Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: Wujek Adam [†] »

W sobotnie popołudnie dnia 06. 06. 2015. przy okazji załatwiania różnych spraw na mieście przelotnie zajrzałem do warszawskiego Lasu Bielańskiego. O ile się nie mylę, jest to jedyne współczesne stanowisko Cerambyx cerdo na Mazowszu, w którym bez problemu można zaobserwować ten gatunek.
W skali kraju to w sumie nic nadzwyczajnego, ale nieodmiennie cieszy! :D
Załączniki
C.cerdo_06.06.2015.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (363.95 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dla ochrony gat lepiej nie podawac informacji o tym. Populacja warszawska wymaga szczególnej troski.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2015

Post autor: Wujek Adam [†] »

Akurat informacje o tym gatunku na tym stanowisku są powszechnie znane od ponad 100 lat (albo i dłużej), i chyba każdy, kto choć trochę liznął kózkowy temat ma tego świadomość, nie ma więc czym się aferować i robić jakiejś szczególnej entomo-tajemnicy. ;-)

A to zupełnie inna sprawa, że populacja C. cerdo w Lesie Bielańskim wymaga ochrony!
Ochrony praktycznej czyli czynnej, szczególnie wobec pomysłu przebudowy ulicy Dewajtis przecinającej las, którą w bliskiej przyszłości mają jeździć autobusy! :ap:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Uwazam jednak mimo wszystko, ze pisanie o tym na Forum jest ryzykowne dla kozioroga, szczegolnie akurat w czasie rojki ;-)

Wielka prosba do kolekcjonerow, zeby w kozioroga "zaopatrywali sie" z innych populacji np wrocławskiej a nie z warszawskiej.
Ponadto, jak wiadomo, jest to gatunek objęty ochroną ścisłą, czynną, tak więc jego pozyskiwanie jest absolutnie surowo wzbronione. Pozyskanie kozioroga z terenu Warszawy to już arcyprzestępstwo. Tu potrzebna jest kwestia świadomości i zrozumienia problemu zachowania tego gatunku w Polsce i znaczenia tej warszawskiej populacji dla jego przetrwania tym regionie kraju w przyszłości. To inny temat, ale skoro już został wywołany to moja prośba i apel o niepozyskiwanie kozioroga z Warszawy. :hi:
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Kózki 2015

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacek Kurzawa pisze:Uwazam jednak mimo wszystko, ze pisanie o tym na Forum jest ryzykowne dla kozioroga, szczegolnie akurat w czasie rojki ;-)

Wielka prosba do kolekcjonerow, zeby w kozioroga "zaopatrywali sie" z innych populacji np wrocławskiej a nie z warszawskiej.
Ponadto, jak wiadomo, jest to gatunek objęty ochroną ścisłą, czynną, tak więc jego pozyskiwanie jest absolutnie surowo wzbronione. Pozyskanie kozioroga z terenu Warszawy to już arcyprzestępstwo. Tu potrzebna jest kwestia świadomości i zrozumienia problemu zachowania tego gatunku w Polsce i znaczenia tej warszawskiej populacji dla jego przetrwania tym regionie kraju w przyszłości. To inny temat, ale skoro już został wywołany  to moja prośba i apel o niepozyskiwanie kozioroga z Warszawy.  :hi:
Jacek, wybacz ale co Ty piszesz?
Mniejszym przestępstwem jest pozyskiwanie z populacji wrocławskiej?, a gdzie mamy jakieś granice, gdzie miara wysokości przestępstwa? co to za apel. Nie wolno - to nie wolno i nie ważne gdzie, w tym naszym kraju.
O istnieniu gatunków chronionych na określonych stanowiskach jest na ogół powszechnie wiadomo. To od nas "zbieraczy" zależy czy gatunek jest pozyskiwany czy nie. To my się narażamy na konsekwencje łamania prawa. I to my odpowiadamy osobiście za tego typu działanie.
a Forum Entomologiczne niech pełni rolę edukacyjną, co by uświadomić tych co nie wiedzą. A tym co świadomie ignorują prawo i tak nic nie może zrobić bo nie ma do tego żadnych prawnych narzędzi. Jedynie można składać doniesienia..., ale to chyba nie o to chodzi.
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kózki 2015

Post autor: Jurek b. [†] »

Jacek Kurzawa pisze: Wielka prosba do kolekcjonerow, zeby w kozioroga "zaopatrywali sie" z innych populacji np wrocławskiej
Ty tak serio :?:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jak znam życie.... i oczywiście ŻARTEM.
Jak znam życie, koziorogi w jakimś stopniu są odławiane.
Żartem, bo oczywiście nie namawiam. Piszę wyraźnie że jest to gatunek objęty ochroną ścisłą i czynną. Oczywiste jest, że w całym kraju jest chroniony jednakowo. Jego odławianie jest przestępstwem - powtórzę, gdyby ktoś miał wątpliwości z interpretacją moich postów.

Marku, chodzi o to, by uswiadomić wielką wagę populacji warszawskiej jak i zresztą każdej innej w kraju. Gatunek może nam wyginąć.

PS Jak się dobrze zastanowić to dobry tytuł przeczyta więcej osób a kłótnię przeczytają "wszyscy". Tylko że nie wszyscy odniosą się do tego z dystansem, dlatego lepiej nie ryzykować z kłótniami ;-)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kózki 2015

Post autor: Przemek Zięba »

Ja dotychczas myślałem, że koziorogi są raczej zbierane martwe po rójce, tak przynajmniej niektórzy prawili, że można zbierać truchełka wiadrami (abstrahuję od legalności posiadania znalezionych okazów bo to tez obwarowane prawnie). Ale tak sądziłem. Nie sądziłem że ktoś jedzie specjalnie do Kampinosu, czy w inne miejsce by odławiać. Jak wygląda w chwili obecnej status C,cerdo? Dalej wysokiego ryzyka VU, czy zmienił klasyfikację na bardziej zagrożony EN? Jak przedstawia się sytuacja w Europie?

Czy są jakieś doniesienia odnośnie występowania C.cerdo we wschodniej Polsce,? mam na myśli XXI wiek oczywiście nie doniesienia z pracy prof. Gutowskiego.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

W 2002 roku pracując przy realizacji filmu pt. "W cieniu wielkiego drzewa: kozioróg dębosz" właśnie w Lesie Bielańskim zaobserwowałem masową derogację kozioroga czynioną przez ptaki owadożerne. Scena to uwidoczniająca jest nawet w filmie, choć nie widać jej rozmachu: pod jednym dębem naliczyłem szczątki około 20 exx. C. cerdo (zliczając prawe pokrywy skrzydłowe, aby mieć pewność ile osobników zostało pożartych).
Taka hekatomba ma miejsce rokrocznie i nie jest winą jakichś "złych entomologów" mających niecne zakusy na chroniony gatunek, lecz naturalnym zjawiskiem przyrodniczym.
Ile osobników kozioroga ginie w ten sposób, a ile pada z ręki kolekcjonerów?
I jak to się ma do stabilności populacji gatunku?
Odpowiedź brzmi: kozioróg dębosz w Lesie Bielańskim trzyma się całkiem nieźle, a prawdziwymi realnymi zagrożeniami dla jego istnienia są: minimalne naturalne odnowienie dębu oraz plany przeprowadzenia przez las ruchliwej drogi do pobliskiej ATK.

