Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest czwartek, 14 gru 2017, 07:13

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Prionus coriarius - samica
PostNapisane: niedziela, 20 sie 2017, 19:52 

Specjalność:
W lipcu tego roku spotkałam samicę dyląża garbarza z nieznanym dotąd dla mnie zachowaniem. Na youtube odnalazłam francuski filmik, który wyjaśniał to zjawisko jako samicę dziewiczą w pozycji gotowej do kopulacji, która wystawiła "pompkę" wypuszczającą feromony. Ktoś na forum spotkał się z takim zachowaniem i może opowiedzieć coś więcej? https://www.facebook.com/agnieszka.aleksiejczuk.7906/videos/vb.100000806816931/1412756168761263/?type=3&theater

Załączniki:
garbarz.jpg
garbarz.jpg [ 245.45 KiB | Przeglądane 518 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Prionus coriarius - samica
PostNapisane: poniedziałek, 21 sie 2017, 12:11 

Specjalność:
Bardzo ciekawa obserwacja, w tym roku byłem świadkiem rójki tego gatunku, kilka osobników biegało po pniu martwego wiązu, w pobliżu były też kilka na wpół martwych jabłoni i grusz...

P.S. przy okazji, czy masz może zdjęcie dryasa obserwowanego przez Ciebie w Ojcowskim Parku Narodowym, chętnie zobaczyłbym a jakim siedlisku występował  :?:
Sam jeszcze poza południowym Podkarpaciem i Małopolską, czyli typowo górsko-podgórskimi siedliskami go nie obserwowałem...

Zobacz profil WWW 

Tytuł: Re: Prionus coriarius - samica
PostNapisane: poniedziałek, 21 sie 2017, 19:20 

UTM: CA 56
Specjalność: Cerambycidae
Cytuj:
...jako samicę dziewiczą w pozycji gotowej do kopulacji, która wystawiła "pompkę" wypuszczającą feromony.Ktoś na forum spotkał się z takim zachowaniem i może opowiedzieć coś więcej?

Interesująca obserwacja. W Polsce, ani w ogóle w przypadku Prionus coriarius nie spotkałem się jeszcze z takim zachowaniem, natomiast jest ono jak najbardziej znane nauce i wydaje się dość rozpowszechnione u samic Prioninae. Danilevski obserwował takie "zaloty" u samic Psilotarsus turkestanicus w Uzbekistanie już w 1992 roku, gdzie samice wabiły w ten sposób samce, przebywając nieruchomo na ziemi i unosząc odwłok z wysuniętym pokładełkiem. W tym roku w Kazachstanie obserwowaliśmy identyczne zachowanie u samic Psilotarsus brachypterus - zdjęcia wrzucę niebawem w wątku: viewtopic.php?f=72&t=36322

Strefa czasowa: UTC + 1