Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest niedziela, 17 gru 2017, 16:57

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Etykietowanie z pomocą GPS
PostNapisane: wtorek, 25 cze 2013, 06:02 

Specjalność: Psychidae
Przez ostatnie dwa lata wykorzystywałem google maps przy robieniu etykiet motyli, podając właśnie tak odczytane wspólrzędne GPS obok miejscowości (czasem stosowałem również mapy targeo).
Zarzuciłem to jednak ze względu na konieczność każdorazowego wchodzenia do kompa i wyszukiwania współrzednych, co mnie po prostu zmęczyło i już teraz tego nie stosuję.

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
 Zobacz profil WWW 

Tytuł: Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji!
PostNapisane: wtorek, 25 cze 2013, 08:41 

UTM: DC45
poziom: zaawansowany
Specjalność:
Myślę, że UTM wystarczy a w przypadkach mogących budzić wątpliwości można użyć danych GPS z nawigacji samochodowej, telefonu albo tabletu.

PostNapisane: wtorek, 25 cze 2013, 10:11 

Współrzędne zupełnie przestałem stosować, a UTM na etykietach też rzadko stosuję, bo w krajach europejskich ten system nie jest rozpowszechniony tak jak u nas. Ostatnio publikując w jednym niemieckim czasopiśmie musiałem w paru zdaniach napisać krótki opis na czym w ogóle UTM polega bo recenzent zakwestionował widząc to po raz pierwszy.
Obecnie na etykietach stosuję różne systemy podawania lokalizacji, najczęściej "miejscowość ad większa miejscowość", czasami "pasmo górskie, miejscowość", jednak zawsze z dopiskiem jaki kraj.

Ale to tak mianem off topu bo wątek dotyczy czego innego.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 25 cze 2013, 10:19 

UTM: CF 34
Specjalność:
Dla osób posiadających smartfony z androidem i wbudowanym GPS mogę polecić
GPS Status - podaje aktualne współrzędne, wnpm i ma kompas można sobie współrzędne zanotować w dzienniczku terenowym przy złapanym okazie
My tracks (Moje trasy) pozwalają na rejestrację trasy, którą można wyeksportować potem do np Google Earth
i Orux Maps można sobie pobrać fragment mapy np topograficznej terenu który będziemy eksplorować i używać offline w terenie z możliwością rejestrowania trasy

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 25 cze 2013, 10:34 
Ja natomiast, w przeciwieństwie do mego krajana Kamila, piszę na etykiecie miejscowość, UTM i współrzędne. Wychodzę z tego założenia, że nie łapię przecie takich ilości i nie piszę na raz tylu różnych etykiet, żebym miał się zarobić na śmierć przy wyszukiwaniu wspomnianych danych. A danych na etykietach nigdy nie za wiele. Do tego sporo łapię w powtarzających się lokalizacjach - i tu mam już gotowce, które tylko kopiuję, wstawiam datę i gitarra. Te gotowce mam w wordowskiej tabelce i z czasem sobie dodaję nowe lokalizacje, które to czuję że mogą mi się powtarzać w przyszłości. To naprawdę niewiele roboty, a danych jako i rzekłem - nigdy nie za wiele. Cholera wie, co komu w przyszłości się przyda, jak ja już będę sobie stał spokojnie w litrowym kamiennym baniaczku licząc po cichu, że mnie rodzina z pieprzem pomyli ;-)
Mazep

PostNapisane: wtorek, 25 cze 2013, 10:51 

poziom: początkujący
Specjalność:
każdego łowiony okaz "pakuję" w probówce w gps dodaję waypoint, każda probówki ma swojego numeru, potem przez BaseCamp Mobile ciągiem danych z gps i szybko mam to wszystko w Google Earth ... dalej zmienić numeru na "Nazwisko" gatunku to prosta sprawa :) EDIT: :) czasami oznaczenie nie jest aż tak prosta ... wiadomo eh eh

Zobacz profil WWW 

Tytuł: Re: Etykietowanie z pomocą GPS
PostNapisane: wtorek, 25 cze 2013, 12:53 

UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
O wykorzystaniu androida w terenie napisałem w innym wątku jako kontynuację tamtej dyskusji. Akurat pasuje on też do tej.
viewtopic.php?p=176611#p176611
Temat nam się rozjeżdża na kilka wątków: android, trasy, etykietowanie.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 25 cze 2013, 13:51 

Ja podawałem kiedyś lokalizację GPS bardzo dokładnie, bo tak musiałem zajmując się taką a nie inna grupą robaków. Wynikało to z tego, że koszówki są często bardzo lokalne co wynika z preferencji środowiskowych - roślinność, nasłonecznienie np. tylko zbocze PD przy zupełnym braku na pozostałych zboczach tego samego pagórka.
Ponadto są bardzo mało mobilne - ruchy jednego pokolenia przejawiają się wyłącznie w ruchach pełzających gąsienicy (bo samice nie mają skrzydeł) i jest to odległość rzędu poniżej 10 metrów na rok.
Z tych względów musiałem często zmieniać współrzędne, a przy dużych seriach okazów było to szczególnie uciążliwe.

Dlatego zrezygnowałem z GPS zamiast podawać niedokładne współrzędne wolę ich w ogóle nie podawać i ograniczam się do miejscowości. Tak z resztą jest przyjęte, bo mam wiele okazów z innych krajów.

Można też na to popatrzeć zupełnie odwrotnie - w przypadku koszówek podawanie bardzo dokładnej lokalizacji jest szczególnie wskazane. Dlatego nie przekonuję i nie bronię swojej wersji, to kwestia po prostu wyboru i zdecydowania się na coś, wiadomo każdy ma swoje powody i wybiera co woli najbardziej.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 25 cze 2013, 18:19 

Specjalność: Odonata, Aculeata
Ja generalnie tak jak Mazep. Co do ostatniego wpisu Kamila, to można zdecydować się na "stary" zapis z dokładnością do minut - w większości przypadków jest to wystarczające. Z moich doświadczeń wynika, że ponowne uzyskanie dokładnej pozycji, takiej samej w dokładnie tym samym miejscu bywa niełatwe, nawet na tym samym sprzęcie.

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1