O ile mi wiadomo, C. cerdo w Kampinosie nie występuje.
Jego status ochronny nie uległ zmianie, pomimo że monitoring gatunku pokazał, iż jest on w lepszej kondycji niż podejrzewano.
O Europie nawet nie wspominam, gdyż są miejsca, że jest on liczny, a nawet masowy i bywa poważnym szkodnikiem np. upraw kasztana jadalnego.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Przemek Zięba »

Ot i dzięki, pisząc Kampinos miałem na myśli luźne powiązanie z Laskiem Bielańskim, bo słyszałem że w KPN jednak jest kozioróg, piszę słyszałem, bo przecież nie widziałem. Właśnie co do Europy takie historie mi się obiły o uszy względem C.cerdo. A co ye stanowiskami w pasie wschodnim kraju ? Jakieś historyczne wzmianki to i są ale czy ktoś cos słyszał? mam takie jedno miejsce na Roztoczu, wygląda wręcz idealnie, jadę za 2 tygodnie może się rozejrzę, bo inne fajne gatunki tam widywałem.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Aleszszsz proszszsz... :birra:

Robiąc dwuletnią inwentaryzację owadów z gatunków chronionych dla RDLP Warszawa - a więc najogólniej mówiąc na terenie Mazowsza - znalazłem kozioroga dębosza jedynie w Lesie Bielańskim. Ściany Wschodniej jako takiej całościowo nie oglądałem, nie słyszałem jednak aby gdzieś tam współcześnie C. cero się utrzymał.
Ale w 100% nie jest to wykluczone, bowiem ten gatunek mógł przetrwać tu lub tam w małych enklawkach w typie mini dąbów świetlistych, w skupiskach dębów, alejach czy innych niewielkich, dotąd entomologicznie nie spenetrowanych siedliskach. Szukaj go więc Przemku, bo w skali regionu byłoby to nie lada odkrycie! :cap:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Przemek Zięba »

Wujek Adam pisze:Szukaj go więc Przemku, bo w skali regionu byłoby to nie lada odkrycie!  :cap:
Rozejrzę się tu i tam :mrgreen:
Awatar użytkownika
Paweł Bachanek
Posty: 81
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 13:18
UTM: EB-29
Lokalizacja: Radom

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Paweł Bachanek »

Adamie wspominasz o uczestnictwie w produkcji filmu ,, W cieniu wielkiego drzewa , Koziróg dębosz " nie miałem okazji oglądania tego filmu , czy jest on gdzieś dostępny bo jakoś nie mogę go znaleźć
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Wujek Adam [†] »

Hmmm, nie mam pojęcia. ;-)
Czasami leci on w TV regionalnych, ale prawa do niego ma chyba "Palnete".
http://www.planeteplus.pl/dokument-w-ci ... bosz_19591
Czy jest on dostępny w sieci???
Być może.
Jakby co, służę legalną kopią sprezentowaną mi przez realizatorkę.
:hi:
Awatar użytkownika
Paweł Bachanek
Posty: 81
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 13:18
UTM: EB-29
Lokalizacja: Radom

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Paweł Bachanek »

w sieci szukałem bez powodzenia ,kopią byłbym zainteresowany ale nie mam pojęcia jak by to rozwiązać technicznie
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Odpowiedź brzmi: kozioróg dębosz w Lesie Bielańskim trzyma się całkiem nieźle, a prawdziwymi realnymi zagrożeniami dla jego istnienia są: minimalne naturalne odnowienie dębu oraz plany przeprowadzenia przez las ruchliwej drogi do pobliskiej ATK.
Adamie
Robiąc badania populacji kozioroga do planu ochrony Rezerwatu przekonałem się, ze największym problemem dlatego gatunku jest postępujące ocienienie pni dębów. Młodych drzew nie brakuje. Potencjalna baza pokarmowa jest bardzo duża. Ale pogarszają się warunki świetlne (np. przy ul. Podleśnej). Nawet w tych miejscach, gdzie wywaliły się graby odsłaniając pnie dębów, warunki pogorszyły się w ostatnich latach. Nie sądzę też, aby przeprowadzenie drogi miało istotny wpływ na kozioroga. Ta droga prawie już istnieje (brakuje tylko małego fragmentu). Będąc w Debreczynie (Węgry) obserwowałem dużą dąbrowę poprzecinaną kilkoma ruchliwymi drogami. I kozioróg był wszędzie. Oczywiście (żeby było jasne) zdecydowanie nie popieram przedłużenia ul. Dewajtis do Wisłostrady. Dla mnie jeszcze jedną ciekawostką jest brak kozioroga w Parku Natolińskim.

Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Wujek Adam [†] »

Pawle, to chyba nic pilnego?
Na dniach wyjeżdżam do Grecji. Po moim powrocie pomyślimy o rozwiązaniu technicznej strony problemu filmowego.

Tomku,
obserwuję kozioroga regularnie w Lesie Bielańskim mniej więcej od 2002 roku. Zauważyłem, że świetnie daje on sobie radę także w gęstym, zacienionym drzewostanie. W sytuacji, kiedy pień drzewa osiąga jakiś "próg cienistości" nieakceptowalny dla C. cerdo, gatunek bez problemu przenosi się wyżej, atakując partie pnia wzbijające się ponad graby, względnie grubsze dębowe gałęzie wysoko w koronie drzewa.
Największe zgrupowanie koziorogów w latach 2010 - 2014 obserwowałem właśnie w litym, zacienionym drzewostanie na wschód od ulicy Dewejtis. Podczas jednego spaceru spotykałem i >20 exx. właśnie w takich cienistych siedliskach, podczas gdy na nasłonecznionych pniach było ich o połowę mniej. Wydaje mi się więc, że problem ocienienia pni nie ma zbyt wielkiego znaczenia dla populacji tego gatunku w omawianym lesie, w którym radzi on sobie całkiem dzielnie bez większych kłopotów przenosząc się z drzewa na drzewo i wciąż znajdując takie egzemplarze, które mu rozwojowo pasują.
Natomiast palny przebudowy ul. Dewajtis mogą mieć - moim skromnym zdaniem - duże ujemne znaczenie dla okolicznej populacji Cerambyx cerdo. Przedłużenie, a przede wszystkim poszerzenie tej ulicy (co chyba jest planowane, skoro mają nią jeździć autobusy) nieodmiennie będzie się wiązało ze znaczną ingerencją w środowisko, w tym także z usunięciem niektórych dębów będących obecnie ważną bazą rozwojową kozioroga. Dochodzi do tego tzw. "chirurgia drzew", która pewnie będzie miała miejsce, bo oczywistym jest, że drzewa w gorszej kondycji zdrowotnej nie mogą okalać drogi, są bowiem zagrożeniem dla jej użytkowników. Ponadto tzw. czynniki porealizacyjne, w tym gównie wzmożony ruch i hałas, na pewno nie przypadną tej pięknej kózce do gustu.
A jeśli chodzi o dębowe odnowienia, to w mojej ocenie są one dalece niewystarczające, aby długofalowo zapewnić koziorogowi miejsce do rozwoju. W Polsce gatunek ten bardzo rzadko opada drzewa w wieku poniżej 100 lat, więc gdy w Lesie Bielańskim wypadną ostanie 300-letnie "dziadki" C. cerdo nie za bardzo będzie miał w czym się rozwijać. :-(

