Kózki 2014

modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Kózki 2014

Post autor: modraszka »

Na stosie ściętych gałęzi (a raczej gałązek bo średnica tych grubszych to max.3cm ) zobaczyłam samca Molorchus minor, to prawie o miesiąc wcześniej niż zazwyczaj.
Załączniki
tn_DSCI4078.JPG
tn_DSCI4078.JPG (79.41 KiB) Przejrzano 21963 razy
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: CARABUS12 »

A mi dziś wylazła z hodowli Oberea oculata (Linnaeus, 1758)
material z tego roku, niby nic a cieszy :D
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Kózki 2014

Post autor: Dispar »

Grzesiu- czyżby z tej wierzby koło kopalni kredy ???? :D
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: CARABUS12 »

Dokładnie :ok:
Przepraszam Darku, że nie mogłem Cię odwiedzić z Adamem ale choroba mnie zmogła.
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Ciągnąc temat - 16 IV br. na płocie przy wejściu do Lasu Kabackiego pełna jajeczek samica Pyrrhidium sanguineum (została w naturze).
Grzesiu miejmy nadzieję, że na dłużynkach się nie skończy... :roll:
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Kózki 2014

Post autor: Dispar »

CARABUS12 pisze:Dokładnie :ok:
Przepraszam Darku, że nie mogłem Cię odwiedzić z Adamem ale choroba mnie zmogła.
To, że nie odwiedziłeś mnie z Adamem to Ci wybaczę ,ale tego, że nie odwiedziliście mnie z Jankiem i dowiedziałem się o waszym pobycie od osób trzecich to niestety nie mogę - :gun: :gun: :D .
Wierzba z X. pantherinus najczęściej ma koronę w części już usychającą a ta "wasza" to nie był najlepszy wybór chociaź widziałem na niej ze dwa żerowiska .
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Najlepsze żerowisko, w materiale grubości uda, trafiło się właśnie na omawianej iwie. Najefektywniej jednak wypadły młode wierzby.
Późno dotarliśmy na miejsce, jednak mimo wszystko mogliśmy poinformować :ap:. Przy okazji wizyty w naszychych okolicach zapraszam Darku na mały rekonesans.
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Kózki 2014

Post autor: Marek Wełnicki »

jaho pisze:Ciągnąc temat - 16 IV br. na płocie przy wejściu do Lasu Kabackiego pełna jajeczek samica Pyrrhidium sanguineum (została w naturze).
Grzesiu miejmy nadzieję, że na dłużynkach się nie skończy... :roll:
Pyrrhidium pokazuje się w coraz to nowych miejscach - w tym roku po raz pierwszy wyhodowałem tę ładną kózkę z lasów w Sękocinie pod Warszawą. A tyle lat już tam działam i dotąd nigdy jej nie widziałem. Poza tym wyszedł mi stamtąd jeszcze jeden "rodzynek" - Phymatodes pusillus, również po raz pierwszy z tego miejsca. I ten gatunek zdaje się też coraz częściej pokazywać w Polsce. Fajnie, że ciągle jest dużo nowego do odkrycia.
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Krzysztof S. »

U mnie też w tym roku pokazał się pierwszy raz Phymatodes pusillus i do tego jednocześnie z dwóch stanowisk. Nie wiem czy był już podawany z Dolnego Śląska, ale wydaje się, że jest to nowy gatunek dla tego terenu.

Ciekawe jest to, że imago wygryzło się już po dwóch dniach po przyniesieniu materiału do domu, a materiał przyniosłem w połowie kwietnia.
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Kózki 2014

Post autor: Marek Wełnicki »

Twoja obserwacja zgadza się z moimi sprzed paru lat - obserwowałem początek pojawu pusillusa w Białobrzegach dokładnie 30 kwietnia 2005 r. (imagines biegały po korze, większość była właśnie w trakcie wygryzania się). U Ciebie jest zdecydowanie cieplej (byłem na początku kwietnia we Wrocławiu, to widziałem :D ), więc pewnie nawet już w naturze biegają.
Wojciech Szczepański
Posty: 128
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 13:07
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Kózki 2014

Post autor: Wojciech Szczepański »

Krzysztof S. pisze:ale wydaje się, że jest to nowy gatunek dla tego terenu.
Na Dolnym Śląsku był już podawany ze Śmiechowic (Królik 1999, Plewa et al. 2011), ale myślę że w tej krainie ma się całkiem dobrze i można go odnaleźć również w innych miejscach.
Marek Wełnicki pisze:U Ciebie jest zdecydowanie cieplej (byłem na początku kwietnia we Wrocławiu, to widziałem :D ), więc pewnie nawet już w naturze biegają.
Też mi się tak wydaje. Z materiały pobranego 22 III i trzymanego na balkonie pierwsze osobniki miałem już 01 IV. Zresztą w literaturze można się doczytać, że pojaw rozpoczyna się nawet marcu, ale to pewnie bardziej na południe.
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Ciekawe, ciekawe Marku, Phymatodes pusillus uzyskałem z samego południa Warszawy w 2011 r., a do Sękocina wcale niedaleko. Czyżby emigrant z Puszczy Kozienickiej ?
Pyrrhidium widywałem już wcześniej na wspomnianym stanowisku, jak również hodowałem z Warszawy i z kilku stanowisk w jej okolicach. Są takie miejsca, że idąc w ciemno zawsze trafisz na świeże żerowiska. Mam wrażenie, że w ostatnim czasie czyni "małą" ekspansję. Jeszcze ciekawostka - dwa lata wstecz w grudniu, czekając na kolację w jednej z knajp niedaleko Bochni, złapałem świeżego samczyka na firance. Jak się okazało, było tego znacznie więcej, a wszystko rzecz jasna wędrowało do kominka...
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Kózki 2014

Post autor: Marek Wełnicki »

Też mi się zdaje, że Pyrrhidium ostro wraca na Mazowsze. A było i tak, że w pracy o kózkach Mazowsza Burakowski i Nowakowski sugerowali wykreślenie tego gatunku z listy gatunków tego regionu z uwagi na wieloletni brak nowych danych. Kilka lat temu schwytałem też samiczkę w Zalesiu Górnym.
jaho pisze:Ciekawe, ciekawe Marku, Phymatodes pusillus uzyskałem z samego południa Warszawy w 2011 r., a do Sękocina wcale niedaleko. Czyżby emigrant z Puszczy Kozienickiej ?
W każdym razie zapewniam, że nigdy nie wypuszczałem pod Warszawą nadmiarowych okazów z Puszczy Kozienickiej. :D
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: CARABUS12 »

Dziś (20.04.2014) pierwsza S.similis z hodowli :D
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: Wujek Adam [†] »

Nie wiem, czy tematyka kózkowatych uzyskanych drogą hodowli w 2014 roku nie zasługuje na osobny wątek? :mysl:

