Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest środa, 13 gru 2017, 23:48

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: UTM od ręki :) lepidoptera.eu
PostNapisane: czwartek, 8 lis 2007, 08:37 

Specjalność:
Krzysiek Jonko rozwijając swoją stroną stworzył szybkie i proste narzędzie do określania kwadratu UTM dla wybranej lokalizacji. Jest w Funkcjach na jego stronie http://www.lepidoptera.eu . Gorąco polecam, a Krzyśkowi gratuluję wykonania :)

http://www.lepidoptera.eu/records2/Map.php  

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 8 lis 2007, 11:33 

Specjalność:
Rzeczywiście, super przydatne narzędzie:) Pierwsze co mi się udało stwierdzić, to że podając w magisterce kwadrat UTM, pomyliłem się o jeden :? Niby to było prawie na granicy, ale jednak...Być może podobne problemy będą i tutaj (chodzi mi o zagranicę, tam gdzie nie ma naniesionej siatki). Na szczęście kalkulator działa i określiwszy wspólrzędne geograficzne da się ten drobny problem obejść :)

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 8 lis 2007, 13:32 

UTM: VT79
Specjalność:
No naprawdę super sprawa . Widze ze niektóre kwadraty miałem jednak źle opisane . dobra robota i podziękowania za swój czas poświęcony na to przedsięwzięcie dla pana Krzyśka .

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 8 lis 2007, 16:20 

Specjalność:
Umnie granica przechodzi przez srodek Branic. Teraz gdybym chciał byc dokładny to połowa etykiet do poprawy :D

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 8 lis 2007, 17:32 

Specjalność:
robertryba_2005 napisał(a):
Umnie granica przechodzi przez srodek Branic. Teraz gdybym chciał byc dokładny to połowa etykiet do poprawy :D

To i tak masz dobrze! Spójrz, jak to jest z kwadratami UTM w przypadku Bydgoszczy...

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 8 lis 2007, 17:33 

Specjalność:
Dziękuję Ci Krzysztofie bardzo serdecznie! Takie narzędzie było nam wszystkim bardzo potrzebne!

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 8 lis 2007, 22:56 

UTM: CA22
Specjalność:
Używanie tej funkcji jest dosyć proste, więc na pewno bedzie się cieszyć popularnością. Krzysiowi należą się słowa podzięki. Ja od dłuższego czasu używam prostego programu "ento utm", podanego kiedyś przez Sławka Kuczkowskiego. Do wyznaczenia kwadratu UTM wystarczy w nim podać współrzędne geograficzne (dł. i szer. geograficzną). Do określenia tych współrzędnych niekoniecznie potrzebny jest GPS (choć mając go, mamy sprawę rozwiązaną), wystarczy program Google Earth, bądź podobny. Na mapie tego programu wyszukujemy miejsce połowu, i program automatycznie podaje nam współrzędne geograficzne.
Ostatnio coraz częściej spotykam się na metryczkach z podawaniem bezpośrednio tych współrzędnych. Zaletą jest to, że miejsce połowu podane jest z dokładnością do kilku metrów (kwadraty UTM podają dokładność do 10 km). Wadą, że nie każdy kolekcjoner jest skłonny podać taką dokładność, by ewentualnie oszczędzić znane tylko sobie stanowisko rzadkiego gatunku przed "nadmiernym zainteresowaniem".

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 8 lis 2007, 23:06 

Specjalność:
Nie potrzebny google, wystarczy swojski http://mapa.szukacz.pl/ z wyszukiwarką miejscowości!
Ale u Krzyśka jest szybciej i przyjemniej  :lol:

Sam piszę UTM na etykietkach od kilkunastu lat, a zagrożenie może występować chyba tylko w wypadku motyli dziennych ;)

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 9 lis 2007, 06:46 

Specjalność:
Huh no wielkie brawa dla Krzyska!!! :D  Jestem pełen podziwu!Super sprawa!Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 9 lis 2007, 11:51 
Niezłe, niezłe....

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 9 lis 2007, 19:15 

Specjalność:
Cytuj:
wystarczy swojski http://mapa.szukacz.pl/
Może się Jacku nie zrozumieliśmy. Nie nie szukam w Google Earth miejsca połowu jako takiego, ale jego współrzędne geograficzne, potrzebne do określenia kodu UTM. Nie znalazłem takiej opcji na podanej przez Ciebie stronie.
Ja też na każdej metryczce z polskim okazem podaję kod UTM. W Polsce jest wiele miejscowości o identycznej nazwie, i brak kodu, bądź dokładniejszej lokalizacji może prowadzić do pomyłek. Zresztą podanie kodu, nawet dla motyla dziennego nie jest nadmiernym ułatwieniem. Dobrze trzeba by się nachodzić, by przeszukać kwadrat 10x10 km.
Myśląc o podawaniu współrzędnych geograficznych nie miałem na myśli Polski. Kiedyś wszedłem w posiadanie okazu motyla, którego złowiono w Brzuchowicach. Kilka miesięcy szukałem tej miejscowości na najdokładniejszych mapach - bez skutku. Dopiero gdy pojawił się internet, i Google sprawa się wyjaśniła. To niewielka miejscowość na Ukrainie, w bliskim sąsiedztwie Lwowa. Ma obecnie na mapach inną nazwę i stąd kłopot.
Są zresztą na świecie olbrzymie obszary (Tybet, Amazonia) gdzie jedynym poprawnym określeniem miejsca jest podanie współrzędnych geograficznych. I to jest przyszłość w podawaniu lokalizacji. Nam w Polsce pewnie jeszcze długo wystarczał będzie kod UTM.