Las Natoliński to osobna ciekawostka, choćby właśnie z tego powodu, że mimo potencjalnie wyśmienitych warunków kozioroga tam nie było i nie ma!
Ale czy nie będzie? ;-)

:hi:
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Konto_usuniete »

film można dorwać tutaj:
http://videopix.pl/filmwcieniuwielkiego ... 002547103/
Tomasz Mokrzycki pisze:Młodych drzew nie brakuje. Potencjalna baza pokarmowa jest bardzo duża.
Tomku owszem jest ale...czy nie ma przerwy wiekowej???? zanim te młode dojdą to te stare padną....
Ocienienie owszem jest problemem - ale jak wiesz jakiekolwiek próby wejścia z piłą aby cokolwiek wyciąć budzą gniew okolicznych "ekologów" zwłaszcza ptasiej mafii...
Przewrotnie mówiąc - budowa drogi zapewne je doświetli :mrgreen: :mrgreen: ja jeśli chodzi o kozioroga odnoszę wrażenie, że oświetlony pień potrzebny jest do zasiedlenia - w lesie pilczyckim we Wrocławiu gdzie bywam ostatnio zaobserwowałem, że pnie z starymi otworami wylotowymi są w całym kompleksie- kiedyś był to rodzaj parku miejskiego, nowe tylko w górnych częściach koron. Nawet na terenie zoo widuje się dęby z nowymi otworami nisko ale i wysoko jeśli są zarośnięte - tak jakby podrost "prowokował" kozioroga do wędrówki w górę...
a co do Natolina - kozioroga brak za to jest pachnica której brak w bieleńskim - chyba że coś się zmieniło....
Umyka jeszcze jeden obiekt położony koło Wawy - rezerwat Dębina - jeden z pierwszych w Polsce powołany w roku 1934...oraz rezerwat Jana III Sobieskiego...tam też dziadki okazałe stoją a pachnicy i kozioroga nie widu ni słychu- a przecież w czasie kiedy kiełkowały to teren miał ciągłość....
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Wujek Adam [†] »

Grzegorz ujął precyzyjniej to, co usiłowałem powiedzieć: w Lesie Bielańskim brak jest drzew (może nie tyle brak, co występuje wyraźny niedostatek) w odpowiednich klasach wiekowych, które mógłby zasiedlać kozioróg po wypadnięciu wiekowych dębów.
I racja w drugiej sprawie: zacienienie pni powoduje zasiedlanie wyższych partii drzewa + solidnych konarów, ale nie wpływa negatywnie na metapopulacje Cerambyx cerdo.
A zresztą tu chodzi o termikę. Bielańskie dęby są na tyle dogrzane (i zachowujące temperaturę przez swoje wymiary), że nawet rosnąć w poważnym ocienieniu są dogodną bazą rozwojową dla wielu pokoleń kozioroga.

Jeśli zaś chodzi o pachnicę, to jak najbardziej jest ona w Lesie Bielańskim, i to zapewne liczniej niż kozioróg (nie robiłem badań ilościowych tych gatunków, ale ośmielę się stwierdzić, że pachnica zasiedla więcej drzew i że rokrocznie wywodzi się z nich więcej imagines tego gatunku, niż C. cerdo).
Załączniki
Osmoderma_typowe 'pachnicowisko'_Las Bielański.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (354.91 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Jacek H. »

Panowie,
"Nie wyważajcie otwartych drzwi"! Wymagania środowiskowe kozioroga dębosza są dobrze znane i nie ma nad czym dyskutować. To co obserwujemy w Lesie Bielańskim to powolne zanikanie ostatniej w tej części Polski populacji tego gatunku. W zależności od różnych przypadkowych czynników może to potrwać, miejmy nadzieję jeszcze wiele lat. Paradoksalnie nasilenie tego procesu było spowodowane powołaniem w 1973 roku rezerwatu, co uruchomiło naturalną sukcesję, ograniczyło wszelkie działania utrzymujące tzw. las otwarty. Ostatnio te niekorzystne zjawiska nasiliły się bo obsadzono ostatnie wolne powierzchnie, w celu jak to opisano na tablicach "odtworzenia dawnej Puszczy Mazowieckiej"?! Jak zobaczyli to ekolodzy, specjaliści od ochrony kozioroga ze Szwecji i Niemiec, którzy byli ze mną w rezerwacie, od razu chcieli pisać skargę na Polskę do Komisji Europejskiej za niszczenie przedmiotu ochrony jakim jest kozioróg na obszarze Natura 2000 "Las Bielański". Z trudem im to wyperswadowałem, teraz trochę żałuję.

Mamy wiele przykładów wymierania kozioroga na skutek zmian środowiskowych. Z grubsza wygląda to tak, że z początku ocienienie zmusza owady do "ratowania się", szukając słońca idą w korony, a tam niestety warunki są zdecydowanie gorsze i po pewnym czasie populacja zanika. Taki los spotkał m.in. kozioroga białowieskiego.
Innym poważnym zagrożeniem powodowanym przez ocienienie jest przedwczesne zamieranie starych dębów, które przez kilkaset lat wzrastały na otwartej przestrzeni i nie wytrzymują nagłej zmiany warunków świetlnych. Warto zobaczyć jak wyglądał Las Bielański jeszcze w 1932 roku (link poniżej). W tej chwili jest to w większości zwarty, cienisty las.

http://lh5.ggpht.com/_Q7cv8t-X4AU/SW5S- ... any_05.jpg

Podsumowując, jeśli nie wprowadzi się do Lasu Bielańskiego zabiegów czynnej ochrony kozioroga możemy się liczyć z jego powolnym, aczkolwiek nieuchronnym wymieraniem.

Jedną z ciekawszych prac nt. wymagań kozioroga, którą warto przeczytać jest:

Albert, J., Platek, M., & Cizek, L. (2012). Vertical stratification and microhabitat selection by the great capricorn beetle (Cerambyx cerdo) (Coleoptera: Cerambycidae) in open-grown, veteran oaks. European Journal of Entomology, 109(4), 553-559.

Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dziękuję Jacku za profesjonalne przedstawienie problemu :okok:

Praca jest tutaj: http://www.eje.cz/pdfs/eje/2012/04/10.pdf
a zdjęcie lotnicze zestawiłem z obecnym, żeby to było lepiej widać. Chodzi o wolne przestrzenie między drzewami - widoczne dobrze w lewej częsci fotografii, największa różnica jest jednak w prawej, gdzie przed wojną drzewostan wygląda na luźny, doświetlony a obecnie jest juz całkiem przekształcony.