To jednak jest sprawa drugorzędna, bo ważniejsze są nasze obserwacje, doświadczenia i dokonania! :tak:

W tym roku jakoś jeszcze nie spotkałem kózek grasujących w naturze.
Wyhodowałem jednak to i owo, choć z mojego punktu widzenia nie jest to nic nadzwyczajnego, bowiem powtórzyłem się - w przypadku niektórych gatunków niejednokrotnie. Niemniej pewne sprawy mogą Was zaciekawić:

Jak dotąd od początku roku w mych "hodowlarkach" pojawiło się 16 gat. Cerambycidae.
Z bardziej interesujących:
- Callergates gaillardoti - ostatni osobnik (samica) z larw pozyskanych na Rodos w maju 2012r.
- Grammoptera ustulata: osobnik sympatrycznie zasiedlający dębową gałąź wraz z G. abdominalis, z materiału pozyskanego w Ostoi Przemęckiej.
- Trichopferus bergeri: jeszcze jeden samiec z gałęzi zelkowy przywiezionej z Krety przez Pawła "Kryzysa" w 2010 roku!
- Ropalopus macropus: hodowany z tej samej gałęzi świerka (syberyjskiego?), którą zasiedlało również Callidium aeneum, z materiału zdobytego w warszawskim Parku Żołnierzy Radzieckich.
- Pyrrhidium sanguineum: kolejne stanowisko na Mazowszu, tym razem w Puszczy Mariańskiej.

I jeszcze notka a propos pory pojawów przedstawicieli Poecilium spp.:
Dn. 06 IV br. wraz z Darkiem "Tantanką" w okolicach Kościna stwierdziliśmy świeże, tegoroczne otwory wylotowe P. glabratum w jałowcach. :hi:
Załączniki
Grammoptera ustulata.JPG
Grammoptera ustulata.JPG (125.4 KiB) Przejrzano 20862 razy
W Ostoi Przemęckiej gatunek nierzadki
W Ostoi Przemęckiej gatunek nierzadki
Molorchus marmottani.JPG (97.5 KiB) Przejrzano 20862 razy
Callidium aeneum.JPG
Callidium aeneum.JPG (136.59 KiB) Przejrzano 20862 razy
Czyży wyraźna ekspansja na Mazowszu?
Czyży wyraźna ekspansja na Mazowszu?
Pyrrhidium sanguineum.JPG (118.08 KiB) Przejrzano 20862 razy
Hodowla z leszczyny z okolic Kościana
Hodowla z leszczyny z okolic Kościana
Ropalopus femoratus.JPG (126.98 KiB) Przejrzano 20862 razy
Ropalopus macropus.JPG
Ropalopus macropus.JPG (102.21 KiB) Przejrzano 20862 razy
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Krzysztof S. »

No bardzo ciekawy zestaw gatunków.

Adam jakbyś się natknął na gałązkę z R. macropusem to chętnie przyjmę, oczywiście jakoś się zrewanżuję (do ustalenia). Z tego co wiem to u Was w Warszawie jest stosunkowo częsty.
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Kózki 2014

Post autor: modraszka »

Panowie wybierzcie się w teren, bo warto, dzisiaj byłam przez jakąś godzinkę nacieszyć oczy kolorami wiosny ( a w lesie kwitną głogi ... z runa niezapominajki, dąbrówka, miodunka, czosnaczek, zaczynają konwalie i wiele innych) ach i ta zieleń, po prostu cudownie. Kwiaty licznie oblegane przez motyle i inne owady.
Spotkałam również R.modrax i P.arcuatus.
Po za tym donoszę że w moim ogrodzie na czereśni pojawił się już Tetrops praeustus :)
Pozdrawiam!!!
Załączniki
tn_DSCI4498.JPG
tn_DSCI4498.JPG (132.26 KiB) Przejrzano 20695 razy
tn_DSCI4516.JPG
tn_DSCI4516.JPG (46.81 KiB) Przejrzano 20695 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Jacek Kurzawa »

P.arcuatus 23 kwietnia... no to już raczej padł rekord dla tego gatunku. :) :ok:
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: Orish »

Wujek Adam pisze:Nie wiem, czy tematyka kózkowatych uzyskanych drogą hodowli w 2014 roku nie zasługuje na osobny wątek?  :mysl:
Też tak sądzę, ale na razie wrzucam tutaj - najwyżej ktoś władny wyodrębni temat ;-)

U mnie w roku 2014 jak dotąd kilkanaście gatunków Cerambycidae, wszystkie "nasze", większość pospolitych, jednak podzielę się tym co najciekawsze.

Przede wszystkim "magiczny świerkowy materiał" w Lasu Łabędzkiego w Gliwicach, pobrany podczas polowania na Pronocera angusta. Ciekawe jest w nim to, że dosłownie z kilkunastu kawałków gałęzi i części cienkiego pnia, pochodzących jedynie z dwóch różnych świerków (młody, martwy, jeszcze stojący oraz dorodny, ścięty, świeży), wygryzło się dotychczas 7 różnych gatunków kózek!

Materiał zebrany: 06.01.2014
Materiał wniesiony: 06.01.2014


Miejsce: Gliwice, Las Łabędzki. Drewno: świerk.

1. Callidium aeneum (De Geer, 1775)

21.01.2014 – 1 x samiec

2. Obrium brunneum (Fabricius, 1793)

23.01.2014 – 1 x samica
24.01.2014 – 1 x samiec
25.01.2014 – 1 x samiec

3. Leiopus nebulosus (Linnaeus, 1758)

25.01.2014 – 1 x samiec?
27.01.2014 – 1 x samiec?
Dużo więcej…

4. Monochamus saltuarius (Gebler, 1830)

28.01.2014 – 1 x samiec

5. Molorchus minor (Linnaeus, 1758)

01.02.2014 – 1 x samiec i 1 x samica
02.02.2014 – 1 x samiec
04.02.2014 – 1 x samica

6. Pronocera angusta (Kriechbaumer, 1844)!

03.02.2014 – 1 x samiec

7. Pogonocherus fasciculatus (DeGeer, 1775)

27.03.2014 – 1 x

Czyli Pronocera się udała (chociaż niestety tylko 1 ex.) + Leiopus masówka ze świerka myślę, że ciekawa obserwacja + sam fakt tylu gatunków - jeszcze tylko C. lama zabrakło do kompletu :mysl:


Z ciekawszych gatunków z innych hodowli:

Saperda punctata (Linnaeus, 1767) - Dolny Śląsk
Grammoptera ustulata (Schaller, 1783) - Dolny Śląsk
Stenostola dubia (Laicharting, 1784) - Dolny Śląsk
Stenostola ferrea (Schrank, 1776) - Dolny Śląsk
Oplosia cinerea (Mulsant, 1839) - Górny Śląsk

