Glaphyra/Molorchus spp w Polse

Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Glaphyra/Molorchus spp w Polse

Post autor: Orish »

Zakładam ten temat w celu podsumowania i sprecyzowania wiadomości o gatunkach z rodzajów Glaphyra i Molorchus, występujących w Polsce. Niby wszystko jest jasne, ale teraz uderzył mnie fakt, że wg CPC 2010 Glaphyra kiesenwetteri kiesenwettevi Mulsant & Rey, 1861 w Polsce nie występuje...

Swoją drogą to które gatunki należą do którego rodzaju też jest dla mnie dość skomplikowane, ale odpowiedź na to pytanie znajduje się w tym temacie: viewtopic.php?f=52&t=21067&hilit=Glaphyra, więc już nie ma sensu tego poruszać.

Jeśli chodzi o polskich przedstawicieli to:

1. Na Liście Jacka widnieje:

Molorchus (Caenoptera) minor (Linnaeus, 1758)
Molorchus (Molorchus) marmottani (Brisout, 1863)
Molorchus (Molorchus) kiesenwetteri (Mulsant & Rey, 1861)
Molorchus (Molorchus) umbellatarum (Schreber, 1759)


2. Wg CPC 2010 w PL mamy:

Molorchus minor minor Linnaeus, 1758
Glaphyra marmottani marmottani Brisout de Barneville, 1863
Glaphyra schmidti Ganglbauer, 1883
Glaphyra umbellatarum Schreber, 1759

Wg KFP, Fauna Polski 2004 oraz Folia Heyrovskyana 2006, zarówno skład gatunkowy jak i nazwy rodzajowe są identyczne jak w CPC.

Skąd więc właściwie ta zmiana Jacku? W poprawkach do CPC nic takiego nie widzę (aczkolwiek możliwe, że źle szukałem).
Jeśli chodzi o zmianę przynależności rodzajowej to rozumiem, że źródło jest w tej pracy:

Bousquet et Bouchard, 2013. The genera in the second catalogue (1833-1836) of Dejean's Coleoptera collection. ZooKeys, 2013, 282: 1-219. (ze strony entomo.pl --> II. Zmiany w nazewnictwie)

lub może jednak tej:

BOUSQUET Y., 2008. Nomenclatural and bibliographic notes on Cerambycidae (Coleoptera).- Coleopterists Bulletin. 2007 December; 61 [2007] (4): 616-631. (z podlinkowanego wyżej tematu)


PS: kieruje mną jedynie ciekawość i dociekliwość - w żadnym wypadku nie chęć podważenia czyjejś opinii czy wytknięcia błędu.


Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Glaphyra/Molorchus spp w Polse

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pytanie jest dobre i należało je zadać prędzej czy później. Publikacja jest juz przygotowana, myslałem, ze może porobię jeszcze lepsze fotki okazów, ale to będzie trzeba wypchnąć z danymi nie koncentrując się na fotografiach, tym bardziej, że informacja została już upubliczniona - właśnie w poprawkach Danilevskiego.
Można ją przeczytać tutaj http://www.cerambycidae.net/catalog.pdf

Pisałem (w 2011):
First report on Glaphyra schmidti Ganglbauer, 1883 from Poland was published by Althoff, Danilevsky (1997: 19), later repeated by Sama (2002: 61) as supposition without giving specific data. Then Gutowski (2005) placed G. schmidti on his Cerambycidae list of Poland on the base of Sama (1995: 375) without any examined specimens (Gutowski, pers.comm. 2010, JK) assuming that G.kiesenwetteri as mediterraean species is not present in Poland. As a result of this assumption Gutowski (2005) treated all records of Glaphyra kiesenwetteri (Mulsant et Rey, 1861) from Poland published before as records of G. schmidti and deleted G. kiesenwetteri from fauna of Poland. Slama (2006) repeated this point of view without any new information. The presence of G. schmidti in Poland and absence here of G. kiesenwetteri was accepted in the new Cerambycidae Catalog (Lobl & Smetana, 2010). At present there is no specimens identified as G. schmidti from Poland and published or known. Thus, G. kiesenwetteri must restored for fauna of Poland and G. schmidti must be deleted.
i tutaj: https://entomo.pl/checklist/species.php?id=6973

Reasumując - M.schmidti należy wykreślić z fauny Polski jako gatunek niesłusznie do niej zaliczony. Wszystkie okazy łowione w Polsce należą do gatunku M.kiesenwetteri. Przy okazji weryfikacji okazów znalazłem nowe okazy M.kiesenwetteri z Polski.
Jeśli ktoś posiada niepewne okazy M.kiesenwetteri czy nawet M.umbellatarum, z którym bywa mylony, proszę o fotki, oznaczę, a nuż jeszcze u kogoś znajdzie się okaz M.kiesenwetteri.
Występowanie M.schmidti w Polsce jest możliwe. W szczególnych przypadkach gatunki te mogą być do siebie bliźniaczo podobne i ich oznaczenie wymaga opatrzenia się z tymi taksonami i dobrej znajomości wszystkich cech. Niestety, obydwa gatunki należą do wielkich rzadkości.
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Glaphyra/Molorchus spp w Polse

Post autor: Orish »

Bardzo ciekawe. Dziękuję za szybką odpowiedź. Gdzie się ukaże publikacja jeśli można wiedzieć?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Glaphyra/Molorchus spp w Polse

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie wiem, zobaczymy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”