Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest piątek, 15 gru 2017, 09:15

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps]
PostNapisane: czwartek, 7 paź 2010, 15:15 

UTM: DC30
poziom: zaawansowany
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Sposobów na przesłanie informacji o lokalizacji obiektu jest tak wiele, jak technik - w dzisiejszych czasach jest już tego na tyle dużo, że każdy może bez problemu korzystac ze swojej wybranej metody, w zależności od posiadanych urządzeń czy oprogramowania. Jest to temat na szerszą dyskusję.

Zapoczątkuję go pokazaniem prostej i bardzo skutecznej metody.

Otwieramy przeglądarkę, klikamy Google, Mapy lub od razu http://maps.google.com/

Proszę teraz wkleić sobie kolejno:

Kod:
51.513409,19.965291
i klikamy Enter  "Przeszukuj mapy"

potem
Kod:
51.513433,19.965343
 i klikamy Enter  "Przeszukuj mapy"

Po powiększeniu pojawi się Wam samochód a dokładnie:
- za pierwszym razem jego  przód
- za drugim razem jego tył zaznaczone strzałkami !!!

Dokładność z jaką można podać dane to praktycznie centymetry !!!!!!! (*)  Podanie w tej formie lokalizacji to chyba najprostsza forma.

Jak uzyskać taką postać współrzędnych?
Klikamy na mapie prawym przyciskiem myszy i wybieramy np. "Wyznacz trasę z tego miejsca". W oknie po lewej stronie pojawi się potrzebny kod współrzędnych (lokalizacja punktu startu trasy).

Prawda, że fajne?  :D

Często posługuję się też programem Google Earth, który warto sobie zainstalować (free), bo można dodawać punkty i stworzyć sobie własne archiwum lokalizacji.

Jakie Wy macie sposoby na zapisywanie i przesyłanie lokalizacji?

(*) - porównując współrzędne można zauważyć, że dokładność to 1/50 długości samochodu. [19.965291 i 19.965343]
Przy średniej dł. osobowego samochodu ok 250 - 300 cm dokładność współrzędnej wychodzi około 5-6 cm !

Załączniki:
wspolrzedne na Google Maps.gif
wspolrzedne na Google Maps.gif [ 168.63 KiB | Przeglądane 4683 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
 Zobacz profil WWW 

Tytuł: Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji!
PostNapisane: czwartek, 7 paź 2010, 16:57 

Specjalność:
Jacek Kurzawa napisał(a):
Często posługuję się też programem Google Earth, który warto sobie zainstalować (free), bo można dodawać punkty i stworzyć sobie własne archiwum lokalizacji.

Właśnie sobie zainstalowałem, świetna sprawa :D.
A tutaj http://maps.google.com/ poprawili znacznie jakość, przedtem aż tak nie można było sobie powiększyć a i tak była pikseloza. Teraz jest super.

PostNapisane: czwartek, 7 paź 2010, 19:21 

UTM: DC45
Specjalność:
Ja używam od jakiegoś czasu prostego programiku w moim palmtopie, który w ciągu kilku sekund korzystając z GPS'a podaje współrzędne geograficzne i wysokość nad poziom morza. Szkoda, że nie przelicza tego na UTM, ale to byłoby chyba zbyt piękne... :)
Wygląda to mniej więcej tak jak na zdjęciu poniżej. Do tego wbudowany notatnik i dyktafon, masa darmowego softu. Polecam.

Załączniki:
relirescue-gps_1.jpg
relirescue-gps_1.jpg [ 18.47 KiB | Przeglądane 4598 razy ]

PostNapisane: piątek, 8 paź 2010, 00:08 

UTM: CA08
Poprzedni(e) login(y): Curculio
Specjalność: Curculionoidea
inne zainteresowania: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Podaj proszę namiary na ten "programik" ;)

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 8 paź 2010, 03:25 

programik rzeczywiście fajny, ale intencje mojego postu byly całkiem inne.
Chciałem pokazać metodę, JAK MOŻNA PRZESŁAĆ dane lokalizacyjne. Dotychczas w przypadku Google Maps czy Google Earth było to możliwe za pomocą linka lub pliku kml (GE). Dla zobrazowania podaję lokalizację (tą samą)  trzema metodami:

- jako link jest dość długi:
Kod:
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=0.000697,-51.077821&sll=35.323809,24.437027&sspn=0.140618,0.308647&ie=UTF8&t=h&z=16