I kilka zdjęć na zachętę:
Załączniki
Pronocera angusta
Pronocera angusta
IMG_7250.JPG (119.35 KiB) Przejrzano 20675 razy
Pronocera angusta
Pronocera angusta
IMG_7256.JPG (102.62 KiB) Przejrzano 20675 razy
Stenostola ferrea
Stenostola ferrea
IMG_8510.JPG (74.88 KiB) Przejrzano 20675 razy
Stenostola ferrea
Stenostola ferrea
IMG_8511.JPG (67.12 KiB) Przejrzano 20675 razy
Saperda punctata
Saperda punctata
IMG_8697.JPG (132.17 KiB) Przejrzano 20675 razy
Oplosia cinerea
Oplosia cinerea
IMG_8708.JPG (133.55 KiB) Przejrzano 20675 razy
baiwo
Posty: 182
Rejestracja: poniedziałek, 10 kwietnia 2006, 18:39

Re: Kózki 2014

Post autor: baiwo »

Czyli Pronocera się udała (chociaż niestety tylko 1 ex.) + Leiopus masówka ze świerka myślę, że ciekawa obserwacja + sam fakt tylu gatunków - jeszcze tylko C. lama zabrakło do kompletu :mysl:
Orish zachowaj żerowiska z P.angusta jeszcze rok ponieważ są duże szanse, że ten gatunek wyjdzie Ci w przyszłym roku z tych samych patyków. Z tej samej lokalizacji miałem materiał zebrany na przedwiośniu 2012 gdzie w sezonie wyszło dosłownie kilka. W 2013 z tych samych patyków wyszło około 10 imagines.
Z mojego doświadczenia wynika, że P. angusta zasiedla usychające świerki i siedzi w nich dwa lata. Mam jeszcze jeden patyk z 2012 i wciąż z niego się coś sypie a larwa chrupie, daje 90% szans, że to może być Pronocera.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: Orish »

baiwo pisze: Orish zachowaj żerowiska z P.angusta jeszcze rok ponieważ są duże szanse, że ten gatunek wyjdzie Ci w przyszłym roku z tych samych patyków.
Z Pronocera mam raczej tylko 1 gałązkę, dość krótką, więc nie spodziewam się rewelacji, jednak nic nie stoi na przeszkodzie żebym cały ten materiał jeszcze rok przetrzymał - dzięki za wskazówkę, może coś z tego jeszcze się wygryzie, a samo typowe żerowisko i tak pewnie zostawię do kolekcji.
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Kózki 2014

Post autor: modraszka »

Dzisiaj Pyrrhidium sanguineum :) zastanawiam się z czego :mysl: może z brzoskwini ... wydaje mi się to bardzo prawdopodobne.
Załączniki
tn_DSCI4579.JPG
tn_DSCI4579.JPG (26.25 KiB) Przejrzano 20557 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Kózki 2014

Post autor: Jacek Kalisiak »

W ostatnich dniach Pyrrhidium sanguineum ma rójkę w Uroczysku Wiączyń pod Łodzią. Duże ilości osobników nalatują na sągi grabowe i dębowe, kopulują, składają jaja.
sniper
Posty: 52
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 18:48
Specjalność: kambio- i ksylofagi
Lokalizacja: CB89

Re: Kózki 2014

Post autor: sniper »

Pod Bełchatowem jest tak samo. Na spodniej stronie trzech wałków dębowych dł. 2,5 m około 100 osobników P. sanguineum, ponadto dzisiaj parka Plagionotus arcuatus, co potwierdza, że obserwacja modraszki nie była przypadkiem. Z innych standardowo - R. inquisitor, R. mordax, A.striatum. Sezon trwa w najlepsze.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pyrrhidium jest w wyraźnym natarciu. Jedyny dotąd znany rekord z Puszczy Pilickiej pochodził z 1985 roku i po wielu (ileś set wypraw i poszukiwań) tego gatunku nigdzie nie było. Kilka dni temu znalazłem koło domu na starej lipie samiczkę Pyrrhidium sanguineum w Tomaszowie Maz. ... po 29 latach bezskutecznych poszukiwań.
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: Orish »

Pierwsze Grammoptera ruficornis (Fabricius, 1781) oraz Pogonocherus hispidus (Linnaeus, 1758) też można już otrząsnąć, przynajmniej na Górnym Śląsku.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kózki 2014

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Szczecin, 20.04.2014 w ogródku:

na drewnie stosowym do kominka: kilka Pyrrhidiumów, Phymatodes testaceus, sporo Rh. mordax, Rh. inquisitor, Valgus hemipterus
na kwitnącej tawułce: kilka Anaglyptus mysticus w tym 1 ex ab. hieroglyphicus, kopulacja, Cetonia aurata



Mam do wymiany kilka Neomidia haemorrhoidalis z czarnuchów, może ktoś chce w zamian za np. Oplosia cinerea albo coś podobnego



Goleniów, 21.04.2014: Dorcus parallelopipedus w próchniejącej kłodzie w ogródku
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: Wujek Adam [†] »

Dane z dziś (26 IV 2014):

Hodowla:
Saperda similis z okolic Mielnika nad Bugiem: 2 exx. (2 samce).
Teren:
Evodinus borealis w Puszczy Białowieskiej w końcówce pojawu na zawilcach (ponieważ tamtejsze zawilce w 3/4 już przekwitły). :P

Przepraszam za jakość fotek, ale są one pstrykane bele-czym marki "Olympus-mydelniczka".

Ps. Krzysiu, wszystkie uzyskane w tym roku R.macropus mam już spreparowane, a imagines w naturze nie spotkałem, i mam małe szanse spotkać, bowiem za 2 dni wybywam na entomowyprawę do Gruzji! Mam jednak chyba w piwnicy i/lub na działce kilka gałązek z młodymi larwami tego gatunku. Za czas jakiś o tym pogadamy! :birra:
Załączniki
Okazała samica podczas uczty
Okazała samica podczas uczty
Evodinus_01.JPG (82.04 KiB) Przejrzano 20344 razy
Zawilec z jakiegoś powodu okupowany przez pięć chrząszczy, w tym przez dwa samce Evodinusa
Zawilec z jakiegoś powodu okupowany przez pięć chrząszczy, w tym przez dwa samce Evodinusa
Evodinus_02.JPG (71.38 KiB) Przejrzano 20344 razy
A cóż to za potwór? Evodinus z czterema czułkami i z dwunastoma odnóżami? :-)
A cóż to za potwór? Evodinus z czterema czułkami i z dwunastoma odnóżami? :-)
Evodinus_03.JPG (73.75 KiB) Przejrzano 20344 razy
Ile Evodinusów widzicie na zdjęciu?
Ile Evodinusów widzicie na zdjęciu?
Evodinus_04.JPG (245.3 KiB) Przejrzano 20344 razy
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Kózki 2014

