Żerowiska na starym klonie

Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Żerowiska na starym klonie

Post autor: Marek Hołowiński »

Wracając z poszukiwań przezierników zauważyłem obumierającego starego klona. Rzuciły mi się w oczy jasne pozbawione kory konary.
Zatrzymałem się aby przyjrzeć się temu bliżej. Na ziemi leżały połamane gałęzie. Widok był bardzo znajomy. Był to materiał zasiedlony przez Leioderus kollari. Ponadto widoczne były opuszczone żerowiska po Mesosa curculionides. Po odłupaniu kory żerowały młode larwy kózek, ale ich nie jestem w stanie oznaczyć.
Załączniki
Stary klon z martwymi konarami
Stary klon z martwymi konarami
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.69 KiB)
Leżące zasiedlone gałęzie
Leżące zasiedlone gałęzie
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.56 KiB)
Ślady żerowania larw Leioderus kollari
Ślady żerowania larw Leioderus kollari
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.05 KiB)
Żerowisko zakończone opuszczoną kolebką poczwarkową na drewnie i symetrycznie w korze z widocznym w głębi otworem wylotowym Mesosa curculionides.
Żerowisko zakończone opuszczoną kolebką poczwarkową na drewnie i symetrycznie w korze z widocznym w głębi otworem wylotowym Mesosa curculionides.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.71 KiB)
Żerowiska z otworami wejściowymi larw w drewno i tymi samymi wylotowymi chrząszczy Leioderus kollari. Te z larwami są zapchane trocinkami.
Żerowiska z otworami wejściowymi larw w drewno i tymi samymi wylotowymi chrząszczy Leioderus kollari. Te z larwami są zapchane trocinkami.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.62 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowiska na starym klonie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Trudno będzie Ci pomóc Marku w oznaczaniu tych larw nie widząc ich nawet na fotkach. ;-)

Większość żerowisk z tegowątkowych zdjęć należy do L. collari, a kolebka poczwarkowa i żery wokół niej do M. curculionoides.
Młode larwy mogą być larwami np. tego drugiego gatunku.
... albo zupełnie innego! :mrgreen:
Fotografuj/hoduj, może to coś ciekawego?
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowiska na starym klonie

Post autor: Orish »

Ciekawe znalezisko - gratuluję obserwacji! Dwa gatunki, za które na Śląsku oddałbym wiele :) Larwy Mesosa są bardzo charakterystyczne, więc myślę, że nawet młode dałoby się przyporządkować z dużym prawdopodobieństwem, a już na pewno odróżnić Lamiinae od Cerambycinae.

Czy byłaby możliwość załapać się na dorosłą larwę Leioderes kollari do kolekcji? Może być martwa, chodzi o stadium larwalne, a nie wyhodowanie imago.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Żerowiska na starym klonie

Post autor: Marek Hołowiński »

Tym razem nie byłem przygotowany do zbierania żerowisk. Potrzebna jest piła, a ja pojechałem szukać przezierników na cienkich gałęziach wierzb i miałem tylko nóż i aparat fot. Wybiorę się tam jednak celowo. Jeśli właściciel w międzyczasie tej kupy nie zabierze to pewnie się z nim dogadam. Larwy L kollari są już w kolebkach. Być może się przepoczwarczają, niestety od lat nie zajmują mnie chrząszcze i powoli zapominam nawet to co o nich wiedziałem z własnych obserwacji.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Żerowiska na starym klonie

Post autor: Marek Hołowiński »

Załączam zepsutą fotkę larwy. Na dole widać fragment innej, może gąsienicy, ale wtedy kiedy robiłem tę fotkę jej nie dostrzegłem.
Tym bardziej pojadę zebrać coś do hodowli i kolegom...
Załączniki
IMG_4623a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.31 KiB)
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowiska na starym klonie

Post autor: Orish »

No, larwa Mesosa to to nie jest na pewno. Jeśli udałoby się jednak pozyskać jakieś larwy L. kollari to byłbym bardzo wdzięczny za informację tutaj lub na PW. Powodzenia w negocjacjach ;-)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Żerowiska na starym klonie

Post autor: Marek Hołowiński »

Kilka tygodni temu znalazłem żerowiska Leioderus kollari na gałęziach klonu. Na prośbę kolegów pojechałem tam powtórnie i wyciąłem kilka gałęzi. Większość zebranego materiału rozdałem, a sobie zostawiłem cztery kilkunastocentymetrowe kawałki. Resztę gałęzi właściciel działki sprzątnął i kiedy pojechałem tam następnym razem nie było czego szukać. Drewno zabrał sobie na opał.
Załączniki
IMG_4778a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.91 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”