Onthophagusy

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Onthophagusy

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Jeśli ktoś rozpoznał znajomego (chrząszcza), bardzo było by mi miło gdyby się podzielił informacją na temat jego nazwy. Zdaję też sobie sprawę, że z tych zdjęć można ich nie rozpoznać na 100%, ale podejrzenia o określony gatunek też mnie cieszą. Pozdrawiam.
Wszystkie były łapane w Napoleonowie, 13 lipca 2008, na pastwisku krówek.
Załączniki
Onthophagus6
Onthophagus6
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (19.41 KiB)
Onthophagus5
Onthophagus5
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (12.96 KiB)
Onthophagus4
Onthophagus4
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (19.96 KiB)
Onthophagus3
Onthophagus3
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (25.12 KiB)
Onthophagus2
Onthophagus2
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (24.32 KiB)
Onthophagus1
Onthophagus1
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (22.39 KiB)
Awatar użytkownika
Kiepo
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 16 listopada 2008, 09:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Kiepo »

Co do nr. 4 rzeczywiście mogą być to O. fractonis lub O. similis. Gdybyś podał jego wymiary byłbym wdzięczny, ponieważ O. similis jest niezwykle podobny do poprzedniego lecz trochę mniejszy! :grin:
A co do O. nuchicornis ich ubarwienie jest bardzo zmienne i wszystko wskazuje na to, że pozostałe gatunki to właśnie one.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Wyjatkowo ładna fotka tego gatunku w sieci:
Onthophagus nuchicornis
http://photo.net/photodb/photo?photo_id=4983287&size=lg
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Dzięki

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Niesamowite. Zrobiłem w tym dniu zdjęcia 23 sztukom Onthophagusów. Tu wybrałem wg mnie najbardziej nietypowe. Byłem przekonany, że będzie tu więcej gatunków.
Nr 2 z rogiem, to też ten sam gatunek? Pewnie inna płeć.
Bardzo dziękuję za oznaczenie, bo taka odpowiedź, to duża nauka dla mnie na przyszłość. W tej chwili podanie wymiarów tych chrząszczy nie jest łatwe i może nie możliwe. Postaram się jeszcze przeszukać zdjęcia, może uda mi się dowiedzieć coś o jego wielkości.

Mam prośbę, dotyczącą zamieszania, które u mnie wywołały Onthophagusy. Staram się nazywać je według mojej najlepszej wiedzy, w oparciu nawet o klucz, ale moja wiedza jest na ich temat jeszcze mizerna. Będę bardzo wdzięczny za sprostowanie jeszcze nazw zamieszczonych na tej stronie www: http://www.efotogaleria.pl/index.php?m=917
Dziękuję, pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Andrzej Kurzawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Andrzej Kurzawa pisze:to duża nauka dla mnie
Duża nauka to jest wtedy, jak sie np. jedzie do kogoś kto ma kompletny zbior porownawczy, ogląda okazy z kluczami w ręku, ten ktoś uczy, przekazuje wiedzę. Potem siadasz do kolejnego własnego okazu i go robisz sam. Wtedy to jest duża nauka. A takie oznaczanie z fotek to jest tylko takie "macanie" tematu ktore nigdy nie doprowadzi w ten sposób do rzetelnej wiedzy.
Wiem, ze nie usiądziesz teraz do binokularu, ale chcialem tylko zasygnalizowac jak sie robi naukę i rozprawia raz na zawsze z problemem. Może niedługo tak zrobisz? :-) i odkryjesz prawdziwą przyjemność :-)

Zbieraj okazy, material porownawczy bedzie potrzebny :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CARABUS12 »

admin pisze:
Andrzej Kurzawa pisze:to duża nauka dla mnie
Duża nauka to jest wtedy, jak sie np. jedzie do kogoś kto ma kompletny zbior porownawczy, ogląda okazy z kluczami w ręku, ten ktoś uczy, przekazuje wiedzę.
bardzo fajnie tylko kto ma tyle czasu
mi zdarza się to coraz rzadziej
Pzdr.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

O to chodzi, o to chodzi :)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

CARABUS12 pisze: bardzo fajnie tylko kto ma tyle czasu
Kazdy. Raz na rok znalezc jeden dzien, zeby zabrac w pudelko okazy z calego sezonu i przejechac sie do jakiegos fachowca, to naprawde nie potrafie sobie wyobrazic takiego zapracowania, zeby sie nie dalo. Szczegolnie, jesli ktos skupia sie na jakiejs jednej grupie.
Pawel
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

odp.