Post autor: modraszka »

Piękna ta E.borealis szkoda że spotać ją można tylko w Puszczy Białowieskiej.
U mnie rójka M.minor dość spora gromadka, aż się boję że wkrótce będę mogła zapomnieć o moich srebrnych świerkach :laugh:
Załączniki
DSCI4727.JPG
DSCI4727.JPG (145.79 KiB) Przejrzano 20213 razy
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Kózki 2014

Post autor: Leszek Matacz »

29.04.2014, Suliradzce, gm. Krośnice (XT70):

moja pierwsza w tym roku pani A. aedilis.
Załączniki
porozmawiajmy o pożytkach z sosny.JPG
porozmawiajmy o pożytkach z sosny.JPG (75.18 KiB) Przejrzano 20127 razy
Twarzyczka Miss Zrębu 2014.JPG
Twarzyczka Miss Zrębu 2014.JPG (89.75 KiB) Przejrzano 20127 razy
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Delog »

Leszek Matacz pisze:29.04.2014, Suliradzce, gm. Krośnice (XT70):

moja pierwsza w tym roku pani A. aedilis.
U nas się nie biją, mam nadzieję, że w gm. Krośnice (XT70) także nie doszło do mordobicia :P
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Kózki 2014

Post autor: Leszek Matacz »

Delog pisze:
Leszek Matacz pisze:29.04.2014, Suliradzce, gm. Krośnice (XT70):

moja pierwsza w tym roku pani A. aedilis.
U nas się nie biją, mam nadzieję, że w gm. Krośnice (XT70) także nie doszło do mordobicia :P
Cd. wątku pobocznego (Adminie, nie susz głowy za OT)
Suliradzickie (koniecznieXT70) Panie sprowadzają do parteru, albo otrzymują werdykt "Ippon" :laugh:
Załączniki
Crop 'Nie ten poziom, Panie Szeliniak'.JPG
Crop 'Nie ten poziom, Panie Szeliniak'.JPG (82.13 KiB) Przejrzano 19980 razy
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: CARABUS12 »

Dziś z hodowli (15.05.2014) Monochamus galloprovincialis
A weekend Las Kabacki Warszawa (10.05.2014) Pyrrhidium sanguineum
Załączniki
WP_20140510_005.jpg
WP_20140510_005.jpg (123.2 KiB) Przejrzano 19874 razy
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Popieram pomysł nowego wątku dla kozich hodowli.
12 V pojmałem ciekawą formę C. arietis na swojej działce (pojawi się w innym wątku), A. intermedia z wczoraj - pierwsze spotkałem 24 IV.
Załączniki
A. intermedia.jpg
A. intermedia.jpg (97.89 KiB) Przejrzano 19744 razy
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Kózki 2014

Post autor: Leszek Matacz »

Z pospolitszych gatunków: Rhagium sycophanta w typowym środowisku na karpie powalonego dębu, 9.05.2014, XT30, rezerwat "Radziądz".
Załączniki
R. sycophanta.JPG
R. sycophanta.JPG (77.11 KiB) Przejrzano 19684 razy
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: Wujek Adam [†] »

Coś temat przycichł, a przecież krajowy sezon kózkowy jest w zenicie!

Krótki spacer po warszawskim Lesie Kabackim, który odbyłem wraz z Elkiem dnia 21 maja br. zaowocował spotkaniem następujących przedstawicieli Cerambycidae:
1. Rhagium inquisitor
2. Cortodera humeralis
3. Alosterna tabacicolor
4. Anoplodera rufipes
5. Leptura aethiops
6. Stenurella nigra
7. Tetropium castaneum
8. Tetropium fuscum
9. Molorchus umbellatarum
10. Ropalopus macropus
11. Phytoecia nigricornis
12. Agapanthia intermedia
13. Agapanthia villosoviridescens

W sumie niby nic szczególnego, ale cieszy! ;-)
Załączniki
Wał opodal zajezdni metra. Kwitnące głogi, siedlisko m. in. Cortodera humeralis, Anoplodera rufipes i Molorchus umbellatarum
Wał opodal zajezdni metra. Kwitnące głogi, siedlisko m. in. Cortodera humeralis, Anoplodera rufipes i Molorchus umbellatarum
Kabaty_01.JPG (243.36 KiB) Przejrzano 19546 razy
Rhagium inquisitor niełatwy do wypatrzenia na korze świerka
Rhagium inquisitor niełatwy do wypatrzenia na korze świerka
Kabaty_02.JPG (124.79 KiB) Przejrzano 19546 razy
Rhyssa sp. w akcji. Larwy Tetropium sp. zasiedlające pień nie mają łatwego życia...
Rhyssa sp. w akcji. Larwy Tetropium sp. zasiedlające pień nie mają łatwego życia...
Kabaty_03.JPG (105.05 KiB) Przejrzano 19546 razy
Samczyk Agapanthia intermedia na roślinie żywicielskiej
Samczyk Agapanthia intermedia na roślinie żywicielskiej
Kabaty_04.JPG (132.42 KiB) Przejrzano 19546 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Jacek Kurzawa »

Takie informacje są przydatne. Wczoraj obserwowałem jeszcze tycze A.aedilis, samica składała jajka, trochę późno. Również A.sanguinolenta zajęta była składaniem jajek, tu trochę wcześnie.....
Tetrops starkii już się kończy, pojedyncze okazy, samce, te odłowione w terenie żywcem padły przedwczoraj.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Przemek Zięba »

Musaria affinis na Roztoczu od paru lat dopisuje, w tym roku wybitnie, praktycznie w okolicy Tomaszowa Lubelskiego jest już wszędzie..
Z pozostałych A.aedilis końcówka, Stenostola ferrea rójka, mała ilość (relatywnie) kwiatów na baldachach w kompleksach leśnych.
Załączniki
dsc06855_hf.jpg
dsc06855_hf.jpg (123.65 KiB) Przejrzano 19525 razy
Ostatnio zmieniony środa, 28 maja 2014, 21:16 przez Przemek Zięba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: GrzegorzGG »

Ja spotkałem ostatnio (24 maj) w Paśmie Rycerzowej taką kózkę: Czy da się powiedzieć o tej kózce więcej niż Tetropium sp. ?
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jasne, że się da!
Trzeba wziąć do ręki okaz i klucz do oznaczania rodzaju Tetropim i będzie pozamiatane! ;-)

26 maja br. przy okazji prac inwentaryzacyjnych międzywala górnego odcinka Sanu, w wolnej chwili zajrzałem do pobliskiego lasu w okolicy miejscowości Nowiny pod Sandomierzem. Trafiłem tam na stos różnogatunkowego liściastego drewna, na którym odnotowałem:
- Rhagium mordax - pojedynczo,
- Ropalopus macropus (mam najwyraźniej szczęście do tego gatunku :D ) - 3 exx.,
- Xylotrechus rusticus - liczne okazy, pełnia rójki,
- Saperda scalaris - okazała samica.

