Poczwarki kózek - Agapanthia viti

Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Poczwarki kózek - Agapanthia viti

Post autor: Marcin Szewczyk »

Więc i ja dorzucę fotkę poczwarki.
Wielkość poczwarki 12 mm.
Larwy zebrane w październiku 2013 w bułgarii (Jasna Polana koło Burgas). Stadium poczwarki około 24 stycznia 2014. Roślina to Dipsacus sp.
Załączniki
IMG_20140201_213956.JPG
IMG_20140201_213956.JPG (131.29 KiB) Przejrzano 6446 razy
Awatar użytkownika
Przemek K
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Kalety

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Przemek K »

Marcinie pozwól, że sobie :gun: w Twoją poczwarkę, czy to
Agapanthia cardui

pzdr.Przemek :hi:
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Marcin Szewczyk »

Agapanthia się zgadza, jednak nie jest to cardui.
Duuuużą podpowiedzią jest roślina żywicielska.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Przemek K
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Kalety

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Przemek K »

Jeśli tym razem nie jest to ta kózka to :wlosy:
Agapanthia dahli

:hi:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9491
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Jacek Kurzawa »

Czy brak innych wpisów oznacza niewiedzę czytających? Czy naprawdę nikt nie wie co to za gatunek? :no: :no: :no: W Polsce jest z 10-20 osób, które mogłyby wypalić bez zająknięcia nazwę - tak mi się wydaje. Może jakaś nagroda dla zgadujących? :mysl:
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Marcin Szewczyk »

Zobaczymy ile mi wyjdzie tych Agapanthii ale myślę że spokojnie mogę okaz lub parkę podarowac zwyciezcy:-).
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Orish »

Agapanthia osmanlis Reiche & Saulcy, 1858 ?
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poczwarki kózek

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Agapanthia z Dipsacus to raczej będzie osmanlis, ale nie musi ;-)
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Marcin Szewczyk »

Z tego co wiadomo Agapanthia osmanlis na Dipsacus sp. Nie występuje. Jest jeden gatunek Agapanthia, który jest monofagiem tej rośliny.
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Orish »

Marcin Szewczyk pisze:Z tego co wiadomo Agapanthia osmanlis na Dipsacus sp. Nie występuje. Jest jeden gatunek Agapanthia, który jest monofagiem tej rośliny.
http://www.biolib.cz/en/taxon/id170240/

Taxon in country check-lists

Bulgaria, Hungary, Romania, Slovakia, Syria, Turkey

Intertaxon relationships

food: Dipsacus fullonum L. - Wild Teasel, Dipsacus laciniatus L. - Cut-leaved Teasel, Cephalaria procera Fish. & Ave-Lall

Do tego poczwarka ze zdjęcia wygląda identycznie (chociaż to pewnie nic dziwnego w tym rodzaju), więc sądziłem, że to jednak to :coto:
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Marcin Szewczyk »

Agapanthia osmanlis występuje na Cephalaria sp. Na Biolibie widocznie są nieaktualne dane (widzę, że nawet nie jest jeszcze uwzględniony ten gatunek). Na cerambyx.uochb.cz też nie jest uaktualnione (nawet na zdjęciu nie jest to osmanlis):-)
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Marcin Szewczyk »

Mała korekta, na cerambyx.uochb.cz jest jednak zdjęcie A. osmanlis.
Agapanthia osmanlis w Europie znana jest tylko z południowowschodniej Bułgarii i europejskiej części Turcji. Mój gatunek natomiast jest znany Zeuropy między innymi z Węgier, Rumunii, Serbii i Bułgarii.
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Orish »

Hmmm wychodzi więc na to, że na BioLib nie ma po co wchodzić ;-)

Jednak znalazłem i takie dane:

http://journals.tubitak.gov.tr/zoology/ ... 0605-7.pdf

Gdzie we wstępie czytamy:

