Kolor siatki do połowu owadów

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
MAck
Posty: 57
Rejestracja: środa, 13 czerwca 2007, 22:58
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: MAck »

Chcę kupić siatkę na owady - chciałbym nią łapać motyle i ważki. W sklepach występują różne kolory - biały, khaki, ciemno brązowy, czarny, Jaki kolor jest najlepszy dla powyższego zastosowania?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Każdy jest dobry.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: L. Borowiec »

Najlepszy jest kolor czerwony, co potwierdza anegdota z jednej z moich entomologicznych podróży. W czasach głębokiego kryzysu epoki Jaruzelskiego dostałem szansę wyjazdu na kongres entomologiczny do Chin, gdzie w planie było kilka wycieczek na połowy owadów. Ponieważ mój czerpak był mocno zniszczony, postanowiłem wyszykować nowy, typu "heavy" używanych we Wrocławiu. Ciężką ramę miałem już zespawaną i potrzebowałem płótna na worek (wszystko wtedy robiło się chałupniczo). Obskoczyłem wszystkie sklepy z materiałami krawieckimi i okazało się, że jedyne dostępne płótno jest w kolorze wściekle czerwonym. Nie było wyjścia i wyszykowałem worek z tego płótna. Pojechaliśmy na wycieczkę do pięknego lasu mandżurskiego, owadów było w bród, na ciepłych polanach czerpakowaliśmy i wkrótce się okazało, że mój czerpak ma łowność wielokrotnie wyższą niż lekkie, standardowe czerpaki innych uczestników wycieczki. W pewnym momencie podeszła do mnie grupa Chińczyków i jeden z nich się zapytał dlaczego mój czerpak jest czerwony. Powiedziałem, zgodnie z prawdą, że tylko taki kolor płótna udało mi się zdobyć. Jednak dostrzegłem na jego twarzy lekkie niedowierzanie (jak na twarzy Chińczyka widać jakąś emocję to tak naprawdę znaczyło, że mi kompletnie nie wierzy). Wróciliśmy do Muzeum Akademii Nauk w Pekinie i na rozległym dziedzińcu towarzystwo zaczęło się rozchodzić. Kiedy zostałem już praktycznie sam, nagle podszedł ten Chińczyk i szeptem mówi "jesteśmy już sami, może jednak zdradzisz mi tajemnicę dlaczego czerpak musi być czerwony, w czym tkwi moc jego łowności".

Tak więc, jednak kolor czerwony jest najważniejszy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: Jacek Kurzawa »

Preferuję białą. W białej siatce lepiej widać, w khaki mają się ponoć mniej trzepać, ale jakoś tego nie doświadczyłem.

Siatki czerwone mają ponoć największą moc łowną, jak mawiają niektórzy Chińczycy. Nie wiedzą jednak dlaczego tak, bo pewien polski profesor nie wyjawił im tej tajemnicy 8)
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: mwkozlowski »

zdecydowanie biały, są odniesienia:

viewtopic.php?f=37&t=31906
MAck
Posty: 57
Rejestracja: środa, 13 czerwca 2007, 22:58
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: MAck »

Gdyby Lech wyjawił koledze z Chin sekret czerwonej siatki dziś na rynku nie byłoby już siatek innych niż czerwone :) Niektórzy hodowcy mrówek oddzielają część gniazdową formikarium czerwoną przeźroczystą szybką co ma umożliwiać ich obserwacje a jednocześnie sprawia, że mrówki gorzej widzą przez taką szybkę i mniej się denerwują. Pszczoły chyba zamiast czerwonego widzą kolor czarny. Ważki chyba widzą czerwony w normalny sposób, nie wiem jak jest z motylami.
Andrzej J. Woźnica

Re: Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

osobiście preferuję biały ale najlepszy byłby kolor żółty lub pomarańczowy (że tez Lecha za "profanację" czerwieni nie zatrzymali w Chinach ... :P ).
Na oba te kolory owad leci aż miło. mam też siatkę zieloną (nie rzuca się w oczy i zlewa z tłem ....) :lol:
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: Konto_usuniete »

khmm..khmm...pragnę zwrócić uwagę iż Kolega poszukuje informacji na temat przydatności koloru siatki przy łapaniu motyli i ważek...
osobiście nie polecam koloru białego - w palącym słońcu gdy wszystko co białe dodatkowo odbija łapanie to koszmar....motyl po prostu "niknie" osobiście korzystam z czarnej. Polecam zaś spróbować łapanie białą przy lampie emitującej UV...w zielonkawej też dobrze widać - poza tym na biała jest i tak tylko do pierwszego wyjścia w teren.....potem zaczyna nabierać kolorów... ;-) ;-)
Pietras
Posty: 84
Rejestracja: czwartek, 20 października 2011, 19:36
UTM: WV00
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Stargard

Re: Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: Pietras »

Najlepsiejsza by była czerwona, żółta lub pomarańczowa. Najgorsza jest khaki. Ile jej się trzeba naszukać w wysokiej trawie..... :mrgreen:
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: L. Borowiec »