Pogoda była dość piękna.
... a za zakrętem drogi musiało być niezłe lokalne gradobicie! Gdy tam dotarłem na kolejnym drewnie stosowym nie wypatrzyłem żadnej kózki...
Załączniki
Stos drewna przy leśnym dukcie
Stos drewna przy leśnym dukcie
Nowiny_01.JPG (245.12 KiB) Przejrzano 19512 razy
Ropalopus macropus
Ropalopus macropus
Nowiny_02.JPG (209.6 KiB) Przejrzano 19512 razy
Xylotrechus rusticus nieźle maskujący się na drenie
Xylotrechus rusticus nieźle maskujący się na drenie
Nowiny_03.JPG (197.98 KiB) Przejrzano 19512 razy
Xylotrechus rusticus in copula
Xylotrechus rusticus in copula
Nowiny_04.JPG (152.23 KiB) Przejrzano 19512 razy
Saperda scalaris
Saperda scalaris
Nowiny_05.JPG (208.96 KiB) Przejrzano 19512 razy
Gradzina i dla porównania jej rozmiarów dębowy liść.
Gradzina i dla porównania jej rozmiarów dębowy liść.
Nowiny_06.JPG (167.31 KiB) Przejrzano 19512 razy
Dno lasu zasłane warstwą gradziny
Dno lasu zasłane warstwą gradziny
Nowiny_07.JPG (212.74 KiB) Przejrzano 19512 razy
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Przemek Zięba »

R.macropus stosunkowo często był przeze mnie obserwowany w okolicach ( no powiedzmy okolicach) Nowin, gdzie dokonałeś obserwacji. wychowałem sie w Stalowej Woli i nad Sanem bywałem często :-) Największe połowy R.macropus poczyniłem na działce rodziców - bezpośrednio leżącej nad Sanem w zaszdzie w Stalowej Woli, na ściętej i pociętej wiśni z sadu. Kawałeczki leżały sobie pocięte pod daszkiem na ognisko, i mama poinformowala mnie że wychodzą duże ilości czarnych chrząszczy i to chyba kózek. Mama była przeszkolona i sie opatrzyła co nieco to i świadoma wagi informacji :-) Nałapałem coś około 80 sztuk.. Zwiało pewnie drugie tyle jak nie lepiej. Zabrałem kilka drewienek ze soba i jeszcze rok póxniej wychodziły macropusy...A sporo w okolicy różnych ciekawostek entomologicznych się napotyka. Ciekawe, bo w bezpośredniej bliskości Lublina, w zasadzie w granicach administracyjnych Lublina w kompleksie Stary Las R.macropus jest nader często spotykany, często z Grammopterą abdominalis na jednym pniu, tak przynajmniej ja spotykałem.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kózki 2014

Post autor: Rafał SZCZECIN »

to np. w Szczecinie i okolicach macropusa ani żadnego Ropalopusa nie spotykałem nigdy :( a bywałem w terenie od ponad 20 lat...
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Krzysztof S. »

U mnie na Dolnym Śląsku głogi już dawno przekwitły, obecnie kwitną derenie. Z niedzielnego wypadu odnotowałem:

Saperda scalaris – 2 szt.
Plagionotus detritus - liczny
Plagionotus arcuatus - liczny
Alosterna tabacicolor - liczny
Paracorymbia maculicornis - liczny
Stenocorus meridianus – liczny, praktycznie same samce
Rhagium Sycophanta - liczny
Rhagium mordax – 1 szt
Rhagium inquisitor – 1 szt. teren nie dla tego gatunku
Ropalopus femoratus – 1 szt.
Clytus arietis – kilka szt.
Xylotrechus antilope - liczny
Poecilium alni - liczny
Pyrrhidium sanguineum – 2 szt całe wytarte, zdecydowana końcówka
Pseudovadonia livida - liczna
Mesosa curculionoides - liczna
Oplosia cinerea – klika szt.
Tetrops praeustus – 1 szt.
Stenostola ferrea – masówka, rójka w cienistym lesie.
Anoplodera sexguttata – kilka szt
Stenurella nigra - liczna


Praktycznie brak komarów …narazie :D
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Przemek Zięba »

Z komarami jest tak samo ( na razie) i na wschodzie :-)
Widać że pojawy gatunków na wschodzie nie tak liczne, sporo Krzyśku u Ciebie tych gatunków wyskoczyło. Takie ilości gatunków odnotowywałem w okolicach Tomaszowa Lubelskiego dopiero na przełomie pierwszej i drugiej dekady czerwca. Teraz te deszcze trochę komplikuja penetrację w terenie, ale weekend ma byc ponoć słoneczny na wschodzie :-)
pozdrawiam
p.
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: Orish »

GrzegorzGG pisze:Ja spotkałem ostatnio (24 maj) w Paśmie Rycerzowej taką kózkę:

Czy da się powiedzieć o tej kózce więcej niż Tetropium sp. ?
Na moje oko to T. castaneum. Na pewno nie T. fuscum, zaś na zdjęciu nr 2 widać IMHO bruzdę między oczami, której nie posiada T. gabrieli, jednak należało by się upewnić pod powiększeniem - szczególnie w kwestii punktowania przedplecza.

Tutaj taki kluczyk znalazłem przy okazji, bo chciałem się upewnić co do koloru nóg - czy gabrieli może mieć całe czarne, ale wychodzi na to, że tak:

http://www.coleo-net.de/coleo/texte/tetropium.htm

A żeby nie było off-topu, to z gatunków tutaj nie wymienionych, min. jeszcze:

Leptura annularis Fabricius, 1801
Mesosa nebulosa (Fabricius, 1781)
Saperda populnea (Linnaeus, 1758)
Anaglyptus mysticus (Linnaeus, 1758)
Pogonocherus decoratus Fairmaire, 1855
Pogonocherus hispidulus (Piller, 1783)
Pogonocherus hispidus (Linnaeus, 1758)
Tetropium gabrieli (J.Weise, 1905)
no i...
Cerambyx cerdo Linnaeus, 1758 pierwsze sztuki, z czego 1 nawet ad lucem :tiaa:

Z hodowli zaś wyszedł mój pierwszy magiczny Necydalis major Linnaeus, 1758 :hurra
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Przemek Zięba »

Gratulejszyn z okazji N.major !
A przy okazji to widziałem A.mysticus w trakcie kopulacji formy typowej z formą hieroglyphicus (samica), ale zanim wyciągnąłem aparat to zwiały obie ;-)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Delog »

Krzysztof S. pisze: ...Ropalopus femoratus – 1 szt.
Mesosa curculionoides - liczna
Oplosia cinerea – klika szt.
Stenostola ferrea – masówka, rójka w cienistym lesie.
Anoplodera sexguttata – kilka szt...
Oj jak Ci zazdroszczę Krzyśku tych Twoich rarytasów z Borów Dolnośląskich.
A to przecież mały pikuś i sezon dopiero się zaczyna.
Spośród gatunków, które wymieniłeś u nas spotykałem tylko S. ferrea.
A M. curculionoides jest chyba jedną z najładniejszych polskich kózek.
Może kiedyś...