Załączam zdjęcie Bielan z 1945 (z GoogleEarth)

Bielany obecnie:
GoogleMaps https://www.google.pl/maps/place/Warsza ... fc!6m1!1e1
Załączniki
bielany.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.41 KiB)
bielany1945.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.55 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Wujek Adam [†] »

Mam nieco inne poglądy, wynikające z wieloletnich obserwacji własnych, na temat stanu populacji kozioroga dębosza w Lasku Bielańskim, i szerzej: na temat jego strategii przetrwania w bardziej zwartych i ocienionych drzewostanach w warunkach naszego kraju.
Ale w kilku punktach zgoda!
Nie podejrzewam, aby metapopulacja C. cerdo na Bielanach była obecnie zagrożona jakimś szybkim wyginięciem, jednak bez szerszego i kierunkowego planu ochrony za -dziesiąt lat może być z nią problem!
... tylko na czym taka ochrona w praktyce miałaby polegać???
Na przywróceniu tzw. lasu otwartego a la dąbrowa świetlista?
Pamiętajmy jednak, że Las Bielański nie stoi i nie rośnie po to, aby trzymał się w nim kozioróg, i że spełnia on wiele różnorakich funkcji, którym kozioróg przeszkadza niszcząc stare dęby!
Dodatkowo pozostaje nierozwiązany (a nawet być może nierozwiązywalny) problem ciągłości wiekowej drzewostanu, a konkretniej: dębów. Odkrzaczenie i doświetlenie starych drzew nie wystarczy i nie wypełni luki w bazie pokarmowej, którą już teraz wyraźnie widać. A na dodatek pozostają jeszcze zamysły daleko idącej ingerencji w środowisko w postaci przebudowy ulicy Dewajtis. Jeżeli do tego dojdzie, takie zmiany będą nie do cofnięcia.

Reasumując: Moim zdaniem kozioróg w Lasku Bielańskim przetrwa nas wszystkich udzielających się w tym wątku. ;-)
A co będzie dalej??? :mysl:

:papa:
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Konto_usuniete »

Panowie to aby zrozumieć jak wyglądał ten obszar popatrzcie na fotki:
http://www.lasbielanski.waw.pl/zdjecia_ ... as_01.html

kopara opada....
Jacek H. pisze:Panowie,"Nie wyważajcie otwartych drzwi"! Wymagania środowiskowe kozioroga dębosza są dobrze znane i nie ma nad czym dyskutować
Oczywiście, że tak co nie oznacza, że nie można się podzielić swoimi obserwacjami.... :birra:
Poza tym Jacku - w uzupełnieniu do Twojej wypowiedzi - za ten stan rzeczy w dużej mierze odpowiada środowisko warszawskich ornitologów - to oni "przekonali" resztę, iż nic nie wolno robić...mieli w tym udział również autorzy "planu ochrony" z SGGW ....
Jacek H. pisze:Paradoksalnie nasilenie tego procesu było spowodowane powołaniem w 1973 roku rezerwatu
A w szczególności usunięcie parku rozrywki i kultowym słoniem...
http://tustolica.pl/slon-a-sprawa-biela ... ieta_60040 (dęby w tle)...
kubu01
Posty: 60
Rejestracja: niedziela, 12 września 2010, 14:32

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: kubu01 »

Wujek Adam pisze: Pamiętajmy jednak, że Las Bielański nie stoi i nie rośnie po to, aby trzymał się w nim kozioróg, i że spełnia on wiele różnorakich funkcji, którym kozioróg przeszkadza niszcząc stare dęby!
Racja, sam las spełnia więcej funkcji.... ale czytając SDF obszaru Natura2000 "Las Bielański" można wnioskować i nawet innej opcji nie ma że obszar ten dostał status "Naturowy" ze względu na kozioroga i pachnicę.

Pytanie teraz jest takie: jaki jest sens utrzymywania statusu rezerwatu ścisłego na powstających obszarach N2000 wymagających działań ochrony czynnej, bądź odwrotnie - sens nadawania ścisłym statusu N2000?
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Cała ta sytuacja jest kompletną abstrakcją a zarazem końcówką kozioroga na Mazowszu. Z tego, co mi wiadomo, osoby decyzyjne cały problem mają w przysłowiowych czterech literach. Kozioróg owszem, gdy siedlisko zarasta, przenosi się w wyższe partie drzew, bo co ma innego robić. Co z tego, skoro nie w tak odległej perspektywie, przy obecnym stanie rzeczy wszystkie wiekowe dęby w Lesie Bielańskim zwyczajnie szlag trafi, czyli czytaj - skończy się baza pokarmowa. W pełni popieram opinię Jacka Hilszczańskiego i również żałuję, że ta skarga spaliła na panewce. Nie zmienia to faktu, że sprawa nie jest ostatecznie zamknięta i nie można już nic zrobić.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Wujek Adam [†] »

Otóż właśnie nie da się nic sensownego w tej sprawie zrobić (przynajmniej nie w ten sposób), i żadne skargi nie pomogą.
Bo dzięki nawet najostrzejszym protestom nie uzyska się przecież w krótkim czasie potrzebnej liczby dębów w odpowiednim wieku! :P
Co najwyżej można przedłużyć bielańską koziorogową agonię stwarzając obecnej populacji takie warunki, aby szybciej wykończyła współcześnie istniejące stare dęby, ale czy o to chodzi?

Nasuwa mi się kilka alternatywnych rozwiązań tego problemu.
Nikt mi jednak nie płaci za odwalanie roboty za ludzi, którzy powinni się tym zajmować.
A póki co jednak kozioróg w Lesie Bielańskim ma się całkiem nieźle i przez najbliższe ćwierćwiecze pewnie się to nie zmieni, chyba że ktoś przeforsuje kilka "genialnych pomysłów" w stylu rozbudowy drogi przez las, lub przekształcenia tego terenu w plastikowo-blaszany park rozrywki dla gawiedzi, w którym dęby i kozioróg będą jedynie marginalną ciekawostką.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jak wygląda struktura wiekowa dębów zasiedlanych przez kozioroga na Bielanach? Czy tam nie ma kilkudziesięcioletnich dębów? A gdyby nawet były same kilkuset letnie dęby to ile czasu potrzeba na wypełnienie luki w bazie pokarmowej kozioroga? Czy te dęby nie przeżyją przez ten okres? Przyjmując, że kozioróg opanowałby 150 letni dąb, to czy te dęby bielańskie nie pożyją tyle?
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Wujek Adam [†] »

I to są właśnie najistotniejsze pytania, Jacku! :tak:
Jak myślisz, badał to ktoś na poważnie? ;-)
Na mój gust sprawy w Lesie Bielańskim mają się tak: na tzw. Tarasie Niżnym, w czasach zanikania Potoku Bielańskiego, obserwujemy właśnie szybko zachodzące przemiany struktury drzewostanu spowodowane zmianami hydrologicznymi. Ustawione tam tablice niby informują nas z jakim typem lasu mamy tam do czynienia, ale jak jest naprawdę każdy sam może się przekonać. Środkowa część lasu pozostaje "koziorogowo optymalna", choć bark w niej nie tylko naturalnych dębowych odnowień, ale i wystarczającej liczby drzew w takim wieku, na które mógłby się przerzucić C. cerdo, gdy już zabraknie mu dębów w wieku >250 lat. O północnej części lasu, przyjmijmy od wysokości ul. Przy Agorze, lepiej nie wspominajmy, bo to część lasu tylko z nazwy.

Tak czy owak jest nad czym myśleć, co robić i co ratować.
Jedyne co potrzeba, to zająć się tym na serio!

