Dymorfizm płciowy Cerambycidae

brakkonta

Dymorfizm płciowy Cerambycidae

Post autor: brakkonta »

Będąc ostatnio w krzakach na robakach pewnien mój Znajomy podsunął pewną myśl, pewną obserwację. Były to przypuszczenia, jednak podparte wieloletnim kontaktem z kozami. Otóż podejrzewa On, iż u Phytoecia (Musaria) affinis można płeć rozróżniać po futerku na czole. Przerzucilim sporo okazów i teoria ta się zgadzała. Czy macie tego typu obserwacje tyczące innych gatunków, czy to tylko u Phytoeciini, a może u części z nich?

Przy tej okazji - zaczęty wątek o dymorfiźmie płciowym u kóz. Można tu wrzucać takie dziwa, bowiem to o futerku na czole, to chyba w nijakiej literaturze nie zaistniało.
Czekam na Wasze zdanie. Mazep

.....dodam jeszcze, że ani jednej dziewczyny nie spotkaliśmy z grzywką i ani jednego łysego faceta.
Załączniki
Musaria affinis - dymorfizm.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.62 KiB)
Andrzej J. Woźnica

Re: Dymorfizm płciowy Cerambycidae

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

samiec włosiony zdecydowanie mocniej, powiedziałbym nawet, że brodaty a samica wydepilowana :laugh:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dymorfizm płciowy Cerambycidae

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ciekawa uwaga, rzeczywiście tak jest, sprawdziłem u 20 samic i 16 samców (kolejno każdy okaz). U innych gatunków tego rodzaju ta cecha się nie sprawdza.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Dymorfizm płciowy Cerambycidae

Post autor: Jarosław Bury »

Jacku M. kolejny raz wykazaliście się godną pozazdroszczenia wnikliwością w obserwacji owadów - :brawo:
brakkonta

Re: Dymorfizm płciowy Cerambycidae

Post autor: brakkonta »

Jarosław Bury pisze:Jacku M. kolejny raz wykazaliście się godną pozazdroszczenia wnikliwością w obserwacji owadów - :brawo:
.......dupa tam :oops: , jako i rzekłem - nie moja to obserwacja, jeno naszego wspólnego znajomego z Zalesia :okok:
No i ponawiam apel - można tutaj dopisywać tego typu spostrzeżenia tyczące dymorfizmów kózek. Można wątek rozwijać i wiedzy będzie przybywało.
Mazep
brakkonta

Re: Dymorfizm płciowy Cerambycidae

Post autor: brakkonta »

...no i żem zapomnioł podziękować za potwierdzenie poruszonej tu obserwacji. Dzięki w takim razie serdeczne, za podjęcie tematu.
Mazep
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dymorfizm płciowy Cerambycidae

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dodam, że przejrzałem literaturę i o tej cesze nie ma wzmianki (Breuning, Cherepanov, Heyrovsky...)
brakkonta

Re: Dymorfizm płciowy Cerambycidae

Post autor: brakkonta »

....ano nie ma, nie ma, a cecha fajna. Owszem, pokrój całego ciała, jak to mówi mój Guru - habitus ;-) to jedno, ale wystarczy w oczy spojrzeć ......i wiadomo któż zacz :okok:
Są kozy, gdzie ni cholery człek nie pomyli płci, no bo to choćby długość czułków ewidentnie rzuca się w oczy. No ale są i takie, że trzeba poślęczeć :read:, co by wiadomo było, kiego diabła ona ma tam w majtkach :twisted: ...i nie zawsze tak "z buta" jst się pewnym...przynajmniej ja tak mam. Fajnie by było, gdyby ludzika zaczęli tu wrzucać takie niusy płciowe.
Mazep
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Dymorfizm płciowy Cerambycidae

Post autor: Przemek Zięba »

:okok:
fajna obserwacja, fajna cecha, muszę w domu sprawdzić, budujące, że jeszcze tyle do odkrycia u kózek :-)
brakkonta

Re: Dymorfizm płciowy Cerambycidae

Post autor: brakkonta »

Przemek Zięba pisze: budujące, że jeszcze tyle do odkrycia u kózek :-)
...no właśnie, niby taka pierdoła, a jakże pomocna. A takich cukierków pewnikiem jest jeszcze mnogość. Niestety, kiszą się one w cudzych szufladach i nie chcą wyjść na światło dzienne :wlosy: Ludziska, piszcie takie njusy. Nikt się tutaj nie zbłaźni - sprawdzimy cechę w zbiorach i jak będzie kiepska, no to ją zlikwidujemy ku pożytkowi wszystkich. A jak będzie dobra, jak ta z czołem Musarii - to fajnie :wine:
Mazep
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dymorfizm płciowy Cerambycidae

Post autor: Orish »

Jakiś rok temu zauważyłem na przykład, że samce Molorchus minor mają 12-segmentowe czułki, natomiast samice 11-segmentowe. Sprawdziłem w kilku podstawowych źródłach typu Bense czy Sama, ale z tego co pamiętam nigdzie nie było o tym żadnej wzmianki. Myślałem już, że to coś nowego, ale na angielskiej odmianie Wiki jest już podana taka informacja:

http://wiki.bugwood.org/Archive:Atlas/Molorchus_minor
Antennae of males are 12-segmented and much longer than the body. Antennae of female are 11-segmented and as long as the body.
To jednak jedyne źródło na jakie natrafiłem (chociaż po odnalezieniu go nie szukałem już dalej za specjalnie) ;-)

EDIT:

teraz widzę tam podstawowe źródło u góry:

Kolk A. and Starzyk J. R. 1996.The Atlas of Forest Insect Pests. The Polish Forest Research Institute. Multico Warszawa. 705 pp.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dymorfizm płciowy Cerambycidae

Post autor: Jacek Kurzawa »

:okok: słusznie, ciekawa uwaga.
Cecha jest stara, pisał o tym Reitter, 1912 na str 26 (chyba jako pierwszy), potem powtarzana wielokrotnie w wielu źródłach (Plavilstshikov 1940, Heyrovsky 1957 itd....).

PS Starzyk nie jest źródłem tej informacji.... Bense, wiki.... to też nie są źródła dobrej informacji.

12 członowe czułki posiada rodzaj Agapanthia i Calamobius, są u Prionusów. Dymorfizm w różnicy ilości członów zdarza się też w innych rodzajach np u Purpuricenus (samiec P.wachanrui ma 12).
brakkonta

Re: Dymorfizm płciowy Cerambycidae

Post autor: brakkonta »

Fajnie, fajnie, niech się temat rozkręca. Dzięki Lechu za zainteresowanie tematem, a i wyjaśnienia doń przydatne :okok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”