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 9 lis 2007, 21:03 

Specjalność:
Antku, w zasadzie się z tobą zgadzam  :D

Jak widać w załączniku, współrzędne są podawane po prawej stronie. Są osiągalne na wiele sposobów, ale zawsze są osiągalne.
Przyznaję, że na okazach spoza kraju nie podaję UTM, staram się w miarę dokładnie podać miejsce.
Sam zaczynałem szukanie miejscowości od kupienia kilku starych niemieckich atlasów, przydają się do dzisiaj w wyszukiwaniu nazw, których na dzisiejszych mapach już nie ma. Potem był drastyczny postęp! Zacząłem używać komputerowego atlasu świata Microsoftu, który miał wyszukiwarkę miejscowości o ogólnoświatowym zasięgu! No a potem przyszedł Internet i google i inne zabawki  :wink:
No a teraz mamy nową zabawkę od Krzyśka  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

W każdym razie uważam, że UTM na polskiej etykiecie to obowiązujący standard i to co najmniej od kilkunastu lat!

Załączniki:
mapa.jpg
mapa.jpg [ 84.14 KiB | Przeglądane 5428 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 9 lis 2007, 22:58 

Specjalność:
Masz Jacku rację z tymi współrzędnymi :D . Gdybym od razu zaczął szukanie tej funkcji od opcji "pomóż", nie miałbym problemu. Na błędach się człowiek uczy.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 lis 2007, 09:09 

Specjalność:
miodzio - piwsko wielkie dla Krzycha

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 lis 2007, 17:25 
Mozna to jakos sciagnac do off lina???
I uzytkowac poza siecia??/ Np na niezsieciowanym kompie??
pozdr

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 lis 2007, 12:42 
Rewelka :-).
Ja tylko dodam, że to właściwie jest MGRS (Military Grid Reference System), a nie UTM. To znaczy MGRS jest mutacją  UTM, różni się tylko zapisem pozycji stosując dla wygody oznaczenia literowe (CA, DA itp) w odniesieniu do kwadratów 100x100km, podczas, gdy "czysty" UTM pokazuje w tym miejscu cyfry, jak na załączonym obrazku. Szczęśliwiec posiadający odpowiedni odbiornik GPS może sobie ustawić format pozycji MGRS i zobaczy to co poniżej.
W każdym razie wyrazy uznania dla Krzyśka :-)

Załączniki:
mgrs_vs_utm.gif
mgrs_vs_utm.gif [ 3.82 KiB | Przeglądane 4437 razy ]

Tytuł: Mapy UTM
PostNapisane: wtorek, 4 gru 2007, 22:00 

poziom: zaawansowany
Specjalność:
Właśnie zrobiłem aktualizację strony - przy okazji poprawiając nieco system map UTM.
Zmieniłem algorytm - poprzedni opierał się na arkuszu Excell, który był/jest do pobrania na forum u Sławka Kuczkowskiego. Niestety muszę stwierdzić, że nie jest on doskonały.
Poprawiony algorytm jest dokładniejszy od poprzedniego, przy okazji rozszerzyłem możliwość zobaczenia siatki UTM dla całej Europy a nie tylko Polski jak było poprzednio.
Strzałki do poruszania się po mapie zastąpiłem dwuklikiem myszki - mam nadzieję, że teraz narządko to jest jeszcze lepsze.
Ktoś pytał o dostęp do map offline - to niestety nie jest możliwe. Mapy są pobierane wyłącznie online z serwera google - można jednak zrobić sobie zrzutki z ekranu ;-)

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 4 gru 2007, 22:37 

Specjalność:
Faktycznie, teraz  działa szybciej i sprawniej - poprzednio miałem wielokrotnie  problem z uzyskaniem właściwych danych - generalnie  8)  8)  8) - gratulacje!

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: środa, 5 gru 2007, 14:21 

Specjalność:
Jarosław Bury napisał(a):
Faktycznie, teraz  działa szybciej i sprawniej

Nie wiem dlaczego, ale u mnie nie działa - pokazuje, że jest błąd na stronie i nie chce się załadować mapa UTM dla żadnego kraju  :(

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 6 gru 2007, 00:08 

Specjalność:
Na komputerze w domu działa, na służbowym na uczelni nie działało. To chyba była kwestia jakichś ustawień przeglądarki albo czego innego - sprawdzę jutro jeszcze raz :)

Krzysiek Jonko napisał(a):
przy okazji rozszerzyłem możliwość zobaczenia siatki UTM dla całej Europy a nie tylko Polski jak było poprzednio.

Super, tego właśnie mi brakowało w poprzedniej wersji :) Teraz będzie łatwiej określić, czy stanowisko jest w danym kwadracie, czy może już w sąsiednim :)

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 6 gru 2007, 09:48 
cud, miód i orzeszki. Piękna rzecz.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 18 mar 2009, 10:42 

Specjalność:
Witam,
Czy ma ktoś siatkę UTM w układzie 1992 zapisaną w pliku shp?

Tytuł: Re: UTM od ręki :) lepidoptera.eu
PostNapisane: czwartek, 8 sty 2015, 03:32 

UTM: DC30
poziom: zaawansowany
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Siatkę właśnie przygotowałem, jest gotowa: viewtopic.php?p=205832#p205832

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1