carabus granulatus czy ulrichii?

trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

carabus granulatus czy ulrichii?

Post autor: trepik30 »

Słubice 18stycznia .Zapewne granulatus bo wszystkie w lesie i te są pospolite.Wszystkie miały każdy jeden człon czułków czarny.
Załączniki
carabus1a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.83 KiB)
carabus1b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.02 KiB)
carabus2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.75 KiB)
carabus2b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.73 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: carabus granulatus czy ulrichii?

Post autor: Rafał Celadyn »

trepik30 pisze:Zapewne granulatus
:ok:
:papa:
Rafał
trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: carabus granulatus czy ulrichii?

Post autor: trepik30 »

Dzięki Rafał szkoda tylko że to nie ten drugi gatunek.Biednie tu z Carabusami.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: carabus granulatus czy ulrichii?

Post autor: Rafał Celadyn »

...no ulrichii to w Waszej okolicy chyba rysiaty ostatnio znalazł ...za to czytałem, że licznie można spotkać C.auratus, którego u nas na południu ni chu-chu ;) .
:papa:
Rafał
trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: carabus granulatus czy ulrichii?

Post autor: trepik30 »

Nic się nie chwalił.Auratus to pamiętam z wcześniejszych lat lubią ogródki.Jestem ciekaw ile masz biegaczy w gablocie gatunków.Pamiętasz Rafał o tym moim Ampedusie?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: carabus granulatus czy ulrichii?

Post autor: Rafał Celadyn »

...pamiętam ;) ,na razie cofnąłem sie w preparowaniu do pudełka z 2011-go ... :szok:, co do biegaczy, to biorąc pod uwagę wszystkie podawane z Polski gatunki i podgatunki nie spotkałem osobiście na tą chwilę koło jedenastu...w tym roku mam nadzieję przynajmniej na 4 ....caly czas mam problem z tymi północnymi i wschodnimi to jednak spory kilometraż....poszukam w okolicach niedalekich jeszcze tylko clathratusa, sylvestrisa i zawadzkiego ,reszta to już Bieszczady,Polesie,Biebrza,Wielkopolska itd...no jest co robić ;) .
trepik30 pisze:Nic się nie chwalił
..moze mi sie pochrzaniło.... ale kojarzę, że na forum cos takiego z "dziwnej' lokalizacji Bartek oznaczał...kiedyś...
:papa:
Rafał
trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: carabus granulatus czy ulrichii?

Post autor: trepik30 »

Nieżle ale byłem ciekaw jak to wygląda z cała rodziną to koło 500 gatunków.Trzeba by mieć chyba osobny budynek na gabloty żeby to pomieścic.Są pewne plusy tego że gatunki są porozrzucane poznasz nowe miejsca nowych ludzi odwiedzisz starych znajomych skosztujesz lokalnych trunków.Pozwiedzasz.Takie wyjazdy to samo dobro.Jak się ma czas oczywiście.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: carabus granulatus czy ulrichii?

Post autor: rysiaty »

trepik30 pisze:Nic się nie chwalił
chwalił się chwalił
Rafał Celadyn pisze:...za to czytałem, że licznie można spotkać  C.auratus, którego u nas na południu ni chu-chu
potwierdzam
w okolicach Świebodzina i Międzyrzecza pospoliciak na polach i nawet w centrum małej miejscowości masowo łazi
za to nie mogę trafić C. auronitens choć w każdym programie ochrony przyrody nadleśnictw praktycznie podawany jest
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: carabus granulatus czy ulrichii?

Post autor: Rafał Celadyn »

trepik30 pisze:Nieżle ale byłem ciekaw jak to wygląda z cała rodziną to koło 500 gatunków.Trzeba by mieć chyba osobny budynek na gabloty żeby to pomieścic.Są pewne plusy tego że gatunki są porozrzucane poznasz nowe miejsca nowych ludzi odwiedzisz starych znajomych skosztujesz lokalnych trunków.Pozwiedzasz.Takie wyjazdy to samo dobro.Jak się ma czas oczywiście.
...that's right ;) ,co do ogółu to myślę, że mam w pudłach jakieś 60-70 % polskich gatunków , ale nie sprawdzałem tego...poza tym nie preparuje na bieżąco i zawsze coś fajnego sie w zamrażalniku znajdzie ....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: carabus granulatus czy ulrichii?

Post autor: Rafał Celadyn »

rysiaty pisze:
trepik30 pisze:Nic się nie chwalił
chwalił się chwalił
Rafał Celadyn pisze:...za to czytałem, że licznie można spotkać  C.auratus, którego u nas na południu ni chu-chu
potwierdzam
w okolicach Świebodzina i Międzyrzecza pospoliciak na polach i nawet w centrum małej miejscowości masowo łazi
za to nie mogę trafić C. auronitens choć w każdym programie ochrony przyrody nadleśnictw praktycznie podawany jest
Nie wiem jak tam z nim na zachodzie obecnie, ale zbyt często nie był podawany za czasów KFP....może błędy w oznaczeniach ....do tego akurat u biegaczy można się przyzwyczaić ;) .
Ciekawi mnie też jak przebiega granica podgatunków C.auronitens,wydaje si,ę że C.a.esherii nie przekracza lini Wisły...a Ca.a.dokładnie tak samo tylko z drugiej strony ...
:papa:
Rafał
trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: carabus granulatus czy ulrichii?

Post autor: trepik30 »

No to Rysiek się odezwał.Ponad połowa gatunków może nawet 3/4 pięknie.Na bank w tym tempie będziesz miał całość może poza skrajnymi rzadkościami.Tyle że drugie tyle trzeba będzie poświęcic na preparowanie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Chrząszcze [FOTO-oznaczanie]”