Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest poniedziałek, 20 lis 2017, 05:01

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Mapa Polski - generowanie mapy o dowolnym wyglądzie
PostNapisane: czwartek, 14 wrz 2017, 01:33 

UTM: DC30
poziom: zaawansowany
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyk (akordeon, piano, jazz), DJ.
W efekcie kilkuletniej pracy nad podkładami map udało mi się już wyprodukować wystarczającą ilość potrzebnych podkładów - pomijając to, co w sieci jest dostępne np. województwa, miejscowości, OpenStreet i wiele innych. W pierwszej kolejności dokuczliwy był brak mapy kwadratów UTM, ale wreszcie z pomocą R.Orzechowskiego udało się taką siatkę wyprodukować w 2015 r. viewtopic.php?p=205832#p205832   

Potem przyszła kolej na podział na krainy KFP. Z tym oczywiście był niemały problem, bo mapy w wektorze nie było a do mapy z Wilczej dostępu nie było. Udało mi się jednak zrobić warstwę KFP, tą samą co jest w Burakowskim, ale z większym stopniem uszczegółowienia.

Po drodze trochę drobnych problemów choćby z rzekami, mapą Europy (tego nikt nie ma), z którymi uporałem się w połowie tego roku. Ostatnią jak na razie "zagwozdką" okazała się mapa fizyczna Polski, która nie krąży w sieci, choć w kilku publikacjach takie mapki widziałem >>. Zrobiłem więc samodzielnie w oparciu o kompilację przeróżnych warstw, począwszy od niemal robionych ręcznie w Photoshopie do pobranych map fizycznych z sieci (i po przeróbkach). Połączenie kilku takich warstw dało  całkowicie nowy efekt.
Na tym etapie uzyskałem dobry efekt z możliwością generowania dowolnej mapy Polski, w zależności od potrzeby z warstwami podkładowymi:
1. siatka UTM (z napisami lub bez)
2.  mapa fizyczna (kilka rodzajów), płaska lub z wzniesieniami (cieniowanie)
3. krainy zoogeograficzne KFP
4. rzeki
5. lasy

Załączam różne przykłady  map, jakie mogę wygenerować na potrzeby publikacji.  Chętnie pomogę osobom potrzebującym mapkę do swojej publikacji. W razie potrzeby wizualizacji swoich danych faunistycznych na mapie Polski piszcie na email.

Załączniki:
screen.gif
screen.gif [ 251.7 KiB | Przeglądane 347 razy ]
Komentarz: PLIK PDF - 1,4 MB
przyklady_MAP_PL_FIZ.pdf [1.42 MiB]
Pobrane 17 razy
100.png
100.png [ 1.11 MiB | Przeglądane 347 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
 Zobacz profil WWW 

Tytuł: Re: Mapa Polski - generowanie mapy o dowolnym wyglądzie
PostNapisane: czwartek, 14 wrz 2017, 20:54