Agapanthia osmanlis (Coleoptera: Cerambycidae) is distributed in Bulgaria, Hungary, Romania, Syria, and Turkey (Hoskovec and Rejzek, 2005). It has been recorded in various localities from Turkey (Artvin, Bayburt, Bilecik, Erzincan, Erzurum, Gümüflhane, Hatay, and Kars) (Rejzek et al.,2001; Tozlu et al., 2003). Information on the biology and host plants of this species is very limited. Danilevsky and Miroshnikov (1985) did not mention any host plants of this species. According to Bense (1995) its lifecycle is unknown. Known host plants are Dipsacus laciniatus L.(Dipsacaceae) in Hungary (Kovacs, 1998); Cephalaria sp., C. procera (Dipsacaceae), and Serratula cf. procera (Waldst. et Kit.) M. B.(Asteraceae) in Turkey; and Dipsacus fullonum L. (= D. sylvesterHudson) (Dipsacaceae) in Bulgaria (Rejzek et al., 2001).

Jednym ze źródeł jest już wspomniana strona: http://www.cerambyx.uochb.cz , ale pozostają jeszcze:

Kovacs, T. 1998. Food-plants and locality data of Hungarian longhorn beetles II. (Coleoptera: Cerambycidae). Fol. His. Nat. Mus. Matr., 22: 247-255 (in Hungarian with English summary).

Rejzek, M. Sama, G. and Alziar, G. 2001. Host plants of several herb-feeding Cerambycidae mainly from east Mediterranean region (Coleoptera: Cerambycidae). Biocosme Mésogéen. 17: 263-294.
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Marcin Szewczyk »

Wszystkie te dane są juz nieaktualne a dokładniej od 2012 roku:-)
Więcej podpowiedzi nie będzie >:)
Wojciech Szczepański
Posty: 128
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 13:07
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Wojciech Szczepański »

Z taką podpowiedzią to chyba zostaje tylko..............Agapanthia viti. :ja wiem:
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Marcin Szewczyk »

:ok: :brawo:Agapanthia (Smaragdula) viti Rapuzzi & Sama 2012.
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Orish »

To jest tutaj:

Rapuzzi, P. & Sama, G. 2012. New taxa and new records of Longhorn-Beetles from Eastern Mediterranean Region (Coleoptera: Cerambycidae). Munis Entomology & Zoology, 7 (2): 663-690.

Agapanthia viti n. sp.

Biology
The new species was reared from Dipsacus laciniatus L. (Asteraceae) (Kovács, 1997; Sabol, 2009). Agapanthia osmanlis Reiche & Saulcy, 1858 is known from Cephalaria procera Fisch & Lall. (Asteraceae) from Turkey.

PS: to była bardzo podstępna zagadka 8)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9491
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Jacek Kurzawa »

A.viti została wydzielona z A.osmanlis, dlatego dane sprzed opisu A.viti odnoszą się do obydwu gatunków. Kryterium decydującym okazała się roślina żywicielska. W Europie szeroko rozsiedlona jest A.viti na Dispacus a A.osmanlis jest gatunkiem tureckim, końcem zasięgu docierając do południowej Bułgarii. Wszystkie doniesienia A.osmanlis z Dispacus należy odnieść do A.viti.
Orish pisze:
PS: to była bardzo podstępna zagadka  8)

PS. Wcale nie, jak się śledzi kózki Europy, to takie rzeczy, że nowy gat Agapanthia jest w Dipsacus się po prostu wie :-)
Wojciech Szczepański
Posty: 128
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 13:07
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Wojciech Szczepański »

Orish pisze:PS: to była bardzo podstępna zagadka 8)
No do najprostszych nie należała, ale wystarczyła mała podpowiedz i już poszło łatwiej. Jak będzie jakaś nadwyżka okazów z chęcią przygarnę jakąś parkę :).
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poczwarki kózek

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Jacek sraty taty, jakoś nie zauważyłem żeby padła twoja odpowiedź odnośnie zagadki Marcina a jedynie dwa mądralińskie posty. :no:
Swoją droga założycielowi zagwozdki gratuluję hodowli.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9491
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Jacek Kurzawa »

jaho pisze:Jacek sraty taty, jakoś nie zauważyłem żeby padła twoja odpowiedź odnośnie zagadki Marcina a jedynie dwa mądralińskie posty. :no:
Swoją droga założycielowi zagwozdki gratuluję hodowli.
Moj post nie był do wszystkich, bo jest są to informacje ogolnodostępne, lecz do Lecha, ktory dziwił się, że dla A.osmanlis jest podana Dipsacus jako roslina zywicielska. Jemu się te informacje na pewno przydadzą.

