piewiki

Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, cykady i in. - Hemiptera, Heteroptera, Homoptera
stober
Posty: 611
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2016, 14:48
Kontakt:

piewiki

Post autor: stober »

zacieniony park, Sielinko, wlkp
Załączniki
DSC_0393mod_1.jpg
DSC_0393mod_1.jpg (120.61 KiB) Przejrzano 2321 razy
DSC_0342mod.jpg
DSC_0342mod.jpg (139.49 KiB) Przejrzano 2321 razy
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: piewiki

Post autor: GrzegorzGG »

Wg mnie Iassus lanio i Aphrophora alni. Potwierdzenie mile widziane :)

pozdrawiam
G.
stober
Posty: 611
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2016, 14:48
Kontakt:

Re: piewiki

Post autor: stober »

Dziękuję serdecznie :) Ostatnio przydybałem jeszcze takiego, brązowo-pomarańczowego, z tym że ten siedział sobie w przydrożnych krzaczkach w lesie sosnowym z domieszką brzózek, osik itp.
Załączniki
DSC_0607mmod.jpg
DSC_0607mmod.jpg (118.82 KiB) Przejrzano 2285 razy
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: piewiki

Post autor: GrzegorzGG »

W kluczu jest tak:

Kod: Zaznacz cały

2. Nasadowe dwie trzecie części kostalnej przednich skrzydeł prawie proste i w przybliżeniu równoległe do zewnętrznej krawędzi. Długość górnej krawędzi frontoclypeusa mniejsza niż jej odległość od oka wzdłuż przedniej krawędzi ciemienia. Płytka na ciemieniu z żeberkiem na środku, krótsza lub dłuższa niż jej szerokość
.................................................................................................................................... NEOPHILAENUS 
-. Nasadowe dwie trzecie części kostalnej przednich skrzydeł wyraźnie zakrzywione w stosunku do linii równoległej zewnętrznej krawędzi skrzydeł. Długość górnej krawędzi frontoclypeusa tak duża lub większa niż jej odległość od oka wzdłuż przedniej krawędzi ciemienia. Płytka na ciemieniu szersza niż długa, bez żeberka na środku. 
.................................................................................................................................... PHILAENUS
Jak dla mnie zakrzywione, a to oznacza, że to jedna z wielu wariacji kolorystycznych P. spumarius.

pozdrawiam
G.

PS. Ale pewien nie jestem, tak dla ścisłości :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pluskwiaki [FOTO-oznaczanie]”