Działanie bazy Colpol na przykładzie Dorcus parallelipipedus

Projekty zbiorowe - faunistyka, bazy danych. Współpraca.
Przemek Zięba

Działanie bazy Colpol na przykładzie Dorcus parallelipipedus

Post autor: Przemek Zięba »

Wszedłem do bazy danych Colpol, wspaniale się rozwijającej i mam pytanie o uzupełnianie danych. Otóż zagłębiłem się w przeuroczego D.parallelopipedus - czytam i az mi sie nie chce wierzyć...pomimo iż chroniony to stosunkowo często spotykany...Nikt nie dodaje nowych stanowisk?? Trwogą napełniają cytowane dane z XIX wieku, trwogą, bo przynajmniej 20-30 nowych stanowisk są w stanie podać uczestnicy tego forum. Wiem, że podawane dane sa na fundamencie KFP, ale czy naprawdę nie można dodać danych (zweryfikowanych chociażby fotograficznie) do prężnie rozwijającej się bazy????
Czy istnieje możliwość takiego zmodyfikowania bazy by dodawać dane elektronicznie? Podobne rozwiązanie widziałem na stronie ,,BOCIANA" fakt iż raczej najwięcej danych dotyczy kręgowców (sam dodawałem jakieś dane), niemniej możliwość dodawania takich danych nie dosyc że ożywiłoby ją to i stworzyło fantastyczny magazyn danych o gatunkach..
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Działanie bazy Colpol na przykładzie Dorcus parallelipip

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Najgorsza rzecz, jaka może spotkać tego typu bazę danych, to radosne dodawanie rekordów przez dowolnych internautów... Rok-dwa i całość nadaje się do śmietnika, nikt nie będzie w stanie odsiać tych wszystkich niezweryfikowanych bzdur. Już wystarczającym problemem jest odsiewanie niewiarygodnych danych publikowanych w czasopismach, chociaż tam teoretycznie redakcja i recenzenci powinni wymagać podparcia dziwnych danych opinią fachowca. Zdecydowanie swobodna możliwość modyfikowania i dodawania rekordów przez wszystkich powinna być ostatnią dozwoloną rzeczą.

Paweł
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dodawanie nowych rekordow do Bazy ColPol jest kolejnym planowanym etapem jej rozwoju. Nie będzie to jednak takie "radosne" w caly świat dodawanie rekordow, lecz praca zbiorowa a ciężar weryfikacji będzie leżał zarówno na autorze rekordu jak i na Koordynatorach poszczególnych grup. Autor będzie musiał zostać wstępnie zweryfikowany i zalogowany w systemie (ochrona przed trollami i dowcipnisiami noname) a Koordynatorzy, specjaliści w zakresie swojej grupy, będą w stanie dość szybko wychwycić i zweryfikować sensacyjne doniesienia.

Pożytek z tak zorganizowanej zbiorowej pracy będzie nie do przecenienia. Myślę, że wiele osób włączy się do projektu gromadzenia danych OnLine, z pożytkiem dla wszystkich.
Przemek Zięba

Re: Działanie bazy Colpol na przykładzie Dorcus parallelipip

Post autor: Przemek Zięba »

Pawel Jaloszynski pisze:Najgorsza rzecz, jaka może spotkać tego typu bazę danych, to radosne dodawanie rekordów przez dowolnych internautów... Rok-dwa i całość nadaje się do śmietnika, nikt nie będzie w stanie odsiać tych wszystkich niezweryfikowanych bzdur. Już wystarczającym problemem jest odsiewanie niewiarygodnych danych publikowanych w czasopismach, chociaż tam teoretycznie redakcja i recenzenci powinni wymagać podparcia dziwnych danych opinią fachowca. Zdecydowanie swobodna możliwość modyfikowania i dodawania rekordów przez wszystkich powinna być ostatnią dozwoloną rzeczą.

Paweł
Pawle! Myślałem o kontrolowanym dodawaniu danych jak to jest na Bocianie, sa koordynatorzy, którzy pilnuja by Czesio lat 10 nie wpisał, że Ursus arctos zadomowił się na plaży nad Bałtykiem. są koordynatorzy i jak rejestrowałem stanowisko rzadkiego gniewosza plamistego, długo trwała weryfikacja fotek, relacji etc, potwierdzana w nadleśnictwie.
Oczywiście że musi byc jakiś filtr w postaci nadzoru merytorycznego nad uzupełnieniami jak to we wszystkich bazach tego typu bywa.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jeśli taka baza danych miałaby być wiarygodna, to faktycznie weryfikacja, zarówno osób mogacych dodawać rekordy, jak i rekordów z gatunkami łatwymi do pomylenia musiałaby być niezwykle dokładna. Pamiętam z ubiegłego roku, gdy w bazie danych motyli Krzysia Jonki ("Motyle dzienne i nocne Europy") pojawił się rekord rusałki Argynnis pandora z Pomorza. (gdy nawet informacje z południa Polski wzbudzały wątpliwości).
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

To, co piszecie, jest oczywiste. Ja się odnosiłem do wypowiedzi Przemka ("czy naprawdę nie można dodać danych (...) do prężnie rozwijającej się bazy"), dla którego to najwyraźniej oczywiste nie było, skoro w ten sposób sformułował pytanie. Przecież sama baza powstaje po to, żeby dodawać do niej wszelki rekordy, jak się to wie to nie ma potrzeby pytać o taką możliwość...