Oczom nie wierzę, czy dobrze widzę? Straszne..... "Zarzuty" jakie podnosisz są hmm.. przykre, oj przykre.... muszę szybko zweryfikować moje opinie o koleżeństwie....
Czy brak mojej odpowiedzi Ci tak poirytował czy przybliżenie historii wydzielenie A.viti? O tym, że Marcin zbierał A.viti wiem już od dnia w którym je zebrał i od razu było wiadomo, że jest to A.viti, więc tu nie ma żadnej zagadki!!!! - dla tych, którzy się tym interesują, to jest oczywiste. Nie czułem się więc pytany - nie mogłem brać udziału w konkursie. Z innej strony te "sraty taty" jak to mówisz (podłapałeś od Wujka?) to zagadnienia ktorymi zajmowałem się równolegle z opisem gatunku (mam okazy z serii typowej z loc.typ.), sledzę te sprawy na bieżąco. Konkurs nie jest tylko po to żeby zgadywać, ale żeby też rozwijać swoją wiedzę, ale jak Ci przeszkadza, że nie udzielając odpowiedzi zabrałem głos... to "przepraszam".

PS. To nie była zagwozdka, bez żartów.... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: Czyli warto było pisać tych kilka informacji, bo gdybyś wiedział co to jest to nie pisałbyś ze to była zagwozdka ... Pewnie myslałeś, że to było trudne... no cóż, trudno.
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poczwarki kózek

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Łatwe, czy trudne - ciężko powiedzieć, ale mnie rozłożyło 8). Niestety nie spojrzałem na zasięgi A. osmanlis i A. viti. Prawdę mówiąc brałem jako prawdopodobne nawet 3 gatunki, co po trosze wynika z mojej odpowiedzi. Odniosłem wrażenie, że podjudzasz do udzielenia odpowiedzi, prawdopodobnie jej nie znając lub znając i jej nie podając. Sprawę niepotrzebnie potraktowałem zbyt na serio, a przecież z założenia ma to być zabawa... Kto wie, że Marcin zbierał A. viti, to wie. Dlatego w tym momencie to ja przepraszam, gdyż nie wiedziałem, że taką wiedzę posiadasz.
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Marcin Szewczyk »

Jaho, dzięki za gratulacje:-). A co do Jacka to jego udział w zagadce był z góry wykluczony. Jacek wiedział o tej hodowli od momentu zebrania przeze mnie larw. Poza tym sama roslina, Dipsacus, od razu wskazuje na viti o czym Jacek doskonale z resztą wiedział:-)
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9491
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poczwarki kózek

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jaho, jesteśmy Kolegami i tak powinno pozostać, jeszcze nie raz będziemy wspólpracować i śmiać się z takich dyskusji. Kilka słów jeszcze napiszę, uzupełnię kilka kwestii:
jaho pisze: Odniosłem wrażenie, że podjudzasz do udzielenia odpowiedzi, prawdopodobnie jej nie znając lub znając i jej nie podając. Sprawę niepotrzebnie potraktowałem zbyt na serio, a przecież z założenia ma to być zabawa... Kto wie, że Marcin zbierał A. viti, to wie. Dlatego w tym momencie to ja przepraszam, gdyż nie wiedziałem, że taką wiedzę posiadasz.
Jaho, zobacz - o A.viti pisałem w lipcu 2012 w kilka dni po ukazaniu się pracy o niej (już wtedy miałem okazy A.viti oznaczone prawidłowo od Kolegów, którzy dostarczyli okazy do opisu)
Agapanthia viti vs Agapanthia osmanlis viewtopic.php?f=65&t=22848
I jeszcze tutaj, podobny post, o roślinach viewtopic.php?p=166876#p166876