:hi:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Jacek Kurzawa »

Powtórzę pytania:
1. Jak wygląda struktura wiekowa dębów zasiedlanych przez kozioroga na Bielanach?
2. Czy tam nie ma kilkudziesięcioletnich dębów?
3. (A gdyby nawet były same kilkuset letnie dęby to) ile czasu potrzeba na wypełnienie luki w bazie pokarmowej kozioroga? (zakładając że tam jest "luka", o której pisali przedmówcy)
4. Przyjmując, że kozioróg opanowałby 150 letni dąb, to czy te dęby bielańskie nie pożyją tyle?

Moje odpowiedzi są mniej więcej takie:
ad1. kozioróg zasiedla dęby w wieku od 150 lat wzwyż
ad 2. Są, pytanie ile jest np dębów 70-100 letnich. Tomek Mokrzycki pisał, że jest dużo:
Tomasz Mokrzycki pisze:Młodych drzew nie brakuje. Potencjalna baza pokarmowa jest bardzo duża.
ad 3. około 50-70 lat. Po tym czasie dęby 70-letnie będą miały 150 lat.
ad 4. Obecne dęby postoją znacznie dłużej, więc perspektywa utrzymania się kozioróga przez ten czas jest (o ile mu w tym się nie przeszkodzi zabiegami o jakich pisał Jacek H.)

To tyle z mojej strony, chociaż mi też za to "nie płacą", to ja jednak chętnie o tym podyskutuję w szerokim gronie.
To czysto teoretyczne podejście, nie byłem w życiu na Bielanach. Mam jednak wrażenie, że tam nie ma luki, drzewostan jest co najwyżej i przede wszystim zagrożony zalesieniem (i to nie chodzi tylko o kozioroga ale o charakter cennego siedliska, które to siedlisko miało przez ostatnie kilkaset lat). Bo to przecież o ciągłość siedliska chodzi a nie o samego kozioroga.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Wujek Adam [†] »

To w takim razie do Twoich pytań ja dołożę swoje:

1. Na ile exx. jest szacowana populacja C. cerdo w Lesie Bielańskim?
2. Jak metodyka jest zaproponowana do ustalenia tej liczby?
3. Co w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z gatunkiem o dłuższym niż rok rozwoju? Vulgo: czy liczba corocznie spotykanych imagines jest stała, czy zmienna?
4. Ile właściwie trwa generacja rozwojowa C. cerdo w Lesie Bielańskim, 3, 4 czy 5 lat, oraz na ile okres rozwoju tego gatunku jest stały i od czego bywa uzależniony?
5. Jaka jest procentowy stosunek przeżywalności wyklutych larw do imagines?
6. Jaka jest graniczna liczka osobników w populacji C. cerdo, poniżej której następuje populacyjna degradacja?

Poruszając się we mgłach absurdu spowodowanych brakiem odpowiedzi na Twoje i moje pytania śmiało możemy chronić kozioroga na Bielanach. Z jakim skutkiem? :roll: :gl:

Ps.
Pisałem tu już kilkakrotnie, że moim zdaniem zaplecze pokarmowo-rozwojowe dla kozioroga w Lesie Bielańskim (czyli ciągłość dębowych, różnowiekowych odnowień) jest dalece niewystarczające. I tej opinii się trzymam.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze:W sytuacji, kiedy pień drzewa osiąga jakiś "próg cienistości" nieakceptowalny dla C. cerdo, gatunek bez problemu przenosi się wyżej, atakując partie pnia wzbijające się ponad graby, względnie grubsze dębowe gałęzie wysoko w koronie drzewa.
Największe zgrupowanie koziorogów w latach 2010 - 2014 obserwowałem właśnie w litym, zacienionym drzewostanie na wschód od ulicy Dewejtis. Podczas jednego spaceru spotykałem i >20 exx. właśnie w takich cienistych siedliskach, podczas gdy na nasłonecznionych pniach było ich o połowę mniej.
To ciekawe, że wyniki badań autorów pracy [1] są odwrotne - im wyżej, tym mniej.
Z rysunku widać, że na silnie ocienionych drzewach spotkano 1-2 otwory na 14 metrach wysokości. Im więcej światła tym kozioróg schodzi niżej a ilość otworów rośnie. Przy maksymalnym naswietleniu pnia na wysokości 0-2m naliczono do 14 otworów.

[1] - Albert, J., Platek, M., & Cizek, L. 2012. Vertical stratification and microhabitat selection by the great capricorn beetle (Cerambyx cerdo) in open-grown, veteran oaks.
Załączniki
cerdo_wysokosc_naswietleniepnia.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (39.56 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Wujek Adam [†] »

Niewątpliwie jest to ciekawe, a jeszcze ciekawsze jest, jakie to ma przełożenie na warunki Lasu Bielańskiego? :mysl:

Obserwowałem kozioroga dębosza w 6 krajach na dużej liczbie stanowisk, i wiem że jest to gatunek o bardzo zróżnicowanej biologii, przy czym powody tego zróżnicowania bywają bardzo złożone.
Innymi słowy: niemieckie, a już na pewno szwedzkie, obserwacje i doświadczenia niekoniecznie muszą odpowiadać specyficznej warszawskiej rzeczywistości. :P
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze: 1. Na ile exx. jest szacowana populacja C. cerdo w Lesie Bielańskim?
2. Jak metodyka jest zaproponowana do ustalenia tej liczby?
3. Co w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z gatunkiem o dłuższym niż rok rozwoju? Vulgo: czy liczba corocznie spotykanych imagines jest stała, czy zmienna?
4. Ile właściwie trwa generacja rozwojowa C. cerdo w Lesie Bielańskim, 3, 4 czy 5 lat, oraz na ile okres rozwoju tego gatunku jest stały i od czego bywa uzależniony?
5. Jaka jest procentowy stosunek przeżywalności wyklutych larw do imagines?
6. Jaka jest graniczna liczka osobników w populacji C. cerdo, poniżej której następuje populacyjna degradacja?
ad1. podejrzewam, że nie było badań w tym kierunku.
ad2. o ile zajdzie taka potrzeba to metodyka się znajdzie. Da się to policzyć, ale badania monitoringowe musiałby potrwać kilka lat.
ad3. z pewnoscią stała, ale jak to bywa w przyrodzie my wszystko widzimy inaczej.
ad4. zapewne różnie, najczęściej 3 lata, jakiś procent bedzie miał 4 letnie rozwój, może być też 2 letni.
ad5. jak w każdej populacji, zależy to od ilości składanych jaj i przeżywalności osobników
ad6. na to pytanie warto byłoby znać odpowiedź, jak również na to, jaki jest areał tej populacji i na ile jest ona izolowana od innych i od kiedy. Dlatego badania kozioroga powinno się prowadzić, póki jeszcze jest co badać i co chronić.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Wujek Adam [†] »

;-)

ad ad 3. Nie sądzę. Myślę, że jest inaczej, i że są "lata koziorogowe", podobnie jak "lata chrabąszczowe", w których te gatunki pojawiają się liczniej.
ad ad 4. Także tak nie sądzę. W warunkach Lasu Bielańskiego rozwój C. cerdo jest zapewne dłuższy, a 2-letni wykluczony.