Paweł
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Wiesz Pawle nie znałem intencji twórców bazy teraz znam ponieważ Jacek mi wyjaśnił. Kto pyta nie błądzi. Przepraszam że zadałem pytanie w sposób mało precyzyjny i chaotyczny. Nie wszystko jest dla każdego tak oczywiste jak dla Ciebie. Aczkolwiek dziękuje za podsumowanie. :razz:
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Na pewno Piotr "wyhaczy" tego posta i wyczerpująco wypowie się na ten temat. Napisze tylko ze swojej strony - bez obaw, wszystko jest przemyślane jak trzeba :mrgreen:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Przemek, wybacz, ja po prostu nie byłem świadomy, że coś o czym bez przerwy się teraz mówi i co zostało już dość obszernie zareklamowane na forum i poza nim jest ciągle nie do końca przejrzyste dla ludzi ocierających się o ten projekt. W każdym razie całość jest in statu nascendi i nie można wyciągać wniosków na podstawie aktualnej formy tej bazy, chociaż daje już ona wyobrażenie, czym ma się stać.

Paweł
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Pawle! Nie każdy żyje Colpolem :)
Przyznam się,że nie przeszukiwałem zasobu forum pod kątem ewentualnych dyskusji w tym temacie. :mrgreen: A sama baza - to zacny pomysł, ale brak jest na stronie głównej bazy informacji na ten temat. Stąd dla osoby mało zorientowanej jak ja - budziło zdziwienie i narastające zaniepokojenie iz dane o rozmieszczeniu gatunków opierają się na doniesieniach z XIX wieku. :mrgreen:
Teraz i dzięki Tobie bogatszy w wiedzę z podnieceniem będę obserwował rozwój bazy
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Piotr Tykarski »

Przemek Zięba pisze:... brak jest na stronie głównej bazy informacji na ten temat [= aktualności danych] ...
Przemku, to niezupełnie prawda, a nawet odwrotnie. Może powodem takiego wrażenia jest oszczędność informacji podawanych na stronie projektu. Na głównej stronie jest zdanie "Realizujemy teraz etap I projektu - digitalizację zasobów informacji zawartych w drukowanej wersji KFP.". Nie ma tam faktycznie wzmianki o planach na przyszłość, a są one spore, choć jak wiele uda się zrealizować, zobaczymy.

Na Forum jeszcze nie było okazji do rozwodzenia się na ten temat, choć w kilku miejscach już była o tym mowa (...www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=93...).

Dzięki za wywołanie sprawy. Skoro jest okazja, to skorzystam i dopowiem kilka rzeczy. Potwierdzam to, o czym pisali Paweł i Jacek (dziękuję Wam za wyjaśnienia). Na razie baza zawiera tylko dane z KFP, nie licząc testowego materiału (pod hasłem "Nowe dane", np. tutaj), Ikonografii oraz danych nt. Czerwonej Listy i ochrony gatunkowej.

Dopóki nie zakończy się digitalizacja kolejnych tomów, nie będzie uzupełnień ani nawet aktualizacji taksonomii, choć w wielu wypadkach aż przykro patrzeć. Ale wiele rzeczy lepiej robić po kolei, za to hurtem, gdy przyjdzie co do czego.

Sprawa uzupełnienia danych jest oczywista i była podstawowym założeniem całości. Jeśli dobrze pójdzie, to będą i nowe dane, i mapki, i ... i może lepiej na razie zakończę tę listę życzeń. To jest po prostu dopiero początek większej całości - słowo "system" użyte w nazwie projektu może się wydać na razie na wyrost, ale oddaje istotę sprawy.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Nie od razu Kraków zbudowano. Pracujemy i będzie coraz lepiej :mrgreen:
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Piotr Tykarski pisze:
Przemek Zięba pisze:... brak jest na stronie głównej bazy informacji na ten temat [= aktualności danych] ...
Przemku, to niezupełnie prawda, a nawet odwrotnie. Może powodem takiego wrażenia jest oszczędność informacji podawanych na stronie projektu. Na głównej stronie jest zdanie "Realizujemy teraz etap I projektu - digitalizację zasobów informacji zawartych w drukowanej wersji KFP.". Nie ma tam faktycznie wzmianki o planach na przyszłość, a są one spore, choć jak wiele uda się zrealizować, zobaczymy.

Na Forum jeszcze nie było okazji do rozwodzenia się na ten temat, choć w kilku miejscach już była o tym mowa (...www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=93...).

Dzięki za wywołanie sprawy. Skoro jest okazja, to skorzystam i dopowiem kilka rzeczy. Potwierdzam to, o czym pisali Paweł i Jacek (dziękuję Wam za wyjaśnienia). Na razie baza zawiera tylko dane z KFP, nie licząc testowego materiału (pod hasłem "Nowe dane", np. tutaj), Ikonografii oraz danych nt. Czerwonej Listy i ochrony gatunkowej.

Dopóki nie zakończy się digitalizacja kolejnych tomów, nie będzie uzupełnień ani nawet aktualizacji taksonomii, choć w wielu wypadkach aż przykro patrzeć. Ale wiele rzeczy lepiej robić po kolei, za to hurtem, gdy przyjdzie co do czego.

Sprawa uzupełnienia danych jest oczywista i była podstawowym założeniem całości. Jeśli dobrze pójdzie, to będą i nowe dane, i mapki, i ... i może lepiej na razie zakończę tę listę życzeń. To jest po prostu dopiero początek większej całości - słowo "system" użyte w nazwie projektu może się wydać na razie na wyrost, ale oddaje istotę sprawy.
:oops: :oops: NIestety to prawda nie doczytałem że to pierwszy etap projektu, projektu zresztą genialnego w moim przekonaniu.
Wszystko już załapałem - super dziękuję wszystkim. Myślę że wszyscy świadomi coleopterolodzy powinni się włączyć pod nadzorem merytorycznym weryfikujących dane zawodowców w tworzenie tej bazy jak przyjdzie na to odpowiedni czas!
Trzymam kciuki!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Atlasy rozmieszczenia, Bazy danych - projekty zbiorowe”