Rodzaj Onthophagus

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Rodzaj Onthophagus

Post autor: Rafał Celadyn »

Zaniedbałem jakis czas temu mój zbiór gównojadków,wiec podczas "odkurzania" ;-) ,pomyslałem ,że warto by było je pokazać -bo to ładne owady są :ok: .Na początek parka pospoliciuszków ,które jednak zawsze jest miło poogladać...
KFP :arrow: http://coleoptera.ksib.pl/search.php?ta ... pl&dds=par
większe fotki :arrow: http://www.flickr.com/photos/109379666@ ... 353789333/
:papa:
Rafał
:arrow:
Załączniki
onthophagus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.17 KiB)
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: ricosz »

Wprawdzie nie fotografuję owadów martwych, ale masz ładnie poskładane i doświetlone foty. Na Flickr'ze jest podana marka aparatu Panasonic i program do stacków. Mam pytanie - z ilu fotek składasz zazwyczaj zdjęcia chrząszczy, wiem że to zależy od ich rozmiaru i grubości, ale tak średnio? Jak doświetlasz stanowisko fotograficzne (lampy, blendy), Przy okazji na zdjęciu Chaetocarabusa zapomniałeś o dwu fragmentach żółtego tła - z prawej większy między "udami" i mały z lewej pod ostatnią nogą przy odwłoku. Warto poprawić, bo zdjęcia bardzo dobrej jakości. Sorry za OT.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Rafał Celadyn »

Hej ,Twoje foty miażdżą :ok: ,ja robię to dla zabawy, żeby zająć ręce i łeb żeby się głupoty nie trzymały ...co do swiateł to już wszystyko na forum opisywałem ,więc w dziale Techniki fotograficzne(...) łatwo to znajdziesz,co do ilosci fotek to sam nad tym nie panuję,ale przy tej wielkosci Othophagusach (w sumie dosyć "płasko" spreparowanych) to optimum to 22-25 fotek-chociaz myslę, że to bardziej takie dmuchanie na zimne...zauważyłem, że jak zrobi sie za duzo fotek to program robi mydło w miejscach zbyt dużego zagęszczenia warstw...optymalnie byłoby wiedzieć jakie GO ma aparat przy danej przesłonie(ja uzywam 4-4,5)i ogniskowej z poprawką na obydwa Raynoksy i wtedy ma się nad tematem jakąs kontrolę..nigdy nie chciało mi sie mysleć nad liczeniem tego ,ale jakby ktos potrafił i chciało mu się to sam chetnie się dowiem... ;-)
...dla porównania plukwiaka (Aradus), który jest płasciutki i trochę "dłuższy" złożyłem z 12 fotek...
:papa:
Rafał
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: ricosz »

Dzięki za odpowiedź. Poszperam w dziale technika, bo szukam jakichś sposobów na zmniejszenie przepałów na pancerzykach. Faktycznie składać z 12-20 fotek jedno zdjęcie to zabawa (w necie widziałem foty złożone z 200 zdjęć), ale efekt końcowy osiągnąłeś pozytywny więc pewnie warto,tyle że to czasochłonne. Ja wolę obserwować żywe i coś pstryknąć przy okazji, ale takie działania nie wnoszą do nauki nic nowego, to tylko przyjemność. Z Twoich zdjęć można złożyć fachową encyklopedię owadów. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Rafał Celadyn »

...yyyy-jakich przepałów :? ,Twoje foty z natury obok Krzyska Sztaby Pawła Niemca i paru innych(bez urazy! :mrgreen: )to najlepiej owietlone zwierzaki...a jak się chcesz pozbyć odbłysków(których nie ma ;-) ) to kup porządny filtr polaryzacyjny i masz z głowy...
ricosz pisze:Ja wolę obserwować żywe i coś pstryknąć przy okazji, ale takie działania nie wnoszą do nauki nic nowego, to tylko przyjemność
...myslisz ,że tylko katrupię? 8) Też mam "art-galerę" na optycznych, ale niestety system daje dostęp tylko zalogowanym...chociaż walczyłem z tym ;-) ,ale jak masz konto to można sobie pooglądać :arrow: http://forum.optyczne.pl/album_personal ... er_id=6680
..nie chce mi się już tego wszystkiego przenosić....dawniej można było wejsć bez problemu...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Rafał Celadyn »

...i kolejny pospoliciuszek(u siebie z tego rodzaju znajduję tylko takie ;-) ) ,ale jakby mniej liczny...
KFP :arrow: http://coleoptera.ksib.pl/search.php?ta ... pl&dds=par
:arrow: http://www.flickr.com/photos/109379666@ ... 353789333/
:papa:
Rafał
Załączniki
O.n..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.26 KiB)
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: CARABUS12 »