Mnie się wydawało, że takson został juz na tyle przedstawiony i omówiony, że zagadka będzie łatwa. Widząc jednak problemy ze zgadnięciem postanowiłem w jasny i klarowny sposób podsumować i utrwalić informacje o A.viti, gdyż jak widać są to informacje potrzebne.
Tak, "podpuszczałem" do brania udziału w zagadce, bo, jak pisałem, wydawało mi się, ze wiele osób po prostu odpowiedź zna i zagadka będzie miała krótki żywot. A tu jednak zaskoczenie. Może gdybym nie wiedział, co robi Marcin, co zbiera, gdzie itd też miałbym jakieś wątpliwości. Staram sie jednak Marcinowi też pomóc w ustrzeleniu niektórych gatunków w Bułgarii, więc tez raczej w przyszłości nie będzie mi dane brać udziału w Marcina zagadkach.

Jaho, bez urazy, ale komentowanie mojego postu w takim charakterze, jak to zrobiłeś, nie nastraja optymistycznie do udzielania sie na Forum. Pomyślałem, że skoro ludzi może drażnić czyjaś postawa to ja na to nie mając wpływu najlepiej nie będę wypowiadał się w tym temacie.

Zagadki są nie po to, żeby je zgadywać. Są po to, żeby poprzez ich zgadywanie rozwijać swoją wiedzę.
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Poczwarki kózek - Agapanthia viti

Post autor: Marcin Szewczyk »

Dziś pojawiła się kolejna Agapanthia:-)
Załączniki
IMG_20140205_185720.JPG
IMG_20140205_185720.JPG (133.37 KiB) Przejrzano 6049 razy
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poczwarki kózek - Agapanthia viti

Post autor: Wujek Adam [†] »

Ciekawy wątek i ciekawy gatunek. :okok:
A ja właśnie sobie przypomniałem, że kiedy nikt nawet jeszcze nie śniło o Agapanthia viti, łapałem niebieskawe zgrzytnice w bułgarskiej Jasnej Polanie.
Trafiały się one np. dnia 21 V 2005 r. w czerpaku, więc nie wiem w czym się rozwijały i na czym żerowały?
Wyciągnąłem je ze zbioru, sfotografowałem i niniejszym wklejam w ten temat gwoli oznaczenia.
O A. viti wiem mało: pracy nie czytałem (może ktoś ją ma w wersji elektronicznej i podrzuci), cech gatunku nie znam, ale mam nadzieję, że nie opierają się one jedynie na różnicach narządów kopulacyjnych?
Załączniki
11 mm.
11 mm.
Agapanthia_BG_Jasna Polana_male.jpg (66.1 KiB) Przejrzano 5962 razy
12 mm.
12 mm.
Agapanthia_BG_Jasna Polana_female.jpg (57.11 KiB) Przejrzano 5962 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9491
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poczwarki kózek - Agapanthia viti

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na zdjęciach jest A.violacea.
Praca wisi na Forum tutaj: viewtopic.php?f=65&t=22848
i tutaj w sieci: http://www.munisentzool.org/yayin/vol7/ ... 63-690.pdf

Jest też post, który przybliża różnice między A.viti i A.violacea viewtopic.php?f=65&t=22848
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Poczwarki kózek - Agapanthia viti

Post autor: Marcin Szewczyk »

100% violacea. Brak białych obrączek na czułkach i dość skąpe, czarne owłosienie pokryw. Agapanthia viti ma wyraźne, białe obrączki na czułkach i jest gęsto, żółto owłosiona.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poczwarki kózek - Agapanthia viti

Post autor: Wujek Adam [†] »

Bardzo dziękuję za informacje, namiary i determinację! :okok:
Przyznaję się, że zebrane przez mnie europejskie zgrzytnice, w tym zwłaszcza z "gatunków niebieskozielonych", mam zaniedbane pod względem oznaczeniowym. Pewnego dnia nad nimi przysiądę, lecz nie wiem kiedy, bo nie jest to mój ulubiony rodzaj wśród kózkowatych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”