Problem z blikiem przy fotografowaniu przez tor optyczny

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Problem z blikiem przy fotografowaniu przez tor optyczny

Post autor: Radek W. »

Witam,

posiadam mikroskop PZO MST 132 Edu z torem do fotografowania, do tego Nikon D5200, przejściówko do mocowania w torze optycznym oraz pierścienie makro (łącznie 68 mm).
Niestety podczas robienia zdjęć w centrum kadru pojawia się jasna plama. Niestety nie wiem czym jest ona spowodowana. Może ktoś wie jak ten problem rozwiązać, o ile w ogóle się da?

Pozdrawiam serdecznie,
R.W.
Załączniki
Mój zestaw
Mój zestaw
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.3 KiB)
Problematyczna plama
Problematyczna plama
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.21 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Problem z blikiem przy fotografowaniu przez tor optyczny

Post autor: Rafał Celadyn »

...blik wyglada na plame, na którejś z częsci optycznych,trzeba zlokalizować i wyczyścić...
:papa:
Rafał
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Problem z blikiem przy fotografowaniu przez tor optyczny

Post autor: Radek W. »

Gdyby to było takie proste :/
Niestety, albo i stety optyka jest czysta. Problem jest innej natury. Na zdjęciach widać, że ta plama ma różny kształt w zależności od tego jak się ustawi zestaw.
Załączniki
Do połowy wysunięty bolec, który przełącza widok z lewego okularu na tor do fotografowania
Do połowy wysunięty bolec, który przełącza widok z lewego okularu na tor do fotografowania
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.59 KiB)
DSC_2514.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.91 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Problem z blikiem przy fotografowaniu przez tor optyczny

Post autor: Rafał Celadyn »

:-? ...nie wiem ,bo nie uzywam tak zaawansowanych technologicznie sprzętów,ale sprawdziłbym jeszcze wnętrze redukcji i złączek od wewnątrz moze przylepiło sie coś i pod wpływem innego ustawienia światła ,róznie odbija sie "to coś" w optyce.... :?
Tylko takie opcje przychodzą mi do głowy...
:papa:
Rafał
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Problem z blikiem przy fotografowaniu przez tor optyczny

Post autor: Radek W. »

Udało się!
Problem rozwiązany. Powodem bliku było odbijające się światło wewnątrz wypolerowanego wewnątrz fragmentu przejściówki z gwintu m42 do toru optycznego, jak i fragment samego toru optycznego.
Zaznaczone na zdjęciach elementy obkleiłem od wewnątrz czarnym, matowym papierem i problemu już nie ma :D

Dzięki Rafale za podpowiedzi.

Pozdrawiam,
R.W.
Załączniki
20150919_131934.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.75 KiB)
20150919_134414.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.55 KiB)
Korniczek.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.84 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Problem z blikiem przy fotografowaniu przez tor optyczny

Post autor: Jacek Kalisiak »

No to teraz z rewanżu za pomoc forumowiczów (forumowicza Rafała szt.1 :P ) czekamy na opis zestawu, cena, użyteczność, itp. Mile widziane też zdjęcia z opisem technik uzyskania i oceną możliwości maksymalnych. Ja przynajmniej na to liczę :tak:
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Problem z blikiem przy fotografowaniu przez tor optyczny

Post autor: Radek W. »

Zestaw jest dość prosty. Przed jego zakupem założyłem temat
http://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=845&t=23980

Zdecydowałem zakupić PZO MST 132 Edu, który można teraz kupić za około 2450 zł http://sklep.pzo.waw.pl/mikroskopy-ster ... epi-detail

Przy robieniu zdjęć warstwowych występuje problem, który opisywałem tu: http://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=46&t=26759
Jednak Helicon Focus w ver. 6 całkiem nieźle sobie z tym radzi (dużo lepiej niż niż ver. 4 lub inne programy).

Co do maksymalnych "osiągów" to wydaje mi się, że nie są złe, ale nie powalają. Duży wpływ na to mogą mieć moje niewielkie doświadczenie i umiejętności w wykonywaniu tego typu zdjęć.
W zestawie mam body Nikon D5200 - wydaje mi się, że do tego celu bardzo dobry aparat.
+ odchylany ekran
+ live view
+ niezła matryca
+ pilot (na allegro 10 zł z przesyłką), oraz możliwość podglądu na żywo na komputerze i obsługa parametrów fotografowania z poziomu komputera za pomocą kabla
- brak silnika autofocusa (co jednak nie ma znaczenia przy wykorzystaniu z mikroskopem)

Kolejnym elementem są pierścienie makro. Moje są z przenoszeniem automatyki, ale w tym wypadku to nie ma znaczenia (koszt to 150 zł z automatyką, około 40 zł bez automatyki)
Do tego przejściówka z mocowania Nikona na m42 (15-50 zł w zależności od wykonania)
Na koniec przejściówka, która z jednej strony ma gwint m42, a z drugiej wchodzi do toru optycznego w mikroskopie, taka jak tu: http://teleskopy.pl/Adapter-fotograficz ... y-802.html
Zestaw w zasadzie taki sam jak na zdjęciu w linku powyżej tyle że dokładam pierścienie makro.

Jeśli chodzi o oświetlenie to używam "samoróbki". Dwie lampki led 4W, o barwie naturalnej.

Do Przejściówki, którą linkowałem powyżej można włożyć okular, taki jak na zdjęciu, jednak odnoszę wrażenie że mocno pogarsza on jakość zdjęć.

Efektem maksymalnego powiększenia jakie można uzyskać tym zestawem (wraz z okularek x16) jest zdjęcie czułka kornika drukarza.
Zdjęcie imago zrobiłem bez okularu, i nie przy maksymalnym powiększeniu, z kilkunastu ujęć złożonych w Helicon Focus 6.

Ewentualne obróbki robię w Photo Shop CS5.
Niestety nie umiem tak zmniejszyć zdjęć do dopuszczalnej "wagi" aby nie straciły na jakości, ale mogę wrzucić na mój dysk google:
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing

Podsumowując, na moje potrzeby zestaw wystarcza. Może nie powala, ale jak na sprzęt finansowany z własnej kieszeni daje radę :)
Załączniki
Pierścienie makro
Pierścienie makro
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.26 KiB)
Konwerter gwintu Nikon na m42
Konwerter gwintu Nikon na m42
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.94 KiB)
Przejściówka "wchodząca" do toru optycznego
Przejściówka "wchodząca" do toru optycznego
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.18 KiB)
Lampka z Bricoman'a
Lampka z Bricoman'a
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.26 KiB)
Czułek Ips typographus
Czułek Ips typographus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.92 KiB)
Ips typographus
Ips typographus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.11 KiB)
gt
Posty: 383
Rejestracja: czwartek, 12 kwietnia 2007, 22:45
Specjalność: chrząszcze, skrzydła, bionika, motyle,
profil zainteresowan: fotografia owady hodowla bionika Tomasz
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Problem z blikiem przy fotografowaniu przez tor optyczny

Post autor: gt »

Miałem podobny problem, ale musiałem rozwiązać go na szybko z kamerą mikroskopową.
Muszę wrócić do tematu (przystawka, Nikon D90/610) na podstawie Waszej pomocy .
Załączniki
Img0552A20.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (81.24 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”