Rafał fajne fotki. :ok:
Musze poszperać w weekend to coś dorzucę do tematu w formie foto. :birra:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Rafał Celadyn »

CARABUS12 pisze:Musze poszperać w weekend to coś dorzucę do tematu w formie foto.
:brawo: ,no...i to jest jedyny słuszny kierunek :ok: ,czekam :tup:
:birra:
Na dzisiaj tylko smiczka ...gatunek spotkałem na Pustyni Błędowskiej na kupce konika ,po imprezie "Pustynne miraże"( :ok: ).W Puszczy Dulowskiej, tylko ovatusy na kupkach dzików...są ich dziesiątki i nigdy nie spotkałem z nimi joannae...
:papa:
Rafał
KFP :arrow: http://coleoptera.ksib.pl/kfp/search.ph ... =6178&l=pl
:arrow: http://www.flickr.com/photos/109379666@ ... 1353789333
:arrow:
Załączniki
O.j..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (81.87 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Rafał Celadyn »

Załączniki
o.f..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.4 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Przemek Zięba »

Ładne fotki!
Pamiętam kiedys penetrowałem jakies pastwisko w okolicy Hrubieszowa i w kupskach same rzadkawe - O. illyricus i ani jednego pospolitego O.taurus, az zadziwiony byłem, bo zebrałem ich sporo i 100% to O.illyricus. Ale nad Bugiem takie rzeczy się zdarzają, kiedys w kupskach na pastwisku ilości np. C.lunaris były absurdalnie ogromne i mozna było w ciągu jednego wypadu naczesac i 100 okazów i ani jednego pospolitszego znacznie G.spiniger, czy G.stercorarius, ot nadbużańskie klimaty !
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Rafał Celadyn »

Przemek Zięba pisze:Pamiętam kiedys penetrowałem jakies pastwisko w okolicy Hrubieszowa i w kupskach same rzadkawe - O. illyricus i ani jednego pospolitego O.taurus, az zadziwiony byłem, bo zebrałem ich sporo i 100% to O.illyricus. Ale nad Bugiem takie rzeczy się zdarzają, kiedys w kupskach na pastwisku ilości np. C.lunaris były absurdalnie ogromne i mozna było w ciągu jednego wypadu naczesac i 100 okazów i ani jednego pospolitszego znacznie G.spiniger, czy G.stercorarius, ot nadbużańskie klimaty !
No , w końcu ktos się odezwał...przecież forum jest po to by podyskutować a nie do wrzucania fotek ! :rotfl: ;-)
No ja żadnego z w/w gatunków na żywca nie widziałem...,taurusy będą tylko dzięki uprzejmosci Jacka Kalisiaka ( :okok: :birra: )
....u mnie nie ma krów :( , tylko koniki i dzika zwierzyna...Dla mnie taurus to szczyt marzeń ,o illyricusie nie wspomnę...jak ktos z forum łowi C.lunaris ,albo taurusa w okolicy Krakowa to niech poda namiar a ja z pierwszym tchnieniem wiosny przekopię pastwisko ,tak że będzie można grządki na nim zrobić ! :hahaha:
:birra:
;-)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Przemek Zięba »

A Rafale nie masz w zbiorach tych gatunków??? Żaden problem jak cos pisz na PW. :D
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Przemek Zięba »

[quote="Rafał Celadyn"].jak ktos z forum łowi C.lunaris ,albo taurusa [quote]

w Pińczowie na sympozjum łapaliśmy bez problemu C.lunaris, ale chyba to jedno z najdalej na zachód wysuniętych stanowisk, chociaż nie wiem czy Jacek Kalisiak nie łowił pod Łodzią tego gatunku. W każdym razie nie tak daleko ten Pińczów od Krakowa, niecałe 100 km :ok:
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Rafał SZCZECIN »

A i w Szczecinie też nigdy nie widziałem ani C. lunaris, ani O. taurus czy O. illyricus, najczęściej widuję O. coenobita, fracticornis, nuhicornis, joanne.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Bartek Pacuk »

Przemek Zięba pisze:w Pińczowie na sympozjum łapaliśmy bez problemu C.lunaris, ale chyba to jedno z najdalej na zachód wysuniętych stanowisk, chociaż nie wiem czy Jacek Kalisiak nie łowił pod Łodzią tego gatunku.
A gdzie tam, sięga dużo dalej na zachód. Ja go łowiłem pod Toruniem i to od południowo-zachodniej strony miasta, czyli dobre 50 km bardziej na zachód niż Łódź, o Pińczowie już nie wspominając...Nie wiedziałem natomiast, że na pińczowskim SEKOL-u ten gatunek poławialiście - gdzie mniej więcej?
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Przemek Zięba »