- jako współrzędne
Kod:
0.000697,-51.077821

- jako plik .kmz w załączniku (otwierany w Google Earth)

Interesujące jest, jak możemy przesyłać takie pliki używając: internetu, telefonu. W przypadku internetu mamy komunikatory, fora, emaile, ktore pozwalają na przeslanie tekstu lub załacznika. W przypadku telefonow sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana i chyba szkoda teraz miejsca na to (mmsy, smsy, telefony z Symbianem czy Windowsem mają całkiem szersze możlliwości; moglibysmy jednak za pomocą telefonu przeslać smsa po czym uruchomić WAP (przeglądarkę) i zrobić to samo co przeglądarką, pod warunkiem ze mamy dostęp do pakietów danych (chyba w sumie każdy ma).

Przesłanie lokalizacji jako współrzędne np. 0.000697,-51.077821 jest teraz tak proste, że aż genialne.

Załączniki:
Equator_line.kmz [702 Bajtów]
Pobrane 34 razy
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 8 paź 2010, 07:05 
Bardzo fajne programiki. ja osobiście zrzucam z GPS dane do Waytrip menager - taki soft załączony do odbiornika i jeżeli chcę komuś wysłać to po prostu kopiuje współrzędne i wklejam w dokument. Co do dokładności to każdy GPS jest obarczony jakimś błędem i nawigowanie co do centymetrów jest raczej niemożliwe, z tego co wiem zakres błędu to najmniej 3 standardowo 5 a normalnie nawet 10 metrów. Oczywiście mówię o odbiornikach amatorskich różnej klasy niekoniecznie najtańszych. Co do sprzętu profesjonalnego używanego przez wojsko etc to pewnie i jest możliwy mniejszy błąd. W zasadzie takie dokładne lokalizacje sa nieraz potrzebne (mówię o takich do 3 metrów) np. celem namierzenia ciekawego pnia z żerowiskami, mrowiska, etc. Ale w codzienne praktyce czy to entomologicznej czy innej amatorskiej chyba rzadko stosowane. Natomiast tworzenie bazy danych o obiektach na podstawie google earth jest bardzo fajnym pomysłem i powiem, że pomysł spodobał mi się do tego stopnia iż pobawię się nim w czasie weekendu.
Większość odbiorników ze średniej półki ma wbudowany altimetr służący do pomiaru wysokości w oparciu o ciśnienie barometryczne, chociaż nigdy nie zastanawiałem się czy są to dokładne i miarodajne dane.

PostNapisane: piątek, 8 paź 2010, 08:53 
Jacek Kurzawa napisał(a):
Większość odbiorników ze średniej półki ma wbudowany altimetr służący do pomiaru wysokości w oparciu o ciśnienie barometryczne, chociaż nigdy nie zastanawiałem się czy są to dokładne i miarodajne dane.
Sprawdza się w miarę na płaskim terenie. Idąc w góry, totalna porażka. Potrafi przekłamać do 200m wysokości.

PostNapisane: piątek, 8 paź 2010, 09:39 

Specjalność:
Miłosz: program nazywa się ReliRescue (ja mam Windows Mobile Pro 6.5, działa na każdym, WinMobile)

Witek: sprawdzałem poprawność podawania wysokości na mapach i praktycznie wszystko się zgadza (+/- kilka metrów - co jest bez większego znaczenia), z zastrzeżeniem, że były to niziny - w górach nie testowałem.

Jacek: zrozumiałem intencje tego postu a napisałem swój tylko po to, żeby pokazać jak można korzystając z powszechnej techniki zbierać lokalizacje bezpośrednio w terenie zamiast potem w domu przypominać sobie gdzie i co znaleźliśmy.

PostNapisane: piątek, 8 paź 2010, 09:58 

Zbieranie punktów z terenu to inne zagadnienie.
Dwa lata temu, zaraz po promocji telefonu NOKIA N70 testowalem takie możliwości. Okazało się, ze można zapisywać trasę, można też zapisywać punkty i potem to eksportować. Następnie importowało się to do zewnętrznych programów (w tym też do Google Earth, jesli wyeksportowaliśmy do .kml lub .kmz). Po otwarciu w takim programie mielismy punkty, trasę, w przypadku trasy też max i min prędkość z podanymi punktami w ktorych to nastąpiło. Po dwóch latach te możliwości zostały na pewno znacznie rozwinięte.