Zamieszczam poniżej kilka zdjęć z tego roku.
Poza C. cerdo (sprzed tygodnia, Śląskie) i P. lurida (Toporzysko pod Babią Górą), wszystko wylazło z zeszłorocznego materiału z Gliwic (zebranego wspólnie z Tomkiem Biwo).
Wyjątek stanowi M. nebulosa z hodowli Tadka Bziuka, z materiału dolnośląskiego.
Orish pisze:
Leptura annularis Fabricius, 1801
Mesosa nebulosa (Fabricius, 1781)
Saperda populnea (Linnaeus, 1758)
Anaglyptus mysticus (Linnaeus, 1758)
Pogonocherus decoratus Fairmaire, 1855
Pogonocherus hispidulus (Piller, 1783)
Pogonocherus hispidus (Linnaeus, 1758)
Tetropium gabrieli (J.Weise, 1905)
no i...
Cerambyx cerdo Linnaeus, 1758 pierwsze sztuki, z czego 1 nawet ad lucem :tiaa:
A Ty Lechu mieszkasz chyba w innych Katowicach...
Specjalnie dla Ciebie kozioróg ad lucem ;-)
Załączniki
DSC_2493.jpg
DSC_2493.jpg (113.88 KiB) Przejrzano 19285 razy
DSC_2455.jpg
DSC_2455.jpg (82.49 KiB) Przejrzano 19285 razy
DSC_3113.jpg
DSC_3113.jpg (104.89 KiB) Przejrzano 19285 razy
DSC_3473.jpg
DSC_3473.jpg (112.68 KiB) Przejrzano 19285 razy
DSC_3278.jpg
DSC_3278.jpg (103.63 KiB) Przejrzano 19285 razy
DSC_3274.jpg
DSC_3274.jpg (109.57 KiB) Przejrzano 19285 razy
DSC_3895.jpg
DSC_3895.jpg (113.8 KiB) Przejrzano 19285 razy
DSC_3373.jpg
DSC_3373.jpg (103.21 KiB) Przejrzano 19285 razy
DSC_3421.jpg
DSC_3421.jpg (98.13 KiB) Przejrzano 19285 razy
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: Orish »

Delog pisze: A Ty Lechu mieszkasz chyba w innych Katowicach...
Specjalnie dla Ciebie kozioróg ad lucem  ;-)
A kto powiedział, że łapane/obserwowane w Katowicach? 8)
Część gatunków pochodzi z Dolnego Śląska, część z rezerwatów przyrody rozsianych po terenie woj. śląskiego, w których prowadzę obecnie badania. Jak to mówią: nie spać - zwiedzać! ;)

A to tu jeszcze taki smaczek, tym razem z Beskidu Wschodniego:
Obserwacja z 1 maja, kilka poczwarek oraz niewybarwione imago Nivellia sanguinosa (Gyllenhal, 1827), w martwej, rozpadającej się, ale wciąż stojącej czeremsze. Już się ucieszyłem, że będzie nowa roślina żywicielska, ale niestety :evil:
Także w naturze pewnie gdzieś od pierwszej dekady maja już lata.

PS: zdjęcia jak zwykle perfekcyjne, chociaż szkoda, że nie w naturalnym środowisku tych gatunków jak mniemam :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nivellia!? Brawo! :bravo:
Z Padus tak, ... była podawana i przez Svacha Danilevsky 1989, i Sama 2002.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zastanawiam się nad tym, co napisałeś:
Także w naturze pewnie gdzieś od pierwszej dekady maja już lata.

Nie znamy czasu jaki chrząszcz spędza w kolebce. Może się wydawać, że wyjdzie w ciągu kilku dni, ale tak nie musi być. Nivellia jest dość łatwo rzucającym się w oczy gatunkiem i jej obserwacje są zawsze późniejsze. Dokładnie taką sytuację miałem z A.septentrionis (pisałem o tym na Forum), że poczwarki a nawet postacie dorosłe w kolebkach są już ok 1 maja. Też wtedy zakładałem możliwość wczesnego pojawu gatunku, jak Ty teraz. Tylko że A.septentrionis jest trudny do spotkania w naturze i byłoby trudno zweryfikować, czy rzeczywscie tak jest. W przypadku Nivellii mamy jednak większą pewność, że przesiaduje w kolebce 2-3 tygodnie. To tylko domysły, ale warto się temu przyjrzeć dokładniej (jak długo chrząszcz przebywa w kolebce), bo być może nasze założenia, że wylatują w ciągu kilku dni są zbyt śmiałe. Rzeczywiście dla A.septentrionis taki 3 tygodniowy pobyt w kolebce korelowałby z jego pojawem. Nic prostszego jak to teraz sprawdzić, jeszcze powinien być w kolebkach :ja wiem: Może ktoś sprawdzi przy okazji?
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacku: :ok: :ok: :ok:

Acmaeops septentrionis należy do gatunków, który spędza relatywnie długi czas w kolebce poczwarkowej już po przepoczwarczeniu pomimo tego, iż wydaje się, że warunki zewnętrzne są sprzyjające ku temu, aby ją opuścił. Tak się jednak nie dzieje. Brakuje jakiegoś istotnego czynnika, który musi zadziałać w naturze, aby chrząszcze zdecydowały się na wyjście na świat. Podejrzewam, że chodzi tu o kwestie termiczne, a dokładniej: o długość dnia i związaną z nim ilość ciepła (a jeszcze dokładniej: o proporce ciepła do zimna podczas trwania doby) niezbędną do rojenia się imagines. W warunkach laboratoryjnych da się ten gatunek oszukać, lecz w wolnej przyrodzie nie pojawia się on w pierwszych dwóch dekadach maja. :P
I bardzo podobnie te sprawy wyglądają u innych gatunków, w tym i u Nivellia sanguinosa, która może sobie cierpliwie tkwić w kolebce jako imagines do początków maja do początków czerwca.
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Krzysztof S. »