Bartek Pacuk pisze:Nie wiedziałem natomiast, że na pińczowskim SEKOL-u ten gatunek poławialiście - gdzie mniej więcej?
Hmm mam dane w GPS ie, niedaleko jakiegoś rezerwatu którego nazwy nie pamiętam dobrze ale chyba ,,Krzyżanowice", było sobie małe pastwisko a na nim chyba 2-3 krowy i tam poławialiśmy, to było raptem parę km od Pińczowa, jak chcesz dokładne dane to Ci prześlę z domu po weekendzie, dzisiaj już nie zdążę. Oczywiście poławialiśmy nie w rezerwacie, piszę bo zaraz odezwą sie jakieś ,,policyjne zapędy" niektórych i głupie komentarze. :mrgreen:
Pastwisko było oddalone o 1 km od rezerwatu po drugiej stronie drogi. Odłowiliśmy w sumie chyba 4 okazy C.lunaris, plus jakies Aphodiusy ale bez rewelacji, były też O.taurus i ...nie pamiętam musiałbym zerknąć do notatek.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Bartek Pacuk »

Przemek Zięba pisze: Hmm mam dane w GPS ie, niedaleko jakiegoś rezerwatu którego nazwy nie pamiętam dobrze ale chyba ,,Krzyżanowice", było sobie małe pastwisko a na nim chyba 2-3 krowy i tam poławialiśmy, to było raptem parę km od Pińczowa, jak chcesz dokładne dane to Ci prześlę z domu po weekendzie, dzisiaj już nie zdążę. Oczywiście poławialiśmy nie w rezerwacie, piszę bo zaraz odezwą sie jakieś ,,policyjne zapędy" niektórych i głupie komentarze.  :mrgreen:
Pastwisko było oddalone o 1 km od rezerwatu po drugiej stronie drogi. Odłowiliśmy w sumie chyba 4 okazy C.lunaris, plus jakies Aphodiusy ale bez rewelacji, były też O.taurus i ...nie pamiętam musiałbym zerknąć do notatek.
Dzięki, ale aż tak dokładnych danych nie potrzebuję - mam tego delikwenta bliżej, gdyby mnie naszła chęć połowić. Pytałem z ciekawości, zastanawiam się, gdzie ja byłem w tym czasie i co wtedy (z)łowiłem ;-) Nawet przez myśl mi nie przeszło, że łowiliście w rezerwacie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Przemek Zięba »

Bartek Pacuk pisze: Nawet przez myśl mi nie przeszło, że łowiliście w rezerwacie  :mrgreen:
Tobie nie - :D ale zdarzają się tutaj entomolodzy z zacięciem do pouczania i ganienia w kwestiach prawnych tudzież straszenia wymiarem sprawiedliwości, piewcy powszechnej moralności, wzory cnót wszelakich, traktujący jednak jak wieść gminna niesie tą moralność entomologiczną bardzo wybiórczo nie rozciągając jej na swoje działania, etc. ale po co się denerwować ładny dzień dzisiaj :mrgreen:
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Andrzej 54 † »

Jeśli chodzi o C. lunaris to poławialem go w okolicach Zelowa a dokładniej we wsi Jawor.
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: carabus1 »

Copris lunaris łowiłem na wielu stanowiskach wokół Częstochowy, pod Wieluniem, jest też na Śląsku pod G. Ślężą. Krzyżanowice to kserotermy i lessowe podłoże,dlatego Copris jest liczny i występuje tu wiele innych żukowatych ciepłolubnych.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Rafał Celadyn »