Dokładność o jakiej pisałem odnosi się do dokładności z jaką podajemy punkty (przesyłamy i odczytujemy). Jest to rozdzielczość pomiaru związana z ilością miejsc po przecinku w podanej współrzędnej. Z dokładnością kilku cm można przesyłać punkty za pomocą takiego prostego kodu. Nie ma ona nic wspólnego z dokładnością GPS-ów i innych urządzeń, bo to znów jest zupełnie inna bajka.

Obejrzyjcie sobie te współrzędne:
19.371247,12.898579
19.371249,12.898588

w http://maps.google.com/

Jak widać, różnica w drugiej  współrzędnej (poziomo) wynosi 88-79 = 9 jednostek. Różnica ta w rzeczywistości to odleglość równa długości koszuli, tj. około 70 cm. Dzieląc ją na 9 częsci otrzymujemy dokladność mniejszą niż 10 cm. Zatem jest możliwość przesłania informacji o lokalizacji np ptaka czy skarpetki. Wszystko odbywa się jednak wirtualnie, bez pokrycia z rzeczywistością - z mapy do mapy. Czy rzeczywiście w terenie trafilibysmy na to to już jest właśnie to inne (kolejne) zagadnienie. W każdym razie bez trudu można wskazać coś, co widzimy w Google Earth z dokładnością do kilku cm.

Dla zobrazowania całej sprawy:

Podaję namiar na miskę leżącą na pomoście na Madagaskarze.

Kod:
-15.425854,49.681642

https://maps.google.com/maps?q=-15.4258 ... 9&t=h&z=23

Sytuację przedstawia załączony obrazek.

Załączniki:
Miska na Madagaskarze w Google Earth.gif
Miska na Madagaskarze w Google Earth.gif [ 399.05 KiB | Przeglądane 4453 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 8 paź 2010, 10:30 

Specjalność:
Wcześniej używałem HP Business Navigator, teraz mam HTC HD2 - który bije HP'ka na głowę jakością.

Trzeba uważać robiąc siku w terenie bo satelita może cyknąć fotkę i nieopatrznie trafimy do sieci. Jakby co to parasol entomologiczny na głowę i dopiero :) :) :)

PostNapisane: piątek, 8 paź 2010, 10:33 

Na szczęście twarze są nierozpoznawalne  :lol: , zresztą w przypadku zdjęć robionych na ulicach (w Google Earth) ludzi i inne prywatne rzeczy usuwa się z fotek przed umieszczeniem ich w sieci (było nawet kilka procesów o to z Googlami).

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: poniedziałek, 24 cze 2013, 23:35 

Dodatkowo opiszę procedurę pokazania punktu na mapie za pomocą GoogleEarth.

1. Otwieramy stronę  https://maps.google.com
2. Wpisujemy miejscowość, by przyblizyć się do miejsca które chcemy komuś przesłać. Wpisuję np. Tomaszów Maz
2a. Powiększamy mapę do miejsca, które chcemy wskazać (np. kółkiem myszy :-)
3. Kilkamy w mapę prawym przyciskiem myszy, rozwija się tzw prawe menu, wybieramy (klikamy) ostatnią pozycję na dole - "co tu jest?".
Pojawiła się strzałka, w oknie wyszukiwarki pojawiły się współrzędne punktu.
Załącznik:
2013-06-25_002957.jpg
2013-06-25_002957.jpg [ 144.29 KiB | Przeglądane 3742 razy ]

4. Klikamy w symbol linku po lewej stronie ekranu i kopiujemy ten link (używając np. Ctrl+C)
Załącznik:
2013-06-25_003706.jpg
2013-06-25_003706.jpg [ 142.38 KiB | Przeglądane 3742 razy ]

5. Wklejamy link do wysyłanej wiadomości.

https://maps.google.com/maps?q=-15.4258 ... 9&t=h&z=23

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 25 cze 2013, 04:31 
...ze swej strony dziękuję Jacku. Wielce przydatna sprawa. Miast tłumaczyć komuś którędy - owędy iść, teraz pyk - i masz z dokładnością do metra pewnikiem. Internet to potęga, co raz częściej wprawia mnie w zachwyt. Ciekawe ile jeszcze takich wspomagajek kryje się w jego ostępach, a człek o tym nie wie.
Fajna rzecz. Dzięki :birra:
Mazep

Tytuł: Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps]
PostNapisane: środa, 28 sty 2015, 08:44 

GoogleMaps od pewnego czasu zafundowało nam nową wersję map, w której nie da się już tak wskazać lokalizacji metodą opisaną przeze mnie w pierwszym poście. Jest jednak możliwość powrotu do starych, klasycznych map i wtedy da się to zrobić. Załaczam screen. Powrót do map google: kliknąć w znak zapytania w prawym dolnym rogu mapy i po rozwinięciu wybrać opcję  "Powrót do klasycznych map".   Google i to może zmienić w każdej chwili, taki już urok aplikacji webowych.