Zgadzam się za to w pełni, że sprawę trzeba badać.
I dopiero na podstawie wyników badań myśleć o praktycznych, sensownych i skutecznych sposobach ochrony. :ok:
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: domino »

w Rogalińskim Parku Krajobrazowym ( w sumie z 50 km ode mnie) jest sporo kozioroga dębosza. ale jest tam dużo starych dębów.
Ale mnie to nie rajcuje, wolę poszukać helle albo aurinii...
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Piątek Wojciech »

domino pisze:Ale mnie to nie rajcuje, wolę poszukać helle albo aurinii...
no i jak tam ?- znalazłeś ?
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Wujek Adam [†] »

domino pisze:w Rogalińskim Parku Krajobrazowym ( w sumie z 50 km ode mnie) jest sporo kozioroga dębosza. ale jest tam dużo starych dębów.
Ale mnie to nie rajcuje, wolę poszukać helle albo aurinii...
Z tym koziorogiem w Rogalinie to jest informacja co najmniej na miarę odkrycia Ameryki. :mrgreen:

Na Mazowszu jest mnóstwo stanowisk helle i aurinii.
Jeżeli będę chciał o tym porozmawiać, to założę stosowny wątek na forum, i Tobie radzę to samo. :birra:
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Jurek b. [†] »

Wujek Adam pisze: dnia 06. 06. 2015 
Wciąż dziwią mnie te wczesnoczerwcowe obserwacje rójek. Niby Dolny Śląsk cieplejszy od Mazowsza, ale mi rójki koziorogów się kojarzą z lipcem :D
I rzeczywiście, dzisiaj XM47 para i samiec, ponadto kilkanacie w locie.
J.
Załączniki
Koziorogi 2015-07-01.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (81.5 KiB)
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Oczywiście, że tak co nie oznacza, że nie można się podzielić swoimi obserwacjami.... :birra:
Poza tym Jacku - w uzupełnieniu do Twojej wypowiedzi - za ten stan rzeczy w dużej mierze odpowiada środowisko warszawskich ornitologów - to oni "przekonali" resztę, iż nic nie wolno robić...mieli w tym udział również autorzy "planu ochrony" z SGGW ....

Grzesiu

Mam nadzieję, że nie masz nas na myśli :mysl: :coto: . Poniżej wycinek tego, co zaproponowaliśmy w sprawie kozioroga do planu ochrony.

Dlatego też w celu zapewnienia trwałości populacji kozioroga dębosza w rez. Las Bielański należałoby podjąć następujące działania:
I. Działania długofalowe
1.Wprowadzenie młodego pokolenia dębów i jego staranna ochrona poprzez grodzenia lub zastosowanie indywidualnych osłonek. Ochroni to młode drzewa przed zgryzaniem przez sarny, ale także przed ludźmi.
2.Wprowadzanie młodego pokolenia dębów powinno objąć wszystkie siedliska, w których występują obecnie stare drzewa.
3.W miejscach odnowień dębu, w pobliżu których przebiegają drogi licznie uczęszczane przez ludzi, powinno ustawić się specjalnie zaprojektowane tablice, z atrakcyjną szatą graficzną, informujące o celowości podjętych działań.

I jeszcze jedno stwierdzenie, które umieściliśmy w naszym opracowaniu.

Kilkunastoletnie obserwacje własne Autora, przeprowadzane ze studentami w ramach przedmiotu „Ochrona owadów”, bardzo negatywnie oceniają dotychczasowe podejmowane i realizowane działania ochronne, a w zasadzie ich brak w odniesieniu do kozioroga na badanym obszarze.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jurek b. pisze:
Wujek Adam pisze: dnia 06. 06. 2015 
Wciąż dziwią mnie te wczesnoczerwcowe obserwacje rójek. Niby Dolny Śląsk cieplejszy od Mazowsza, ale mi rójki koziorogów się kojarzą z lipcem :D
(...)
J.
A ja kozioroga - a propos Lasu Bielańskiego - kojarzę głównie z majem i z czerwcem.
Najwcześniejsze moje obserwacje tego gatunku w omawianym terenie datowane w okolicach połowy maja i dotyczą one nawet nie pojawu pierwszych samców, ale rójki w toku! Wygląda to tak:
- 17-18 V 2000,
- 13 V 2002,
- 23 V 2006,
- 24 V 2011.

Troszeczkę inaczej wygląda to we Wrocławiu. Tam rojące się koziorogi notowałem nieco później, ale także w maju!
- 23 V 2002,
- 24-26 V 2003,
- 29-30 V 2004.

Kozioróg żyje relatywnie długo, a jego pojaw jest nieco rozciągnięty w czasie. Jednak w lipcu, a zwłaszcza w sierpniu, na Bielanach liczebność tego gatunku wyraźnie spada, by około połowy sierpnia dojść do zera.
Rokrocznie te sprawy mogą oczywiście wyglądać ciutkę inaczej, ale - wg moich obserwacji - generalna zasada jest taka, że na najpewniejsze spotkanie z C. cerdo w Warszawie możemy liczyć między połową V, a połową VII.

:hi:
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: kiczy »

W moim rejonie to pierwsza połowa czerwca , w tym czasie miałem możliwość zaobserwowania największej ilości okazów , bardzo aktywnych , okres rojenia przypadał własnie w tym okresie . Obserwacje z lat 2014 - 2015 , XS-64
Awatar użytkownika
tla
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2012, 22:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: tla »

Kozioróg z okolic Janowa niedaleko Białowieży (18km) - 26.07.2015. Leżał biedak w błocie, chyba miał spotkanie z samochodem lub z ptakiem. Ku mojemu szczęściu żył. Spotkanie, pierwsze i to przypadkowe :).

Tydzień wcześniej byłem w Gibach żeby sprawdzić "stary suchy dąb" jak określiła go Pani ze sklepu w Gibach. Nie wiem czy jest to stanowisko opisywane przez Strojnego. Tam kozioroga nie zastałem. Ale okolica obfituje w spore dęby więc może gdzieś się chowa :).
Załączniki
IMAG0358_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.97 KiB)
IMAG0360_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.75 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Jacek Kurzawa »

"Takie" to koziorogi są własnie często podawane z okolic Białowieży, z Mazur i wielu innych okolic Polski. Są dęby, są okazy.... Tylko że to co jest na zdjęciu i robi za kozioroga to jest żerdzianka (Monochamus), zapewne M.sartor urussovii. :okok:
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Jurek b. [†] »

Wujek Adam pisze: w lipcu, a zwłaszcza w sierpniu, na Bielanach liczebność tego gatunku wyraźnie spada, by około połowy sierpnia dojść do zera.
XM47 wciąż są: 10 sierpnia 2015 dwa dorodne samce.
Wujek Adam pisze:
Kozioróg żyje relatywnie długo
Czyli w naturze ile? Na przełomie 1994/1995 miałem okazję sprawdzić to w warunkach "laboratoryjnych" - w grudniu 1994 znajomy stawowy z Doliny Baryczy "spuścił dęba" z którego wysypały się larwy koziorogów, kilkanaście takich prawie-imago mi przywiózł.
Dorosłe wyszły w kwietniu 1995, nie był to czas na ich wypuszczenie, więc czekały na pogodę w dużej witrynie. Były karmione, odbyły pełen cykl rozrodczy (wywiozłem sporo larw w Dolinę Baryczy), ale najdłużej żyjący (samiec) dotrwał tylko dwóch tygodni.
Bardzo mnie ciekawi, czy tak krótkie życie postaci imaginalnej to nieodpowiednie warunki, czy w naturze też koziorogi żyją tak krótko.
Pzdr
J.
Załączniki
Koziorogi 2015-08-10.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (45.21 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Wujek Adam [†] »