Delog pisze: .Oj jak Ci zazdroszczę Krzyśku tych Twoich rarytasów z Borów Dolnośląskich.
A to przecież mały pikuś i sezon dopiero się zaczyna.
Spośród gatunków, które wymieniłeś u nas spotykałem tylko S. ferrea.
A M. curculionoides jest chyba jedną z najładniejszych polskich kózek.
Może kiedyś...
Paweł w czym problem, telefon masz, gdzie mieszkam wiesz, tylko trza na słonko poczekać.
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: Orish »

Jacek Kurzawa pisze: Nie znamy czasu jaki chrząszcz spędza w kolebce. Może się wydawać, że wyjdzie w ciągu kilku dni, ale tak nie musi być. Nivellia jest dość łatwo rzucającym się w oczy gatunkiem i jej obserwacje są zawsze późniejsze.
Masz rację Jacku, może zbyt pochopnie napisałem o tej pierwszej dekadzie maja. Dodatkowo "zmyliło" mnie to, że z pobranych poczwarek od razu następnego dnia były imagines, toteż tym bardziej cały proces wydał mi się ekspresowy ;)

Niemniej jednak sprawdziłem datę odłowu imago N. sanguinosa z niepublikowanych jeszcze materiałów kolegi, który mieszka w niedalekiej okolicy: 16 maja, więc i kilka dni wcześniej pewnie też można ją zaobserwować, co nie zmienia faktu, że masowy pojaw jest późniejszy oraz, że ten gatunek rzeczywiście może lubi sobie dłużej podleżakować! ;)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Delog »

Orish pisze: A kto powiedział, że łapane/obserwowane w Katowicach?
PS: zdjęcia jak zwykle perfekcyjne, chociaż szkoda, że nie w naturalnym środowisku tych gatunków jak mniemam  :)

Dobrym obyczajem jest jednak podawanie nawet przybliżonej lokalizacji, po w innym wypadku robi się z tego szum informacyjny. Z listy, którą zaprezentowałeś, w Katowicach nigdy nie spotkałem Leptura annularis, Mesosa nebulosa no i oczywiście kozioroga. A mam wykazanych kilkadziesiąt gatunków z samych Murcek. A co do zdjęć to przecież pisałem, że większość z hodowli. Zdjęcia zrobiłem w ich habitacie, przed wypuszczeniem. C. cerdo i P. lurida in situ, więc nie szkoda, bo w ich naturalnym środowisku ;-)
Pozdrowniki
P
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Przemek Zięba »

Pawle ! Zdjęcia :okok: :okok: jak zwykle, a do oponentów, powiem, że znając Pawła osobiście wiem z jaką skrupulatnością podchodzi do wypuszczania gatunków w naturalnym habitacie. Poza tym niewielu jest chyba fotografików przyrody specjalistów od makro podchodzących do fotografowanych zwierząt bez jakiejkolwiek ingerencji dla ich środowiska, jest wrogiem rożnych dziwnych praktyk stosowanych przez innych fotografujących i w ogóle to wzór do naśladowania. A że jest z wykształcenia biologiem o ogromnej wiedzy to wie co robi i każda sesja fotograficzna poprzedzona jest dokładną analizą habitatu, map rozmieszczenia, uwarunkowań prawnych odnośnie ochrony i wielu czynników o których wielu fotografów makro nawet nie słyszało.
pozdrawiam
P.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Delog »

Dzięki Przemku. Tak mnie skomplementowałeś i wybieliłeś, że :oops:
Wydaje mi się, że dla wielu osób zdjęcie tzw. habitatowe musi być po prostu nieudane i zrobione byle jak. Wtedy suuuuper, czuć w nim teren. I stąd główna krytyka > takiego zdjęcia niby nie da się zrobić w terenie, więc pewnie ze studia.
Osobiście staram się robić zdjęcia tylko w habitacie i w 90% in situ (jak się da, bo czasem trzeba przenieść np. z asfaltu na liść) i oczywiście w 100% w terenie. Wtedy jest większa frajda. Ostatnio, od roku, zwiększam szansę na spotkanie niektórych gatunków i biorę patyki z najbliższych okolic do hodowli. Owady wypuszczam dokładnie w miejscu z którego pozyskałem materiał lub w habitacie zbieżnym, jeśli wcześniej widziałem tam dany gatunek lub są świeże ślady jego bytowania. I tak dla przykładu M. saltuarius i C. aeneum, które się wykluły z materiału gliwickiego, fotografowałem i wypuściłem w Katowicach. Wypuściłem i fotografowałem na martwym świerczku z żerowiskami i otworami wylotowymi obu gatunków i wielu innych. Ale kogo to w sumie obchodzi.

Jest jeszcze druga strona medalu, czyli zestawienia typu zmierzchnica trupia główka na mchu, jelonki na pniaku sosnowym czy wymacane żabony utytłane we wszystkim czym się da. Takich fotografii można znaleźć w necie całą masę. Niektóre nawet trafiają do publikacji lub na wystawy. Tu wychodzi niedouczenie fotografującego ale także decydentów.

To mój ostatni off top w tym temacie ;-)
pepe_srepe
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2013, 14:42
UTM: DA72
Specjalność: cerambycidae
Lokalizacja: Jurków / Kraków

Re: Kózki 2014

Post autor: pepe_srepe »

Dzis na Zakrzówu w Krakowie Oberea erythrocephala oraz fioletowa Agapanthia na świerzbnicy polnej, przeszukiwałem też żmijowce w celu zaobserwowania Phytoecia coerulescens ale niestety nici
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Jacek Kurzawa »

pepe_srepe pisze: fioletowa Agapanthia na świerzbnicy polnej
to oczywiście A.intermedia.
pepe_srepe
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2013, 14:42
UTM: DA72
Specjalność: cerambycidae
Lokalizacja: Jurków / Kraków

Re: Kózki 2014

Post autor: pepe_srepe »

W Krakowie rójka Anisarthron barbipes
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2014

Post autor: Wujek Adam [†] »

W Warszawie Anisarthron barbipes także odbywa gody na całego.
O tym jednak bardziej szczegółowo w innym wątku. ;-)

A z innych kózkowych dzisiejszych ciekawostek:
- pojawiła się już Stenuralla melanura (i to obie płcie), co jest o tyle istotne, że jest to gatunek letni!
- Oberea linearis roi się nadal.
- a do mojego działkowego ekranu przyleciały: Saperda perforata i Anaesthetis testacea.
:hi:
Załączniki
Warszawski Las Kabacki. Widzicie dłużynkę leszczynową mniej-więcej w środku kadru?
Warszawski Las Kabacki. Widzicie dłużynkę leszczynową mniej-więcej w środku kadru?
10.VI.2014_01a.JPG (169.77 KiB) Przejrzano 18639 razy
Zbliżenie. Nieostre, ale wystarczające do determinacji. :-)
Zbliżenie. Nieostre, ale wystarczające do determinacji. :-)
10.VI.2014_01b.jpg (101.03 KiB) Przejrzano 18639 razy
Stenurella melanura in copula
Stenurella melanura in copula
10.VI.2014_02.JPG (67.24 KiB) Przejrzano 18639 razy
Anaesthetis testacea przywabiony do światała
Anaesthetis testacea przywabiony do światała
10.VI.2014_03.JPG (125.51 KiB) Przejrzano 18639 razy
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Kózki 2014

Post autor: modraszka »

Melanura u mnie obecna jest również od jakiegoś tygodnia, po za tym rójka Aromia moschata.
Na klonach i kasztanowcach wieczorami nadal aktywny Rhamnusium bicolor.
W lesie liściastym najliczniejsza nadal Anoplodera sexguttata ale również Stenurella nigra, Stenocorus meridianus, Clytus arietis ... spotkałam również maleńkiego molorchusa (7-8mm), prawdopodobnie Molorchus umbellatarum.