Załączniki:
nowe mapy google.png
nowe mapy google.png [ 46.55 KiB | Przeglądane 3171 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 28 sty 2015, 10:31 

Specjalność:
Mozna kliknac prawym "directions to here" i zostawic. Potem share i juz. Druga opcja to mesure distance. Wyznaczamy pierwszy punkt i zostawiamy i share. Z linka dlugiego mozna wydlubac koordynaty (to co bedzie za znakiem @)

PostNapisane: środa, 28 sty 2015, 10:38 

Rzeczywiście! Można jeszcze prościej: kliknąć w mapę prawym przyciskiem, wybrać "Wskazówka dojazdu z tego miejsca" i skopiować sobie adres z paska adresu na górze.

Ale coś nie potrafię wybrać dowolnego miejsca, bo Google kieruje punkt na najbliższy znany adres....  :mysl: [edit: już wiem dlaczego: link wkopiowany w mapy z klasycznym widokiem nie jest prawidłowo rozczytany przez Google, natomiast wklejony do nowych map pokazuje lokalizację prawidłowo.

Przykład:
https://www.google.pl/maps/dir/51.45302 ... 594416,16z  - srodek zbiornika Zalew Sulejowski

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 28 sty 2015, 10:47 

UTM: DA24
Specjalność:
Witam,

Nowa mapa nie posiada Laboratorium google maps czy jakoś tak (głównie mi chodzi o narzędzie pomiaru odległośći i precyzyjne wyrysowanie trasy np: http://i231.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.com/albums/ee61/Simeczka/route/2014_02_23_sat_zpscea594cb.jpg). Więc tylko stara.

Pozdrawiam

Jurek

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 28 sty 2015, 14:04 

UTM: DE65
Specjalność:
Jurek, to w nowych mapach siedzi teraz pod prawym klawiszem. Pierwszy punkt stawiasz wybierając 'zmierz odległość' a kolejne dokładasz przez 'odległość do tego miejsca'. Punkty można dowolnie przeciągać ('wyczyść wynik pomiaru' usuwa całą ścieżkę), na ostatnim i pod serczem wyświetla się całkowity dystans.
Załącznik:
linijka_ngm.jpg
linijka_ngm.jpg [ 32.03 KiB | Przeglądane 3053 razy ]

PostNapisane: środa, 28 sty 2015, 14:24 

UTM: DA24
Specjalność:
Czyli nie miałem racji. Dzięki Wojtek  :D

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 28 sty 2015, 15:03 

Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Nie wiem czy ja dobrze rozumiem - chodzi o samo pokazanie współrzędnych na nowych mapach? Jeśli tak to sprawa jest banalna - po prostu klikamy w dane miejsce i pod polem wyszukiwania wyświetla nam się okienko z informacją o miejscu i właśnie koordynatami. Kliknięcie w koordynaty powoduje ich przeniesienie do pola wyszukiwania i dodatkowo konwersje do normalnych współrzędnych w okienku poniżej (stopnie, minuty itd).

Załączniki:
maps2.jpg
maps2.jpg [ 47.3 KiB | Przeglądane 3021 razy ]

PostNapisane: środa, 28 sty 2015, 15:18 

Rzeczywiscie, jest bardzo prosto - kilkamy lewym przyciskiem myszy w mape, pojawiają się współrzędne pod polem wyszukiwania a następnie klikamy w te współrzędne i mamy adres w pasku adresu.

https://www.google.pl/maps/place/51%C2% ... !1s0x0:0x0

Jedyny mankament (może i to jest do rozwiązania) jest taki, że nie "zapamiętuje" powiększenia mapy (nie ma tej informacji w linku), natomiast sam punkt wskazany jest bardzo dokładnie.  :okok:

W starych mapach (widok klasyczny) powiększenie jest zapamiętane:
https://maps.google.pl/maps?q=51%C2%B05 ... 9&t=h&z=18

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1