Powolutku:

1.
A gdzie było zrobione pokazane przez Ciebie zdjęcie Jurku? W warszawskim Lesie Bielańskim?

2.
Wiadomo, że w warunkach polskich Cerambyx cerdo przepoczwarcza się z końcem lata/z początkiem jesieni. Tzn. w tym okresie, po ostatniej wylince, powstają młode imagines, które jesień, zimę i wczesną wiosnę spędzają w kolebkach poczwarkowych w drewnie.
Skoro więc w grudniu 1994/1995 w drewnie były larwy (o co chodzi z tym "prawie imago"???), to jak mogły one dać imagines w kwietniu 1995? :?

3.
Czym wyhodowane imagines były karmione?
Co to znaczy "pełen cykl rozrodczy"?
O ile dobrze pamiętam, to a propos długości życia kozioroga wypowiadał się Władysław Strojny w swej książeczce pt. "Kozioróg dębosz - najokazalszy chrząszcz polski".
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jurek b. pisze: XM47 wciąż są: 10 sierpnia 2015 dwa dorodne samce.
Wydaje mi się, żę w Polsce nie ma pola UTM "XM". Są, patrząc od południa XR XS XT XU XY XA.

Bielany, Warszawa to DC99.
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Jurek b. [†] »

Jacek Kurzawa pisze: Wydaje mi się, żę w Polsce nie ma pola UTM "XM". Są, patrząc od południa XR XS XT XU XY XA
Masz absolutną rację, ma być XS47 :gl:
Wujek Adam pisze:O ile dobrze pamiętam, to a propos długości życia kozioroga wypowiadał się Władysław Strojny w swej książeczce pt. "Kozioróg dębosz - najokazalszy chrząszcz polski".
Adam, dzięki wielkie. Przecież zamiast zadawać głupie pytania na forum, mogłem przeglądnąć półkę z książkami :gl:
Właśnie przeczytałem, że w rejonie Wrocławia rójka od ostatniej dekady maja do pierwszej września.
Z 887 "okazów" 0,9% majowych, 46,2% czerwcowych, lipcowych 30,9%, sierpniowych 21,3% i z września 0,7%.
Czyli moje odczucia, że lipiec jest koziorogowy były błędne, bo bardziej czerwiec.
Strojny pisze też o hodowanych przez niego 18 "okazach" (czemu nie "osobnikach"?), żyły od 12 do 116 dni (dziewięć żyło ponad miesiąc), podobnie karmione - dżem, owoce, woda z miodem. Biorąc pod uwagę, że osobniki Strojnego były "zebrane w terenie", to te moje 2 tygodnie to straszna porażka, coś musiało być nie tak :ap:

Skoro zadałeś pytania, to odpowiem:
Wujek Adam pisze:1.
A gdzie było zrobione pokazane przez Ciebie zdjęcie Jurku? W warszawskim Lesie Bielańskim?
Pod Wrocławiem, XS47 (a nie XM47).
Wujek Adam pisze:2.
Wiadomo, że w warunkach polskich Cerambyx cerdo przepoczwarcza się z końcem lata/z początkiem jesieni. Tzn. w tym okresie, po ostatniej wylince, powstają młode imagines, które jesień, zimę i wczesną wiosnę spędzają w kolebkach poczwarkowych w drewnie.
Skoro więc w grudniu 1994/1995 w drewnie były larwy (o co chodzi z tym "prawie imago"???), to jak mogły one dać imagines w kwietniu 1995? :?
Te "prawie imago", to były właśnie, jak piszesz "młode imagines", otrzymałem je w trocinach dębowych, a nie w kolebkach (drewnie).
Wujek Adam pisze:3.
Czym wyhodowane imagines były karmione?
Woda z miodem, woda z cukrem, woda z sokiem, owoce.
Wujek Adam pisze:Co to znaczy "pełen cykl rozrodczy"?
Miałem na myśli walki samców + kopulacje + samice składające jaja + zgony chrząszczy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Jacek Kurzawa »

O okresie wystepowania kozioroga pisalismy już na Forum kilkukrotnie, analizując też Strojnego (1967):
viewtopic.php?p=161920#p161920
viewtopic.php?p=212635#p212635

Z kwadratu XS47 kozioróg nie był dotąd podawany :-) Oczywiście występuje on w całym regionie, ale ze względu na prowadzony monitoring należałoby zająć się tym stanowiskiem, jak każdym innym w Polsce. Reszta na PW.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Wujek Adam [†] »

Teraz rozumiem, Jurku. :ok:

O ile z literatury, np. ze wspomnianej pracy Strojnego, dowiadujemy się, że tu i tam koziorogi w Polsce przezywają do września, o tyle nie słyszałem o takich informacjach tyczących się populacji zamieszkującej stołeczny Las Bielański, w którym najwyraźniej wylot z drewna i rójka tego gatunku zaczyna się i kończy nieco wcześniej.

Oczywiście nie mamy tu do czynienia ze ścisłym trzymaniem się kalendarza przez C. cerdo, i w niektórych latach fenologia jego pojawu na Bielanach może być nieco inna. Jednak nie na tyle inna, aby żywe osobniki grasowały po drzewach jeszcze w pierwszej dekadzie września.
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacja

Post autor: Jurek b. [†] »

Sprawdziłem dzisiaj stanowisko XS47, rójka trwa :D
W tym miniaturowy samiec próbujący z dorodną samicą, dał se po kwadransie spokój :rotfl:
J.
Załączniki
C.cerdo.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.39 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: Wujek Adam [†] »

W warszawskim Lesie Bielańskim kozioróg hula na całego.
1 VI br. wraz z Pawłem Bachankiem odnotowaliśmy tegoroczne otwory wylotowe, lecz nie udało się nam zaobserwować chrząszczy.
Dzisiaj się to zmieniło:
Otworów wylotowych przybyło, a na jednym z dębów przydybaliśmy okazałego samca.
Poza nim trafiliśmy na znajomą scenkę: u podnóża zasiedlonego dębu znaleźliśmy walające się szczątki co najmniej 8 imagines (liczyliśmy prawe pokrywy skrzydłowe) zmasakrowanych przez ptaki owadożerne.
Załączniki
Świeże otwory wylotowe C. cero
Świeże otwory wylotowe C. cero
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.55 KiB)
Paweł i kozioróg
Paweł i kozioróg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (65.35 KiB)
Dorodny samiec C. cero
Dorodny samiec C. cero
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (54.16 KiB)
Szczątki koziorogów pod dębem
Szczątki koziorogów pod dębem
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.47 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: Przemek Zięba »

