Żerowiska kózek ?

Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Żerowiska kózek ?

Post autor: GrzegorzGG »

Nie chcąc zaśmiecać wątku z zabawą determinacyjną, chciałbym tu zapytać o znalezione wczoraj ślady żerowania. Mam nadzieję, że dobrze wszystko zrozumiałem i po lekturze z netu wiem więcej niż ostanio.

Pierwsze znalezisko to konar o średnicy około 3 cm, na zdjęciach struktura podkorowa, jest wlot i jest chyba coć co po poczwarce zostało: a tu kora owego konara (bo na drzewach wciąż się nie znam) Drugie znalezisko to zwalony pień z dużymi otworami: W okolicy z której pochodzą zdjęcia znalazłem w zeszłym roku Phytoecia nigripes i Leptura quadrifasciata.

A więc pytaniem zasadniczym jest czy są to żerowiska kózek ?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Żerowiska kózek ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

To nie są żerowiska kózek. Te większe mogłyby być, trzeba wyciągnąc coś, np larwę.

Nie ma już Phytoecia nigripes (Voet). Jej obowiązującą poprawną nazwą jest obecnie Phytoecia (Musaria) affinis (Harrer, 1784) (należy do podrodzaju Musaria, do plemienia Phytoecini).
ENTOMONKA
Posty: 108
Rejestracja: niedziela, 3 lipca 2011, 15:43
Gender: women
UTM: CC93-Łódź

Re: Żerowiska kózek ?

Post autor: ENTOMONKA »

To pierwsze wygląda na starawe żerowisko kornika z rodaju Hylesinus, a gałąź na jesionową. Oprzęd na końcu chodnika macierzystego należy zapewne do jakiegoś parazytoida np. z rodziny Braconidae (Hymenoptera).
Co do drugiego - za dużo możliwości.
Pozdrawiam,
Entomonka
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowiska kózek ?

Post autor: Wujek Adam [†] »

I znowu nie wiemy co to za drzewo? :-(
Grzesiu! natychmiast do książek! Bez znajomości roślin żywicielskich zawsze będziesz kulał!

Pierwsze 5 fotek wygląda na jesion, względnie klon jesionolistny albo inny klon. Niewykluczone, że oprócz kornikowatych, są tam i przeplatające się z nimi kózkowe żery, np. jakiegoś drobnego gatunku z plemienia Callidiini, choć to mało prawdopodobne.
Ponadto na czwartej i piątej fotce widzimy oprzęd jakiejś pasożytniczej błonkówki.

Zdjęcie nr DSCF6775.JPG przedstawia patyk topoli białej/osiki? Poza tym trudno coś więcej o nim powiedzieć.

Na dwóch kolejnych fotkach są ciekawe otwory wylotowe, pozostawione najprawdopodobniej przez jakieś kózkowate. Ale bez innych fotek zrobionych w nieco szerszym kontekście trudno powiedzieć jakich???

Na ostatniej fotografii mamy chyba nieco już rozłożony pień czereśni opanowany kiedyś przez jakieś drewnożerne błonkówki, choć i bytność Cerambycidae nie jest tam wykluczona.

Tyle na podstawie tych zdjęć mogę wydedukować. :hi:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Żerowiska kózek ?

Post autor: GrzegorzGG »

Dziękuję za zainteresowanie (i sprostowanie Jacka). Co do książek, czytam, chyba niemało. Może trochę zbyt wiele rzeczy na raz mnie interesuje, ale jak tu się oprzeć, jak tu czegoś nie uronić z dostępnej wiedzy...

Poszukam jakiejś literatury o żerowiskach kózek, bo jak widać drewno to nie tylko kózek siedlisko, ba nawet nie tylko chrząszczy :bang:

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowiska kózek ?

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

To pierwsze wygląda na starawe żerowisko kornika z rodaju Hylesinus, a gałąź na jesionową. Oprzęd na końcu chodnika macierzystego należy zapewne do jakiegoś parazytoida np. z rodziny Braconidae (Hymenoptera).
Dokładnie do Hylesinus varius (Fabr.). A oprzęd jest rzeczywiście oprzędem parazytoida :brawo:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowiska kózek ?

Post autor: Wujek Adam [†] »

Tomasz Mokrzycki pisze:(...) A oprzęd jest rzeczywiście oprzędem parazytoida :brawo:
... i to oprzędem opuszczonym, co widać po oglądnięciu jego lewego końca. ;)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Żerowiska kózek ?

Post autor: GrzegorzGG »

Przynajmniej fakt opuszczenia dostrzegłem :) Choć nie podejrzewałem, że to parazytoid.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”