Ciecie styropianu potrzebny elektryk

tumek2000
Posty: 208
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 08:25
Lokalizacja: południe

Ciecie styropianu potrzebny elektryk

Post autor: tumek2000 »

Witam!

Chcialbym zrobic urzadzenie do ciecia styrodury, mam drut oporowy 0,8 mm, potrzebyje nagrzac go okolo 80 cm,tylko nie wiem czym go nagrzac tak by dobrze cial styrodur, jak dotad bawilem sie prostownikiem 12V. Drut sie nagrzewal ale styrodur cial sie powoli. Odrazu napisze ze nie znam sie kompletnie na elektryce i tych wszystkich nazwach i wyliczeniach z tym zwiazanych. Najlepiej jak by ktos podeslal linki z osprzetem potrzebnym do zrobienia takiego urzadzenia .Z gory dziekuje
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ciecie styropianu potrzebny elektryk

Post autor: Brachytron »

Zadaj to pytanie na www.elektroda.pl.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Ciecie styropianu potrzebny elektryk

Post autor: Kamil Mazur »

Bez niepotrzebnych wzorow, aby miec wieksza temperature musisz zwiekszyc moc. Zbyt niska moc daje mala temperature. Zatem musisz zwiekszyc napiecie, lub zmniejszyc opor tego drutu.

Zwiekszenie napiecia jest proste pod warunkiem ze to regulowany prostownik a zakladam ze nie, lub masz drugi prostownik i moglbys je szeregowo polaczyc.

Dlatego pozostaje zmniejszenie oporu drutu. Zrealizowac to mozesz jedynie przez skrocenie tego drutu ktory posiadasz.Jesli nie mozesz go bardziej skrocic to musisz wymienic na grubszy.
tumek2000
Posty: 208
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 08:25
Lokalizacja: południe

Re: Ciecie styropianu potrzebny elektryk

Post autor: tumek2000 »

Mam stary prostownik az strach nim cos robic bez regulacji.Mam zamiar kupic nowy bo i tak musze kupic i tak pytanie tylko jaki ten prostownik kupic zeby sluzyl mi tez do ciecia tym drutem , chyba chodzi ile amperowy zeby sie zaraz nie spalil.na forum eletronicznym gosc wyliczyl mi takie cos

2,69 Ω/m x 0,8 m = 2,15Ω

przy zasilaniu 12V popłynie prąd 12V : 2,15Ω = 5,6 A

jest to wyliczenie dla drutu oporowego 0,8 mm o dlugosci 80 cm bo tyle potrzebuje. Pytanie jaki prostownik z regulacja dobrac do tych parametrow zeby zagrzal ten drut do wysokiej temperatury
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Ciecie styropianu potrzebny elektryk

Post autor: Antek Kwiczala † »

Skoro wyliczono Ci wartość prądu, to wszystkie parametry masz. Potrzebujesz prostownika z wyjściem 12 V i płynną regulacją prądu wyjściowego 0-6A. Korzystniej mieć pewien zapas mocy, dlatego zalecałbym prąd wyjściowy do 10A. Na prostownikach z płynną regulacją musi być zainstalowany amperomierz, wskazujacy aktualny pobór prądu.
Ponieważ nie jesteś elektrykiem, zwracam uwagę na kilka problemów:
- rozgrzany drut oporowy wykazuje pewną plastyczność, jeśli użyjesz zbyt dużej siły nacisku podczas cięcia, może się przerwać.
- tworzywa termoplastyczne (jak styrodur) topią sie podczas cięcia i odprowadzają pewną część energii do ciętego materiału, co powoduje, że drut stygnie. Trzeba wtedy albo zwiększyć prąd w drucie, albo zmniejszyć prędkość cięcia. Praktyczną wartość prądu musisz ustalić doświadczalnie.
- zbyt wysoka wartość prądu może powodować zapalenie się ciętego materiału, albo zerwanie drutu.
tumek2000
Posty: 208
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 08:25
Lokalizacja: południe

Re: Ciecie styropianu potrzebny elektryk

Post autor: tumek2000 »

Dziekuje Wam za pomoc !
ODPOWIEDZ

Wróć do „*** HYDEPARK ***”