W przyszłym roku poproszę Cię Adamie o pomoc i przyjadę zabrać się z Tobą na wycieczkę, by sobie pofocić, to było nie było najbliższe Lublina stanowisko.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przemek Zięba pisze:W przyszłym roku poproszę Cię Adamie o pomoc i przyjadę zabrać się z Tobą na wycieczkę, by sobie pofocić, to było nie było najbliższe Lublina stanowisko.
Warszawa nie jest najbliżej Lublina położonym stanowiskiem. Jednak mimo wszystko Warszawa jest dla wschodniej Polski dobrym miejscem do obserwacji - łatwo trafić i łatwo dojechać.
Załączona mapa pochodzi z materiałów niepublikowanych. Dane o występowaniu kozioroga dębosza w Polsce są zbierane, mapowane i analizowane przez M.Stachowiaka przy moim skromnym współudziale, dlatego w razie obserwacji tego gatunku gdziekolwiek w Polsce proszę uprzejmie o nadsyłanie informacji na jacek.kurzawa@entomo.pl . Wszystkie takie rekordy posłużą do rozpoznania obecnego występowania tego gatunku w Polsce, wypracowania metodyki jego ochrony czynnej i z czasem bedą opublikowane wraz z pełną informacją o obserwatorach. Teraz rozpoczęła się rójka tego gatunku, dlatego ten apel jest jak najbardziej na czasie.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: M. Stachowiak »

Tak, to prawda, że od kilku lat zbieram i sprawdzam informacje na temat aktualnego występowania kozioroga dębosza w Polsce. Co do występowania tego gatunku po wschodniej stronie Wisły to obecnie czynne jest tylko jedno stanowisko — w Puszczy Niepołomickiej, ale w świetle najnowszych obserwacji i tam kozioróg dożywa kresu.
Przyłączam się do apelu Jacka o przesyłanie lub publikowanie na forum informacji o bieżących obserwacjach — są one bardzo potrzebne, szczególnie do opracowania strategii ochrony gatunku. Jednym z elementów tej strategii będzie rozpatrzenie możliwości restytucji na stanowiskach już opuszczonych, stąd ważne są też informacje o ich aktualnym stanie (chodzi tu przede wszystkim o bazę rozwojową kozioroga dębosza w postaci starych dębów).
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: Przemek Zięba »

Widziałem na mapce że jest gdzieś na Lubelszczyźnie, niemniej Lasek Bielański brzmi dla człowieka mającego mało czasu na poszukiwania - trochę bardziej przyjaźnie :-)
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: Piątek Wojciech »

patrząc na załączoną przez Jacka mapkę i widząc czerwoną kropkę w Puszczy Kozienickiej mam pytanie - to są nowe dane czy historyczne?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: Jacek Kurzawa »

Piątek Wojciech pisze:patrząc na załączoną przez Jacka mapkę i widząc czerwoną kropkę w Puszczy Kozienickiej mam pytanie - to są nowe dane czy historyczne?
Dane historyczne.
Miłkowski (2004):
...Cerambyx cerdo, gatunek obserwowany przez dr. B. Burakowskiego w okresie międzywojennym, a później nie odnaleziony...
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: Piątek Wojciech »

Jacek Kurzawa pisze:Dane historyczne.
Miłkowski (2004):
Jacek Kurzawa pisze:...Cerambyx cerdo, gatunek obserwowany przez dr. B. Burakowskiego w okresie międzywojennym, a później nie odnaleziony...
to znam na pamięć - uspokoiłeś moje szybko bijące serce :mrgreen:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: M. Stachowiak »

Przemek Zięba pisze:Widziałem na mapce że jest gdzieś na Lubelszczyźnie, niemniej Lasek Bielański brzmi dla człowieka mającego mało czasu na poszukiwania - trochę bardziej przyjaźnie :-)
Z Wyżyny Lubelskiej był podawany z rez. „Bachus”. Stanowisko to wymaga sprawdzenia.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:T Co do występowania tego gatunku po wschodniej stronie Wisły to obecnie czynne jest tylko jedno stanowisko — w Puszczy Niepołomickiej, ale w świetle najnowszych obserwacji i tam kozioróg dożywa kresu.
Przyłączam się do apelu Jacka o przesyłanie lub publikowanie na forum informacji o bieżących obserwacjach — są one bardzo potrzebne, szczególnie do opracowania strategii ochrony gatunku. Jednym z elementów tej strategii będzie rozpatrzenie możliwości restytucji na stanowiskach już opuszczonych, stąd ważne są też informacje o ich aktualnym stanie (chodzi tu przede wszystkim o bazę rozwojową kozioroga dębosza w postaci starych dębów).
Byłem dwa razy W P. Niepołomickiej zimą i pokazywano mi te "zasiedlone dęby" (nawet miałem gdzieś foty żerów) , z informacja że magistrantka czy doktorantka znalazła w okolicy pokrywę kozioroga...żery wyglądały na rozdziobane przez dzięcioła żerowisko trociniarki na fotę tej pokrywy nigdy nie doczekałem się od Tomka Zielonki ,więc nie wiem co to było....
Jak dla mnie to bez fot okazu podchodziłbym sceptycznie do tego stanowiska...Widziałem tam moze 3-4 dęby ,które rozmiarówka mogły by pasować....reszta to takie bardziej 'jelonkowe"....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: M. Stachowiak »

Aktualne występowanie kozioroga w Puszczy Niepołomickiej potwierdził w ubiegłym roku Marek Przewoźny — jest to informacja pewna. Z wiadomych względów nie podam jednak dokładnej lokalizacji stanowiska :-).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: Rafał Celadyn »

...no to lux :ok: ,bo to co ja widziałem za wiele z koziorogiem wspólnego nie miało ;) (okolice leśniczówki)....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Michał Brzeski
Posty: 228
Rejestracja: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 01:50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Rymanów/Dębica/Kraków
Podziękowano: 2 times

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: Michał Brzeski »

Rafał Celadyn pisze:...no to lux  :ok: ,bo to co ja widziałem za wiele z koziorogiem wspólnego nie miało  ;)  (okolice leśniczówki)....
:papa:
Rafał
Cześć chyba mamy na myśli to samo stanowisko :). Byłem tam wczoraj koło godziny 16, imago nie spotkałem ale wypatrzyłem pod dębem kilka pokryw i odnóża. Pytanie czy to tegoroczne czy z poprzednich lat, ale zachowane dobrze. Ponadto sporo trocin czyli optymistycznie to wygląda, pomimo prawie całkowitego ocienienia pni rosnących tam drzew :)

Pozdr
Michał
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: wojtas »

Ja u siebie dzisiaj widziałem 3 sztuki. Parkę i jednego wolnego strzelca.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: Jacek Kurzawa »

I to się raczej zgadza, dlatego ta populacja warszawska jest taka cenna.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) obserwacje

Post autor: M. Stachowiak »

Wujek Adam pisze: Spojrzałem na mapkę obrazującą występowanie C. cerdo zamieszoną w tym wątku przez Jacka i mam do niej jeden komentarz:
Wg moich informacji i obserwacji własnych na Mazowszu współcześnie kozioróg dębosz występuje jedynie w Warszawie, reszta to albo stanowiska historyczne, albo pomyłki w oznaczeniu.
Na dziś rzeczywiście tak właśnie to wygląda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”