Jak stare ewolucyjnie sa Cerambycidae ?

i g n
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 8 maja 2009, 10:45
Lokalizacja: Wysokie Mazow

Jak stare ewolucyjnie sa Cerambycidae ?

Post autor: i g n »

Witam forumowiczów,

zawsze nurtowało mnie zagadnienie - jak stare ewolucyjnie są Cerambycidae?

patrząc w powiększeniu przykładowo na ich ,,buzię :-x " wyobraźnia sięga do czasów prehistorycznych i zapewne tak jest. Raczej nie mogą być starsze niż rośliny żywicielskie. Podobno jednym z najstarszych krajowych gatunków i rodzajów ewolucyjnie jest wiąz Ulmus. i był tulipanowiec - obecnie tylko kopalny.

Ciekawe czy w polskich bursztynach zachowały się gatunki obecnie występujące w kraju ?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Jak stare ewolucyjnie sa cerambycidae ?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Łączenie ewolucji jakiegoś rzędu owadów z roślinami pokarmowymi wydaje się logiczne, ale...
Dam przykład ze swojego "podwórka" tj motyli. Ewolucję motyli łączono z rozwojem roślin kwiatowych (ssące narządy gębowe). Tymczasem okazało się, że przodkowie motyli mieli narządy gębowe gryzące. W pracy "The Butterflies of North America" J. Scotta pokazano drzewo ewolucyjne owadów, z którego wynika, że chrząszcze oddzieliły się ewolucyjnie od głównego pnia około 320 mln lat temu. Jakie wtedy występowały rodziny, ani kiedy rozpoczęły swoją ewolucję Cerambycidae nie podano.
Co do roślin liściastych, jednymi z najstarszych ewolucyjnie są obecnie miłorzęby (nie wiem, czy żeruje na nich jakaś kózka), ale przecież przed nimi były drzewiaste paprocie, skrzypy wielometrowej wysokości i t.d. Być może na nich też wtedy żerowały jakieś chrząszcze...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jak stare ewolucyjnie sa Cerambycidae ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Poniżej tekst, który napisałem na podstawie moich notatek. Są to wybrane fragmenty z ewolucji Cerambycidae, którą opracowuję systematycznie od kilku lat. W żadnym miejscu więc nie powołam się na źródło :-), chociaż było ich wiele.

Powstanie gałęzi Cerambycidae datuje się na około 200 MA (milionów lat temu). Wtedy to rozpoczynał się rozpad Gondwany, która dziełiła się na Australię, Afrykę, Indie (Dakan) i Amerykę płd. Pierwsymi podrodzinami były Prioninae, Aseminae i Laminae, później, po około 40 mln lat pojawiają się dopiero Lepturinae, następuje przechodzenie z trybu nocnego na dzienny związany z dostępnością kwiatów (okrytozalążkowe). Cerambycidae opanowały Laurasię jeszcze w czasie, gdy kontynet Ameryki był połączony z dzisiejszą Eurazją.

Lasy liściaste zaczęły dominować w Europie okolo 40 MA-20MA, klimat tropikalny panuje do 45 stopnia szer geogr. W tym okresie napłynęła już do nas część obecnej fauny, która żyje do dzisiaj (plemiona, rodzaje). Potem nastąpił kryzys oligoceński, ochłodzenie klimatu, napływ gatunków wschodniopalearktycznych, następnie ocieplenie się klimatu Europy w stos. do palearktyki wsch. itd itd. Temat jest tak obszerny że nie sposób go na Forum poruszać ani rozwijać.

Mamy w Polsce gatunki z grupy holarktycznej (Tragosoma, Rhagium, Acmaeops, Pachyta, Judolia, Saperda), azjatyckie, które napłynęły ze wschodu (Nivellia, Pidonia, Rutpela i wiele innych rodzajów Lepturinae), część Clytini i inne.

Na zakończenie - widząc Rhagium, Prionus Tetropium czy nawet Pachyta, Gaurotes i inne wczesne Lepturinae widzimy owady, które wyewoluowały w końcu kredy i w trzeciorzędzie, mają więc od ok 120 - 40 MA, fruwały w terenie w obecności dinozaurów. Przetrwały wiele zmian klimatu i przetrwały do dzisiaj, na swej drodze spotkały "ostatnio" Homo sapiens (który istnieje raptem od około 2-0,2 MA.... licząc w tym jego protoplastów).
i g n pisze: Ciekawe czy w polskich bursztynach zachowały się gatunki obecnie występujące w kraju ?
Masz przykład - Nothorhina (podrodzina Aseminae, iglaste)
viewtopic.php?f=842&t=7530

Bursztyn datowany jest z eocenu, ok 60-35 MA. W tym czasie mieliśmy tutaj już dużo rodzajów (obecnych i nie tylko, również wymarłych) Cerambycidae. Co się przylepiło do żywicy to jest do znalezienia. Ale pamiętajmy o tym, że w lesie z żywicą (iglastym) latały tylko gatunki rozwijające się na nich, więc możliwość znalezienia gatunku pochodzącego z drzew liściastych jest minimalna. Materiałów jest ogólnie niewiele.
i g n pisze: Raczej nie mogą być starsze niż rośliny żywicielskie.
Twoja intuicja Ci bardzo dobrze podpowiada :okok: Cerambycidae to fitofagi, ewoluują i pozostają w ścisłych związkach ze swoimi roślinami żywicielskimi.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak stare ewolucyjnie sa Cerambycidae ?

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Powstanie gałęzi Cerambycidae datuje się na około 200 MA (milionów lat temu), koniec kredy.
Jacku - jesteś pewien? Kreda zakończyła się ok. 65 mln. lat temu, a ok. 225 mln. lat temu zaczął się Mezozoik, czyli Trias.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Jak stare ewolucyjnie sa Cerambycidae ?

Post autor: L. Borowiec »

Pierwotne Chrysomeloidea mogły też być saprofitami, a pewne taksony z tej grupy (np. Orsodacninae) mają cechy zarówno Cerambycidae jak i Chrysomelidae. Co jest w takim razie najstarszym Cerambycidae nie jest wcale tak łatwo odpowiedzieć.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jak stare ewolucyjnie sa Cerambycidae ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

:okok: 200 MA - chodziło mi o koniec triasu oczywiście, pisałem w pośpiechu, w nocy o 3ej, z głowy, nie sprawdzałem nawet tego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”