Post autor: CARABUS12 »

Pawel Jaloszynski pisze: Kazdy. Raz na rok znalezc jeden dzien, zeby zabrac w pudelko okazy z calego sezonu i przejechac sie do jakiegos fachowca, to naprawde nie potrafie sobie wyobrazic takiego zapracowania, zeby sie nie dalo. Szczegolnie, jesli ktos skupia sie na jakiejs jednej grupie.
Pawel
Raz do roku to troche za mało.
Co do zapracowania to niestety w dzisiejszych czasach często się to zdarza.
Aby spotkać się z danym fachowcem to potrzebny jest jego wolny czas
co nie zawsze jest możliwe,
ale takie spotkania są bardzo owocne i potrzebne z tym się zgadzam.
Pzdr
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Rodzaj Onthophagus1

Post autor: rysiaty »

Rafał widzę, że na bieżąco jesteś z tytułowym rodzajem więc odważę się sprofanować nieco twój wątek swoim spamem :rotfl:

nr 1 - Łagów WT19, 11 V 2007, spacerował w buczynie
nr 2 - Wyszanów WT82, 6 IX 2012, pastwisko w Ujściu Baryczy do Odry, wyłuskany z krowiego placka

Może da się do gatunku :?
Załączniki
nr 1 A
nr 1 A
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.51 KiB)
nr 1 B
nr 1 B
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (74.38 KiB)
nr 1 C
nr 1 C
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.89 KiB)
nr 2 A
nr 2 A
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.79 KiB)
nr 2 B
nr 2 B
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.73 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus1

Post autor: Jacek Kurzawa »

rysiaty pisze:Rafał widzę, że na bieżąco jesteś z tytułowym rodzajem więc odważę się sprofanować nieco twój wątek swoim spamem  :rotfl:
Wydzieliłem z viewtopic.php?p=188531#p188531
Tamten wątek ma swoją logikę, a ten post ma właściwą logikę dla tego tematu - fotki serii okazów do oznaczenia.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Onthophagusy

Post autor: Rafał Celadyn »

...Rychu ,przeceniasz moje możliwosci ;-) ,ja mam problem nawet ,jak mam owada w łapie ,chyba, że to miejsce w którym bywałem wczesniej i wtedy od biedy potrafię rozpoznać nuchicornisa i coenobitę ...czasem też fracticornisa- jak jest wypasiony... na fotkach niewiele widać....a to, że z krowiego placka to dla mnie żadna informacja ,bo ostatnia krowa w wiosce to pewnie weszła na pole minowe i słuch po niej zaginął :rotfl: .Naprawdę- zobaczyć w okolicy krowę to tak jakby zobaczyć statek kosmiczny lądujący na A4... :tak: Dlatego bliższego kontaktu z takim cudem, jak krowi placek nie zaliczyłem...ale jakby ktos miał namiary na pastwisko w okolicy Krakowa -Katowic to chętnie wykorzystam info ;-) .
:papa:
Rafał
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Onthophagusy

Post autor: Marek Hołowiński »

Rafał Celadyn pisze:..a to, że z krowiego placka to dla mnie żadna informacja ,bo ostatnia krowa w wiosce to pewnie weszła na pole minowe i słuch po niej zaginął  :rotfl: .Naprawdę- zobaczyć w okolicy krowę to tak jakby zobaczyć statek kosmiczny lądujący na A4... :tak: Dlatego bliższego kontaktu z takim cudem, jak krowi placek nie zaliczyłem...ale jakby ktos miał namiary na pastwisko w okolicy Krakowa -Katowic  to chętnie wykorzystam  info  ;-) .
:papa:
Rafał
Rafał, święta prawda. :tak: :tak: :tak: Nazywam je Krowy pastwiskowe i postuluję o wpisanie do czerwonej księgi :rotfl: Już ich prawie nikt nie hoduje. Teraz to cała hodowla bydła odbywa się w fermach, a zwierzęta karmione są koncentratami pasz, co by szybciej przyrastały. Nie ma mowy o "traceniu energii przy poszukiwaniu pożywienia na jakimś tam pastwisku, ugorze czy dzikiej łące. Bydełko ma szybko przyrastać, bądź dawać jak najwięcej mleka, bo to szybko przekłada się na zysk. Tradycyjny chów zwierząt to już historia :wlosy:
Czasami czytam postulaty dotyczące ochrony czynnej jakiegoś gatunku o przywróceniu wypasu i uważam że są to tylko marzenia. Chyba już to wszystko przeminęło i są bardzo nikłe szanse na powrót do tamtych dawnych metod hodowli. Jedyną szansą były by dopłaty unijne dotyczące wypasu na chronionych obiektach, za powrót do tradycyjnego chowu zwierząt.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Onthophagusy

