owad znad rozlewiska, czy to Sialis lutaria?

rybiki (Zygentoma), przerzutki (Archaeognatha), nogoprządki (Embioptera), wielkoskrzydłe (Megaloptera), glebiki (Zoraptera), świerszczokaraczany (Grylloblattodea (Grylloblattidae, Mantophasmatidae)
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

owad znad rozlewiska, czy to Sialis lutaria?

Post autor: FoFa »

Ponieważ obserwacje terenowe z racji remontu i deszczów są na razie niemożliwe więc zaczęłam przeglądać starsze zdjęcia.
trafiłam na owada, którego próbowałam już zidentyfikować parę miesięcy temu, ale nie udało mi się.
Od kilku dni czytam i oglądam stare wątki na forum i próbuję go dopasować do jakiegoś gatunku. Dzisiaj trafiłam na zdjęcie Sialis lutaria i wydaje mi się że mój osobnik może należeć do tego gatunku. proszę o weryfikację, a jeśli ktoś byłby łaskaw mi podsunąć jakąś uwagę od czego zacząć ustalanie, w czym szukać jakiegokolwiek owada to będę wdzięczna, bo przyznam że przeglądanie setek stron jest czasochłonne. Pierwszym moim założeniem było, że to może jakaś błonkówka i tu zaczęłam grzebać, ale nie szło prosto i każda uwaga umożliwiająca skrócenie czasu poszukiwań będzie mile widziana.
zdjęcie zrobione w maju w Hermanowie, w pobliżu wody rozlewisk Warty
Załączniki
owad znad rozlewiska, czy to Sialis lutaria?
owad znad rozlewiska, czy to Sialis lutaria?
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.16 KiB)
wyglądało jakby lizał sobie odwłok
wyglądało jakby lizał sobie odwłok
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.25 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: owad znad rozlewiska, czy to Sialis lutaria?

Post autor: Aneta »

Sialis sp., ale gatunek da się ponoć tylko po genitaliach.

A co do rozpoznawania rzędów czy innych grup owadów, to jest taka fajna stronka:
http://aramel.free.fr/INSECTES1.shtml
można wchodzić z rozwijanej listy u dołu albo z uproszczonej klasyfikacji:
http://aramel.free.fr/INSECTES6.shtml
ewentualnie spraw sobie "Owady Polski" Gębickiego & Szwedo, tam jest klucz do rzędów. Cena - ok 10 PLN, tyle że teraz do dostania raczej na Allegro czy w antykwariatach.
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: owad znad rozlewiska, czy to Sialis lutaria?

Post autor: FoFa »

Dzięki wielkie Aneto, ale o tych genitaliach jako znaku rozpoznawczym nie znalazłam żadnej wzmianki w tych materiałach które czytałam :|
i znów mnie ratujesz :)
dzięki jeszcze raz. Poszukam tej lektury, może gdzieś się trafi a jak nie to będę korzystać z podanych linków.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: owad znad rozlewiska, czy to Sialis lutaria?

Post autor: Marek Przewoźny »

Aneta pisze:Sialis sp., ale gatunek da się ponoć tylko po genitaliach.
Zgadza się tylko po genitaliach, u nas 5 gatunków i jest szansa jeszcze na kolejne.
Do oznaczania Sialisów właściwie są godne polecienia dwa dzieła:
Meinander M. 1996. Megaloptera: Sialidae, Alder Flies. Aquatic Insects of North Europe, 1: 105-110
Hoelzel H., Wiessmair W., Speidel W. Insecta Megaloptera, Neuroptera, Lepidoptera. Susswasserfauna von Mitteleuropa 15,16 17 (w jednym tomie)
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: owad znad rozlewiska, czy to Sialis lutaria?

Post autor: FoFa »

Pięknie dziękuję za dodatkowe informacje, ale szczerze mówiąc będę musiała się zadowolić niekompletnym oznaczeniem bo na razie nie łapie owadów i nie umiem podglądać ich genitaliów ;)
Jeszcze parę miesięcy temu w ogóle nie miałam świadomości ze jest ich aż tyle i tak minimalnie niektóre się różnią więc może kiedyś poznam i ich genitalia, kto to wie :P
Stefan Kozieł
Posty: 63
Rejestracja: piątek, 6 marca 2009, 21:32
Lokalizacja: Strzyżowice

Re: owad znad rozlewiska, czy to Sialis lutaria?

Post autor: Stefan Kozieł »

Aneta pisze:ewentualnie spraw sobie "Owady Polski" Gębickiego & Szwedo, tam jest klucz do rzędów
Tylko musisz uważać bo jest w niej parę błędów z taką "perełką" na czele jak dyląż grabarz :evil: w podpisie pod fotografią na stronie 26.
Nie mniej dla zaczynających przygodę z owadami pozycja warta przejrzenia.
Życzę wytrwałości w zgłębianiu entomologicznej wiedzy. Powodzenia. :lol:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „INNE rzędy”