Z tym żółtym kolorem to warto się zastanowić, o czym świadczy kolejna anegdotka z moich podróży. W czasie polsko-czeskiej ekspedycji do stanu Maharashtra w Indiach intensywnie łowiliśmy na światło, zarówno na klasyczne białe lampy i tzw. czarne światło. Ja zwykle obstawiałem ekran przy czarnym świetle, które wabiło znacznie słabiej ale wyraźnie selektywnie i chętnie do niego leciały Phytophaga, będące w szczególnym moim zainteresowaniu. Czescy koledzy mieli zamówienia na odłów różnych Bolbelasmusów, które tam występują w dużym zróżnicowaniu i lecą na światło. Okazało się, że wszystkie uparły się na mój ekran i po pewnym czasie ja miałem ich już spory słoiczek, a oni 0. Widząc coraz bardziej nienawistne spojrzenia zaproponowałem, żebyśmy się zmienili przy ekranach. Tak więc przeszedłem pod białe światło i wkrótce miałem kolejny słoiczek Bolbelasmusów, a oni nadal zero. Zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem nie zapuściłem się z higieną i w tym klimacie nie zacząłem obrastać jakimiś grzybami. Staliśmy tak przez dłuższy czas zastanawiając się ki diabeł i wtedy moja pani sobie zażartowała, że chyba bardziej kiczowatego żółtego T-shirta nie mogłem z Polski przywieść. I przyszło olśnienie. Przy następnych świeceniach chłopaki założyli żółte koszulki kupione na jednym z bazarów i wtedy naloty tych żuczków rozkładały się równomiernie na oba ekrany. Postanowiliśmy zrobić empirium i kupiliśmy za grosze zwój żółtej tkaniny i rozwiesiliśmy ją jako ekran. I kicha, nie zadziałało. Tylko zestaw biały ekran plus żółty T-shirt przywabiał te rzadkie stwory.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: Brachytron »

A teraz całkiem śmiertelnie poważnie :rotfl: Postaw się w sytuacji owada i zastanów od jakiego dziwnego koloru w Twoim otoczeniu byś uciekał? Jeśli jesteś owadem patrzącym w słoneczne, bezchmurne niebo, biały zapewne Cię nie zaniepokoi. Jeśli patrzysz horyzontalnie, khaki stopi się z zielenią krzaków i łąk. Jeśli jesteś owadem alternatywnym lub mało zdecydowanym to Lavender Mist Jacksona Pollocka będzie grejt!

Czerwony dla wielu owadów jest możliwe że niewidzialny bo mają fazę przesuniętą na UV. Wielokrotnie celowo ubierałem się na czerwono na połowy i nie zauważyłem płochliwości. Człowiek ten kolor wypatrzy z 15 km.

Mamy mgliste pojęcie o tym, jak i co widzą owady.

Trzeba odróżnić też kolory przyciągające owady od kolorów siatek, co było w pytaniu, gdzie łowi się na upatrzonego badź z zaskoczenia wbrew woli owada ;-)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: Wujek Adam [†] »

Przychylam się do tegowatkowego zdania Grzegorza, że każdy kolor jest dobry - zwłaszcza podczas łapania ważek, bo tu od barwy worka siatki ważniejszy jest refleks i zaskoczenie.
Wiele ważek, zwłaszcza z gatunków większych, to stworzenia ciekawskie, interesujące się nowym elementem w ich otoczeniu. Kształt i kolor owego elementu to sprawa drugorzędna, a dla nas liczy się właściwe wykorzystanie ich wścibstwa. ;-)

Motyle od ostatnich 100 lat poławiam siatką w kolorze khaki i nie zamierzam tego zmieniać. :tak:
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: Marek Hołowiński »

Ja używam białej i khaki i nie widzę różnicy. Na efekty nie narzekam.
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: Wojciech Kubiak »

Łowiłem i biała i khaki i podobnie jak Marek nie zauważyłem różnicy. Ale używam khaki #prawie jak komandos
MAck
Posty: 57
Rejestracja: środa, 13 czerwca 2007, 22:58
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: MAck »

Dziękuję za odpowiedzi. Zdecydowałem się na kolor khaki ale w pobliskim sklepie nie mieli takiego i ostatecznie wybrałem czarny materiał ;) W weekend testowałem i sprawdziła się zarówno w przypadku motyli jak i ważek :)
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: bartek.g »

Juz wybrales, ale gdybys wybieral sie w tropiki i interesowaly Cie przede wszystkim duze pazie, to kolor czerwony. Gleboki czerwony (jak kwiaty hibiskusa) je przyciaga. Najlepiej jest wziac duuzy kawal materialu w tym kolorze, ale do czerwonej siatki tez leca.
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Kolor siatki do połowu owadów

Post autor: bartek.g »

A to jeszcze dodam. I najlepiej rozlozyc ten kawal materialu miedzy dwoma wzniesieniami, w dolinie. Wtedy przelatujace motyle przylatuja z wiekszego obszaru. Potem siatka w dlon i trzeba czekac. Jak na fotce ponizej. Bylaby lepsza, ale 150kb.
Załączniki
Santa Isabel - Wyspy Salomona
Santa Isabel - Wyspy Salomona
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.46 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Metody połowu owadów”