Ps.
Zdjęcia mało czytelne może jednak fachowcom w tej dziedzinie uda się coś więcej zobaczyć ... przepraszam bo ten wątek nie zasługuje na tak kiepskie foty.
Załączniki
tn_DSCI7389.JPG
tn_DSCI7389.JPG (56.64 KiB) Przejrzano 18539 razy
tn_DSCI7393.JPG
tn_DSCI7393.JPG (48.95 KiB) Przejrzano 18539 razy
tn_DSCI7394.JPG
tn_DSCI7394.JPG (44.94 KiB) Przejrzano 18539 razy
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Kózki 2014

Post autor: Marcin Szewczyk »

Zgadza się,.Molorchus umbellatarum.
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Kózki 2014

Post autor: modraszka »

Dzięki :)
i g n
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 8 maja 2009, 10:45
Lokalizacja: Wysokie Mazow

Re: Kózki 2014

Post autor: i g n »

wypad w Bieszczady 1-2 sierpnia, zaobserwowano:

- Aegomorphus clavipes 21 szt
- Xylotrechus rusticus 1 szt
- Rosalia alpina 34 szt
- Monochamus sartor 2 szt
- Stictoleptura scutellata 1 szt
- Rutpela maculata do oporu
- Stenurella melanura do oporu
Załączniki
rosalia alpina
rosalia alpina
zz1.jpg (99.77 KiB) Przejrzano 18168 razy
r
r
zz2.jpg (70.13 KiB) Przejrzano 18168 razy
r
r
sa3.jpg (50 KiB) Przejrzano 18168 razy
siedlisko Rosalia alpina
siedlisko Rosalia alpina
zz4.jpg (53.68 KiB) Przejrzano 18168 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ciekawe, że Aegomorphus był jeszcze licznie, długo się trzymał, a nie było np L.tesserula, C.capra. Dobry okres na N.major.

Z jednego zdjęcia widać, że było gorąco i parno.... piekne Bieszczady..... takie lubię :-) :tancze:

No i te "szt."..... lepiej pisać "exx." :)

Warto byłoby podać choć przyblizoną lokalizację.
Siedliskiem Rosalia są buczyny, na metry bukowe ona tylko nalatuje - to nie jest jej siedlisko.

A jak policzyliście te Rosalie - czy to jest liczenie z jednego dnia czy z dwóch? Zbyt długo na tych składach biedaki nie pożyły, niestety - jaszczurki i ptaki wyjadły je w kilka dni :no:
i g n
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 8 maja 2009, 10:45
Lokalizacja: Wysokie Mazow

Re: Kózki 2014

Post autor: i g n »

Aegomorphus rzeczywiście był liczny, 90% osobników przesiadywało na jednej - najgrubszej kłodzie bukowej, obserwowany +/- na wszystkich składnicach z dłużycą bukową

- rozczarowanie: niestety Monochamus'y świerkowe nie dopisały liczebnie, szczapy świerkowe aż trzeszczały od zasiedlających je larw no i oczywiście dosłownie góry trocinek, po kilkanaście z jednego wałka.

- Rosalia - pierwsze spotkanie z tym gatunkiem i wrażenia: w rzeczywistości gatunek bardzo ! bardzo ruchliwy i agresywny jak na Cerambycidae, głównie samce. Poza tym interesujące były żuwaczki samców - naprawdę potężne. Przedział wielkości osobników bardzo szeroki od naprawdę dużych samców i samic po karłowate samczyki wielkości spuszczela. Żerowiska w szczepanych wałkach bukowych sięgały aż do rdzenia. Lot aktywny wieczorem i to nie chętnie.

L.tesserula, C.capra nie zaobserwowano, pomimo, że pogoda parna podeszczowa, +33 stopnie i o dziwo baldaszkowate jeszcze w pełni kwitnące
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2014

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ale Wam się trafiło, gorąco, parne wieczory.... Ech, te Bieszczady.... można się rozmarzyć.
i g n pisze: Poza tym interesujące były żuwaczki samców - naprawdę potężne.
Załączniki
http://www.zin.ru/animalia/coleoptera/images/kvm_full/rosalia_alpina_female.jpg
http://www.zin.ru/animalia/coleoptera/images/kvm_full/rosalia_alpina_female.jpg
rosalia_mandibles.jpg (123.92 KiB) Przejrzano 18140 razy
i g n
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 8 maja 2009, 10:45
Lokalizacja: Wysokie Mazow

Re: Kózki 2014

Post autor: i g n »

Wycieczka po trasie :

Stalowa Wola, Tomaszów Lubelski i okolice - chęć zaobserwowania w naturze E.faber - bez rezultatów

Bieszczady po trasie: Komańcza, W.Michowa, Cisna, Majdan, Smerek, Wetlina, Roztoki Górne. W tym opisywane w eskapadach z poprzednich lat legendarne Latarnia Wagabundy, Siekierezada itd, nasyp kolejki z baldaszkowatymi itd.

Rosalia dała się zaobserwować tylko na (4ch składnicach obok siebie na odcinku max 400m) biorąc pod uwagę trasę 50 km przez Bieszczady , odcinek przepełnionym składnicami zapełnionymi drewnem głównie bukowym> Nie mniej na tych 4ch składnicach była bardzo liczna, a zaobserwowane 30 kilka exx to liczba ,,lekko policzona", śmiało siedząc tam cały dzień naliczyć by było można ze 3 razy tyle. Niewątpliwie świadczy to o jej wyspowym występowaniu. Co ciekawe nie widać było szczątków Rosalii po uczcie ptaków jak bywa to np po rójce Cerambyx pod dębami. Na stosach drewna była ciągła rotacja osobników -jedne wchodziły w głąb stosu pod wałki, inne wychodziły na zewnątrz. Co ciekawe były tylko na wałkach starszych (leżących co najmniej 2 tygodnie ), świeżych unikały.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”