:ok: ....dobrze duzo informacji ;-) .Na Ponidziu bywam od czasu do czasu ,tu i tam ,tylko jak sie doda do 100 km-ów jeszcze 40 to z drogą powrotną =300 ;-) ,niestety nie jestem obrzydliwie bogaty i taka jednodniowa wycieczka z kosztami paliwa(o reszcie zaplecza socjalnego nie wspomnę )to dla mnie już wyprawa...dlatego pytam o okolice Krakowa/ Katowic. ricosz będzie wiedział o co chodzi, jak powiem, że chcę zrobić trochę dobrych fotek terenowych...no ,zajmuje to w cholerę czasu-a pamietajmy ,że również łowię owady...więc, jak mam wydać 150 pln to chciałbym wyciągnąć maksimum z wypadu,a jedno i drugie nie idzie w parze...jak się człowiek zawiesi przy robaku z aparatem to i półtorej godziny może spędzić żeby było tak jak chce....Trochę terenu przeczesałem ,nie koniecznie stricte gównojadkowo,ale jak wspomniałem panuje tu jakis krowi pomór ;-) ,ja wiem gdzie sa kserotermy i inne fajne biotopy, ale tam nie ma krówek...i to jest problem...dlatego pytam czy ktos w okolicach Krakowa widuje obecnie te gatunki.
:papa:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze tak apropos odłowów,genialna w swej prostocie pułapka jest na włoskim forum :arrow: http://www.entomologiitaliani.net/publi ... 42&t=26214
można ja zmodyfikować na żywołowną wypełniajac zamiast glikolem,wilgotną ziemią i lisćmi (stosuję taki patent w berberówkach blisko domu żeby nie tłuc niepotrzebnie) ,sprawdzać co pare dni i bez uszczerbku na populacji wybierać tylko to co nas interesuje...Można też zmieniać wabik ;-) ,w zależnosci od rodzin które nas interesują...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Rafał Celadyn »

...dodaję jeszcze profil zrobiony dla treningu ...muszę jeszcze poćwiczyć ,bo diabeł tkwi w szczegółach i odpowiednim ustawieniu owada i swiatła,żeby potem nie mordować sie przy obróbce...
:papa:
Rafał
Załączniki
profil.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.86 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Rafał Celadyn »

...na dzisiaj prześliczny samczyk...u mnie jak wspominałem nie miałem okazji go spotkać,ale Jacek Kalisiak podarował mi piekna seryjkę tego gatunku :ok: ,zdarzają sie też samczyki z ledwo zaznaczonymi rózkami,ale ten okaz do nich nie należy ;-) .
KFP :arrow: http://coleoptera.ksib.pl/search.php?ta ... pl&dds=par
:arrow: http://www.flickr.com/photos/109379666@ ... 1353789333
Zrobię mu jeszcze profil ale czekam na filtr polaryzacyjny :okok:
:papa:
Rafał
Załączniki
ot.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.69 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Przemek Zięba »

Na jakim filtrze pracujesz? Tzn. jaki sobie zamówiłeś?

Samce O.taurus bywają zmienne co do ,,poroża", widziałem różne cuda.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Rafał Celadyn »

Przemek Zięba pisze:Tzn. jaki sobie zamówiłeś?
...kupiłem uzywkę za stówę na allegro taki jak ten :arrow: http://www.optyczne.pl/index.php?test=t ... l=7&roz=23 tylko 55 mm.
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Przemek Zięba »

No cenmy nowych ciekawe:-)
Fajny ten filterek, mało pracowałem z polarami, a wiem że warto, tylko zawsze są jakies ,,inne potrzeby" Też mam 55 mm przy obiektywie makro, nowy wychodzi około 165 plus przesyłka tanio nie jest.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Rafał Celadyn »

...jedno jest pewne-nie kupować tych po dwie dychy na allegro(selco etc.) niszczą rozdzielczosć /ostrosc (sorry,klawiatura mi pada ;-) )tak, że wychodzi jedno wielkie mydło,trochę poczytałem i do tych zatosowań o których mówimy w temacie istotny jest parametr jednorodnosci-jak jest ok, to znaczy ,że nie ma strat na rodzielczosci ...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Przemek Zięba »

No właśnie, w zasadzie co tanie niekoniecznie oznacza dobre to samo tyczy się filterków UV, nie takich pseudo po 11 zeta :-) Dobry filtr musi kosztować niestety. Zresztą opinie co do UV sa podzielone i po przeczytaniu tego i owego w ogóle poodkręcałem te pseudo ochronne filtry, które swoje zło robią. No ale to temat chyba nie na to forum a przynajmniej nie ten dział :-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Rafał Celadyn »

...mod zaraz wydzieli z tytułem: "Dyskusja o skutkach inwestowania w tanie filtry polaryzacyjne -strata czasu i pieniędzy" :mrgreen:
;-)
:papa:
Rafał
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: ricosz »

Znalazłem w kompoście na działce takiego to Onthophagusa. Da się go dokładniej oznaczyć?
Drugie foto pokazuje jak wyglądał zaraz po znalezieniu.
Załączniki
chrz12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.19 KiB)
chrz6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.78 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Rodzaj Onthophagus

Post autor: Aneta »

O. coenobita.
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”