Post autor: Brachytron »

Ewentualnie pozostawienie wszystkiego, jak w "naukach faunistycznych", na głowach pasjonatów. Osobiście, gdyby mnie było na to stać, miałbym konia przedrzeźniowego, 3 krowy i 5 owiec by mi zgryzały pastwisko na różnych poziomach i by entomofauna miała co jeść zanim brzoza nie zagłuszy całokształtu.

Przeanalizowałem w myślach moją wiochę i wolnej krowy nie kojarzę, natomiast wstawię klasyczny widok z mojej kuchni, ale w niedzielę, bo dziś już ciemno...
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Onthophagusy

Post autor: Marek Hołowiński »

Brachytron pisze:Osobiście, gdyby mnie było na to stać, miałbym konia przedrzeźniowego, 3 krowy i 5 owiec by mi zgryzały pastwisko na różnych poziomach i by entomofauna miała co jeść zanim brzoza nie zagłuszy całokształtu.
Jacku, i oby każdy czy go stać, czy nie stać... patrzył na te problemy podobnie... Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na przyrodę są uwarunkowania ekonomiczne.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Onthophagusy

Post autor: Przemek Zięba »

Wolne wypasy bydła jeszcze się na wschodzie kraju zdarzają, ludzie bardziej przywiązani do tradycji i oszczędności, gdzies tam krowiny się pasają na łąkach po rowach, najczęściej pojedyncze sztuki ale jak juz są to sa to fajne kupska sporo w nich życia :-) Czasami zdarzają sie wypasane i małe stadka, ale za stadkami trzeba sie już trochę najeździć. NIemniej nie wszystko stracone :-)
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Onthophagusy

Post autor: rysiaty »

Na zachodzie też się coś znajdzie :mrgreen:
Lubuskie warte zachodu :jo:
Załączniki
DSC_9473a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.35 KiB)
DSC_4203.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.69 KiB)
DSC_4174.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.93 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Onthophagusy

Post autor: Przemek Zięba »

No lubuskie niezłe a w kupach grzebałeś? I jest coś?
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Onthophagusy

Post autor: rysiaty »

No nie żebym takie widoki miał zaraz kolo domu ... na razie raz grzebałem na próbę przy okazji spaceru rodzinnego :ja wiem:
Ten z nr 2 i kilka Aphiodusów, mogę wrzucić fotki, ale pewnie efekt będzie jak przy Onthophagusach
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Onthophagusy

Post autor: Przemek Zięba »

:mrgreen: :mrgreen: Ja mieszkam na Lubelszczyźnie i takich widoków też nie miewam za oknem, ale pewnie dlatego,że mieszkam na dużym osiedlu w centrum miasta Lublin :laugh:
żartuję, napocić się trzeba wszędzie - zapewne skład koprofauny bardziej bogaty u nas, ale może i nie? Całkiem te krowy nie wyginęły, pamiętam kiedyś pod samym Lublinem trafiłem takie stadko krówek - chyba 6 sztuk, az oczom nie wierzyłem, pogrzebałem, pogrzebałem i wyciągnąłem fajnego Coprisa, niewybarwionego. tak się ucieszyłem, że wzbudziłem podejrzenia właścicielki krów, przezacnej starowinki, że może jednak nie chodziło o robactwo i może coś tam cennego w tych kupach jest :-)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Onthophagusy

Post autor: Malko »

Ja może trochę z innej beczki.... 1 zdjęcie B&W mistrzostwo :brawo:
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Onthophagusy

Post autor: wojtas »

Zgodzę się z Ryśkiem że warte zachodu. Ja mam "za oknem" stado koło 20 sztuk (ale nie moje).
Jednak nigdy nie grzebałem na tym pastwisku bo jakoś nie moje zainteresowanie.
pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Onthophagusy

Post autor: Rafał Celadyn »

Rychu ,Wojtalo ,pędzcie krowy na południe! :ok:
Piękne widoki!Rowerzysci wszędzie są tacy sami... ;-)
:papa:
Rafał
fotka fotki sprzed lat ;-)
Załączniki
Krzyżanowice.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.55 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”