Roztocze

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Roztocze

Post autor: Tomek Klejdysz »

Ostatnio dość dużo czasu spędzam robiąc zdjęcia owadom z różnych rzędów, postanowiłem spróbować sił w czymś innym. Co sądzicie o fotce, a może komuś uda się rozpoznać gatunek (no chociaż rodzaj)? Wspólnie ze znajomym doszliśmy tylko do podrzędu Uropodina.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (122.11 KiB) Przejrzano 2635 razy
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Doskonałe zdjęcie! Gratuluję. Szkoda, że nie naniosłeś na fotkę wzornika skali. Jak długie są te roztocza i przy jakim powiększeniu (oczywiście na matrycy, a nie w okularach mikroskopu :smile:) były fotografowane? Podaj więcej szczegółów technicznych.
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

Dziękuję za uznanie (tym bardziej, tak zacnego specjalisty od tego typu fotografii...).
Zwierz jest malutki (jak na roztocza przystało) ma ok. 1mm, może mniej. Zdjęcie robione przy maksymalnym powiększeniu mikroskopu, do którego mam dostęp – 150x (obiektyw 1.0). Dokładne dane co do sprzętu mogę podać w poniedziałek (nie pamiętam symboli a sprzęt mam w pracy). Zdjęcie złożone z kilkudziesięciu, robionych w różnych głębiach ostrości (Helicon), oraz obrobione w Photoshopie a później, już na szybko w Helicon Filter.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jak dla mnie zdjęcie jest rewelacyjne :!:
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Kosmos :)
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Tomek Klejdysz pisze:Co sądzicie o fotce, a może komuś uda się rozpoznać gatunek (no chociaż rodzaj)?
Wprawdzie nie mam pojęcia co to za gatunek (rodzaj też nie), ale podpisuję się pod tym, co napisali przedmówcy - zdjęcie jest zaiste znakomite :cool:
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Z takiego zdjęcia nie da się rozpoznać bo nie widać cech kluczowych czyli np. budowy helicer , corniculi, tritosternum i wielu innych ważnych cech.
Pozdrawiam Wojtek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”