

Największy problem jest ze zdobyciem tego wszystkiego. O ile akumulator i ładowarkę do niego da się kupić praktycznie w każdym elektrycznym jak na allegro, to z lampą o ww. parametrach jest problem. Kiedyś były szeroko dostępne, teraz wypierają je ledowe. Warto poszukać w sklepach motoryzacyjnych oferujących różnego rodzaju "gadżety". A świetlówki są do kupienia w sklepach ze sprzętem muzycznym, dyskotekowym, ważne żeby znaleźć taką samą długość jak w lampie. Moc 8W spokojnie wystarcza na noc świecenia latem.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: ZESTAW UV BLACK LIGHT

Post autor: João M da Costa »

O ile ja wiem :) możesz kupić świetlówka za 29 zl + oprawa z kablami za 29 zl a akumulator sam sobie kupisz co Ci chce!

Pozdr.
J
Awatar użytkownika
mg1111
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 21:22
UTM: DD59
Lokalizacja: Białuty
Podziękował(-a): 2 times

Re: ZESTAW UV BLACK LIGHT

Post autor: mg1111 »

Jeśli chodzi i lampy to na znanym portalu wciąż jest tego sporo, choćby:
http://allegro.pl/lampa-warsztatowa-12v ... 42711.html
http://allegro.pl/lampa-warsztatowa-tur ... 42191.html
http://allegro.pl/lampka-uniwersalna-8w ... 41121.html
http://allegro.pl/oprawa-lampa-warsztat ... 07436.html

Problem może stanowić jedynie żywotność tych konstrukcji. Moja na przykład padła po zaledwie kilku użyciach, ale może po prostu miałem pecha (sterownik się stopił :shock: ). Poza tym kabel zasilający jest dość delikatny - trzeba na niego uważać.

W każdym razie spokojnie można złożyć sobie bardzo mobilny zestaw do świecenia za około stówkę.
Radek Łutowicz
Posty: 84
Rejestracja: środa, 13 czerwca 2012, 20:09
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice

Re: ZESTAW UV BLACK LIGHT

Post autor: Radek Łutowicz »

http://elektronikawm.pl/pl/lampy
Osobiście posiadam taką lampę.Sama konstrukcja wykonana z korytka kablowego (nic specjalnego), ale elektronika już na poziomie w porównaniu do chińskich warsztatówek (też posiadałem).
Ps.Koniecznie trzeba ściągnąć przezroczystą osłonę, która strasznie ogranicza widmo UV.
Ostatnio zmieniony środa, 30 marca 2016, 21:01 przez Radek Łutowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Prionus
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 13:47
UTM: DC82

Re: ZESTAW UV BLACK LIGHT

Post autor: Prionus »

Ja ze swojego korzystam już ponad rok i to dość intensywnie, w różnych warunkach. Póki co działa ;) Kabel słaby, to fakt. Polecam zaopatrzyć się w zapasowe "krokodylki", te fabryczne lubią się wyrobić...
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: ZESTAW UV BLACK LIGHT

Post autor: Konto_usuniete »

Dziś w Lerła :mrgreen: :mrgreen: widziałem chińskie lampy owadobójcze podlączane pod gniazdo zapalniczki - za całe 25 zł. Wystarczy odciąć obwód "razący" i końcówki albo zostawić - pod gniazdko zapalniczki albo wyprowadzić pod akumulator...
iphiclides
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 25 września 2015, 22:06
UTM: XU32

Re: ZESTAW UV BLACK LIGHT

Post autor: iphiclides »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, ale chodziło mi bardziej o to jak oceniacie skuteczność takiego zestawu.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: ZESTAW UV BLACK LIGHT

Post autor: João M da Costa »

Prionus pisze:Ja ze swojego korzystam już ponad rok
Interesuje mi się kupić/ zrobić mobilne zestaw uv, akumulator i ładowarka już mam tylko oprawa i świetlówka brakują.

Proszę pokazuj jak zestaw zrobiłeś, jaki części kupiłeś (np. dawaj link).

Pozdr.

J
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: ZESTAW UV BLACK LIGHT

Post autor: Konto_usuniete »

iphiclides pisze:Dzięki za wszystkie odpowiedzi, ale chodziło mi bardziej o to jak oceniacie skuteczność takiego zestawu.
Coż właściwie zadane pytanie to połowa sukcesu....
A skuteczność - zależy od miejsca i czasu - jeśli są ok to zestaw daje radę...
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: ZESTAW UV BLACK LIGHT

Post autor: GrzegorzGG »

Odgrzebię nieco stary wątek. Mowa tu o technicznych aspektach i cenie.
Mnie natomiast interesuje co przylatuje do lampy UV?

Na razie, zanim kupię coś konkretnego, próbuję chałupniczych metod z różnym skutkiem (prześcieradło i żarówki o białym świetle 5500 kelwinów - takie jak używam do zdjęć).

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: ZESTAW UV BLACK LIGHT

Post autor: Konto_usuniete »

GrzegorzGG pisze: natomiast interesuje co przylatuje do lampy UV?
Przylatuje to co ma skrzydła i jest podatne na światło :jo: :jo: nie wiem czego oczekujesz po tak zadanym pytaniu?????listy gatunkowej???Prosty test ustaw w odległości kilkunasty metrów - wystarczy kilka rożnych źródeł światła - zobaczysz porównasz sobie "na własnej skórze"
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: ZESTAW UV BLACK LIGHT

Post autor: GrzegorzGG »

GrzegorzGG pisze: natomiast interesuje co przylatuje do lampy UV?
Tia urwało i pocięło... to pytanie rzeczywiście nic nie mówi. Otóż miało być: co nie przylatuje do światła białego LED (zastanawiam się nad skonstruowaniem samołówki opartej na szperaczach dających światlo 300lm) a co przylaciałoby do lampy UV?

Założenie jest takie, że to musi być przenośne i nieco niepokoi mnie konieczności ochrony (skora, oczy) przed szkodliwym UV, dlatego LED.

pozdrawiam
Grzegorz
kroki
Posty: 58
Rejestracja: piątek, 18 września 2015, 00:40
UTM: XS45
Podziękowano: 1 time

Re: ZESTAW UV BLACK LIGHT

Post autor: kroki »

Witam.
Jak robiłem sobie nowe okulary, to poprosiłem optyka żeby dał mi szkła z filtrem UV, bo mam często doczynienia z świetlówkami UV. A on na to, że jak będę od żarówki 1 m, to to zwykłe szkła z okularów wystarczają jako ochrona.
Uwierzyłem mu na słowo ( zachowując jednak ostrożność), na razie jeszcze widzę dobrze (było to ok 2 lata temu).

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”